42
Fotogalerie

FreeHry roku 2010 - ty nejlepší hry zdarma, část 2.

Za málo peněz hodně muziky. V tomto případě tedy hodně muziky zcela zdarma. Podívejte se na výběr nejlepších free her za uplynulý rok.

Kapitoly článku:


V druhé části článku o nejlepších freehrách roku 2010 vám představíme vítěze žánrů sportovních, webových, indie, flashových, mobilních a bývalých komerčních her.

Sportovní a simulátory

1. Football Challenge 2010 – Liga mistrů u vás doma
Ani další ročník oblíbené fotbalové simulace Football Challenge nás nezklamal a utvrdil v tom, že kvalitní fotbal na PC není jen FIFA. Pokud sport na zeleném pažitu patří k vašim oblíbeným, je pro vás tato záležitost povinností. Skvělá hratelnost je navíc zabalena v pohledné grafice, takže ani po stránce vizuální nebudete strádat.

football_challenge_2010_01.jpg football_challenge_2010_02.jpg

Na zeleném pažitu se odehrávají veškeré klasické fotbalové situace, kterými jsou ofsajdy, penalty, přímé kopy či autová vhazování. Samotná hra však nepřipomíná bago mezi protihráči ala brazilští kanárci, ale spíše nakopávanou na útočníka ala český patent s Honzou Kollerem v čele. Titul stále není technologicky ještě tak daleko, abychom mohli mluvit o realistické simulaci. Svou roli na tomto faktu má i ovládání, díky jehož nedokonalosti jsou často vaši hráči všude jako druzí.

2. FIFA Online – FIFA zdarma!
Ne, skutečně to není překlep ani žádný chyták. Slavná fotbalová série FIFA přichází na vaše monitory zcela zdarma a navíc online! Těšit se můžete na propracované statistiky a licence, které jistě využijete při manažerování ve vámi vybraném klubu. Ovšem nezůstane jen u sezení v kanceláři, protože FIFA Online vám nabídne mód, v němž se vrhnete na trávník coby jeden z čutálistů.

fifa_online_01.jpg fifa_online_02.jpg

Kdo měl někdy tu čest strávit aspoň pár minut u FIFY, ruku na srdce - kdo z nás si chvíli v tomto titulu "nezačutal", nebude snad ničím překvapen. Až na jeden fakt, jakým je ovládání. Trochu netradičně je možné ovládat fotbalisty pomocí myši. Přihrávky se provádí levým tlačítkem, pravým tlačítkem se pak střílí. K výměně jednotlivých hráčů se pak používá kolečko. Vše je nadmíru jednoduché, zapamatovatelné i intuitivní.

3. Ostrich Runners – pštrosí Usain Bolt
Ostrich Runners na první pohled zaujme spíše mladší publikum, nicméně bavit se u něj mohou i starší hráči. Podíváte se zde na několik závodních tratí plných překážek v podobě děr, klád a agresivních protivníků, což ze závodění nedělá nic snadného. Zvlášť, když musíte doběhnout první. Jakmile vás však hra jednou zaujme, zatne své drápky a dlouho nebude chtít pustit.

ostrich_runners_01.jpg ostrich_runners_02.jpg

Ostrich Runners trochu překvapivě obsahuje i příběh vyprávějící o pštrosech, kteří si poklidně žili svůj život, chodili na návštěvy k sousedům, žili v tu více, tu zase méně harmonických manželstvích a vůbec dělali podobné věci, jež by i pánové v huňatých rolácích označili jako normální. Nicméně jednoho dne se objevil bláznivý Professor a rozhodl se zdecimovat tuto klidnou populaci tím, že ukradl všechna vajíčka s ještě nenarozenými pštrosátky. Trochu ulítlé, že? Nicméně celá hra je sama o sobě dosti ulítlá, takže to ničemu nevadí.

4. PaperPlane – hrátky s vlaštovkou
5. Babylon 5 I've Found Her – vesmír přeje dobrodruhům

Strategie

1. FreeOrion – král strategií
Královský trůn v prestižním žánru strategií si pro loňský rok vybojovala hra FreeOrion. Zpočátku vás ohromí obrovským množství možností, jež se později ukážou jako nenažraný požírač času. A co teprve multiplayerový mód… FreeOrion má velký potenciál i do budoucna, čemuž nahrává do karet i fakt, že neustále vychází nové verze přinášející vylepšení a novinky.

freeorion_01.jpg freeorion_02.jpg

Boje jsou řešeny velmi jednoduše a jediným dobrým argumentem proti velkému laseru je ještě větší laser a silnější trup. Lodě si můžete upravovat a tak vytvořit křižník, jenž je hoden vašeho mocného impéria. Technologický strom je opravdu monstrózní a velmi chytře namíchaný. Nikdy nebudete moc stavět velké lodě bez výzkumu stabilnější ekonomiky či obrovských doků.

2. Plan It Green – stavte na zelenou
Kdo by to byl řekl, že stříbrnou příčku v této kategorii získá ekologicky zaměřená strategie? Nutno však dodat, že je to naprosto zaslouženě, neboť Plan It Green kombinuje zajímavý nápad s pěkným zpracováním a hlavně nadprůměrnou úrovní hratelnosti. Ať žije ochrana přírody!

plan_it_green_01.jpg plan_it_green_02.jpg

Na jakákoli kopnutí do země je ovšem třeba mít dostatek peněz, energie a materiálu. Materiál a energie se dají koupit, zatímco peníze se vám na účet připisují automaticky; čím veselejší a ekologičtější město máte, tím více jich dostanete. Proto není problém splnit zadané úkoly, i kdybyste si všechno špatně naplánovali a propočítali, vždycky se dá počkat, až budete mít dostatek peněz. Jen se holt budete muset spokojit s tím, že level nedokončíte v časovém limitu.

3. Ancient War – minimalistická RTS
Žádní nacisté proti zbytku světa, žádní roboti proti lidem nebo Francouzi proti Britům. V Ancient War se proti sobě postaví znepřátelené národy červených a modrých. O to litější potom budou následné bitvy, jež spolu svedou. Dynamická hratelnost a velké množství jednotek jistě potěší srdce nejednoho stratéga.

ancient_wars_01.jpg ancient_wars_02.jpg

Hratelnost je víceméně klasická, najmete levnou pracovní sílu, pošlete je těžit dvě dostupné suroviny – tedy zlato a dřevo – a z utrženého materiálu dále vyprodukujete celkem osm druhů vojáků a neméně druhů vylepšení. Právě ona produkce je však zajímavá, nemůžete totiž hned začít šetřit a trénovat ty nejlepší chlapíky, Ancient War obsahuje takzvaný Rank Level, který navyšujete mlácením červenočapkářů, chci říct červenotrencláků.

4. Space Aggressor – vítejte na straně zla
5. Invasion – pekelná strategie

Bývalé komerční hry

1. Lord of the Rings Online – toulky Středozemí
Tak jako Jeden Prsten vyčnívá nad všechny ostatní, porazilo LOTRO své konkurenty v této kategorii. Verze Free for Play sice přináší několik omezení jako je absence Monster Play či maximální level postavy na 65. úrovni, ale to je zanedbatelné v porovnání s tím, co všechno můžete dělat. Kouzelný Tolkienův svět na vás už čeká, proto nepromarněte svou příležitost.

lotro_01.jpg lotro_02.jpg

Atmosféra LOTRO by jistě nebyla na takové úrovni, kdyby si vývojáři nedali tolik práce s audiovizuálním pracováním. Grafický kabátek vypadá opravdu kouzelně a sami se dříve či později přistihnete při bezcílném bloumání krajinou a kocháním se okolím. Tento aspekt si s sebou však nese skvrnku v podobě vyšších hardwarových nároků. A jak je na tom hudební zpracování? Také výtečně. Tady už není co dodat, tenhle zážitek si musíte vyzkoušet na vlastní kůži!

2. Need for Speed: World Online – rychleji a zběsileji
Otevřené město, honičky s policisty, zběsilé závody, rychlá auta, výborná grafika a povedený soundtrack. Takto by se dalo charakterizovat NfS: World Online, které si začátkem září odneslo hodnocení 98 %. Jednoznačně jde o nejlepší závody, co jsme v poslední době měli možnost okusit.

nfs_world_online_01.jpg nfs_world_online_02.jpg

Onlinové NFS nabízí fungující živý svět představující jedno poměrně rozsáhlé město, kde se mezi jednotlivými lokacemi můžete volně projíždět. Trochu přitom zamrzí, že k dispozici jsou jen dva druhy závodů, a sice klasický okruhový a závod na určitém úseku trati. To vše při běžném městském provozu, takže se nezřídka kdy zapletete do pořádné havárie. Nicméně jak bývá u arkádové předlohy zvykem, nemusíte si dělat starosti, hra má k realitě asi tak daleko, jako Futurama ke Gumídkům.

3. Command & Conquer: Tiberian Sun GOLD
Podle názoru mnohých hráčů i herních kritiků je Tiberian Sun nejlepším dílem série C&C. Vrhněte se do světa neustálých bojů mezi GDI a Bratrstvem NOD se vším všudy. Command & Conquer je skutečně živoucí legendou, je třeba něco dalšího dodávat?

c_c_tiberian_sun_01.jpg c_c_tiberian_sun_02.jpg

Je pochopitelné, že grafické zpracování již v dnešní době není špičkové, i přesto ale stále působí skvělým dojmem, částečná deformace terénu je i dnes poměrně nadčasovou myšlenkou. Nikdy však nezestárne soundtrack od hudebního poloboha Franka Klepackiho, jehož herní hudba se prodává i na CD. Suma sumárum mě nenapadá snad nic, kvůli čemu bych musel Tiberian Sunu strhat procenta.

4. Pirates of the Burning Sea – s lebkou a zkříženými hnáty
5. MechCommander 2 – vy ještě nemáte svého mecha?

Určitě si přečtěte

Články odjinud