23
Fotogalerie

Dračí doupě a spol: okénko do světa her na hrdiny

Kdo by nechtěl stát se neohroženým válečníkem kosícím jednoho skřeta za druhým, nebo mocným mágem? Nebo třeba brilantním detektivem? Obávaným gangsterem z těch nejhorších nočních můr chicagské policie? Žánr her na hrdiny vám umožní cokoli budete chtít!

Představovat počítačovým hráčům RPG je asi stejné jako bychom nosili dříví do lesa. Ostatně právě RPG patří k velmi populárním žánrům, vždyť koho by nelákalo vytvořit si vlastní postavu, vylepšovat si ji ke svému obrazu a prožívat s ní mnohá dobrodružství? Žánr RPGček nicméně daleko přesahuje obzory počítačových her. Většina z vás už pravděpodobně slyšela – či se přímo účastnila – tzv. larpů, tedy kostýmovaných her. Jejich účastníci se snaží o co největší sžití se svou postavou, oblékají si (často vlastnoručně vyrobené) kostýmy a snaží se společně s ostatními hráči prožívat příběh ve fiktivním světě. Kromě toho však existují ještě stolní hry na hrdiny, a právě ty vám chceme v následujících kapitolách představit.

rpg24.jpg

Herní svět zde obvykle utváří hráč, který je označován jako Pán Jeskyně, Vypravěč, GM, atd. Ten jednak vytvoří herní svět a úvodní příběh a jednak pro ostatní hráče – tedy hrdiny – připravuje nejrůznější dobrodružství. Na druhou stranu samotní hráči mají téměř absolutní volnost v tom, co se rozhodnou dělat, omezuje je pouze jejich vlastní fantazie. Častokrát vypravěče mohou svými nápady a rozhodnutími velmi překvapit.

Samotný průběh hraní pak vypadá tak, že hráči popisují to, co dělají jejich postavy a hráč v roli vypravěče zase říká, jak na jejich chování reaguje herní svět. V průběhu hraní si hráči mohou vylepšovat atributy svých postav a také jim nakupovat nové vybavení. Výhodou těchto her je, že k tomu, abyste si je zahráli, nic moc nepotřebujete. Stačí vám jen papír, tužka a kostky. Na druhou stranu je ale třeba, aby měli hráči alespoň trochu hereckého nadání a dokázali se se svými postavami sžít.

Pokud se u stolu sejdete s někým, kdo svou postavu nedokáže přesvědčivě zahrát, pokazí to zážitek z hraní všem ostatním. Ale jestli se sejdou všichni hráči naladění na stejné vlně, může se vám stát, že hraním strávíte klidně i celý den, nebo víkend. Ti největší fajnšmekři dokážou hraní ještě vyšperkovat nabarvenými figurkami, vlastnoručně vyrobenými modely dungeonů a dalšími proprietami, jež napomáhají navodit atmosféru.

rpg21.jpgrpg22.jpgrpg20.jpg

Kromě her, které vás přímo zavedou do už předpřipraveného světa, existují také multižánrové systémy, které vám dají základní soubor pravidel a potom už jen a jen na vás, do jakého prostředí jej zasadíte. Máte rádi cyberpunk, nebo první světovou válku? Jak je ctěná libost. Pamětníci si pravděpodobně pamatují systém GURPS – ano, přesně tento systém se zpočátku snažili implementovat autoři Falloutu. Kromě toho, že si podle základních manuálů můžete vytvořit vlastní svět, existuje několik desítek nejrůznějších variací, mimo jiné například ze světa Zeměplochy. Pokud byste rádi něco novějšího, můžete vyzkoušet systém FATE, jehož edice z roku 2013 získala ocenění za nejlepší světová RPG pravidla.

V dalších kapitolách vám v krátkosti představíme čtyři české/do češtiny přeložené RPG hry a také několik tipů na zahraniční tituly.

Pokračování 2 / 6

Dračí doupě

Jak bychom mohli napsat článek o hrách na hrdiny a nezmínili přitom Dračí doupě? Vždyť tato legenda je pro řadu hráčů synonymem právě pro hru na hrdiny… „Dračák“ částečně vychází z amerického Dungeons and Dragons a vyšel už v roce 1990, kdy jej na světlo světa přivedlo nakladatelství Altar. Od té doby se pochopitelně dočkalo řady vylepšení (verze 1.0 – 1. 6) a také nových verzí. Roku 2004 vyšlo Dračí doupě Plus, jež přineslo nový a poměrně komplikovaný systém založený na logaritmických tabulkách. V roce 2011 pak vyšlo Dračí doupě II, které mělo ambiciózní cíl nahradit původní verzi hry, proto přišlo s jednodušším a ucelenějším systémem. Nutno dodat, že hráči původního Dračího doupěte tyto dvě variace příliš kladně nepřijali a celkově vzato Dračí doupě Plus ani Dračí doupě II nezaznamenaly takový úspěch, jako jejich předchůdce.

rpg10.jpgrpg11.jpgrpg12.jpg

Už podle názvu odtušíte, že Dračí doupě se odehrává ve světě fantasy. Za zmínku určitě stojí, že kromě klasických fantasy ras jako je hobit, trpaslík, elf a člověk si můžete vybrat také barbara, kudůka (kříženec trpaslíka a hobita) a krolla (něco jako pračlověk). Tyto rasy se od sebe liší svými vlastnostmi – elfové jsou inteligentní a charismatičtí, v boji muže proti muži od nich ale nic moc nečekejte. Naopak takový barbar žijící v nehostinných hrách je houževnatý a silný, ale násobilka je pro něj nepřekonatelný problém… Každá rasa má tak určité dispozice pro volbu povolání, těch je 5 (kouzelník, válečník, alchymista, zloděj a hraničář), přičemž od určité úrovně si ještě můžete vybrat jednu ze dvou specializací.

rpg13.jpg

Alfou a omegou je samozřejmě plnění questů, ale ve světě Dračího doupěte toho můžete dělat mnohem víc. Navštívíte nějaké město a rádi byste zašli do hospody? Proč ne. Nebo byste se snad raději ponořili do studia starých grimoárů v místní knihovně? Anebo se chcete jen tak procházet ulicemi? Fantazii se meze nekladou, takže klidně můžete seslat kouzlo levitace na sochu koně a potom na jeho hřbetě poletovat nad ulicemi města.

Pokračování 3 / 6

Příběhy Impéria

Příběhy Impéria jsou poměrně novou hrou zasazenou do atraktivního prostředí viktoriánského Londýna. Těšit se můžete na steampunk, kde se mezi všemi těmi továrnami a parními stroji proplétá magie. Při procházkách nočními ulicemi města tak můžete potkat elfy, skřítky nebo fauny v typických cylindrech a oblecích, jaké známe z dobových fotografií té doby. Herní svět má tedy svá vlastní pravidla a již vytvořené reálie, čímž se od Dračího Doupěte liší.

rpg9.jpgrpg8.jpgrpg7.jpg

Příběhy impéria běží na upraveném systému FATE, přičemž se tvůrci snažili, aby pravidla byla co nejpochopitelnější i pro úplně začátečníky. K samotné hře je ovšem třeba trochu zkušeností, protože zde je kladen větší důraz na spoluvytváření příběhu ostatními hráči. FATE používá své vlastní šestistěnné kostky, na nichž jsou znaménka plus, minus a dvě strany jsou prázdné. Ve hře přitom existuje jednotný princip hodu, takže jedním způsobem vyhodnotíte jakoukoli herní situaci, na kterou narazíte.

rpg6.jpgrpg4.jpgrpg5.jpg

Hra vyšla v roce 2009, přičemž nedávno se dočkala limitované verze, v níž kromě základní příručky a knižního svazku První dobrodružství najdete také žetony, 9 předpřipravených postav, sadu kostek, záznamové archy a mapu Londýna. Všechno v jednotném a elegantním vizuálním zpracování, na které je radost pohledět.

Pokračování 4 / 6

Střepy snů

Poměrně zajímavý systém do vod českých RPG her přinesly Střepy snů od Matouše Ježka. Záměrem bylo vytvořit titul, který by hráčům nabídl dechberoucí atmosféru filmových příběhů. Oproti ostatním roleplay hrám se více zaměřuje na psychologii postav. Nenajdete zde žádné klasické atributy jako je síla, inteligence nebo obratnost, vaše postava má "pouze" role, hodnoty a cíle. Role určuje způsob, jakým chcete dosáhnout svých cílů a má tři úrovně od obecné po konkrétní. Hodnota vysvětluje to, proč chce postava něčeho dosáhnout – v podstatě se jedná o jakousi motivaci. A konečně cíl určuje to, čeho chce postava dosáhnout. Kromě těchto atributů má každá postava ještě tzv. Šrám, který jí brání k naplňování Cílů.

rpg1.jpg

Střepy snů jsou univerzální RPG, takže si sami můžete zvolit, v jakém prostředí se bude odehrávat. Ba co víc, nejste omezeni ani co se týče role vaší postavy, ta se totiž odvíjí od konceptu příběhu. Jestliže se tedy rozhodnete, že budete například řešit pašování alkoholu v Chicagu 30. let minulého století, dá se očekávat, že se jedna část hráčů bude reprezentovat bezpečnostní složky (detektivové, policisté...) a druhá zase podsvětí (mafiánský boss, gangsteři...).

rpg2.jpgrpg3.jpg

Pakliže vás tento titul zaujal, ale nejste si jistí, jestli se vám vyplatí koupě sešitu s pravidly, můžete vyzkoušet lite verzi hry, která je zdarma ke stažení na oficiálních stránkách. Existuje také volně stažitelná příručka Příběhy Impéria: Odvrácená strana Londýna, díky níž můžete hrát Střepy snů v prostředí Příběhů Impéria.

Pokračování 5 / 6

Myší hlídka

Do našeho výčtu jsme zařadili také horkou novinku, která v českém překladu vyšla teprve před několika málo týdny. Tato hra vychází z komiksové série Příběhy Myší hlídky od Davida Petersena ověnčené mnoha cenami. Myší hlídka je jednotka, kterou na svou obranu založily myši znavené sváděním nekonečných bojů se svými nepřáteli v podobě hadů, ptáků a dalších dravců. Členové hlídky mají za úkol udržovat nebezpečí za hranicemi, vyhledávat a chránit bezpečné cesty mezi myšími vesnicemi a chránit karavany, jež jimi prochází. V současné době jsou do češtiny přeloženy první tři komiksové sešity. Pro leckoho tak může být výhodou, že hrajete v již připraveném světě s vlastními reáliemi.

rpg16.jpgrpg15.jpgrpg14.jpg

V roli členů Myší hlídky budete mít na starost celou řadu nejrůznějších úkolů. Kromě těch, které jsme již naťukli v předchozím odstavci budete také čas od času doručovat nějaké zásilky a vzkazy, sledovat počasí, bojovat s šelmami, pomáhat řešit sporty mezi představiteli městské rady a v nouzi největší dojde také na záchranné mise. Po seznámení se s herním světem si hráči vytvoří své postavy a sestaví vlastní hlídku, jež bude neohroženě čelit všem nebezpečím a bude chránit ostatní nebohé myšky. Nebo se to alespoň pokusí.

Pokračování 6 / 6

Okénko do zahraničí

Při výběru RPG her se samozřejmě nemusíte omezovat pouze na české prostředí. Můžete se poohlédnout také po cizojazyčných hrách – tím se pochopitelně dostanete k mnohem širšímu výběru. Jestliže vás baví spíše fantasy, kromě klasiky v podobě Dungeons and Dragons můžeme doporučit třeba Pathfinder, kde proti sobě bojují stateční válečníci a mocní čarodějové. Na své si ale přijdou také fanoušci již existujících světů.

The One Ring vás zavede do Tolkienovy Středozemě, Dragon Age RPG zase do prostředí oblíbené počítačové hry. Fanoušky Warhammeru bude jistě zajímat Warhammer Fantasy Roleplay odehrávající se ve světě zmítaném válkami mezi Chaosem a Impériem. Nutno však podotknout, že pořizovací cena tohoto titulu je poněkud větší než u ostatních, také kvůli tomu, že k hraní budete potřebovat speciální kostky, akční karty, žetony a další komponenty.

rpg17.jpgrpg18.jpgrpg19.jpg

Pokud vaše srdce prahne spíše po vesmírných lodích a mimozemských civilizacích, nemusíte smutnit, také sci-fi RPG her je na trhu dostatek. Jmenujme například Shadowrun, několik variací Star Wars, Warhammer 40 000 (v jeho rámci existují čtyři samostatné hry, Dark Heresy se soustředí na agenty Inkvizice, Rogue Trader vás zavede do prostředí vesmírného cestování a obchodu, v Deathwatch budete hrát za vesmírné mariňáky a v Black Crusade se stanete služebníky bohů Chaosu) a jako fanoušci Doctora Who vám prozradíme, že existuje i hra na motivy tohoto seriálu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud