Co se peče u VIA? Především procesory a soudní spory!

Co se peče u VIA? Především procesory a soudní spory!

Uvádění nových procesorů, které na podzim tradičně přichází, se nedočkáme jen od dvou největších výrobců. Svůj kousek naopak přihazuje i společnost VIA, která přichází s procesorem VIA C3 taktovaným na 800 MHz. Zajímavé je ale především to, že tento produkt hodlá dodávat v krabičkách od bonbónů! Nevěříte? Tak se podívejte!

Uvádění nových procesorů, které na podzim tradičně přichází, se nedočkáme jen od dvou největších výrobců. Svůj kousek naopak přihazuje i společnost VIA, která přichází s procesorem VIA C3 taktovaným na 800 MHz. Zajímavé je ale především to, že tento produkt hodlá dodávat v krabičkách od bonbónů! Nevěříte? Tak se podívejte!

VIA bude balit procesory do krabiček od bonbónů!
Před časem jsem se v článku o nových procesorech Athlon XP zmínil o Performance ratingu, pod čímž je skryt poněkud jiný systém hodnocení výkonu procesorů. S tímto přišla jako první z mnoha společnost Cyrix. Tu však možná právě tento systém značení přivedl k následnému krachu. Až v poslední chvíli poskytla záchranu firmy VIA, která vzala Cyrix pod svoje křídla.

Dnes, o desítky měsíců později, se VIA pokouší o další průraz do toliko přesyceného trhu procesorů (nemyslím teď firmami, které procesory dodávají, ale především tisíci typy procesoru a desetitisíci typy frekvenčních rozptylů (samozřejmě, berte s rezervou)). Novým produktem je procesor s jádrem Erza pojmenovaný jako VIA C3. Výrobce věří, že se uchytí především ve skupince levnějších a přístupnějších modelů, kterým doposud poměrně bez zábran dominuje Duron od AMD a trošičku dražší Celeron od Intelu. Později by se do této skupinky měl přidat i nový typ Celeronu postavený na jádru Tualatin (v současné době využívaný u Pentia III).

Už od samotného začátku prodeje si VIA slibuje poměrně hodně. Především však očekává, že zákazníci budou k jejich produktům přistupovat poněkud jinak než ke konkurenčním. VIA totiž přichází s novinkou, kdy je procesor prodávaný v retail balení (kupujete jednotlivý díl zvlášť) zabalen do poměrně pěkné, barvami hýřící krabičky. Po jejím otevření ale nenajdete pouze samotný procesor, jak jsme byli doposud zvyklý od konkurence, ale i něco navíc. Tím něčím navíc je v tomto případě certifikovaný chladič s kuličkovým ložiskem pro zaručení opravdu kvalitního a bezchybného chlazení.

Uvidíme, zda se tento poněkud kontroverzní marketingový tah (alespoň ve světě IT) podaří. Osobně si ale nepřeji, aby mi byl jakýkoliv produkt nucen podle toho, jak vypadá. Vždy by přece měla být rozhodující kvalita a výkon jednotlivého produktu.

Co se týče vlastností samotného procesoru, zde se jedná o kousek vyráběný 0,13 mikronovou technologií. Jedná se tak o historicky první procesor této společnosti vyráběný touto technologií. Procesor je určen pro Socket 370 a je napájen 1,2 V Vcore, má 128 KB L1 cache a 64 KB L2 cache. Obsahuje 12 pipeline a měl by být schopný pracovat na frekvenci až 1 GHz.

Přibližně za dalších 4-6 měsíců by měl být na trh uveden další procesor této společnosti označovaný doposud jako Matthew. Tento procesor byl již dříve označován přízviskem „procesor s vysokým stupněm integrace“. Dříve na podobném projektu – kódové označení Timma, pracovala i společnost Intel, později však tento vývoj pozastavila. Matthew využívá jádro Samuel II, North Bridge (Twister), grafický čip Savage4 2D/3D a využívá 32-bitovou PCI sběrnici na 33 MHz. Jeho výhodou je to, že je značně malý a může být bez problémů použit i do mobilních zařízení.

Soudní spor VIA vs. Intel prozatím 1:2
Situace v konfliktu VIA vs. Intel i nadále nabírá na obrátkách a stále se přiostřuje. Stále se debatuje nad některými z obvinění, které na sebe obě společnosti v minulých týdnech podaly. Celý příběh soudních sporů a hádek začal kvůli uvedení DDR řešení firmy VIA pro procesory společnosti Intel, na což však VIA neměla zakoupenu potřebnou licenci. Vzhledem k tomu, že se tento produkt prodával velmi levně, Intel musel zakročit aby ho ostatní zákazníci, jež si potřebné licence zakoupili, neobvinili z nadržování. Zažaloval tak společnost VIA za neoprávněný prodej a vývoj výrobků s DDR.

VIA zareagovala poměrně brzy a i ona Intel zažalovala. Tentokráte však pro údajné porušení některých licencovaných postupů výroby a integrovaných funkcí procesoru, které prý Intel při výrobě Pentia 4 neoprávněně využil (VIA tyto funkce měla licencována právě pro procesor VIA C3). V současné době probíhají celkem 3 soudní spory, jeden v Německu, Velké Británii a Hong Kongu. Očekává se však, že VIA opět začne zbrojit a přinese nový soudní spor, v současné době to totiž vypadá, že Intel by soudní spory mohl vyhrát v poměru 2:1. A s tím se dozajista VIA nespokojí.

Určitě si přečtěte

Články odjinud