V následujícím seriálu se podíváme po několika zásadních hrách na konzoli Xbox One. První díl této ságy začneme trochu provokativně, a sice přehledem exkluzivit, respektive částečných exkluzivit.
Quantum Break
Hned na začátku si uveďme důležitou informaci. Quantum Break měl rozhodně nakročeno k velkým věcem. Potenciál měla hra skutečně obrovský, očekávání byla rovněž nemalá, nicméně výsledek rozhodně nedopadl tak, jak by se slušelo a patřilo. Propojení akční střílečky se seriálem rozhodně mohlo a mělo vypadat trochu jinak. Dost možná je to právě ono nezvyklé očekávání, které ve finále hru dosti pošlapalo.



Připomeňme, že hra vyšla v dubnu 2016 pod taktovkou Remedy Entertainment. Osamostatnit se na trhu akčních stříleček snažila především na základě silně narativního seriálového pojetí, ale především lákala na hrátky s časem. Recenzenty byla často kritizována stereotypní a nudná hratelnost, poměrně chaotický model časových trhlin a ono slibované propojení hry a seriálu také nikoho na zadek neposadilo.



V jádru ovšem Quantum Break rozhodně není zase tak špatná hra. Graficky nabízí slušnou podívanou a některé myšlenky rozhodně pochvalu zaslouží. Na trhu se již určitě objevila řada mnohem horších stříleček. Ty se bohužel pro QB nesnažily vypadat jako jedna z nejlepších her historie, navíc exkluzivně pro Xbox One. Za zahrání však rozhodně stojí a v seznamu exkluzivit ji v žádném případě nemůžeme opomenout. Závěrem dodejme, že hra získala hodnocení 77 na metacritic.com.
Pokračování 2 / 7
Gears Of War 4
Gears Of War je pojem sám o sobě. Tuhle akční rubačku můžete jedině milovat nebo nesnášet, nic mezi tím. A mám takový pocit, že těch, kteří Gears Of War zkusili a nezamilovali se, nebude mnoho. Nejnovější z dílů této série, Gears Of war 4 z roku 2016, zaznamenal na metacritic.com solidních 84.



Přestože od vydání prvního dílu uplynulo téměř deset let, série se stále drží stejné receptury, kterou se snaží vybudovat si na poli third-person akcí výsostné postavení. A nutno poznamenat, že až na mírné zaváhání (všichni jistě víme, o jakém je řeč) se to více méně úspěšně daří. A čtvrtý díl to jedině potvrzuje.



Gears Of War 4 dominuje jak na poli příběhové kampaně pro jednoho hráče, tak v oblasti multiplayeru. K tomu je třeba přičíst výbornou hratelnost, skvělý příběh a zejména grafické zpracování. GoW navíc vždy lákal na svůj nehostinný svět a komplexně uchopenou ságu, která byla přesvědčivá jak Rey Koranteng ve večerních zprávách. Těžko říct, zda-li je nejnovější díl této série tím nejlepším, rozhodně jej však můžeme s klidným svědomím doporučit s visačkou „nutno si zahrát“.
Pokračování 3 / 7
Forza Horizon 3
Závodní série Forza jistě patří k tomu nejlepšímu, co si lze na Xboxu zahrát. Nebojím se dokonce tvrdit, že jde o vůbec nejlepší závodní sérii celkově. V rámci našeho seriálu ovšem bude vhodné, ne-li celkem nutné, rozdělit ji dle svých cílových skupin na arkádovější Horizon a závodní simulátor Motorsport.



Budeme-li korektní a konkrétní zároveň, pro Xbox One se bude jednat o Forza Horizon 2 a Forza Horizon 3, nicméně série pochopitelně vyniká jako celek a každý z dílů znamenal ve své době skutečný vrchol. V rámci hodnocení na metacritic.com potom vede právě poslední díl vydaný na podzim loňského roku, a to s číslem 91.



Třetí díl této série představuje celkem logického a očekávaného nástupce vylepšeného zejména po grafické stránce. Obsah zůstal víceméně dle očekávání nezměněn, což se vlastně i požadovalo. Třetí díl série je charakteristický, ostatně stejně jako ty předešlé, díky své rozmanitosti a rozlehlosti herního světa, perfektně namixovanému arkádovému jízdnímu modelu a především díky výtečné zábavě, kterou celkově nabízí. Forzu Horizon si zkrátka každý musí jednou zkusit a je úplně jedno, po jakém dílu této výtečné série sáhne.
Pokračování 4 / 7
Forza Motorsport 6
Jak jsme již naznačili v předešlé kapitole, značka Forza nabízí dvě odlišné herní koncepce. Série Motorsport na rozdíl od Horizon byla vždy určena spíše hardcorovým hráčům, vyznávající realistický jízdní model a fyziku. Stala se tak závodním simulátorem, který vám rozhodně nedá nic zadarmo.




Motorsport tedy cílí na úplně jiné herní publikum a nabízí zkrátka trochu odlišný způsob závodění. Šestý díl je navíc možná jedním z těch vůbec nejlepších v celé sérii. Rozhodně tak působí po ne zcela přesvědčivé pětce. Hráčům nabízí přes 450 vozů, tři desítky závodních okruhů, rozmanité počasí či možnost závodit v jednotlivých dekádách.



Na druhou stranu, přestože jde o závodní simulátor, rozhodně není třeba mít zbytečné obavy. Hra totiž nabízí velké množství nejrůznějších asistencí, díky kterým se ovládání vozů stane více arkádovější a tím i přístupnější všem. Pakliže máte rádi závodní simulátory, rozhodně vyzkoušejte Forzu Motorsport 6, neboť tohle je skutečná závodní pecka.
Pokračování 5 / 7
Ori and the Blind Forest
V přehledu toho nejlepšího z exkluzivit, popřípadě částečných exkluzivit pro konzoli XboxOne se mimo tříáčkových titulů nachází i jeden víceméně hodně nenápadný projekt vývojářů z Moon Studios z roku 2015. Jde o plošinovku Ori and the Blind Forest, která si na metacritic.com vysloužila úctyhodné číslo 88 a je tak jednou z nejlépe hodnocených her na současnou generaci Xboxu.




Některé z vás jistě napadá otázka, má-li plošinovka čím konkurovat ostatním uvedeným titulům, či snad patří-li podobná hra do dnešního výběru? Vězte, že rozhodně ano, neboť Ori and The Blind Forest rozhodně není obyčejnou tuctovou plošinovkou, ale esencí toho nejlepšího, co žánr může nabídnout. Je to především skvělý leveldesign a atmosféra čím hra vyniká. Navíc díky svému silně estetickému pojetí se pohybuje téměř na hraně umění. Nechybí chytré a nápadité puzzly a hlavně, mnoho a mnoho emocí.



Pakliže nejste fanouškem plošinovek nebo jste snad nikdy žádnou nehráli, zkuste Ori and The Blind Forest dát malou šanci. Jedná se totiž o jednu z her, kterou byste si za svoji herní kariéru rozhodně měli zkusit. Ostatně, řada kladných recenzí a opěvování této hry rozhodně potvrzují výše napsané.
Pokračování 6 / 7
Halo: The Master Chief Collection
Série Halo je s konzolí Xbox spjata jako žádná jiná hra. Jedná se o kult, fenomén, o symbol, který Xbox definuje a obráceně. A proto není divu, že jsme se v roce 2015 dočkali již pátého dílu celé této série. Jenže krom jednotlivých pokračování si na konzoli Xbox One lze zahrát jeden skutečný klenot – Halo: The Master Chief Collection roku 2014. Sbírku, která byla v daném roce oceněna za nejlepší remaster. Hru, která nabídla za málo peněz skutečně mnoho muziky.




Rozepisovat se nad charakteristikou celé této série je asi věc celkem zbytečná, zmiňme proto tedy především specifika této remastrované verze. Ta nabízí následující: Halo: Combat Evolved Anniversary, Halo 2: Anniversary, Halo 3, Halo 4 a seriál Halo: Nightfall, což je při ceně okolo pětiset korun skutečně parádní nabídka.

Nejedná se však pouze o souhrn celé ságy legendárního Master Chiefa, ale především o graficky vylepšené vydání. Každá hra z této edice totiž prošla proměnou a nabízí tak lepší požitek z hraní. Všechny čtyři hry navíc běží při 60 snímcích za vteřinu. Celá kolekce zahrnuje více než stovku multiplayerových map. V rámci Halo 2: Anniversary jsme se také dočkali jedné velké lahůdky v podobě možnosti přepínat mezi původní verzí z roku 2004 a tou výroční u příležitosti deseti let od vydání. Bavíme se zde o skutečně obrovském množství herního obsahu, který čítá více než 50 GB dat, což už stojí za zmínku. Halo: The Master Chief Collection je nutností pro milovníky série, stejně tak jako pro hráče, kteří jsou sérií nepolíbeni, neboť právě toto je ta nejlepší forma, kterou se lze seznámit. Na metacritic.com hra posbírala hodnocení 85.
Pokračování 7 / 7
Sunset Overdrive
Na závěr jsme si nechali něco trochu zběsilejšího, a sice Sunset Overdrive z dílny Insomniac Games. Hra vyšla v říjnu roku 2014 a na metacritic.com si vysloužila solidní hodnocení 81, což není rozhodně špatné číslo. K tomu nutno přičíst nadprůměrné recenze kritiků a tři nominace na nejlepší hru roku či originální produkt roku.



Sunset Overdrive představuje extrémní městskou akci plnou barviček, nestvůr, horizontálního a vertikálního dovádění a hlavně neskutečnou řež. Jedná se o v jádru nenáročnou, ale dosti chytlavou a snadno přístupnou bláznivinu plnou puberťáckého humoru či nejrůznějších narážek. Už jen příběh točící se okolo energetického nápoje měnícího své konzumenty v mutanty jasně naznačuje, že zde půjde o béčkovou zábavu, která má za cíl především pobavit.



Hlavní charakterizující znak hry je rychlost, zběsilost a akční postup. V Sunset Overdrive zkrátka nemá smysl nad čímkoli přemýšlet, nejlepším řešením je chopit se ovladače a vyrazit běsnit. Právě ona lehkost a vztyčený ukazováček veškerým konvencím dělá ze hry to, čím skutečně je. SO si na nic nehraje, chce zkrátka pouze bavit.
A jaké Xbox pecky máte na disku vy? Podělte se!
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně