GB Player: jak vrátit zlaté herní časy

GB Player: jak vrátit zlaté herní časy

Pro některé z nás se zlaté herní časy odehrávaly v době, kdy se teprve rodily časopisy Score nebo Level a 3D hry byly spíše výjimky. Měli jste rádi všechny ty klasické 2D střílečky a plošinovky? Mrzí vás, že už se dnes takové pěkně kreslené hry nedělají? Dělají. A s GB Playerem můžete na velké obrazovce svojí televize hrát nové a nové každý měsíc!

Game Boy Player pro konzoli Game Cube
Přístroj, umožňující hrát všechny GBA hry na televizi
Cena: 999,- Kč (
www.gamecube.cz)
Distributor v ČR: Conquest (
www.cqe.cz)

Tahle věc vládne všem! Kupujte, kupujte HNED!

Jeremy v diskuzi na www.xboxexclusive.com

R-type. Turrican. Project X. Alien Breed. Chaos Engine. Mario. Sonic. Lost Vikings. Bio Hazard Battle. Desert Strike… dalo by se popsat hodně řádků vytahováním magických slůvek, představujících herní symboly zlatých časů 2D počítačových her a videoher. Konec osmdesátých a hlavně začátek devadesátých let patřily poctivě kresleným počítačovým hrám, které skrolovaly zleva doprava nebo do všech stran a vypálily pamětníkům, jako jsem i já, pod víčka nezapomenutelné obrazce.

  

Turrican * R-Type * Sonic

Když se potom objevil Doom, ztratily tyto klasické 2D hry něco ze svého kouzla, člověk snadno podlehnul sílící snaze o „realistické 3D zobrazení herního světa“. Tento trend sílí s každým dalším rokem ještě v dnešní době, nicméně moje otázka zní: se vší tou snahou o realismus v zobrazování her, neztratili jsme náhodou určitou báječnou skupinu, která byla jen o zábavě? Přehledné střílečky a plošinovky, které se soustředily na jasné zobrazení herního děje místo na plastické hyperbarevné deformovatelné grafické šílenství?

Zasvěceno 2D hrám

Hrozně rád jednou za čas odpojím a schovám Xbox s jeho nekonečně zábavným HALO multiplayerem, sbalím GameCube s hyperrealistickým předchůdcem Dooma 3 (Resident Evil Remake a Zero) i PlayStation 2 s vyčerpávající Xenoságou. Potom zajdu na chodbu a z útrob největší skříně vyhrabu starou dobrou Segu Mega Drive, 16-bitovou konzoli s úžasným stereo zvukem, popadnu tříčudlíkový ovladač a vhrnu se na nádherně uvolňující pařbu Sonica, Streets Of Rage nebo Gunstar Heroes. Povězte mi, proč nové díly Contra nebo Sonica straší polygonovými 3D světy, když kreslené 2D tak nádherně vypadalo a tak dobře se hrálo? A kdy vlastně naposledy vyšla nějaká pěkná 2D hra pro moderní konzole nebo PC? Copak skutečně všichni považují polygonovou 3D grafiku za hezčí, lepší, zábavnější?

 

Medal Of Honor Infiltrator pro GBA

Někteří z vás se možná už nadechují aby vyslovili magický název platformy, která se prodává nejlépe po PS2 a PC. Ano, Game Boy Advance je velmi silnou platformou, na kterou měsíčně vychází desítky her od všech předních vývojářů na světě. A většina z nich je 2D. Jenže… opravdu si užijete tu poctivě kreslenou nádhernou grafiku Metroid Zero Mission na malém displeji GBA? I když má poslední generace GBA SP mnohem lepší podsvícený displej, pořád je to malé okénko, které nám jen ztěží vynahradí stylovou hru na velké televizní obrazovce… a multiplayer? Hm… nevěšte ale hlavu, pokud patříte mezi smutnící pamětníky. Právě pro vás totiž vznikl geniální přístroj nazvaný GB Player, o kterém překvapivě málo lidí ví. A to je škoda, kterou je potřeba napravit!

Seznamte se: GB Player

GB Player je přístroj, s jehož pomocí můžete na televizi hrát úplně všechny hry pro Game Boy Advance (tedy také hry pro Game Boy Color). To znamená měsíčně desítky nových titulů a celkově mnohatisícovou knihovnu již vydaných her. Naleznete tam samozřejmě i nějaké 3D hry (Doom 1 nebo 2, Wolf 3D, Duke Nukem 3D, Medal Of honor, Dark Arena nebo různé závodní hry… ), nicméně 85% všech titulů jsou staré dobré 2D záležitosti (třeba i takový Tomb Raider, Turok, Pán prstenů, Splinter Cell nebo Max Payne), přičemž 32-bitové srdce GBA umožňuje těmto hrám grafiku přesahující často možnosti starých 16-bitových konzolí či počítačů.

Konzole GameCube s ovladačem, GB Player má podobu podstavce

Možná vám to zní jako hloupost. Máte doma svůj X-Box nebo nabušené PC a čekáte na hyper-realistické stínování Dooma 3, proč byste se měli patlat s nějakými kreslenými hloupostmi? Potom patrně nepatříte k herním pamětníkům, kteří znají cenu geniální hratelnosti a atmosféry poctivé 2D hry. Nic proti vám, ale pravděpodobně čtete pro vás nevhodný článek:-).

Pokud se ale počítáte mezi lidi, které myšlenka návratu do světa 2D herních pecek nadchla (bylo tak příjemné po smutných 3D pokusech Sonic Adventure a Heroes zase na televizi hrát Sonica pěkně zboku, klasicky sbírat řady prstýnků a hledat strategie či bezpečné zóny pro souboje s nápaditými bossy… ), nyní si povíme další podrobnosti. Hlavní nevýhodou GB Playeru je skutečnost, že nejde o stand-alone (samostatný) přístroj, nýbrž o příslušenství ke konzoli GameCube. Znamená to tedy poněkud větší investici, než pouhých 999,- Kč za samotný GB Player, protože musíte připočítat ještě 3.999,- za konzoli GameCube.

 

Návrat krále má na GBA podobu vynikajícího klonu Diabla

Jestliže ale pominu skutečnost, že GC je povinností pro všechny hardcore fanoušky videoher (namátkou jmenuji exkluzivní Resident Evil Remake, Zero a 4, nebo Final Fantasy Crystal Cronicles, Metal Gear Solid Twin Snakes či série Metroid, Zelda a Mario… ), beru v úvahu také předpoklad, že pamětníci 2D éry, na které tímto článkem apeluji, by dnes měli být dospělí lidé se stabilním příjmem a pokud si ještě stále uchovali lásku k počítačovým hrám, neměl by být zas až takový problém těch 4.998,- Kč dát. Koneckonců je to realitně levné na jízdenku strojem času, ne?

Jak to vypadá a funguje

Jak jste si mohli všimnout z obrázků, GB Player má podobu (podle GameCube různě barevného) čtvercového postavce pro GameCube, nasadí se a namontuje napevno (samozřejmě ale je možné jej zase sundat, nicméně proč byste to dělali?). Přístroj nepotřebuje vlastní napájení, bere si jej ze samotné GameCube. Součástí balení je také DVD disk, který je potřeba vložit do GameCube – obsahuje uživatelské rozhraní pro GB Player, ve kterém si můžete vybrat, zda má mít na televizi emulovaná herní obrazovka Game Boye nějaké okraje (lze zvolit různé zdobené rámy), případně jak moc má být velká (až do okrajů televizní obrazovky nebo méně). Hry ovládáte ovladačem pro GameCube, nicméně pokud si dokoupíte speciální kabel, je možné je ovládat také samotným Game Boyem – ale proč byste to dělali? GamePad pro GameCube je přece větší a lépe se drží.

Světlé stránky
  • Návrat do zlatých časů 2D her
  • Nízká cena přístroje
  • Gigantická knihovna titulů
Temné stránky
  • Vyžaduje GameCube
  • Nic pro fanoušky nejmodernějších technologií
  • Nesmí se vám poškodit DVD disk s rozhraním

Teprve na velké televizní obrazovce oceníte výkon Game Boy Advance. Navzdory velkému obrazu jsou herní scenérie detailní (pokud nemáte nějakou béčkovou nepovedenou hru:-)), animace rychlé a hrát takhle na televizi Wolfa 3D nebo Dooma je docela zajímavý zážitek i pro ty odpůrce 2D her, právě tyto tituly tvoří základ jejich herních zkušeností.

Design: 6/10
Užitná hodnota: 10/10
Spolehlivost: 10/10
Odolnost: 9/10

Vzpomínáte se slzou v oku na zlaté časy 16-bitových konzolí a domácích počítačů, na nepřekonatelnou hratelnost 2D herních pecek? Už nemusíte! S tímto výborným zařízením můžete hrát nejnovější 2D hry od všech předních světových vývojářů ještě hodně dlouho. Naprosto nezbytná koupě pro všechny pamětníky.

Celkové hodnocení: 9/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud