Zombie her podle vývojářů stále asi není ještě dost, a tak si pro nás tu svoji připravilo i studio Bend. Days Gone by ale nemělo být jen další hrou s nemrtvými nepřáteli. Čím nás vývojáři překvapí?
Sony na své E3 konferenci letos předvádělo jednu novou IP za druhou a Days Gone se na plátně ukázalo dokonce hned dvakrát. Nejdřív se ukázal příběhový trailer a na samotný závěr došlo na gameplay video, které pak bylo vývojáři za zavřenými dveřmi rozvedeno a vysvětleno. Přijde vám divné ukazovat jednu hru takhle rozděleně? Gameplay přišel hodně nečekaně a ani Sony asi nemělo nejdříve v plánu předvést na konferenci tolik. Proslýchá se, že původně měla být místo gameplay záběrů Days Gone představena nová hra, ale v návaznosti na události v Orlandu k tomu nedošlo. Nikdo neví, jaká to měla být hra a ani jestli je to vůbec pravda. Ale víte, co se říká. Na každém šprochu…
Ale teď už k samotné hře. Ve světě propukla nákaza a hlavní hrdina je jeden z těch, kterým se jí zatím daří vyhýbat. Deacon St. John ale není klasický týpek, který se snaží od hordy nakažených dostat co nejdál. Musí nějak v nehostinném světě přežít, a tak pracuje jako žoldák a lovec odměn. Zkrátka dělá, co se dá.



V traileru Deacon vzpomíná, jak vypadal svět ještě před nákazou. Mluví také o své rodině. Je tedy docela dobře možné, že jeho rodina bude mít v příběhu důležitou roli a nebude to jen minulost. Po tom, co svět zachvátila nákaza, mu zbyl už jen jeden přítel. Jeho věrná motorka, kterou představili vývojáři jako jeho hlavního společníka. O svůj dopravní prostředek se budete muset starat a shánět do něj benzín. Časem si ho budete moci vylepšovat. Hlavním účelem motocyklu je jednoznačně převoz po světě, ale má vám také pomáhat v krizových situacích.
Po světě jsou roztroušeny osady lidí, kterým se stále daří vzdorovat. Právě tam se budou brát zakázky a úkoly
Pokud totiž dojde k situaci, jakou můžete vidět na konci gameplay traileru, tak prostě nasednete na motorku a odjedete do nějakého bezpečného úkrytu. Kde by ale mohlo být v takovém světě bezpečno? Po světě jsou roztroušeny osady lidí, kterým se stále daří vzdorovat. Právě tam se budou brát zakázky, úkoly a nějaký překupník se tam určitě také najde.

Abyste nedělali chybu, tak nenazývejte nemrtvé v Days Gone "zombíci". Sami vývojáři je totiž označují za nakažené. O jakou nákazu jde, si ale zatím nechávají pro sebe.
Celková atmosféra hry by se docela dobře dala přirovnat k The Last of Us, ale hratelnostně se tyto hry budou od sebe dost lišit. V Last of Us jsme přeci jen neměli tak úplně otevřený svět a na všechno jsme měli dvě postavy. I tady sem tam narazíme na nějakého společníka, ale budeme si na něj muset dávat velký pozor, jestli nemá nějaké skryté úmysly. Jak to už v podobných hrách totiž bývá, více než samotných nakažených byste se měli bát ostatních přeživších. A to nejen banditů, ale i lidí, co s vámi budou ochotni spolupracovat. Co když se vás snaží jen využít a hned potom, jak dostanou co chtějí, vám vrazí kudlu do zad. Takovéhle situace dělají svět ještě nebezpečnější, než sám o sobě je.



Jedna věc, která u Days Gone zklamala, je grafika. I když to na první pohled nemusí vypadat tak hrozně, reakce přítomných jsou zatím dost nelichotivé. Z některých ohlasů to dokonce vypadá jako hra určená na minulou generaci konzolí, ale musíme brát v potaz, že se jedná o ranou verzi hry a v žádném případě z ní nemůžeme usuzovat, jak bude vypadat výsledný produkt. Studio Bend má na kontě sérii Syphon Filter, která na svoji dobu nevypadala vůbec špatně a v poslední době se podíleli i na vývoji některých dílů série Uncharted, takže by se od Naughty Dog mohli něco přiučit.
Days Gone se často srovnává s čerstvě oznámeným druhým dílem zombie survivalu State of Decay, které bylo oznámené na konferenci Microsoftu. Přirovnání je to určitě příhodné. Svět, který zachvátila nákaza, hrdina, který se snaží přežít a tak dále. V Days Gone to ale nebude jen tak nějaká postava, za kterou budete hrát. Tady má svoji minulost, vlastní úmysly a také nějaký cíl, kterého chce dosáhnout. O příběhu jako takovém toho sice nevíme téměř nic, ale může se z toho vyklubat velmi příjemné překvapení, které by trochu okořenilo už dost vyšťavený zombie žánr. Taková kombinace The Last of Us, State of Decay a The Walking Dead nezní vůbec špatně.

Můžete si také všimnout, že zprvu se hráč vždy snaží chovat tiše a nenápadně, ale nějak se to zvrtne a řítí se na něj horda. Opravdu velká horda nepřátel. K takovému scénáři by ale mělo dle slov vývojářů docházet jen velmi zřídka. Většina situací by se měla dát řešit zastavením hordy překážkami, které také můžete ve videu zahlédnout, nebo zkrátka odjet na motorce. Při jednom z rozhovorů také zaznělo, že systém zastavení hordy překážkami ještě není kompletní, takže v ukázce nefungoval tak, jak by měl.
Řeknu to upřímně, hordu zombíků si opravdu představuji tak, jak to předvedli v Days Gone
Řeknu to upřímně, hordu zombíků si opravdu představuji tak, jak to předvedli v Days Gone. Bezmyšlenkovitě se valící nespočet nepřátel, kteří se nezastaví, dokud jim nevpálíte kulku do hlavy. Ani tak stejně nezastavíte všechny, protože nábojů nebudete mít zrovna přebytek. Budete tedy muset využívat prostředí nebo prostě zdrhnout. Vím, že to stále opakuji, ale jiné možnosti, jak z krizových situací vyváznout, asi nebudou.

Days Gone působí na prvním dojem vcelku příjemně, ale nějak zásadně ohromeni z něj asi nebudete. Zombie her je už přece jen dost a Days Gone by muselo přijít s něčím neotřelým. A třeba to tak nakonec bude. Uvidíme. Za jak dlouho? Nejspíš na konci příštího roku a zatím je potvrzená jen verze pro Playstation 4.