Zdroj: F1 Photomode

Zdroj: F1 Photomode

Zdroj: F1 Photomode

Zdroj: F1 Photomode

Zdroj: F1 Photomode

Zdroj: F1 Photomode

Zdroj: F1 Photomode

Zdroj: F1 Photomode

Zdroj: F1 Photomode

Zdroj: F1 Photomode

Zdroj: F1 Photomode

Zdroj: F1 Photomode

Zdroj: F1 Photomode

Zdroj: F1 Photomode

Zdroj: F1 Photomode

Zdroj: F1 Photomode

F1 2019

F1 2019

Zdroj: F1 Photomode

Zdroj: F1 Photomode

Zdroj: F1 Photomode

Zdroj: F1 Photomode

Zdroj: F1 Photomode
Zdroj: F1 Photomode
Zdroj: F1 Photomode
Zdroj: F1 Photomode
19
Fotogalerie

F1 2019: nejlepší ročník série (recenze)

Dokážete si představit, že by snad Codemasters letos nevydali nové F1? My ne!

Plusy
Téměř dokonalé závodění
Velké množství obsahu
Začlenění série F2
Výtečná prezentace
Možnost customizace
Minusy
Absence dodatku Edition Senna &
Prost v základu
Chybějící licence na kompletní historické sezóny
Slabší mimoherní animace
9  /10

Na herním trhu existují jistoty, na které se lze celkem pravidelně spoléhat. Jednou z takových je například závodní série F1 od studia Codemasters, která baví milovníky královny motorsportu již od roku 2009. Jen málokdo by tak letos mohl pochybovat o vydání nového ročníku. Přesto ovšem jeden překvapivý tah přichází, a to poněkud netradičně brzké vydání již v průběhu června, oproti obligátnějšímu konci léta. Tato skutečnost se však na výsledku nikterak negativně nepromítá, ba naopak. Herní zážitek si hráči mohou užívat již v první polovině skutečného šampionátu F1.

Každoroční jistota

Stejně tak, jako je téměř jisté, že se každý rok dočkáme nových F1 od Codemasters, je jisté i to, že se bude jednat o opravdu kvalitní zážitek plný bohatého obsahu. Vývojáři během uplynulých let totiž vytvořili opravdu silnou značku s téměř legendárním statusem, která nezná přemožitele. F1 od Codies se staly synonymem pro virtuální seriál Formule 1.

F1® 2019 (10).pngF1® 2019 (59).pngF1® 2019 (60).pngF1® 2019 (62).png
F1 2019 nabízí klasickou hratelnost a mnoho obsahu

Zároveň se série dostala do takové formy, že již není třeba co vylepšovat, je totiž sama o sobě téměř dokonalá. Toto tvrzení je samozřejmě třeba brát s rezervou, nicméně koncept a filozofie, kterou vývojáři během uplynulých ročníků postupně naplňovali, se nyní dostala do stádia téměř finální verze. Kostra hry je zkrátka tak charakteristická, že jakýkoli hlubší zásah by mohl znamenat fatální chybu.

O to více sympatické potom je, že Codemasters se i tak stále snaží svůj produkt posouvat v rámci jednotlivých ročníků dále a nabízet tak hráčům ještě intenzivnější zážitek. Děje se tak zejména skrze postupné přidávání obsahu, který hráčům umožňuje  ještě intenzivnější zážitky, a především možnost trochu se odreagovat či zavzpomínat.

Nejinak je tomu i v letošním ročníku. Virtuální závodníci opět dostávají po technické i obsahové stránce naprosto skvělý závodní semi-simulátor. Přístup vývojářů se v žádném případě nemění, letošní ročník je stejně jako dříve přístupný masám, ale označovat ho za arkádu už z principu nemůžeme. Co se samotného vylepšení herního zážitku týče, F1 2019 zdobí mírný grafický pokrok směrem vpřed. Závody vypadají naprosto fantasticky, stejně jako televizní grafika a celá ta virtuální show okolo, která je díky plné licenci ve shodě s realitou.

F1® 2019 (9).pngF1® 2019 (28).pngF1® 2019 (29).pngF1® 2019 (30).png
Grafické zpracování samotných závodů je na fantastické úrovni

Jako již každý ročník jsou potom v nevzhledném kontrastu nejrůznější závodní animace mimo okruh, pohledy do boxů, rozhovory apod. Tam by zkrátka vývojáři měli ještě trochu zapracovat, i když je nabíledni, že o tom F1 zkrátka být nemají. Jediné, co to dokáže trochu pokazit, je samotná atmosféra mimo závod.

Ofenzivnější i agresivnější

Po herní stránce si nelze nevšimnout o něco více propracovanější umělé inteligence soupeřů, kteří jsou opět o něco agresivnější a defenzivnější zároveň. Na denním pořádku je tak uzavírání zatáček, křížení závodní stopy či někdy důrazné ataky v jednotlivých soubojích. Závodění se stává ještě více napínavějším a reálnějším. Autoři, jak jsme si již zvykli, naštěstí myslí na všechny.

Po herní stránce si nelze nevšimnout o něco více propracovanější umělé inteligence soupeřů, kteří jsou opět o něco agresivnější a defenzivnější zároveň.

Míra přizpůsobení asistencí či dovedností soupeřů výrazně dokáže změnit ráz závodění. To samé platí i o možnosti nastavování monopostu. K dispozici jsou stovky nejrůznějších voleb, od tuhosti pružin, přítlaku křídla či výběru směsi pneumatik, ale také defaultní nastavení pro daný okruh. Ne každý je totiž technický inženýr a raději sáhne po doporučeném settingu, který sice nemusí být tím nejrychlejším, ale rozhodně není tím nejhorším možným.

F1® 2019 (68).pngF1® 2019 (17).pngF1® 2019 (18).pngF1® 2019 (20).pngF1® 2019 (21).pngF1® 2019 (22).pngF1® 2019 (26).png
Implementace další várky historických vozů a seriálu F2 hře jen prospěla

Ty největší změny ovšem přicházejí v rámci samotného obsahu hry. Jak jsme již naznačili, je zcela pochopitelné, že dělat výrazné inovace jedenáct let po sobě není zcela reálné. Rozhodně ne u tak renomovaných vývojářů, jakými v Codemasters jsou, neboť ti našli své optimum již v polovině této doby. To hlavní se tak odehrává v rámci herních modů a nejrůznějších vychytávek, kterých je F1 2019 plné, stejně jako předchozí ročníky. Téměř všechny dostupné mody vycházejí z podoby předchozích dílů, i tak jsou opět více než zábavné.

Když F1 nestačí

Tou nejvýraznější novinkou z obsahového hlediska je jistě implementace seriálu Formule 2, o které se hovořilo již delší dobu. Není asi příliš pravděpodobné, že by někdo záměrně vyhledával F2 před F1, jedná se však o příjemné doplnění, které dodává hře na komplexnosti, což nejvíce oceníte zejména v režimu kariéry, který výtečně spojuje oba šampionáty a nabízí emocionální postup do královny motorsportu skrze několik klíčových momentů, které chytnou za srdce.

Tou nejvýraznější novinkou z obsahového hlediska je jistě implementace seriálu Formule 2, o které se hovořilo již delší dobu.

Do hry se tak více, než v loňských ročnících dostává jistý příběhový mód, který sice nedosahuje kvality známé např. ze série FIFA, ale dává kariéře hlubší smysl. Ta je tak pochopitelně i letos tím největším lákadlem celé hry. Opět je vystavěna na stejně pevných základech a nabízí dostatek zábavy pro všechny.

Ne každý ovšem může nebo ani nechce investovat tolik herního času a raději upřednostní svižnější herní módy. I na ty rozhodně F1 2019 myslí, a to opravdu královsky. Mimo tradiční závodní víkend s kupou nejrůznějšího přizpůsobení je k dispozici pochopitelně taktéž volná jízda. Obě herní varianty nabízejí možnost výběru série F1, F2 nebo kategorie historických vozů, které se letos rozrostly o další legendární kousky. Ve finále tak zamrzí problémy se ziskem kompletních licencí na dané sezony, které znemožňují nabídnout hráčům ještě komplexnější zážitky. V této podobě tak máme možnost pouze částečné ochutnávky historických závodů.

Senna vs Post

V rámci speciální edice Legends Edition Senna & Prost navíc dostává myšlenka klasických monopostů F1 o něco hlubší smysl, protože nabízí několik speciálních výzev v rámci soubojů těchto dvou legendárních postav motorsportu. Jedná se o klasické eventy v rámci módu Championship, které hráče přenesou do konkrétního závodu sezóny, ve kterém mají za úkol splnit někdy opravdu nadlidský úkol. Souboje Senny a Prosta jsou opravdovou perlou letošního ročníku a je velká škoda, že nejsou zahrnuty v rámci základní edice.

Podobných herních výzev si však mohou užít i hráči základní edice hry. K dispozici jsou například Checkpoint Challenge, Pursuit, ve kterém budete v rychlejším stroji stíhat soupeře, kteří odstartovali několik sekund před vámi, dále Time Attack, ve kterém budete muset překonávat své vlastní limity a Overtake Challenge, ve kterém budete mít za úkol předjíždět jako o život. Pro všechny z těchto výzev je předem definovaný jeden okruh a konkrétní stroj napříč všemi kategoriemi.

F1® 2019 (64).pngF1® 2019 (66).pngF1® 2019 (70).pngF1® 2019 (75).png
Pro milovníky královny motorsportu jasná volba

Skvělou možností jsou potom také modifikace jednotlivých šampionátů v mírně pozměněné formě. Je to například zkrácená sezóna seriálu F2, šampionát Classic s historickými vozy, Legendary Tracks Classic na ikonických okruzích či seriál Asia-Pacific, zahrnující závody z této oblasti. Splněním těchto šampionátů si lze odemykat další a další, jako například F1 Street či Wet Weather Grand Prix. Jedná se tak o příjemné tematické šampionáty zaměřující svou pozornost na vybraný region, kategorii vozů či jiné specifické vlastnosti.

V rámci multiplayeru potom můžete sáhnout k jednotlivým ligám nebo víkendovým eventům.

V rámci multiplayeru potom můžete sáhnout k jednotlivým ligám nebo víkendovým eventům. Měřit se však s ostatními hráči nebývá někdy zrovna dobrý nápad. Zvláště, hrajete-li na gamepadu. V této spojitosti jistě nesmíme zapomínat na možnost customizace. Upravovat lze nástřik vozu či vzhled pilota. Konkrétně se jedná o kombinézu, helmu a rukavice. Jedná se možná o maličkost, mnohé multiplayerové hráče ale jistě potěší.

Milovníci informací a vzdělávání potom určitě ocení sekci Showroom, která nabízí kompletní přehlídku veškerých dostupných vozů s možností detailní prohlídky či získání základních informací.

Verdikt

Codemasters zkrátka umí a dokazují to každý rok. F1 2019 je úžasný herní zážitek a pocta královně motorsportu. Po herní stránce titul sice nepřináší žádný výraznější posun, přesto se však jedná o nejlepší ročník celé série. Je totiž opět obsahově bohatší a působí mnohem komplexněji. Majitelům minulého ročníku možná doporučíme vyčkat nějaký ten měsíc na výraznější slevičku, všichni ostatní by však neměli váhat.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud