Recenze: Soulcalibur: Broken Destiny - píseň o krvi

Pro mnohé nejlepší série bojovek se snaží dobýt trůn i na PSP a možná přijde i Kratos - pojďte si čichnout, je prostřeno k brutální hostině.
Kapitoly článku

Byly doby, kdy konzole znamenaly především plošinovky, závody a bojovky. Každý žánr měl své největší hvězdy a v bojovkách to byly série Tekken, Mortal Combat, Street Fighter a právě Soulcalibur. Posledně jmenovaný se velmi dlouho držel na pomyslném trůnu nejlepší mlátičky světa a s velikým náskokem se jenom poškleboval svým konkurentům. Bohužel jak jde čas, mění se i hráčské chutě a bojovky pomalu ale jistě odcházejí z výsluní. Jsou nahrazovány novějšími, progresivnějšími žánry. Přesto se ale stále pokoušejí získat naši přízeň.

 

Dnes tedy na recenzentském stole leží nejnovější inkarnace série Soulcalibur, tentokrát pro handheld PSP, s podtitulem Broken Destiny.

VIDEO: 1556 'Soul Calibur: Broken Destiny - 
trailer'

Když se poprvé na trhu PSP objevilo a byl k dispozici úžasný Tekken 5, zdálo se logické, že v dohledné době vyjde i třetí díl SC a zase nemilosrdně zadupe svého konkurenta do země.

O to horší pak bylo dostat mé PSP zpět a místy jsem měl dojem, že budu muset použít páčidlo

Bohužel se tak nestalo a podobně jako u mobilní verze Gran Turisma kolem sebe vývojáři jen šířili fámy ve smyslu „pracujeme na tom“ nebo „už brzy to bude hotové“, což mě osobně dokázalo udržovat ve varu a také v mrazivě příjemném očekávání věcí příštích.

scbrokendestiny_01.jpg scbrokendestiny_02.jpg

Na občasné otázky „kdy už to má vyjít“ jsem s jistotou odpovídal „letos na vánoce určitě ano“ a přitom takříkajíc skutek utek. Že si na hru budu muset počkat dlouhých pět let, a že ten výsledek bude více než sporný, mě ani ve snu nenapadlo.

Tip: Hra nabízí instalaci na paměťovou kartu, která zabírá asi 250 MB a pozitivně ovlivní celkovou svižnost hry.

Uplynulo hodně vody, objevila se nová generace konzolí, oblíbenost bojovek zase o něco poklesla, Tekken byl tisíckrát dohrán, ale nakonec jsme se přeci jenom dočkali. Bohužel nikoliv předělávky famózního SCIII, ale jakési oříznuté verze dílu čtvrtého, který je ze série asi nejslabší.

Magnet na nehráče

SC:BR po grafické stránce spadá do kategorie „malý zázrak“. Hra běží naprosto plynule, barvami jenom hýří, textury jsou krásně jemné a detailní, pozadí arén by nedělalo ostudu ani na PS2 a na postavách se také polygony nešetří. Pokud se vám líbil Tekken, SC se vám minimálně po grafické stránce bude líbit ještě více. Doslova bleskové smrště, které se spouštějí při některých krkolomných kombinacích, nenechají nikoho chladným a velmi rychle přitahují zraky kolemjdoucích.

scbrokendestiny_03.jpg scbrokendestiny_04.jpg

Kupříkladu mým kolegům stačilo jenom trošičku ukázat, jak celá hra vypadá, a už jsem je ani nemusel přesvědčovat, aby ji sami vyzkoušeli. O to horší pak bylo dostat mé PSP zpět a místy jsem měl dojem, že budu muset použít páčidlo. Jako lapač nevinných duší tato hra funguje bezvadně, obzvláště pokud máte s touto sérií už nějakou zkušenost. Projevuje se však naplno i charakteristický znak celé série - její přístupnost. I naprostý nováček intuitivně ví, co má dělat, a za chvíli předvádí pohyby, na které mnohdy ani starý harcovník nepřijde.

scbrokendestiny_05.jpg scbrokendestiny_06.jpg

Ve hře je dvacet osm postav. Ze čtvrtého dílu přibyl jako hratelný charakter boss Algol a namísto postav ze Star Wars se objevuje sám veliký Kratos z God of War. Musím o něm říci (doslova musím, protože On by si to pak se mnou vyřídil,) že se do hry hodí asi nejlépe ze všech doposud hostujících postav.

Namísto postav ze Star Wars se objevuje sám veliký Kratos z God of War

Přeci jenom Heihachi se svými nátepníky v druhém dílu neměl dost veliký dosah, a do čtvrtého dílu se zase hrdinové ze Star Wars moc nehodili. Kratos je brutální, maskulinní, sexistický bijec co si dává bohy k snídani. Jeho move list je radost se učit a rozhodně mezi ostatními postavami na ničem neztrácí. Jako jedna z mála postav bohužel nejde customizovat, což mají na svědomí patrně licenční podmínky.

Módní salón v bojovém stylu

scbrokendestiny_art2.jpgDo hry se opět vrací oblíbené věšení hadříků na panenky, neboli vytváření vlastních bojovníků. V různých módech vyhráváte oblečky a doplňky, které pak můžete použít a vytvořit si svého originálního borce. Všechny módní výstřelky lze také libovolně naklánět, posouvat a měnit jim velikost. Hra bohužel narozdíl od předchozích dílů nebere ohled na vlastnosti jednotlivých zbraní i zbrojí, a tak se se vším bojuje naprosto stejně. Zkrátka a dobře, celý desetiletý vývoj v této oblasti byl spláchnut do záchodu. Důvod? Neznámý.

TIP: Komu nevyhovuje anglické nadabování postav, může se v nastavení zapnout původní japonské znění. Hra pak dostane poněkud jiný  výraz.

Spláchnutých věcí je však bohužel mnohem víc, mezi položkami na cestě do kanalizačního potrubí se nachází kupříkladu příběh. Je mi jasné, že čekat od bojovky něco tak hutného, jako třeba Vojnu a Mír, nebo Dunu by bylo více než pošetilé, ale přesto je fajn, když má člověk motivaci a postavy mají aspoň nějakou minulost. Série SC má v této oblasti poněkud klesající tendenci a když už jsem si myslel po čtvrtém dílu, že už nemůže být hůř, přišel tento levoboček. Kdybyste totiž hledali nějaký Story Mód, tak nenajdete nic. Je tu sice jakýsi The Gauntlet, ale to bych za příběh neoznačil ani pod vlivem velkého množství alkoholu.

Dostupné pro: PSP
Žánr: Akce | 3D bojovka
Výrobce: Namco Bandai | Webové stránky hry
  • grafika
  • multiplayer
  • Kratos
  • Nudný SP
  • Žádné on-line funkce
  • Žádný sharing
  • Málo MP módů
Kapitoly článku

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

** Zdoláním nákazy covid nekonč, následky mohou přetrvávat ještě řadu měsíců ** Práci mozku může choroba poznamená podobně, jako kdyby člověk zestárnul o dvacet let ** V IQ testech se to projeví poklesem o deset bodů

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2COVID-19Mozek
Midnight Fight Express je ulítlá izometrická mlátička. Vyzkoušejte si ji hned teď
Michal Maliarov
VideoArkádyAkce
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Našli jsme sondu z vodíkového balónu německých ozbrojených sil. Podobné dopadají na Česko každý den

Našli jsme sondu z vodíkového balónu německých ozbrojených sil. Podobné dopadají na Česko každý den

** Česko nekřižují pouze dopravní a nákladní letouny ** Každý den můžete na nebi potkat také hromadu radiosond ** Dnes se podíváme na jednu, která k nám doputovala až z Německa

Jakub Čížek
BastleníMeteorologie
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva