60
Fotogalerie

Hry roku 2019: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Rok 2018 se nám blíží zdárně ke konci a vydání všech velkých AAA titulů už máme za sebou. Příští rok nás ale čeká také pěkná nadílka a byla by škoda, aby se na některý z nadějně vypadajících titulů zapomnělo.

Resident Evil 2 Remake 

Datum vydání: 25. ledna 2019

Platformy: PC, PS4, Xbox One

Ještě před pár lety bychom si stěžovali, že na začátku roku nebude co hrát, protože většina velkých pecek se plánuje až na podzim. V posledních letech se ale tomuto období začala studia věnovat mnohem více. První takovou vlaštovkou bude už v lednu předělávka legendárního Resident Evilu 2, který patří mezi nejvychvalovanější díly série.  

resi3.pngresi4.pngresi2.pngresi.png

Pokud jste hráli původní verzi, tak tady budete poznávat spoustu věcí. V příběhu neproběhnou žádné změny a budete si ho moci projít jak za Leona, tak za Claire. Ostatní prvky už ale byly drasticky upraveny, hlavně co se týče perspektivy. Od původních statických kamer vývojáři upustili a vsadili na modernější pohled ze třetí osoby. Sice si budete moci nastavit i režim, který vás přepne do starého systému kamer, ale k tomu nebude moc důvod. Hra k tomu totiž byla celkově uzpůsobena.  

Největší změna je patrná už na první pohled. Grafika se vyhoupla na tu nejvyšší úroveň, kterou v současnosti na herním trhu najdete. Vývojáři se opravdu neflákali, je to zkrátka plnohodnotný remake, který vznikal znovu od základu. Pohání ho technologie, kterou využíval Resident Evil VII a za dobu od jeho vydání ji stihli vývojáři ještě o něco vylepšit.  

Resident Evil 2 Remake je skvělý nejen pro veterány, ale i pro hráče, kteří se staršími díly série nikdy nepřišli do styku. Co si budeme povídat, původní verze se už tak příjemně nehrají. Je také docela možné, že když tento remake uspěje, Capcom by mohl podobným stylem předělat i ostatní díly.  

Pokračování 2 / 15

Metro Exodus 

Datum vydání: 15. února 2019

Platformy: PC, PS4, Xbox One

Na nové Metro se čeká už pěkných pár let a nějakou chvíli to vypadalo, že si na něj budeme muset počkat ještě o něco déle. Přímo od vývojářů sice žádné informace nepřišly, ale některé zdroje nedávno uváděli, že vývoj hry nejde tak dobře kvůli chystané podpoře pro technologii RTX. Očividně šlo ale o mýlku, protože nejen že se odklady nekonají, ale dokonce se do hraní budeme moci pustit ještě o týden dřív, než se původně plánovalo.  

me.pngme4.pngme3.pngme2.png

Exodus se od ostatních dílů liší tím, že se budeme pohybovat mimo tunely metra. Do takových lokací jsme se sice podívali už dříve, ale tentokrát to vývojáři pojali v trochu větším měřítku. Budete putovat vlakem po zdejší krajině a snažit se najít další přeživší. Kvůli tomu, že v každé lokaci žije jiná skupinka, která si myslela, že právě oni jsou posledními přeživšími, se liší jejich pohled na svět a také jejich technologie. Dojde i třeba na kolonii, kde je u moci kult podobný tomu v posledním díle série Far Cry. Svět také bude částečně otevřený a samozřejmě rozlehlý.

Přijde nám, že o novém Metru se nemluví ani tak v souvislosti s hratelností nebo příběhem, jako s grafikou. Nepopíráme, že vypadá skvěle a některé hráče jistě potěší i podpora RTX technologie, ale určitě je škoda, že se kvůli tomu upozaďují ostatní aspekty hry. Příběh byl v předchozích dílech stěžejním bodem, tak doufejme, že od toho vývojáři u Exodu neupustili, skvostně vypadá také atmosféra, což už jsme si u série tak nějak zvykli.

Pokračování 3 / 15

Far Cry: New Dawn 

Datum vydání: 15. února 2019

Platformy: PC, PS4, Xbox One

Na letošních cenách The Game Awards se nečekaně objevil i Ubisoft se svojí novinkou. Původně to vypadalo, že nové Far Cry bude to pravé post-apokalyptické dobrodružství, ale nakonec z toho vypadlo něco jiného. Podobně jako ve Falloutu tady sice vybouchla atomová bomba, ale svět se z toho dokázal vzpamatovat dost rychle.  

fc4.jpgfc2.jpgfc.jpgfc3.jpg

Ani to na první pohled nevypadá, jako by ještě před pár lety hrozil zánik světa. Příroda si spokojeně roste a všechno je barevné. V krajině se ale prohání nejeden bandita, který se díky současnému bezpráví snaží využít situace. Většinu věci tady ale mají sestry, proti kterým se postavíte vy.  

Mezi komunitou vzbudil New Dawn obavy, a to z toho důvodu, že to bude prachsprostý recyklát Far Cry 5. New Dawn je totiž jeho pokračováním a bude se odehrávat ve stejné oblasti. Nejspíš tedy proběhne to samé jako v případě Far Cry 4 a Primal, kdy se jedna mapa využila pro obě hry. Nepopíráme, že série Far Cry má i po letech úspěch, ale tenhle přístup se nám úplně nelíbí. Alespoň, že si za New Dawn nebude Ubisoft účtovat plnou cenu a půjde tak spíše o doplnění zážitku.

Pokračování 4 / 15

Jump Force 

Datum vydání: 15. února 2019

Platformy: PC, PS4, Xbox One

Ať pokryjeme všechny komunity, tak tady máme také něco pro fanoušky anime a mangy. Zatímco Nintendo se svým Super Smash Bros. Ultimate přineslo největší videoherní crossover, Jump Force se snaží o něco podobného, jen se na jednom bojišti místo herních postav objeví známí hrdinové z oblíbených seriálů.  

jf.pngjf4.pngjf2.pngjf3.png

Něco podobného tady už sice bylo, ale Jump Force to chce dotáhnout do zdárného konce. Už při oznámení se představily ty nejvýraznější série, které zná snad každý, kdo s japonskou tvorbou někdy přišel do styku. Blonďák Naruto pravděpodobně patří mezi ty úplně nejznámější. Po jeho boku budou bojovat například Son Goku z Dragon Ballu a Monkey D. Luffy z One Piece. Hlavním záporákem bude postava exkluzivně vytvořena pro tento titul. Na jejím vzniku pracoval Akira Toriyama, který je autorem výše zmíněné série Dragon Ball.  

Tím výčet zastoupených sérií samozřejmě nekončí. Z posledních oznámení jsme se dozvěděli, že se přidají i hrdinové z Black Cloveru a Hunter x Hunter. Jen trochu zamrzí, že je to opět “jen” bezduchá mlátička. Kdyby v podobném stylu bylo vyvíjené RPG, tak by to jistě sklidilo mnohem větší vlnu nadšení. O tom si ale zatím můžeme nechat jen zdát.  

Pokračování 5 / 15

Anthem 

Datum vydání: 22. února 2019

Platformy: PC, PS4, Xbox One

Studio Bioware na tom v posledních letech nebylo úplně nejlépe. S novým dílem ze série Mass Effect si svoji pověst zhoršili tak, že se z toho ještě budou dlouho vzpamatovávat. Očekávali jsme, že s jejich dalším velkým RPG to už bude lepší, ale ukázalo se, že pracují na něčem jiném. Anthem totiž úplně tradiční RPG není. Spíše míří směrem ke stylu Destiny, tedy mimo RPG prvky bude hra klást důraz i na multiplayer a týmovou spolupráci. 

an3.pngan4.pngan2.pngan.png

Premisa nezní vůbec špatně. Nacházíme se v budoucnosti, kde už přírodu nebavilo, že ji lidé stále více a více ničí, a tak si začala brát zpět to, co jí právem patřilo. Důsledkem toho byl značný pokles populace a v pustinách se začaly objevovat nebezpečné potvory. S těmi se v roli žoldáka musíte vypořádat vy. Ve skupinkách se budete vydávat na mise, které bude propojovat velké město, což je vaše základna a bude se zde odehrávat většina příběhových sekvencí.  

Klíčovým prvkem pak budou obleky jménem Javelin, které propůjčí nositeli schopnosti a technologické vychytávky, díky kterým s nehostinnou přírodou zatočíte jedna báseň. Anthem zatím z prvních alfa testů nevypadá vůbec špatně, ale stále jsme na pochybách, jestli to Bioware opravdu zpracuje tak, aby se z něj jen nestalo další Destiny, po kterém za pár měsíců už ani pes neštěkne.  

Pokračování 6 / 15

Tom Clancy's The Division 2 

Datum vydání: 15. března 2019

Platformy: PC, PS4, Xbox One

Nedlouho po tom, co se Anthem chystá na pulty obchodů, přijde na trh jeho další konkurence. Division 2 od Ubisoftu slibuje, že bude tím, čím měl být už první díl. Pokud si pamatujete dobu, kdy tato hra vyšla, jistě si také vybavíte kritiku na málo obsahu, a hlavně ošklivější grafiku, než kterou vývojáři prezentovali v trailerech. Postupem času se ale The Division vypracovalo na vcelku kvalitní titul a druhý díl prý vše ještě o několik úrovní vylepší. 

div4.pngdiv2.pngdiv3.pngdiv.png

Příběhově hra navazuje ne předchozí děj. Ve zdejším světě stále řádí nákaza, která se přenášela skrz bankovky. Tentokrát se ale nebudeme pohybovat v zasněženém New Yorku. Náš tým elitních jednotek si to namířil do hlavního města – Washington D.C.. Ze záběrů je vidět, že město pohromu nesnáší úplně nejlépe a je v mnohem horším stavu než New York. Ještě je tady ale jedna výrazná změna. Zatímco New York se stihl vyklidit, ve Washingtonu se stále nacházejí civilisté. Jejich záchrana bude vaším hlavním úkolem.  

Jelikož se jedná o titul od Ubisoftu, tak se stejně jako většina jejich her z poslední doby dočká nových dávek obsahu ještě dlouho po vydání. Na rozdíl od prvního dílu ale veškeré DLC přídavky dostanou všichni zdarma. Ubi tak následuje politiku, kterou v poslední době praktikuje například EA. Jen se trochu bojíme, aby se Division 2 vyvaroval problémů, kterými trpěla jednička.  

Pokračování 7 / 15

Devil May Cry 5 

Datum vydání: 8. března 2019

Platformy: PC, PS4, Xbox One

Se sérií Devil May Cry jsme neměli tu čest už pěkných pár let. Naposledy to bylo s dílem DMC: Devil May Cry, který není součástí hlavní série a vyvíjel ho tým Ninja Theory. Nebyl to špatný díl, ale zkrátka to chtělo toho starého Danteho s Nerem. S návratem k původním vývojářům se na začátku příštího roku dočkáme regulérního pokračování a návratu ke kořenům. 

dmc.pngdmc4.pngdmc3.pngdmc2.png

Zprvu to vypadalo, že v hlavní roli tentokrát bude Nero, krátkovlasý drsňák, který v boji přišel o roku. Naštěstí je tady ale mechanička Nico, která mu vyrobila umělou náhradu. V propagačních materiálech se objevoval především on, ale Dante se na scéně přece jen objeví taky. Nebude to jen upozaděná postava, neboť bude přímo hratelný. Jeho motorka, kterou může přetransformovat na dvě obří zbraně, mu bude dělat společnost.

Nejsou ale jediní, koho dostanete při hraní do rukou. Po všemožných tajnostech byl odhalen i mág V, který do hry přinese trochu odlišný herní styl. Na rozdíl od jeho kolegů nebude máchat mečem ani pistolemi. Spoléhá se totiž na svoji magickou sílu, která mu dovoluje povolat několik démonů. Hraní za V sice nebude tak akční, ale jeho síla nebude o nic menší.  

Samozřejmě nemůže chybět ani charakteristický hudební doprovod. Milovníci dechovky a opery si tady moc na své nepřijdou. Masakrování démonů bude doprovázet tvrdá muzika. Navíc to celé na pohled nevypadá vůbec špatně a především je každým coulem cítit návrat ke klasice, kterou tak milujeme. Jen se trochu bojíme, aby příběh obstál sám o sobě. Za dobu od vydání čtvrtého dílu je tady přeci jenom více hráčů, kteří Danteho ani Nera vůbec neznají. Na druhou stranu ale není takový problém i dnes si zahrát předchozí díly a doplnit si znalosti.

Pokračování 8 / 15

Shenmue 3 

Datum vydání: 27. srpna 2019

Platformy: PC, PS4

Pokračování kultovní akční adventury Shenmue způsobilo na E3 v roce 2015 obrovský poprask. Téměř po 20 letech od vydání druhého dílu se konečně chystá pokračování tohoto nedokončeného příběhu. Vývojáři si nebyli jisti, jestli je o něj stále zájem, a tak s ním nejdřív šli na Kickstarter. Hráči projevili obrovský zájem a v rámci pár hodin už bylo vybráno.  

shen.pngshen4.pngshen3.pngshen2.png

V čele vývoje stojí otec série, Yu Suzuki. Jeho příběh o Ryo Hazukim, který začal vraždou jeho otce a následným hledáním vraha, se od jeho počátků pořádně zamotal a na rozuzlení čekáme dlouho. Doufáme, že třetí díl nezklame a naplní očekávání hráčů. Za těch 20 let se kolem Shenmue vytvořil obrovský kult a velká část komunity ji považuje za něco revolučního.  

Pokud náhodou nemáte tušení, o co se jedná, tak si první dva díly můžete bez problémů zahrát i dnes díky remasterům, které vyšly docela nedávno. Jsou dostupné na PC, Xboxu One i PlayStationu 4. Možná budete mít problém se zastaralou grafikou, ale za ten zážitek to bezesporu stojí.  

Pokračování 9 / 15

Total War: Three Kingdoms  

Datum vydání: 7. března 2019

Platformy: PC

Ani na milovníky strategií se v příštím roce nezapomnělo. Tentokrát ze série Total War nevyjde jen nějaká menší odbočka, ale plnohodnotný nový díl, ve kterém se podíváme do čínské historie. Konkrétně se jedná o příběh tří království, kdy byla země rozdělena a každá strana se v krvavých bitvách snažila uzmout trůn.  

tw2.pngtw4.pngtw3.pngtw.png

Stejně jako v ostatních Total War hrách tady bude příběh vyprávěný přesně podle historických podkladů. I jednotky a jejich vybavení bude autentické. Bude tady ale také možnost projít si příběhový mód inspirovaný románem Příběhy Tří království od autora Luo Kuan-čunga. Na rozdíl od klasického režimu tady budou mít hlavní postavy speciální schopnosti a celkově se děj nebude úplně přesně držet historie.  

Po stránce hratelnosti by se razantnější změny konat neměly. Jednou z věcí, na které vývojáři zapracovali, jsou nejrůznější aliance a koalice s ostatními frakcemi. Musíte dávat opravdu velký pozor na vaše počínání, abyste náhodou nevyprovokovali někoho, koho jste ještě doposud považovali za dobrého spojence. Taktizování tak jako obvykle bude potřeba jak na bojišti, tak mimo něj.  

Pokračování 10 / 15

Anno 1800 

Datum vydání: 26. února 2019

Platformy: PC

Total War není jedinou strategickou sérií, která se v příštím roce vrátí. Anno se na herní scéně objeví po 4 letech. V dílu 2205 nám představilo budoucnost, ve které byla cílem mimo jiné i kolonizace Měsíce. Tentokrát se ale opět vydáme do minulosti. S dílem Anno 1800 chce Ubisoft navázat na úspěch Anno 1404. 

anno4.pnganno3.pnganno2.pnganno.png

V novém díle vývojáři slibují, že přinesou to nejlepší, co se za celých 20 let od začátku série Anno objevilo. Mimo klasickou příběhovou kampaň budou k dispozici i náhodně generované mapy, sandbox mód a v neposlední řadě také multiplayer.  

Za herní dobu se budete moci posunout o několik technologických epoch Severní Ameriky. Je to rozhodně lákavé téma, které ve hrách není využívané zrovna často. Anno samozřejmě stále bude především budovatelskou strategií a podle dostupných ukázek to opravdu vypadá, že se chce vrátit k těm nejúspěšnějším dílům, a nepříliš vychvalované Anno 2205 raději nechá stát samo o sobě.

Pokračování 11 / 15

Sekiro: Shadows Die Twice 

Datum vydání: 22. března 2019

Platformy: PC, PS4, Xbox One

Na novinku od tvůrců Dark Souls čekají fanoušci této série už dlouhou dobu. Už je to více než rok, co byl představen krátký, nicneříkající teaser, ve kterém se objevil pouze nápis Shadows Die Twice. Po dlouhých spekulacích o tom, že se jedná o pokračování Tenchu, nakonec byla představena úplně nová značka Sekiro. Vývoj samozřejmě nevede nikdo jiný, než Hidetaka Miyazaki.  

sek.pngsek4.pngsek3.pngsek2.png

V roli samuraje, který přišel o ruku, se vydáváme zachránit mladého pána. O příběhovém pozadí toho zatím víc nevíme, ale tady přeci jen půjde hlavně o soubojovou část. Nebude tady ale tradiční Souls-like hratelnost. Vývojáři se ji rozhodli o něco vylepšit. Tím, že hlavní hrdina přišel o roku vlastně až tolik neztratil. Místo ní totiž nosí protézu, která se může měnit na několik různých gadgetů a pomůcek. Mimo štítu nebo plamenometu nás zaujal hlavně vystřelovací hák. Díky němu bude hratelnost více dynamická. 

V Sekiru prý také bude kladen větší důraz na tichý postup. Tímto prvkem se hratelnost blíží o něco více k Tenchu, ale o velké souboje s bossy samozřejmě také nepřijdete. Dalo by se tak říct, že vývojáři z FormSoftware vzali to nejlepší ze sérií Dark Souls a Tenchu a v Sekiru to všechno spojí dohromady.  

Pokračování 12 / 15

Mortal Kombat 11 

Datum vydání: 23. dubna 2019

Platformy: PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch

Čistě bojových her v posledních letech zrovna moc nevychází. Proto je oznámení dalšího dílu dlouholeté série Mortal Kombat docela velká věc. Na letošních cenách The Game Awards ho oznámil Ed Boon, ale na to, že vychází už za pár měsíců, toho o něm zase tolik nevíme.  

mk3.pngmk4.pngmk2.pngmk.png

Krom traileru a pár rozhovorů zatím nic oficiálně nenajdete. Zde si dovolím menší varování. Pokud budete koukat na trailer, vypněte si zvuk. Tak nevhodný hudební doprovod u herního traileru jsem snad ještě nikde jinde neslyšel. Podívaná na souboj mezi Raidenem a Scorpionem ale stojí za to. Tohle jsou také jediné potvrzené postavy, které se v jedenáctém díle objeví. Na internetu se už sice objevil únik kompletní soupisky, ale vývojáři to komentovali s tím, že tomu nemáme dávat velkou váhu.  

Mortal Kombat 11 po dlouhé době přinese krom příběhového módu také Adventure mód. Pokud si pamatuje na díl Shaolin Monks, tak v takovém stylu by měl být zpracovaný. Hlavní zaměření ale bude stejně jako u ostatních dílů především na multiplayer.  

S novým dílem bude mít Mortal Kombat premiéru také na konzoli Nintendu Switch.  Docela nás to překvapilo vzhledem k tomu, že Nintendo si s brutálními hrami moc nespojujeme. Ohledně bojovek tam ale bude mít velkou konkurenci v podobě Super Smash Bros. Ultimate.  

Pokračování 13 / 15

Days Gone 

Datum vydání: 26. dubna 2019

Platformy: PS4

Vydání Days Gone sice mělo přijít už v únoru, nakonec si na něj budeme muset počkat o chvilku déle. Rozhodně to ale bude stát za to. Už jen to, že se jedná o exkluzivitu pro PlayStation 4, nám evokuje, že co se technického zpracování týče, půjde o to nejlepší, co na herním trhu je k dispozici.  

dg2.pngdg4.pngdg3.pngdg.png

Bend Studio se rozhodlo, že zpracuje příběh motorkáře v otevřeném světě, kde momentálně probíhá zombie apokalypsa. Toto téma už bylo v herním průmyslu zpracováno nesčetněkrát, takže budou muset přijít s něčím novým, aby hráče s něčím takovým dokázali zaujmout. Trailery ale jasně naznačují, že příběh bude hodně důležitým aspektem.  

Deacon, hlavní hrdina hry, není jediným přeživším, ale nevypadá to, že by s ostatními byl úplně za dobře. Navíc ne všichni lidé, kterým se podařilo přežít, jsou k němu tak vlídní. Jako vždy se najdou i tací, kteří bez mrknutí oka berou do ruky brokovnici.

  

Zombíci se tady pohybují opravdu v masivních hordách. Už v první ukázce ze hry bylo jasně vidět, že co do počtu vývojáři nešetřili. Nebude ale zase takový problém se jich zbavit. Můžete je také využívat ve svůj prospěch. Nalákáním hordy do nepřátelského tábora jistě nic nezkazíte. Pokud ale narazíte na zmutovaná zvířata, měli byste se mít více na pozoru. Třeba takoví vlci nemají problém vás doběhnout v plné rychlosti na motorce. Medvěd omotaný ostnatým drátem také není nic příjemného.  

Pokračování 14 / 15

Crash Team Racing Nitro-Fueled 

Datum vydání: 21. června 2019

Platformy: PS4, Xbox One, Nintendo Switch

Crashova remasterovaná trilogie měla očividně takový úspěch, že z toho Activision chce vytěžit ještě více. Tentokrát se ale nejedná o další tradiční díl. Předělávky se dočká závodní Crash Team Racing, který byl ve své době také velmi populární.  

ct3.jpgct4.jpgct.jpgct2.jpg

Na Crash Team Racing vlastně nebylo nic tak unikátního. Byl to takový Mario Kart pro konzoli od Sony. Tentokrát se ale Crashovy závody dostanou i na ostatní platformy včetně Nintenda Switch. Uvidíme, kdo v konkurenčním boji zvítězí. Mario Kart 8 Deluxe je bezesporu jedním z nejlepších dílů série, ale Crashovi stačí málo, aby mu nakopal zadek vzhledem k tomu, že je stejně jako Mario populární po celém světě.  

Zatím nebylo oficiálně potvrzeno, jestli půjde o předělávku 1:1, nebo do hry přibudou nějaké nové tratě a další obsah. Rozhodně by to nebylo od věcí, ale spoustě hráčů jistě bude stačit, že něco takového vůbec vzniká. Celá řada z nich navíc s původní verzí nemusela přijít do styku, takže co se tratí týče, není to ohledně tratí vůbec žádný problém. 

Pokračování 15 / 15

Dirt Rally 2.0 

Datum vydání: 26. února 2019

Platformy: PC, PS4, Xbox One

Ani závodníkům v roce 2019 nebude upřena nová porce zábavy. Nové Dirt Rally bude důstojným nástupcem prvního dílu, přičemž se vývojářům podařilo získat několik nových soutěží, mezi které patří i World RX. Nebudou chybět ani nová vozidla z letošní sezóny, ve kterých se budete moci prohánět v šesti různých prostředích.  

dr.pngdr4.pngdr3.pngdr2.png

Vývojáři si hodně zakládají na komunitě a jinak to nebude ani v případě nového Dirt Rally. Dle slov Rosse Gowinga je řízení rally auta v reálném životě unikátním pocitem a oni chtějí tento zážitek přenést i do jejich hry. Stále to ale nebude úplný simulátor, a tak i hráči, kteří si prostě rádi občas zajezdí v rychlém autě, si přijdou na své.  

V souvislosti s Dirt Rally 2.0 byla také řeč o virtuální realitě. Prý spolu s vydáním plánovaná podpora není, ale vývojáři se tomu nebrání. Pokud o ni budou mít hráči velký zájem, je to jedna z věcí, které se přidají do budoucna. Závodní hry jsou jedním z žánrů, které se pro VR opravdu hodí a její podporu u hitu jako je Dirt Rally by uvítal nejeden hráč.  


Samozřejmě bychom ve výčtu her mohli ještě pokračovat dál, ale u celé řady titulů víme jen drobky informací a u některých ani není jisté, jestli v příštím roce vůbec vyjdou. Třeba takové Gears 5 nebo Halo Infinite jsou takové případy. Stejně tak In the Valley of Gods od tvůrců Firewatche. Kterou hru příští rok budete nejvíce vyhlížet vy? Dejte nám vědět v diskuzi pod článkem.  

Určitě si přečtěte

Články odjinud