Kvalitní herní sluchátka umí posunout zážitek o pořádný kus nahoru. Při výběru se stačí řídit několika důležitými body podle toho, co potřebujete a jak chcete sluchátka využívat.
1. Cena a kvalita
Také u herních sluchátek platí pravidlo za kvalitu se platí. Pokud si chcete zvuk ve hrách opravdu vychutnat, doporučujeme si lehce připlatit a nekupovat za tisícovku první kus, který se vám udrží na hlavě.

I zde platí jednoduchá úměra - za kvalitu se vyplatí připlatit
S vyšší cenovkou přichází výhody: kvalitnější materiály, lepší měniče, bohatší přizpůsobení, prostorový zvuk, potlačení okolního hluku či skládací konstrukce apod. U ceny orientačně platí:
- pod tisíc korun – levná sluchátka pro příležitostné hráče
- 1 až 3 tisíce – kvalitní průměr s dobrým zvukem a některými dodatečnými funkcemi
- 3 až 6 tisíc – vyšší střední třída, kvalitní materiály, lepší měniče a funkce navíc
- 6 až 10 tisíc – vyšší třída s většinou moderních technologií a funkcí pro fajnšmekry
Nejoblíbenější herní sluchátka
Pokračování žebříčku najdete na této stránce
Můžete si koupit nejlevnější sluchátka, aby se vám do uší jednou za půl roku, kdy stíháte hrát, dostal alespoň nějaký zvuk. Můžete si koupit sluchátka střední třídy s precizním výběrem funkcí, které potřebujete (například pouze prostorový zvuk s certifikací THX a bezdrátové připojení). Nebo si pořídit sluchátka nejvyšší třídy, které nabízí víceméně vše, co si jen lze přát. Samozřejmě cena bude v jednotlivých kategoriích zcela odpovídat tomu, co dostanete.
Kdy vyrazit na nákup
Jelikož videohry vychází během roku sezónně, vyplatí se nakupovat po dávkách i sluchátka. Nejsilnější herní sezóny a tedy i nejdražší příslušenství jsou na jaře a na podzim. Vyplatí se tedy zaostřit na akce začátkem roku nebo o letních prázdninách, kdy je v herním průmyslu zátiší.
Herní sluchátka se řídí trochu jinými měřítky a nesoupeří s audiofilními sluchátky, které si uživatelé kupují na nejkvalitnější poslech hudby. Herní sluchátka cílí především na komfort a funkce, které mají ve videoherní branži praktické využití.
Pokračování 2 / 8
2. S drátem nebo bez?
Dříve měly drátové headsety výhodu v kvalitě zvuku. Dnes se už ale nemusíte bát sáhnout ani po bezdrátových sluchátkách. V herní branži se kromě Bluetooth konektivity velmi rozšířilo bezdrátové připojení skrze síť 2,4 GHz, které je velmi stabilní a bez ztráty kvality.
Výhody jsou jasné. Jde především o pohodlné užívání bez toho, abyste se během hraní zaplétali do drátů nebo řešili, jestli je dostatečně dlouhý kabel při hraní na konzoli. Jde o pohodlí a jednoduchost. Na cestách pak stačí spárovat sluchátka s mobilním telefonem a můžete hrát.

Některá sluchátka lze bezdrátově i nabíjet
Nevýhodou se může zdát nutnost bezdrátová sluchátka často nabíjet. K mání jsou ale už i bezdrátové nabíječky na standardu Qi nebo dokovací stanice, kde je možné nabít nejen sluchátka, ale třeba i myš.
U drátových sluchátek jsou víceméně jen dvě možnosti připojení: klasický konektor jack 3,5 mm a USB. V případě druhého jmenovaného se už většina výrobců přesunula k univerzálnímu konektoru USB-C, který slouží k zapojení i nabíjení. U většiny sluchátek střední a vyšší třídy často v balení naleznete hned několik adaptérů.
Pokračování 3 / 8
3. Kde budete hrát
Důležité je odpovědět si, s jakou herní platformou budete sluchátka využívat. Většina hráčů má doma herní počítač a alespoň jednu konzoli, takže u sluchátek uvítají všestrannost a schopnost se připojit k oběma platformám skrze jediný adaptér. Vedle toho ale headset specializovaný pouze na jednu platformu (např. herní PC) bude mít mnohem větší možnosti přizpůsobení a softwarového nastavení.

Všestranná sluchátka umí fungovat s více herními platformami, často i najednou
Pokud chcete sluchátka využít všude a neradi se vrtáte v nastavení a ekvalizérech, všestranná sluchátka jsou dobrá volba. Na trhu je jich celá řada a některá umožní skrze jediný adaptér používat sluchátka na PC, herních konzolích i mobilních telefonech s portem USB-C. Občas dokonce i najednou s možností v mžiku přepínat mezi připojením Bluetooth a 2,4Hz a několika zařízeními.
Pokud to nestačí, v balení ještě často naleznete jack 3,5 mm pro připojení ke starším zařízením. Je tedy hlavně na hráči, zda chce specializaci na jednu platformu, nebo všeuměla.
Pokračování 4 / 8
4. Fyzická tlačítka jsou základ, pomůže i dotek
Při využívání herních sluchátek je základním pravidlem maximální komfort a rychlé ovládání, které vás nebude zbytečně rušit od hry. Většina moderních herních headsetů nabízí integrované ovládací prvky přímo na samotných náušnících. Najdete tam důležitá tlačítka jako regulaci hlasitosti, rychlé ztlumení mikrofonu nebo změnu bezdrátového připojení. Dražší sluchátka ještě nabízí regulaci citlivosti mikrofonu nebo přepnutí technologie ANC, vše se většinou provádí přímo na sluchátku.
Existují ještě modely, které nabízí ovládací ostrůvek na kabelu, kde opět najdete především hlasitost a občas i přepnutí prostorového zvuku. Kam přesně se umístí ovládací prvky závisí víceméně pouze na výrobci.

Nejrozšířenějším způsobem ovládání jsou stále fyzická tlačítka na náušnících
Posledním trendem jsou pak dotykové plošky, které můžete najít především na malých bezdrátových peckách a občas i na tradičních herních sluchátkách. Nabízejí ovládání dotykem prstu a všemožnými pohybovými gesty, které si lze nastavit v mobilní aplikaci nebo v počítači.
Stejně jako v případě jiných dotykových ovládacích prvků je někdy obtížnější se je naučit a rozhodně nejsou tak přesná jako fyzická tlačítka. Mnozí hráči vyžadují rychlé nahmatání potřebného ovladače ve víru boje a dotykové plošky tak nejsou ideálním řešením.
Pokračování 5 / 8
5. Mikrofon pro obyčejné hráče i aktivní streamery
Většina herních sluchátek se prodává s mikrofonem pro online hraní a komunikaci. Liší se pouze jeho kvalitou a způsobem, jakým je mikrofon do sluchátek integrován. Kvalitnější mikrofony nabízí například potlačení okolního hluku, aby na protější straně slyšeli jen váš hlas. Mikrofon pak může být ohýbací, rolovací, zasouvací nebo jednoduše odepínací.

Herní streameři využívají spíše externí mikrofony pro vyšší kvalitu záznamu
Běžní hráči preferují sluchátka s integrovaným mikrofonem. Herní streameři nebo Youtubeři preferují spíše nákup sluchátek zcela bez mikrofonu, jelikož si dodatečně dokoupí externí mikrofon. V této kombinaci lze potom najít sluchátka s mnohem kvalitnějším zvukem než u kombinovaných headsetů. Samostatný externí mikrofon potom nabídne kvalitnější záznam zvuku a k tomu řadu funkcí užitečných při tvorbě videa.
Výhodou kombinace dvou samostatných zařízení je tedy lepší kvalita. Stinnou stránkou je pak většinou podstatně vyšší cena a komplikovanější propojování. Moderní herní headset stačí koupit, zapojit a o více se nestarat, což je ideální pro obyčejné hráče.
Pokračování 6 / 8
6. Kvalitní prostorový zvuk je základ
Některé funkce herních sluchátek nejsou nic jiného než marketingový trik. Dobrý prostorový zvuk je ale naprostý základ nutný pro kvalitní hraní. Ve hrách je totiž extrémně důležité správné nasměrování zvuku, možnost určit jeho směr a vzdálenost. V akčních adventurách a jiných klidnějších hrách jde o příjemné zpestření zážitku, naopak v kompetitivních střílečkách jako Call of Duty Warzone nebo Overwatch jde prakticky o životně důležitý prvek a rozdíl mezi vítězstvím a prohrou.
Většina moderních herních sluchátek láká uživatele na virtuální 7.1 prostorový zvuk, který v zásadě simuluje pohyb zvuku v prostoru kolem vás. Když opravdu funguje (zde záleží na výrobci), je to skvělá technologie, která hraní obohatí. Stále však jde o stereo zvuk.
Nejpopulárnější verzí prostorového zvuku, která se začíná rozšiřovat napříč trhem sluchátek, je v tuto chvíli 3D zvuk, nebo také THX Spatial Audio, které hojně propaguje například Razer. Jde pravděpodobně o nejvěrohodnější zpracování prostorového zvuku a funguje na principu, že hráč slyší zvuk přesně z toho směru a vzdálenosti, kde by v reálném světě měl být.

Některá dražší sluchátka nabízí podrobné nastavení 3D zvuku
Existují i ještě zajímavější verze prostorového zvuku, které snímají pohyb hlavy hráče v prostoru a umí nasimulovat zvuk tak, že se realisticky pohybuje kolem. To už je ale čistě frajeřinka a technologie Spatial Audio bude pro perfektní herní zážitek bohatě stačit.
Pokračování 7 / 8
7. Něco navíc: třeba si zchlaďte uši
Různé další vychytávky samozřejmě slouží k navýšení ceny sluchátek, ale mohou zpříjemnit užívání a zvýšit komfort. Jde ale celkově o méně podstatné funkce a technologie.
Patří sem třeba ANC, neboli aktivní potlačení hluku. U sluchátek pro poslech hudby venku je to dnes už nutnost. V herních sluchátkách se ale tato technologie vyskytuje jen zřídkakdy, jelikož většinou hrajeme v pokojích s minimálním okolním hlukem a jediné, co potřebuje odhlučnit, je mikrofon. Stále více však výrobci začínají cílit na mobilní hráče, kteří hrají na mobilech v terému, kam se už ANC perfektně hodí.
Technologie vytěsní okolní ruchy a můžete si užívat čistý herní zvuk bez rušení. Některá sluchátka nabízí i ambientní potlačení, kdy po této volbě pustí dovnitř jen některé hluky, třeba lidský hlas.

Aktivní potlačení okolního hluku je při hraní venku skvělým pomocníkem
Výrobce HP pak láká na technologii FrostCap, která díky integrovaným termoelektrickým chladičům chladí reproduktory a odvádí teplo od uší. Intenzitu chlazení lze manuálně nastavit. Jestli patříte mezi hráče, kterým se při celodenních herních maratonech potí hlava, rozhodně jde o zajímavou funkci.

Sluchátka Mindframe s technologií FrostCap zchladí uši
Někteří výrobci lákají na maximální zvukové přizpůsobení například i externí zvukovou kartou. Usnadňuje manipulaci se sluchátky a dovolí pracovat se zvukem bez nutnosti sedět u počítače. Všechny tyto funkce a dodatečné prvky jsou však pouhým bonusem, který zpříjemní hraní, nejsou to ale bezpodmínečně nutné vlastnosti, které musí herní sluchátka mít.
Pokračování 8 / 8
Nejoblíbenější herní sluchátka s cenou do 1000 Kč
Všechna herní sluchátka v této cenové kategorii
Nejoblíbenější herní sluchátka s cenou 1–3 tisíce
Všechna herní sluchátka v této cenové kategorii
Nejoblíbenější herní sluchátka s cenou 3–6 tisíc
Všechna herní sluchátka v této cenové kategorii
Nejoblíbenější herní sluchátka s cenou nad 6 tisíc
Všechna herní sluchátka v této cenové kategorii
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně