Zvuková karta Creative Labs Sound Blaster Live! 1024

Nedávno uvedená novinka společnosti Creative Labs, Sound Blaster Live! 1024, rozšířila po klasické Live! a Live! Value řady prostorových zvukovek z této stáje. Stojí něco přes dva tisíce, je tedy o něco levnější než Live! Value. Řadu Live! tvoří navíc model Platinum, který stojí na opačném konci cenového spektra a je určen těm majetnějším.

Velký prostor ještě duněl dozvuky dřívější bitvy. Mariňáci vyběhli tunelem vpravo, zraněný vetřelec se vsoukal do kanálu v zadní části haly, za zdí sténal zraněný poručík Blade. V přítmí bylo možno spatřit jen běžící počítač. Pro Scullyovou právě nastal ten správný okamžik. Přistoupila k počítači a vytáhla jednu kartu ...

Ze zprávy Dany Scullyové
Sound Blaster Live! 1024 je zvuková karta podobná starší Live! bez přídomku 1024. Onen přídomek říká, že karta je schopna přehrát až 1024 hlasů naráz (!) – samozřejmě se softwarovou podporou. Ale i tak je to výkon, který jí budou ostatní karty závidět.

Dá se říci, že oba vzorky poskytují ve své kategorii to nejlepší. Z obrázků je již na první pohled zřejmé, že se Live! 1024 liší nejen rozmístěním součástek, ale i počtem, umístěním a zapojením konektorů; čip EMU10K1 má nyní “novější” revizi a mírně upravené (vylepšené) analogové obvody.

Live 1024 má tyto externí konektory:

  • joystick/MIDI
  • výstup na přední (černý konektor) a zadní reproduktory (zelený konektor)
  • mikrofonní vstup
  • linkový vstup
  • a navíc žlutý digitální výstup (používá speciální 4pólový mini jack) S/PDIF

Na mikrofonní nebo linkový vstup lze připojit i elektrickou kytaru dle typu snímače.

Interní připojení:

  • konektory pro modem (TAD)
  • CD a dekodér MPEG (AUX)

Chybí však digitální připojení cédéčka – to je vyvedeno na 38pinový konektor AUD_EXT (vypadá jako rozhraní IDE). Rozšiřující konektor je součástí spojení s přídavným modulem, na kterém může být např. koaxiální nebo optický digitální vstup a výstup apod. Modul však není součástí dodávky.

1024 užitečných utilit
Instalační cédéčko obsahuje jiný softwarový balík než u verze Value. I když na něm tentokrát nejsou demoverze her (Unreal LE), zaslouží si spíše pochvalu. Instalace je nyní rychlejší a kompaktnější – neinstalují se zbytečné (z mého pohledu) pseudoaplikace (jako např. Creative Keytar). Na Internetu stejně naleznete množství lepších aplikací a utilit – pak si jistě nainstalujete jen ty, které se vám skutečně libí.

Důležité je, že instalace nyní obsahuje plnou verzi LiveWare 2.0 (k dispozici je však už verze třetí, kterou si můžete objednat na Internetu), ověřené utility a několik drobných vylepšení.Například Recorder vám dovolí jednoduše zvolit zdroj záznamu a nahrávat jedním stiskem tlačítka. Lze tak zaznamenávat nejen signál ze vstupů, ale i výstupní (mixovaný a opatřený efekty) zvuk. Dobrým nápadem je i demo SB Live! Experience. Je natolik efektní a působivé, že zaujalo také mé poměrně otrlé kolegy (a to i ty, kteří již Live! mají). Na cédéčku jsou také základní ovladače a stručná dokumentace (i česky).

Jeden za osmnáct
Zvukové možnosti obou karet (1024 i Live!) jsou stejné. Zatížení procesoru při zpracování zvukových dat je na velmi nízké úrovni – v 90 % případů se pohybuje pod 1 % procesorového času. Největší zvukovou sílu poskytuje konfigurace se čtyřmi reproduktory (pár předních a pár zadních “bedniček”). Ovšem Live! lze provozovat i s jedním párem, dojem prostoru však není úplně stoprocentní – je to něco jako Chevrolet Corvette na kolech od Favorita.

LiveWare 2.0 poskytuje samozřejmě plnou paletu zvukových funkcí. Velmi efektní je například modelování zvukového prostoru. Lze využít množství přednastavených efektů (podle verze až 50) a navíc upravovat mnohé parametry “ručně”. LiveWare 2.0 podporuje plné modelování prostoru včetně obstrukce a okluze. Obstrukce je zohlednění zvukových překážek, okluze je zohlednění vlivu akustické izolace (stěny, zdi, přepážky) kolem posluchače. Dojem prostorového zvukového prostoru je tím mnohem přesvědčivější. Proti LiveWare 1.0 se jedná o zřetelný pokrok – pokud máte starší Live! (LiveWare 1.0 – 1.5), upgradujte na novější verzi.

Máte čtyřreproduktorovou sestavu? Při hraní her využívajících EAX budete mít s kartou Live! a LiveWare 2.0 daleko lepší pocit!

Jako z reklamy
I když se v případě karty Live! 1024 nejedná o převratnou novinku, lze ji jednoznačně doporučit všem zájemcům o kvalitní zvuk. Výhodou je možnost budoucího upgradu softwaru na vyšší verzi (LiveWare 3.0), a tím i prodloužení morální životnosti karty. Pokud ještě přidáte vynikající zvukové parametry a výbornou cenu … Závěr si udělejte sami.


Zvuková karta Creative Labs Sound Blaster Live! 1024
Zdroj:
Fill, Ostrava
Telefon:
(069) 613 32 97
Cena:
2 990 Kč bez DPH, 3 647 Kč s DPH
Záruka:
3 roky
Parametry:
prostorový zvuk, podpora rozhraní EAX 3.0, DirectSound 3D, možnost připojení zařízení S/PDIF

Převzato z časopisu Computer, upraveno

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

včera | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

včera | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |