Zvuková karta Creative Labs Sound Blaster Live! 1024

Nedávno uvedená novinka společnosti Creative Labs, Sound Blaster Live! 1024, rozšířila po klasické Live! a Live! Value řady prostorových zvukovek z této stáje. Stojí něco přes dva tisíce, je tedy o něco levnější než Live! Value. Řadu Live! tvoří navíc model Platinum, který stojí na opačném konci cenového spektra a je určen těm majetnějším.

Velký prostor ještě duněl dozvuky dřívější bitvy. Mariňáci vyběhli tunelem vpravo, zraněný vetřelec se vsoukal do kanálu v zadní části haly, za zdí sténal zraněný poručík Blade. V přítmí bylo možno spatřit jen běžící počítač. Pro Scullyovou právě nastal ten správný okamžik. Přistoupila k počítači a vytáhla jednu kartu ...

Ze zprávy Dany Scullyové
Sound Blaster Live! 1024 je zvuková karta podobná starší Live! bez přídomku 1024. Onen přídomek říká, že karta je schopna přehrát až 1024 hlasů naráz (!) – samozřejmě se softwarovou podporou. Ale i tak je to výkon, který jí budou ostatní karty závidět.

Dá se říci, že oba vzorky poskytují ve své kategorii to nejlepší. Z obrázků je již na první pohled zřejmé, že se Live! 1024 liší nejen rozmístěním součástek, ale i počtem, umístěním a zapojením konektorů; čip EMU10K1 má nyní “novější” revizi a mírně upravené (vylepšené) analogové obvody.

Live 1024 má tyto externí konektory:

  • joystick/MIDI
  • výstup na přední (černý konektor) a zadní reproduktory (zelený konektor)
  • mikrofonní vstup
  • linkový vstup
  • a navíc žlutý digitální výstup (používá speciální 4pólový mini jack) S/PDIF

Na mikrofonní nebo linkový vstup lze připojit i elektrickou kytaru dle typu snímače.

Interní připojení:

  • konektory pro modem (TAD)
  • CD a dekodér MPEG (AUX)

Chybí však digitální připojení cédéčka – to je vyvedeno na 38pinový konektor AUD_EXT (vypadá jako rozhraní IDE). Rozšiřující konektor je součástí spojení s přídavným modulem, na kterém může být např. koaxiální nebo optický digitální vstup a výstup apod. Modul však není součástí dodávky.

1024 užitečných utilit
Instalační cédéčko obsahuje jiný softwarový balík než u verze Value. I když na něm tentokrát nejsou demoverze her (Unreal LE), zaslouží si spíše pochvalu. Instalace je nyní rychlejší a kompaktnější – neinstalují se zbytečné (z mého pohledu) pseudoaplikace (jako např. Creative Keytar). Na Internetu stejně naleznete množství lepších aplikací a utilit – pak si jistě nainstalujete jen ty, které se vám skutečně libí.

Důležité je, že instalace nyní obsahuje plnou verzi LiveWare 2.0 (k dispozici je však už verze třetí, kterou si můžete objednat na Internetu), ověřené utility a několik drobných vylepšení.Například Recorder vám dovolí jednoduše zvolit zdroj záznamu a nahrávat jedním stiskem tlačítka. Lze tak zaznamenávat nejen signál ze vstupů, ale i výstupní (mixovaný a opatřený efekty) zvuk. Dobrým nápadem je i demo SB Live! Experience. Je natolik efektní a působivé, že zaujalo také mé poměrně otrlé kolegy (a to i ty, kteří již Live! mají). Na cédéčku jsou také základní ovladače a stručná dokumentace (i česky).

Jeden za osmnáct
Zvukové možnosti obou karet (1024 i Live!) jsou stejné. Zatížení procesoru při zpracování zvukových dat je na velmi nízké úrovni – v 90 % případů se pohybuje pod 1 % procesorového času. Největší zvukovou sílu poskytuje konfigurace se čtyřmi reproduktory (pár předních a pár zadních “bedniček”). Ovšem Live! lze provozovat i s jedním párem, dojem prostoru však není úplně stoprocentní – je to něco jako Chevrolet Corvette na kolech od Favorita.

LiveWare 2.0 poskytuje samozřejmě plnou paletu zvukových funkcí. Velmi efektní je například modelování zvukového prostoru. Lze využít množství přednastavených efektů (podle verze až 50) a navíc upravovat mnohé parametry “ručně”. LiveWare 2.0 podporuje plné modelování prostoru včetně obstrukce a okluze. Obstrukce je zohlednění zvukových překážek, okluze je zohlednění vlivu akustické izolace (stěny, zdi, přepážky) kolem posluchače. Dojem prostorového zvukového prostoru je tím mnohem přesvědčivější. Proti LiveWare 1.0 se jedná o zřetelný pokrok – pokud máte starší Live! (LiveWare 1.0 – 1.5), upgradujte na novější verzi.

Máte čtyřreproduktorovou sestavu? Při hraní her využívajících EAX budete mít s kartou Live! a LiveWare 2.0 daleko lepší pocit!

Jako z reklamy
I když se v případě karty Live! 1024 nejedná o převratnou novinku, lze ji jednoznačně doporučit všem zájemcům o kvalitní zvuk. Výhodou je možnost budoucího upgradu softwaru na vyšší verzi (LiveWare 3.0), a tím i prodloužení morální životnosti karty. Pokud ještě přidáte vynikající zvukové parametry a výbornou cenu … Závěr si udělejte sami.


Zvuková karta Creative Labs Sound Blaster Live! 1024
Zdroj:
Fill, Ostrava
Telefon:
(069) 613 32 97
Cena:
2 990 Kč bez DPH, 3 647 Kč s DPH
Záruka:
3 roky
Parametry:
prostorový zvuk, podpora rozhraní EAX 3.0, DirectSound 3D, možnost připojení zařízení S/PDIF

Převzato z časopisu Computer, upraveno

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

včera | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Battlefield V se chlubí novým trailerem a slibuje režim Battle Royale

Battlefield V se chlubí novým trailere…

9.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióznějšího RPG dneška

Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióz…

Největší herní svátek roku sice už pomalu končí, ale pro nás je to teprve začátek. Postupně vám přineseme informace o valné většině představených her. Přednost mají samozřejmě ty větší tituly, a proto se dnes podíváme na Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED.

16.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 9 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |
E3: Assassin

E3: Assassin's Creed Odyssey bude mít …

Ubisoft se po oznámení nového Assassin's Creed Odyssey s ničím moc nepáral a hráčům předhodil rovnou pět různých edic, z nichž nejdražší bude stát 240 euro.

12.  6.  2018 | | 9 N/A