Gran Turismo 5 - krásná dívka, kterou je těžké dobývat (recenze)

Kazunori Yamauchi nás zavádí popáté do světa svého miláčka. Vypiplávaného Gran Turisma. Tentokráte si dal vážně na čas. Stálo čekání za to?
Seznam kapitol
  1. Začátky jsou tu těžké
  2. Nejen řidičem, ale i manažerem

Hra je ženského rodu a mnoho z nich se jako ženy také chová. Tedy pochopitelně velmi různorodě. Máme tu cudné dívky, které dobýváte měsíce, ale i jednohubky, které odhalí vše ihned. Pokud jde o Gran Turismo 5, máte pocit, že jste se ocitli ve Viktoriánské době, kdy spatřit ženu v rouše Evině znamenalo tuhý boj. Nejenom s její cudností :-).

 

Ne, že bych si potrpěl na lehké děvy, ale zpočátku mě tedy Gran Turismo 5 přivedlo k zuřivosti. Kde je slibovaná destrukce? Kam se poděly odlétávající kusy karosérie, snižující se schopnost ovládání vozidla po bouračkách?

Projíždím závody motokár. Fantazie. Jednak vynikající bodové hodnocení, ale hlavně famózní zábava

Kde hernajs je ta umělá inteligence? Za pár šupů jsem koupil první krám, na který jsem měl, a s černými myšlenkami a urážkami směřovanými na Kaze Yamauchiho se dal do hraní. Arcade mode jsem ignoroval. Ejhle. Na počátku dlouhá rozmluva s maminkou, ale pak už jde se mnou dcerka na první vycházku.

Začátky jsou tu těžké, o to krásnější je postup hrou

Tedy v herní řeči přestávám zuřit nad faktem, že některá auta nedisponují palubní deskou ale jen HUDem. Objevují se i vozidla vybavená standardně, ano, ta prémiová. První letmý polibek. Projíždím závody motokár. Fantazie. Jednak vynikající bodové hodnocení, ale hlavně famózní zábava. Zkuste si v motokárách triky, na které jste zvyklí z aut, pohoříte. Tam, kde byste v zatáčce přibrzdili, tady pomůže naopak přidání plynu. Tedy ve správné chvíli. NASCAR. Trest Boží, Alláhova pěst. Drtím ovládač, skřípu zuby, komentátor mě jemně upozorňuje, že cílem není srazit všechny „kuželky“. Zvládnuto. Kaluže potu, beru druhý ovládač.

Gran Turismo 5 02.jpg Gran Turismo 5 03.jpg

Proboha, co je zas tohle? Slintám blahem při čtení slov TOP GEAR v předtuše jízdy s nějakým superautem. Hoši z Polyphony Digital mají ale smysl pro černý humor. Jezdit tu s krabicí na kolech o maximální rychlosti 80 km/hod? No bezva, dobrý trénink na nervy, protože tohle vyhrát je opravdu mistrovským kouskem. Na to, že hra vyžaduje na různé okruhy různé automobily, že má tu omezení, tam omezení, to jsem zvyklý ze starších dílů. Ale dožadovat se například auta vyrobeného před rokem 1969? Auta, které nejde koupit? Šněrovačka vaší vyvolené zkrátka nechce a nechce povolit. Trocha, no spíše hodně vzteku. Ale ono to jde. Zjistíte jak. A užijete si to.

Tvořte online tratě

gt5-sema12.jpgPočasíčko, počasí, to je lahůdka. Dám dobrou radu. Vyberte v online závodech trať, kde zadáte liják, a pak nadefinujte jako jediné možné auto to, které nemá stěrače. Najděte si ho. Je moc hezké a kamarádi vám jistě poděkují, až zjistí, co jste nachystali, je to skutečně pošušňáníčko. Zvláště když si v editoru vytvoříte takovou trať, kde jsou nečekané zatáčky. Mimochodem, tvorba tratí je tu sice dost omezená sedmi sekcemi, ale úprav si přesto užijete, pokud jste kreativní typy. Editor vám dlouho vydrží. Než okruh ovšem hodíte online kamarádům, ujistěte se, že jste v něm elita, zvedá to příjemně sebevědomí, když jezdci, co vás tradičně porážejí, náhle netuší co a jak.

Trochu faktů. Nejsem sběratelský typ, takže počet 1031 vozidel mi přijde naprosto zbytečný, ale to je jen subjektivní dojem. Už proto, že nejde o propracované modely, ale jen vizuálně vylepšené modely z Gran Turisma 4. Jistě, výrazně vylepšené, ale přece jenom mi uniká důvod toho množství, pokud nejste vášniví sběratelé. Prémiová autíčka to je jiná káva. Nevadí, že jich je „jen“ 182, jednak mi i toto číslo přijde více než dostatečné, ale hlavně ta reálnost. Interiéry jedna báseň, dálková světla, možnosti poškození, jo, to stojí za pohled. Také tu jsou vybrané vozy, ve kterých si toužíte zajezdit, a ne bezcenné kraksny. Jak pravil jeden kamarád: „Tímhle autem bych chtěl být aspoň přejetý.“ Zvláštní přání. Mě osobně pak v nabídce aut fascinovaly různé koncepty, ovšem z cen některých vozů se protočí panenky.

Tak co ty havárie?

A jsme u svlékání dívky do spodního prádla. Všichni, kdo si stěžovali, včetně mě, na absenci destrukce, náhle žasnou, někteří zaskřípou zuby. Protože jak vám naskakují postupně levely, získáváte peníze na auta, která potřebujete nebo po nich toužíte, a vše přituhuje. Najednou tu máme destrukci, ovlivnění jízdy při haváriích, umělou inteligenci značně agresivnější. Někomu to může připadat otrava, proboxovávat se do dvacátého a vyšších levelů, ale ten ať sáhne po dívce z ulice. Nahá bude hned, ale bude to zážitek? Arkád je dostatek, takže netrpělivci mají možností dost. Gran Turismo 5 zkrátka mezi takové hry nepatří.

Gran Turismo 5 01.jpg Gran Turismo 5 05.jpg

Snad nejhorší je, když si zpočátku tak nějak navyknete na to, že projíždět prudkou zatáčku tak, že si zkrátíte cestu přes trávník nebo se odrazíte od soupeře, je dobrý nápad. Spláčete nad výdělkem.

S postupem času najednou dostanete různé penalty, tresty, zkrátka máte umět víc, tak se od vás více očekává

S postupem času najednou dostanete různé penalty, tresty, zkrátka máte umět víc, tak se od vás více očekává. A Gran Turismo 5 toho očekává dost. Jestli si ho také chcete užít naplno, je ideální mít doma volant a hodně velkou obrazovku, potažmo projektor. Pak je to samozřejmě o něčem jiném, zvláště ve zmíněném NASCARu.

VIDEO: 3413 'Gran Turismo 5 - TGS 2010 trailer'

Pokud opravdu máte zájem jezdit, bavit se ať v tradiční kariéře, nebo v online, jste u Gran Turisma 5 na správné adrese. Jistě, najde se tu dost výtek. Malý počet tratí, ačkoliv se všemi variantami překročená sedmdesátka také není málo.

Dostupné pro: PS3
Žánr: Závodní | Automobilové závody
Výrobce: Polyphony Digital | Webové stránky hry
Začátek prodeje: Q4 2010
  • Vizuální zpracování
  • Nekonečná zábava
  • Prostorové 3D
  • Jízdní vlastnosti
  • Děsivé nároky na licence
Související články
  1. Recenze: Gran Turismo PSP – strčte si to… do kapsy
  2. Recenze: Gran Turismo 5 Prologue - předehra k nirváně
  3. Recenze: Forza Motorsport 2 – prostě nejlepší

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

8.  10.  2021 | |83 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo o…

Nový fotbálek je sice zcela zdarma, to ale na kvalitách zrovna nepřidává.

5.  10.  2021 | |5 N/A
Michal Maliarov
eFootballKonami
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stubbs the Zombie zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stub…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

15.  10.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní akce a Ghost Recon zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní akce a Ghost …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

8.  10.  2021 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
V prosinci se dočkáme oznámení "velkého" remaku pro Playstation

V prosinci se dočkáme oznámení "velkého" remaku pr…

Šušká se o návratu velké herní značky, která opět ožije na nové generaci konzole od Sony.

11.  10.  2021 | |4 N/A
Michal Maliarov
PlayStationSpekulaceKonzole
Recenze hry Far Cry 6. Psychopatický padouch počtvrté

Recenze hry Far Cry 6. Psychopatický padouch počtv…

Opět se vydáváme do tropů, abychom zavařili zlému zloduchovi. Stačí to i počtvrté?

6.  10.  2021 | |12 N/A
Michal Maliarov
Far Cry 6Recenze
Rockstar oznámil Grand Theft Auto: The Trilogy. Vylepšené kultovní díly série

Rockstar oznámil Grand Theft Auto: The Trilogy. Vy…

Po spoustě úniků to tu máme konečně oficiálně.

8.  10.  2021 | |10 N/A
Michal Maliarov
Rockstar GamesGTAVideo
Recenze hry FIFA 22. Fotbal nové generace

Recenze hry FIFA 22. Fotbal nové generace

Návrat na zelený pažit pro novou sezónu dorazil se spoustou novinek a udělal ze série FIFA zážitek blížící se fotbalu, jako nikdy dříve.

14.  10.  2021 | |10 N/A
Martin Havel
RecenzeSportovní