Deskové hry můžete hrát s přáteli i na dálku. Ačkoli jsou mnohé složitější a vyžaduje to leckdy služby na míru, některé jsou dostupné zdarma. Využít můžete i hry, které máte již koupené, a hrát je přes videohovory. Představujeme několik možných řešení.
Tabletopia
Deskové hry jsou především o setkávání s přáteli a rodinou u jednoho stolu, občas tomu ale situace nepřeje a pokud si chcete zahrát, musíte na to jít jinak. Naštěstí existuje několik řešení, a to v podobě simulátorů deskových her, různých speciálních variant pro videohovory či, pokud jste sami, sólo varianty.
Jedním z řešení je aplikace, která zprostředkuje kompletní zážitek z vámi vybrané hry. Jedna z oblíbených je právě Tabletopia i díky tomu, že základní verze je zdarma. To sice není podporováno u všech her, u vybraných si ale můžete (byť třeba omezeně zahrát) aniž byste museli platit. Postačí se pouze registrovat a webu a vše se následně odehrává v prohlížeči.
V katalogu naleznete na 918 různých deskových her.
Existuje i varianta pro Steam, kde je možné s jednotlivé prémiové hry dokupovat. V rámci prohlížeče se k nim pak dostanete za pomoci předplatného, které startuje na 4,99 dolarech za měsíc a končí na 9,99 dolarech. Liší se v počtu rozehraných her (zdarma to jsou 2, následně 6 či 10), přístupu k prémiovým hrám či možnosti mít hosty v rámci hry.
Služba zajistí kontakt. Pravidla hry musíte znát a hlídat sami.
V nabídce přitom nechybí ani takové pecky, jako je oblíbený Scythe, Wingspan (česky Na křídlech), Tapestry a další. Jediná nevýhoda je, že většina z nich je anglicky a služba vyžaduje znalost pravidel. Sice vás provede jednotlivým ovládáním aplikace, samotná hra je ale na vás, stejně jako hlídání dodržování pravidel. Stejně, jako u běžného herního stolu. Přímo na stránce je ale máte k dispozici hned v několika jazycích.
Hrát můžete online proti komukoliv z komunity, či můžete přátelům zaslat vygenerovaný klíč a připojit se k vybrané hře tak, jako byste seděli u jednoho stolu. To lze učinit skrze web, Steam aplikaci či mobilní aplikace pro iOS či Android.
Pokračování 2 / 7
Board Game Arena
S velkým katalogem her je tu i Board Game Arena, která umožňuje hrát populární hry, mezi které patří i 7 Divů, Terra Mystica či Carcassonne. Registrace je zdarma, samotné hraní ale u některých titulů vyžaduje předplatné. To přitom začíná na 4 eurech za měsíc. Výhodou je, že se i bez placení můžete zařadit do fronty a pokud bude dostupný některý z platících hráčů, můžete se přidat a zahrát si i hru, ke které za normálních okolností nemáte zadarmo přístup.
Board Game Arena nabízí české rozhraní i lokalizované tituly
Hrát zde jinak můžete jak sami, s přáteli, tak i náhodným člověkem a buď v reálném čase, či tahově – u hry tedy nemusíte sedět neustále a připojíte se, až jste na řadě. To se hodí hlavně v případě, že chcete mít rozehraných více her zároveň.

Najdete zde i populární hry, jako je Carcassone.
Oproti jiným slouží čistě ke hraní her a nabízí výuková videa či pravidla ke stažení Jejich dodržování dokonce ve hře i pohlídá, takže nemůžete udělat neplatný tah. To se tak hodí pro začátečníky a všechny, kteří chtějí hlavně hrát a nestarat se tolik o kontrolu pravidel.
Pokračování 3 / 7
Tabletop Simulator
Podobně jako Tabletopia funguje i Tabletop Simulator, který ale bere věci lehce do extrému. Jedná se o kompletní sandbox se simulátorem fyziky, kde je vše kompletně na vás. Nebaví vás hra? No tak odhoďte celý stůl pryč! Podporována je i virtuální realita skrze HTC Vive a Oculus Rift.
Tabletop Simulator je kompletně simulátor se vším všudy. Můžete tak na sebe libovolně skládat věci či s nimi i házet.
Oproti předchozímu je ale celá aplikace placená – dáte za ni přibližně 20 euro, dokoupit si přitom musíte i jednotlivé hry, které chcete hrát. Nejedná se tak o příliš levnou investici (hru i aplikaci si musí koupit celá skupina, se kterou chcete hrát), ve finále ale může přijít levněji, než koupě některé z dražších deskovek.
Nebaví vás hra? No tak hoďte celým stolem do kouta!
Podobně jako u Tabletopie je možné vytvořit si i vlastní hru, či využít některé vytvořené od jiných hráčů. V základní variantě jsou karty, Backgammon, šachy, Mahjong, poker, Solitaire a další. Známější hry pak stojí dalších 8-10 eur, nechybí právě třeba ani Scythe a Na křídlech. S pravidly je to přitom stejné – tím, že se jedná o sandbox, tak nikdo neověřuje, zda hrajete podle pravidel.
Pokračování 4 / 7
Vasal Engine
Takový Tabletop Simulator pro slabší stroje je Vasal Engine. Nenabízí sice skvělou grafiku a simulaci reálného prostředí, umožní si ale zahrát nejrůznější hry a to zdarma. Vše je v rámci klasické desktopové aplikace, do které se instalují moduly. Vše je přitom dostupné jak pro Windows, tak i macOS či linux.

Rozhraní programu je jednoduché, ale funkční
Hraješ!
Aktuálně se objevil i podobný český sandbox, zaměřený na karetní hry, s názvem Hraješ!. Vše funguje kompletně skrze webovou stránku, kde si pro jednotlivou místnost můžete navolit karetní balíček j ať už se jedná o klasický, či upravený, nebo dokonce pexeso. Poté zašlete odkaz vygenerované místnosti protihráči a je hotovo.


Hraješ je jednoduchý karetní simulátor.
Plán počítá i s nasazením klasických her a vše je aktivně vyvíjeno, novinky tedy budou přibývat. Systém je navíc kompletně zdarma, nic vám tedy nebrání jej vyzkoušet s přáteli. Prozatím si budete muset pro komunikaci pustit audio/videhovor jinde, autor Petr Staníček ale počítá i s implementací této novinky.
Pokračování 5 / 7
Sólové hraní
Pokud jste doma sami a nechcete hrát klasické hry na počítači, můžete sáhnout po některé z deskovek, které mají sólo mód. Těch je přitom velké množství a u většiny nově vydávaných her je již pravidlem, že sólo mód mají. Zde se často snažíte získat potřebné skóre a tak „vyhrát“, v některých hrát je ale deskovka proti vám vychytralá a sama bude házet klacky pod nohy. Dobrým příkladem je třeba již zmiňovaný Scythe, který obsahuje automa režim, kde karty určují, co váš umělý protihráč ve hře dělá.

Arkham Horror si můžete užít jak sami, tak i se skupinou ostatních.
O sólové hraní si přitom říkají i příběhovky. Třeba takové kousky, jako je Panství hrůzy, Arkham Horror 3. edice, This War of Mine, Eldritch Horror či novější kousky jako je Tainted Grail: Pád Avalonu. O příběh se v tomto případě starají buď karty, aplikace, či velká kniha příběhů. To platí nejvíce o hře Tainted Grail, kde najdete poutavou kampaň na několik desítek hodin a tím pádem i mnoho partií. V jednom hráči se tak ideálně můžete ponořit do fiktivního světa artušovských legend a vychutnat si příběh naplno bez toho, aniž byste museli čekat, až se vám sejde stejná parta lidí na další hraní.
A ani zde vám u mnoha her nic nebrání v tom přizvat si spoluhráče přes videhovor – hru před sebou fyzicky mít nebudou, stačí ale zamířit kameru na plán a příběh se hrou si mohou užít stejně, jako vy.
Pokračování 6 / 7
Přes videohovory to jde taky
Co ale dělat, když nechcete zbytečně investovat a nějaké hry již máte doma? U některých párty her přišli s řešením sami tvůrci a vymysleli pravidla, jak hrát jednotlivé hry doma pomocí videohovorů přes Skype, Zoom či cokoliv jiného.
Nejjednodušší je to u tzv. roll'n'write her, tedy kde hodíte kostkou (či cokoliv jiného) a následně zakreslujete, co padlo. Zde přitom většinou stačí, aby hru měl fyzicky jen jeden hráč.
Pro hraní mnohdy stačí, aby hru měl jen jeden ze skupiny
Krásným příkladem tohoto je hra Vítejte ve svém vysněném domově (anglicky Welcome to...), která pobaví hráče i úplně začátečníky. Ta spočívá v tom, že každé kolo zakreslíte do jedné ze svých tří uličních řad jedno ze tří aktuálně vybraných čísel a provedete doplňkovou akci. Vše je řízeno právě kartami, které se otáčí a zde tak stačí, aby hru měl fyzicky jen jeden hráč. Všichni ostatní se tak mohou dívat, jaké karty otáčí a zapisovat si výsledky – zdarma totiž existuje velice povedená aplikace (Android, iOS) pro mobilní telefony a tak není nutné si ani tisknout či kopírovat záznamové archy. Výhodou navíc je, že vám sama rovnou počítá i body.
Podobně můžete využít třeba i česky vydané Railroad Ink či Kartografy, zde je ale nutné si buď vytisknout záznamové archy, či si je na počítači dát do jakéhokoliv programu umožňující malování.
Máte rádi Krycí jména? I ty si můžete zahrát online.
Pokud máte rádi párty hry, můžete si zahrát i Krycí jména. Na internetu existuje web, skrze který si můžete vygenerovat pro hru celé rozložení a pozor – nechybí ani česká slova! Stačí, aby si všichni hráči na videohovoru otevřeli webovou stránku na identickém odkazu (který obsahuje kód hry), dva hráči z různých týmů nastavili, že napovídají a je hotovo, můžete hrát!
Pokračování 7 / 7
Print and play
Aktuálně se ale často může stát, že máte i spoustu volného času, ale málo her. A jak vybrat tu správnou? Kromě toho, že vám poradíme v recenzích u nás na Doupěti, můžete si vyzkoušet i nejrůznější dema, se kterými přispěchala poměrně velká část vydavatelů. Stáhnout a vyzkoušet si tak můžete kousky od Asmodéé, které u nás vydává česky Blackfire. Jedná se například o Time Stories, Milostný dopis, Dixit a další.

Dema ke stažení si nachystala velká část vydavatelů.
Nechybí ale ani české Albi, kde najdete třeba již zmiňované Railroad Ink, ale i párty hru Yogi, která vás řádně protáhne, či novinku Taco, kočka, koza, sýr a pizza. Rozšíření zdarma ale nabídl i Mindok ke svému Kingdominu či nový případ ke Kronice zločinu.
Hry pro dva
No a pokud jste doma dva? Většina deskovek sice má počet hráčů 2 a více, přímo určené dvojkovky jsou ale často zárukou, že v tomto počtu budou ideální. Skvělými příklady je Odhodlaní: Normandie, kde se proti sobě vydají americké a německé jednotky za druhé světové války, či třeba Mandala pro ty, kteří raději skládají barevné obrazce. Sáhnout ale můžete i po osvědčeném 7 divů světa: Duel a mnohých dalších.
Výhoda těchto her, že jsou stavěné pro dva hráče a tak nabízí dost interakce a krátké prostoje mezi jednotlivými tahy.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně