Z papíru si můžete složit čepici, draka, či třeba vlaštovku. Anebo, pokud jste Media Molecule, můžete udělat z papíru celou hru. A ne ledajakou!
Media Molecule ukázali svoji kreativitu v podobě dvou plošinovek LittleBigPlanet, které se po právu řadí mezi to nejlepší, co může Playstation 3 nabídnout. A odvážím se tvrdit, že to samé bude platit i pro jejich dokončovaný titul Tearaway, určený exkluzivně pro handheld PS Vita.

Stačí se podívat na pár obrázků a videí a okamžitě je vám jasné, že před sebou máte vizuálně neskonale nápadité a kouzelné dílo, ale teprve až s Vitou v rukách se utvrdíte v tom, že nejde jen o vizuální pozlátko, ale tvůrci mají kromě kupy výtvarných nápadů další kopec originálních myšlenek herních. Tedy tak se alespoň jeví Tearaway po prvních pár odehraných hodinách.
Žánrem tvůrci moc neuhýbají od jejich prvotiny a Tearaway tak opět představuje plošinovku. No, možná by bylo přesnější použít termín akční adventura, protože i když je skákání pro hru důležité, výrazně jej doplňuje i řešení jednoduchých hádanek a občasné potyčky s protivníky.
Všechny ovládací možnosti Vity tvůrci využívají, jak se jen dá
V roli malého pošťáka (či pošťačky, na začátku si lze vybrat) se snažíte překonat nástrahy světa vytvořeného z papíru, abyste doručili zásilku přímo vám. Ano, přímo vám – hráči, protože prostřednictvím čelní kamery na Vitě se vaše podoba přenáší do hry a váš obličej na papírový svět shlíží jako slunce smějící se (nebo mračící, to už je na vás) vysoko na obloze.

Ostatně všechny ovládací možnosti Vity využívají tvůrci, jak se jen dá. Páčky slouží tradičně k pohybu postavy (levá) a kamery (pravá), nicméně kromě toho často využijete dotykový displej, zadní touch pad i senzory náklonu. Je to poměrně jednoduché, pokud na některém objektu vidíte otisk prstu, můžete s ním interagovat dotykem na displej – například posunutím složíte překážku, která bránila v cestě vpřed.

Textura, která je na touch padu, zase znamená, že máte ťuknout na spodek Vity. Ve hře tak například protrhnete půdu a svým virtuálním prstem můžete odstrčit kládu. Podobných nápadů mají tvůrci, zdá se, fůry. Do hry nenásilně padnou a skvěle ji obohacují. Možná je to ještě předčasný soud, ale podle mého právě až Tearaway pořádně ukazuje, co se s ovládacími prvky Vity dá kreativně dělat.

V průběhu testování preview verze jsem například vytvářel korunu pro krále veverek, hledal dýni pro strašáka v poli, jezdil na praseti, snažil se katapultem vystřelit ke slunci, stříhal vlastní sněhové vločky, fotil novou kožešinu pro losa a prováděl další podivuhodné a zábavné věci ve světě, kde i kruhy na vodě jsou kolečka vystřižená z papíru. Ostatně i samotná voda je jenom papír.
[gamebox Tearaway:28732]
Všechno je papír. A tvůrci s ním dokáží vytvořit živoucí svět, který je jednou pestrobarevně rozjuchaný, podruhé zase šedivě ponurý. To, když se do něj dostanou nepřátelé nazývaní jako Scraps (něco jako útržky, zbytky). Zatím jsem narazil na poměrně málo nebezepečné typy připomínající malé papírové krabičky, kterým stačilo se jen vyhnout a následně je omráčené kamkoliv mrštit. Ale jak ukazují videa a obrázky, postupem času narazí náš hrdinný pošťák i na strašidelnější kusy papíru.

Co dalšího ho ještě čeká se ukáže 22. listopadu, kdy Tearaway vychází. Být vámi, začnu si stříhat metr.