Pokračujeme v našem seriálu toho nejlepšího, co na Playstationu 4 můžete najít. Minule jsme se zaměřili na exkluzivity, tentokrát si vezmeme na paškál hry z FPS žánru. Sice už nemá takové zastoupení, jako na minulé generaci, ale i tak v něm najdete pár skvělých kousků.
DOOM
Návrat legendy. Bethesda to samé udělala před několika lety se sérií Wolfenstain a povedlo se jim to na jedničku. Stejně je tomu i s Doomem, který se po ne tak rychlém a hororovějším třetím díle vrací ke kořenům. Můžeme si tak vychutnat další pekelnou řežbu.




Pokud jste hráli první nebo druhý díl série, budete se tady cítit jako doma. Povědomé brnění mariňáka, typické zbraně jako dvouhlavňová brokovnice a staří známí nepřátelé. Opět si jako za starých časů můžete vychutnat porcování Impů nebo Pinky démonů.
Nový Doom se hraje skvěle. Hratelnost je dynamická, stále jste v pohybu a bojiště je dostatečně velké na to, abyste mohli využít veškeré možnosti svého obleku, jako je třeba dvojitý skok. Některým hráčům vadí dorážecí údery. Při hraní na vyšší obtížnost se bez nich ale neobejdete.
Doom z loňského roku je důstojným nástupcem jedné z nejklasičtějších stříleček všech dob. Pro každého milovníka rychlých akcí nutnost.
Pokračování 2 / 10
Overwatch
Když nepočítáme třetí Diablo, tak je Overwatch první hrou od Blizzardu, která krom PC vyšla i na konzolích. Navíc je to jejich první FPS střílečka. Díky jejich zkušenostem s vývojem a pomoci z jiných studií se jim podařilo vytvořit další značku, se kterou se budeme pravděpodobně setkávat ještě několik let.




V Overwatchi najdete 23 unikátních hrdinů. Každý z nich má unikátní herní styl, takže si každý hráč může vybrat postavu, která mu vyhovuje. Hraje se na skvěle nadesignovaných mapách šest proti šesti. V klasickém režimu najdete módy jako Payload, Capture the Point a další. Většinu z nich můžete znát třeba z Team Fortress 2. Krom klasického režimu můžete zabrousit do Arcade modu, kde najdete režimy 1 vs 1, 3 vs 3 nebo zápas s náhodnými hrdiny.
Pokud odhlédneme od toho, že je Overwatch týmová FPS akce, na pozadí se ukrývá opravdu propracované univerzum. Blizzard je známý tím, že své světy tvoří do nejmenších detailů a Overwatch není výjimkou. Každá postava má svůj příběh, stejně jako samotná organizace Overwatch. Na lore tohoto světa ve hře ale moc často nenarazíte, snad jen při speciálních událostech. Pokud se chcete v tomto směru vzdělat, doporučuji dohledat oficiální komiksy od Blizzardu.
Pokračování 3 / 10
Titanfall 2
První Titanfall měl úspěch, ale jeho komunita celkem rychle opadla. Podobný scénář proběhl i v případě druhého dílu. Co takhle s tím něco udělat? Titanfall 2 je totiž opravdu skvělou FPS střílečkou, která si zaslouží vaši pozornost.




Na rozdíl od prvního dílu najdete v pokračování i kampaň pro jednoho hráče. Po letech pro nás vývojáři vytvořili zase jednou opravdu epický příběh. Není to nic převratného, ale je to zpracované tak dobře, že si to užijete plnými doušky. Kampaň trvá nějakých 8 hodin a během té doby dojde na několik zvratů, smutných okamžiků a záchranou jedné z mnoha planet.
Titanfall 2 je ale stále o multiplayeru. Ten doznal značných úprav. Je ještě rychlejší a dynamičtější, než v prvním díle. Zásluhu na tom mají především nové vychytávky jako je vystřelovací hák. Samozřejmostí jsou nové zbraně, nové perky a noví titáni.
Hráči se do druhého Titanfallu bohužel moc nehrnou. EA se ale o něj i přes menší popularitu stále stará a průběžně přidává DLC zdarma. Přibývají nové mapy, občas nějaká ta zbraň nebo gadget. Pokud prahnete po multiplayerové střílečce se skvělou příběhovou kampaní, Titanfall 2 je pro vás jasná volba.
Pokračování 4 / 10
Destiny
Zprvu to s Destiny nevypadalo vůbec dobře. V době vydání neslavila takové úspěchy, jaké vývojáři z Bungie očekávali. Bylo to především proto, že hra trpěla nedostatkem obsahu a po pár hodinách už hráči zbývalo jen opakovat mise stále dokola. S časem a dodatečným obsahem ale hra dozrála do takového stavu, že v ní můžete utopit desítky hodin a stále budete nalézat něco nového.




Jedná se o sci-fi MMO střílečku, kde Země, de facto celá sluneční soustava, není zrovna v dobrém stavu. Naštěstí je tady Traveler, tajemná bílá koule, která naši domovskou planetu ochraňuje. Potřebuje ale i vaši pomoc.
Po vytvoření postavy máte na výběr ze tří tříd, které následně ještě můžete vyvíjet odlišnými směry. Každá třída má trochu odlišný styl, zásadní rozdíly jsou ale jen ve schopnostech. Pokud se jedná o zbraně, tak žádná omezení nejsou. Každá ze tříd může využívat kteroukoliv ze zbraní.
Destiny momentálně můžete koupit v kompletní edici za sympatickou cenu, takže se do toho můžete s chutí pustit. Na podzim navíc vychází druhý díl, který ze zatím dostupných informací vypadá opravdu skvěle.
Pokračování 5 / 10
Alien Isolation
Po fiasku jménem Aliens Colonial Marines bylo potřeba, aby se značky Alien chopilo studio, které ji dokáže zpracovat do důstojné adaptace. Licence tedy padla do rukou vývojářům z Creative Assembly a ti nám přinesli opravdu povedený mix hororu a akce.




Kdo by neznal klasickou podobu vetřelce. Jedním z problémů Colonial Marines bylo, že na vás vetřelci nabíhali po desítkách a vy jste je jednoduše kosili jednoho po druhém. V Isolation je to ale jiné. Nacházíme se na vesmírné stanici, kde je spolu s námi jeden jediný vetřelec. I tak vám ale dokáže pořádně zatopit.
Před vetřelcem se sice můžete bránit, ale nemůžete ho odrovnat úplně. Jeho přítomnost můžete zjistit pomocí skeneru. Vetřelec ale není jedinou bytostí, která spolu s vámi přebývá na stanici. Nějaký ten člověk se také najde, ne vždy je ale na vaší straně. Občas si je můžete splést i s androidy.
Hlavní předností Alien Isolation je tísnivá atmosféra. Sice znáte hrozbu, která přebývá na stanici, ale i přes to se stále musíte mít na pozoru, protože vetřelec může přijít odkudkoliv.
Pokračování 6 / 10
Resident Evil VII
Série Resident Evil neslavila s šestým dílem zrovna úspěch. Vývojáři z Capcomu se tedy rozhodli, že se jejich série vydá jinou cestou, než pro ni bylo typické. V sedmém díle se tedy přenášíme z third-person do first-person pohledu.




Resident Evil VII je druhem hororu, který se uchytil v posledních letech. Podobnými hrami jsou třeba Outlast nebo Amnesia. Zatím ale tady nebyl horor, který by měl tak vážené jméno a skalní fanoušci nebyli s novinkami zrovna spokojeni. Ale po tom, co hra vyšla, museli i ti největší odpůrci uznat, že Resident Evil se vrátil do starých kolejí.
Vývojáři upustili od akčního přístupu a vsadili spíše na atmosféru. Občas byli obviňováni za to, že okopírovali P. T., tedy hratelnou ukázku zrušené hry Silent Hills. To ale tak úplně není pravda. Ani to vlastně není proveditelné. Vývoj na hře začal ještě dlouho před tím, než se o nějakém projektu Silent Hills vůbec vědělo.
Pokračování 7 / 10
Dishonored 2
Bethesda se v posledních letech opravdu rozjela. Už je to dlouho, co jsme od tohoto studia dostali hru, která by svojí kvalitou nesplnila očekávání hráčů. Sérii Dishonored má na triku konkrétně Arkane Studios, kde se sešlo několik velkých jmen herního průmyslu. Jednou ze známějších osobností je designér Harvey Smith, který se podílel na takových legendách, jako je System Shock nebo Deus Ex.




Dishonored je takovou hrou, jakou sami chcete. Můžete si zvolit herní styl, který vám bude vyhovovat. Ať už máte raději přímočarý postup, nebo se pokusíte o dohrání bez jediného zabití. Všechny tyhle možnosti máte k dispozici.
Pokud jste nehráli jedničku, tak sice přijdete o skvělý zážitek, ale není to nic strašného. Příběh je ve své podstatě docela jednoduchý. Ve dvojce je to trochu složitější, protože si můžete vybrat, kdo bude hlavním protagonistou a od toho se následně odvíjejí některé události.
Prvním hratelnou postavou je starý známý Corvo Attano, který byl obviněn z vraždy císařovny a následně ze spárů nepřátel zachránil její dceru. Právě Emily je druhou hratelnou postavou. Stejně jako Corvo i ona získala schopnosti od tajemného cizince. Ať už si vyberete kohokoliv, prožijete v Dishonored 2 napínavé dobrodružství.
Pokračování 8 / 10
Dying Light
Zprvu se zdálo, že Dying Light je nástupcem zombie série Dead Island. Autoři z Techlandu ale dokázali překvapit hráče skvělou kombinací survival akce a parkouru.




I přes to, že je to už nějaký pátek od doby, co Dying Light vyšel, stále je to jeden z nejlépe vypadajících titulů této generace. Grafickou stránkou vás sice oslní, ale s příběhem to není až tak slavné. Všude hromada zombie, občas nějaký ten přeživší, však to znáte. Jen si nemůžete být jisti, jestli vám zrovna tenhle přeživší nebude chtít ustřelit hlavu.
Dying Light je sám o sobě zábavnou hrou. Na další úroveň se ale posouvá v momentě, kdy se pustíte do co-opu. Můžete hrát až ve čtyřech lidech a jak to u takových her platí, s počtem hráčů narůstá i míra zábavy.
Vývojáři po vydání hru nenechali ležet ladem. Asi o půl roku později vydali masivní DLC s podtitulem Following. Přidali tak novou oblast, nový příběh a také možnost využívat zdejší vozítka. Momentálně si můžete koupit pouze verzi, kde je základní hra spolu s DLC za cenu hry při vydání. A to se sakra vyplatí!
Pokračování 9 / 10
Battlefield 1
EA, konkrétně studio DICE, konečně po několika letech vyslyšelo připomínky hráčů, že už bylo dost stříleček z budoucnosti plných futuristických zbraní a vymožeností. Proto se vracíme opět do historie.




V Batllefieldu 1 si prožijeme několik příběhů v kůži různých postav. Každá z nich působí na jiné frontě. Za nejlepší část kampaně je obecně považována část, kde opatrováváte svůj tank. Celkově se kampaň řadí mezi ty lepší v rámci série.
Tím hlavním je ale stále multiplayer, kde se na obřích mapách spolu mydlí až 64 hráčů najednou. Najdete zde klasické režimy, jako je obsazování bodů nebo team deathmatch. Na začátku samozřejmě nemáte odemčené všechny možnosti. Tím, jak hrajete, si odemykáte nové zbraně, granáty a ostatní doplňky do výzbroje, které vašemu nepříteli pořádně zatopí.
Stejně, jako tomu bylo u předchozích Battlefieldů, se EA stará i o tento díl. Zrovna nedávno vyšlo DLC s podtitulem They Shall not Pass. O nedostatek obsahu v multiplayeru se tak nemusíte bát. Pokud jste tedy ochotni si připlatit.
Pokračování 10 / 10
Fallout 4
Série Fallout se od svých počátků změnila k nepoznání. Už to není to izometrické RPG a prozkoumání celého jeho světa vás přijde na několik desítek hodin. Nejnovější díl, tedy Fallout 4, se drží tradic, které přinesl třetí díl. K tomu navíc přidává pár vychytávek, které vám navodí pocit, že zdejší svět má opravdu něco do sebe.




Jednou z hlavních novinek je stavění základen. Můžete si postavit malou chatrč, kde budete uchovávat jen ty nejnutnější věci, nebo se do toho pustíte ve velkém a vytvoříte celou osadu, kam pozvete i některé ze svých přátel. Svoji základnu si ale musíte náležitě vyzbrojit. Občas si totiž nájezdníci vyberou za cíl zrovna váš výtvor a nenaštve vás nic tak, jako když najdete svoji osadu rozmetanou na kusy.
Fallout je ale stále tím RPG, ve kterém najdete krom hlavní zápletky i hromadu menších zajímavých příběhů. Pokud jste opravdový fajnšmekři, tak budete svůj Pip-boy ovládat skrz mobilní aplikaci. A pokud chcete ještě intenzivnější zážitek, tak ještě stále jde sehnat sběratelská edice, ve které je replika Pip-boye, do kterého si můžete zasadit svůj mobil. Zážitek z hraní tak bude ještě autentičtější, než kdy dřív.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně