Legendární herní horory uplynulých desetiletí. Všichni jsme hráli Silent Hill a Vetřelce

Legendární herní horory uplynulých desetiletí. Všichni jsme hráli Silent Hill a Vetřelce

Resident Evil

Zakladatel žánru survival horor. Tak je častokrát označovaný první Resident Evil. I když úplně první hrou tohoto typu nebyl, tak mu nemůžeme odepřít to, že ho zpopularizoval a další díly ovlivnily celý herní průmysl. Všechno to začalo s příběhem Chrise Redfielda a Jill Valntine, kteří se proplétají chodbami dnes už ikonického panství. Původně přitom tento projekt měl být remakem hry Sweet Home z roku 1989. Nakonec z něj ale vzešla jedna z největších legend herní historie.

image.png

Doporučujeme vám nejen první díl, ale rovnou celou sérii. Obrovský úspěch slavil například Resident Evil 4, který udělal menší revoluci mezi hrami s pohledem z třetí osoby. Pro více akce pak můžete zamířit k pátému a šestému dílu. Capcom slaví úspěchy i s nejnovějšími přírůstky do série, které se adaptovali podle moderních trendů hororových her. Změny očividně Resident Evilu prospěly. Village totiž získal nejedno ocenění za hru roku 2021.

K původní verzi prvního Resident Evilu se dnes už jen tak nedostanete. Není ale žádný problém sehnat remake, který poprvé vyšel už v roce 2002 pro konzoli GameCube. Postupem času se ještě s lehce vylepšenou verzí dostal i na současné platformy. Většinu her ze série Resident Evil si není problém zahrát i dnes. Jsou ale výjimky jako Code: Veronica, na kterou budete potřebovat některou ze starších konzolí.

Pokračování 2 / 14

Alone in the Dark

Jak jsme psali u Resident Evilu, nebyl to úplně první survival horor. Jeho autoři si brali značnou inspiraci právě od Alone in the Dark, které vzniklo ještě o 4 roky dříve ve studiu Infogrames. Ve své době se jednalo o jedinečnou záležitost a je to právě titul, který je označovaný jako první survival horor.

image.png

Příběh je zasazený do 20. let minulého století v Louisianě, kde se prodíráte strašidelným sídlem. Cestu vám nezkříží jen duchové, ale musíte se vypořádat i s hádankami. Alone in the Dark využívá statické kamery, takže inspirace autorů Resident Evilu je nepřehlédnutelná. Následně vzniklo několik dalších her v sérii, ale úspěch prvního dílu se překonat nepodařilo žádnému z nich. Naposledy, kdy jste se s touto značkou mohli setkat, bylo v roce 2015 s dílem Illumination. Ten ale naprosto pohořel.

Alone in the Dark dokáže navodit tísnivou atmosféru i dnes, ale těch 30 let, které letos uběhnout od vydání, jsou na něm znát. Na PC je stále dostupný na digitálních distribucích. S dnešními operačními systémy si ale moc nerozumí a nerozběhnete ho na větší rozlišení, než je 320x200.

 • Rok vydání: 1992
 • Hodnocení: 90 %
 • Na čem si zahrát: PC
 • Kde koupit: Steam, GOG

Pokračování 3 / 14

Evil Within

Šindži Mikami se podílel nejen na vzniku Resident Evilu, ale má na svědomí další výbornou hororovou sérii. Evil Within patří mezi ty novější počiny a vznikla pod záštitou Bethesdy ve studiu Tango Gameworks. Oproti klasickým survival hororům přidává více akce, ale bez problému dokáže navodit hutnou atmosféru.

image.png

V hlavní roli je tady detektiv Sebastian Castellanos, který společně s jeho parťákem vyšetřuje případ masové vraždy. Během pátrání se jim ale do cesty připletou nadpřirozené síly a od té chvíle to jde pěkně z kopce. Sebastian se dostane do pokrouceného světa plného monster a teroru. Původně dělaly hře vadu na kráse černé okraje, kterých se nedalo zbavit. V nových verzích ale už máte možnost jejich odstranění.

Jelikož se v porovnání s některými ostatními tituly jedná o docela čerstvou záležitost, tak si Evil Within bez problému můžete zahrát i dnes. To platí jak pro PC, tak pro konzole. Pokud by vám jeden příběh detektiva Castellanose byl málo, tak můžete rovnou zamířit k pokračování Evil Within 2. To se sice nedočkalo takové chvály, ale pro fanoušky prvního dílu je to povinnost.

Pokračování 4 / 14

Alien: Isolation

Za celou herní historii vznikla spousta her, kde jsme se museli vypořádat s vetřelci. Isolation je bezesporu jedna z těch vůbec nejlepších. Zdejší příběh se odehrává 15 let po filmovém Alienovi. V hlavní roli je Amanda, dcera Ellen Ripley, která se vydává na misi, aby zjistila, co ve skutečnosti stálo za zmizením její matky.

image.png

Spousta novodobých vetřelců proti vám posílala hordy těchto nebezpečných stvoření. Alien: Isolation ale stačil jeden jediný k tomu, abyste z něj měli respekt na každém kroku. Skrz vesmírnou základnu se musíte potichu plížit nejen kvůli vetřelci, ale narazíte třeba i na androidy. Vetřelec navíc není úplně hloupý, takže vás občas dokáže nemile překvapit.

Podobně jako Evil Within je i Alien: Isolation poměrně čerstvou záležitostí, takže není problém si ji zahrát i dnes na PC i konzolích. Dokonce se dostala i na mobilní platformy, kde se studio Feral Interactive postaralo o to, aby nemuselo dojít k žádnému osekávání, a tak hra i na mobily vyšla v plnohodnotné verzi.

Pokračování 5 / 14

Dead Space

Občas je práce běžného opraváře pěkně náročná. To na vlastní kůži poznal inženýr Isaac Clarke, který má za úkol opravit obrovskou těžařskou vesmírnou loď, která se porouchala na vzdálené planetě. Kromě toho, že se tak stalo po nalezení neznámého artefaktu, vůbec neví, co ho čeká. Rychle ale pozná, že tady něco nehraje. Část posádky je zmasakrovaná a zbytek se infikoval záhadnou nákazou přetvářející ji v nekromorfy.

image.png

Isaac má naštěstí dobré opravářské náčiní, díky kterému má proti nekromorfům šanci. Obzvlášť ikonický se pro celou sérii stal jeho řezák. S ním není problém nepřítele nakrájet na malé kousky. S některými druhy jsou ale souboje delší a nemůžete si dovolit udělat jedinou chybu. Zdrojů navíc také není zrovna mnoho, takže nemůžete plýtvat s municí a vybavením, jak se vám zachce.

Nejjednodušší cesta k celé sérii Dead Space je na PC. Prozatím ani jeden díl nedostal remaster pro některou z dalších současných platforem. To se ale změní. Studio Motive totiž pracuje na kompletním remaku prvního dílu, který má znovu odvyprávět Isaacův příběh ve vylepšené podobě. Jeho vydání je zatím plánované na rok 2022.

 • Rok vydání: 2008
 • Hodnocení: 86 %
 • Na čem si zahrát: PC, PS3, Xbox 360
 • Kde koupit: Steam, GOG, Xbox Store

Pokračování 6 / 14

Silent Hill

Na herní scéně už se sice pěkných pár let neukázala, ale na sérii Silent Hill nemůžeme mezi nejlepšími horory zapomínat. Její první díl byl konkurencí pro Resident Evil a sdílel s ním spoustu mechanik. Mnohem více tady ale byl důraz na strach z neznámého, než aby vás do rohu zaháněli zombíci kvůli nedostatku munice.

image.png

Příběh se točí okolo Harryho Masona, který hledá svoji ztracenou adoptivní dceru ve fiktivním městečku Silent Hill. Během průchodu hrou kromě střetů s nepřáteli řeší také hádanky. Příběh jste mohli zakončit čtyřmi různými způsoby. Kromě temnoty a neznámé hrozby se pro Silent Hill stala ikonickou také mlha, kterou se prodíráte v exteriérech.

Snad ještě oblíbenějším je Silent Hill 2, který vyšel o dva roky později. Bohužel se ale k ani jednomu z nich jen tak nedostanete. Na digitálních distribucích na PC najdete pouze Silent Hill Homecoming a Silent Hill 4: The Room. Oba díly ale patří mezi ty horší přírůstky.

Před pár lety to vypadalo, že se chystá velký návrat, kdy Konami oznámilo hru Silent Hills, na které pracoval i Hideo Kodžima. Bohužel ale po P.T., což byla výborná hratelná ukázka, byl projekt zrušen a Konami si tak vysloužilo jen další pokles v oblíbenosti mezi hráči. Celkově tato společnost se svými slavnými značkami nenakládá zrovna nejlépe. Není to jen Silent Hill, ale i série jako Metal Gear nebo Castlevania by si rozhodně zasloužily lepší zacházení.

 • Rok vydání: 1999
 • Hodnocení: 86 %
 • Na čem si zahrát: PlayStation
 • Kde koupit: Neprodává se

Pokračování 7 / 14

Layers of Fear

Layers of Fear od studia Bloober Team patří mezi typické moderní hororovky z pohledu první osoby. Od ostatních se ale liší svým designem prostředí, které se neustále mění. Stačí se otočit a místnost za vámi se může proměnit k nepoznání. Je tady jasná inspirace P.T., které jsme zmiňovali v minulé kapitole.

image.png

Projdete si tedy proměnlivým sídlem narušeného malíře, který se snaží dokončit svoje mistrovské dílo. V příběhu nenarazíte na žádnou akci. Layers of Fear jsou hlavně o prozkoumávání a řešení hádanek. Malování ale není lehké, protože hlavní postava trpí schizofrenií a na každém rohu vidí přeludy. Jeho snahy o dokončení pak doprovází příběh o tom, co se stalo se zbytkem jeho rodiny.

Není problém si Layers of Fear zahrát i dnes. Na některých platformách ho najdete jakožto Layers of Fear Legacy. Toto balení k základní hře přidává příběhové rozšíření, ve kterém se zhostíte role malířovy dcery. Pokud vás tento styl hororovek zaujal, určitě dejte šanci i druhému dílu, který vypráví příběh o hollywoodském herci.

Pokračování 8 / 14

Outlast

V ohledu moderních hororových her je Outlast mezi těmi nejlepšími díky své hutné atmosféře a temnému prostředí. Společně s hlavním hrdinou zavítáte do hor v Coloradu, kde se nachází ústav pro mentálně choré. Dlouho byl zavřený, ale momentálně opět otevřel své brány pacientům. Nestará se ale o ně tak, jak byste nejspíš čekali.

image.png

V hlavní roli je novinář Miles Upshur, který dostane tip z anonymního zdroje. Vydává se tedy do této záhadné oblasti, která už od první chvíle působí nepříjemně. Tento pocit se ještě zvýší, když se dostane dovnitř a uvidí, co se v těchto horách vlastně děje. Jelikož máte u sebe jen kameru s nočním viděním, tak se musíte všude plížit pěkně potichu. Kamera je zásadní součást hratelnosti, protože prostory jsou dost tmavé a bez nočního vidění se neobejdete. Nemůžete ho ale používat bez přestávky, protože spotřebovává baterie, kterých nemáte nekonečno.

I když je Outlast už téměř 10 let starou hrou, stále není problém si ji zahrát i dnes na všech moderních platformách. Na PC si ho můžete projít dokonce i s českým dabingem, který vytvořili fanoušci ze skupiny Fénix ProDabing. Vřele doporučujeme i pokračování.

Pokračování 9 / 14

F.E.A.R.

Ještě několik let před tím, než se horory transformovaly do podoby, jak je známe dnes, tady byl F.E.A.R., který kombinuje hororové napětí s akcí z pohledu první osoby. F.E.A.R. je zkratka pro speciální jednotku vypořádávající se s nadpřirozenem, jejíž součástí se stanete i vy. Musíte přijít na to, co je zač záhadná entita Alma, která se objevuje i v následujících dílech série.

image.png

Autoři ze studia Monolith Productions se nijak netajili inspirací japonskými horory. Místo klasických lekaček, kdy na vás zpoza rohu vyskakuje nepřítel, se snažili spíše o to, aby se hráči dostali pod kůži a neustále navozovali pocit nebezpečí. Nemalou částí hry je ale také akce, kde kromě klasických zbraní přijde vhod i mechanika “reflex time”. S ní můžete zpomalit okolní svět a lépe se tak vypořádáte s nepřáteli.

První F.E.A.R. si i dnes můžete zahrát na PC a díky zpětné kompatibilitě také na Xboxu. Pokud oželíte starší grafiku, stále dostanete parádní porci napínavé zábavy. Z dalších dílů bychom sáhli pouze po druhém díle. Z F.E.A.R.u 3 se vytratil hororový element a je to už hlavně o akci.

 • Rok vydání: 2005
 • Hodnocení: 88 %
 • Na čem si zahrát: PC, PS3, Xbox 360
 • Kde koupit: Steam, GOG

Pokračování 10 / 14

Cry of Fear

Díky Half-Life vzniklo hned několik her, které nejdříve byly modifikacemi. Jmenovitě například Team Fortress nebo Counter-Strike. Cry of Fear také patří mezi ně. V roce 2012 ho jako samostatný projekt vydal švédský tým Psykskallar, který se skládá z trojice vývojářů. Z původního módu se stala výborná hororovka, která nabrala v sériích uvedených na předchozích listech našeho výběru.

image.png

Hrajete za 19letého Simona Henrikssona, který se probudí poté, co ho srazí auto. Snaží se najít cestu domů, ale narazí na monstra, která ho nenechají jen tak odejít. Zanedlouho se sice domů dostane, ale tím tento příběh nekončí. Postupně se do toho zaplete záhadný doktor a jeho kamarádka z dětství.

Cry of Fear najdete pouze na PC a zahrát si ho můžete zcela zdarma. Celkově se od fanoušků dočkal velmi kladných hodnocení. Na to, že se původně jednalo o modifikaci a vývoj má na starosti malý tým, tak vám vydrží na delší dobu než některé hororovky od velkých studií.

 • Rok vydání: 2012
 • Hodnocení: 81 %
 • Na čem si zahrát: PC
 • Kde stáhnout: Steam

Pokračování 11 / 14

Alan Wake

Spisovatel Alan Wake už má za sebou několik bestsellerů, a tak přišel čas na pauzu. Jeho dovolená ale neprobíhá tak, jak by si představoval. Nedlouho po jeho příjezdu do na první pohled klidného městečka Bright Falls je jeho přítelkyně unesena a zdejší obyvatele začíná pohlcovat temnota. Alan po cestě sbírá stránky příběhu, který předpovídá, jaké události budou následovat.

alan_wake_remastered_amamazon_uk_leak (12).jpg

Sice si toho není vědom, ale sám je autorem těchto textů. Není to ale jen o sbírání stránek. Alan Wake zahrnuje i akci, kdy pomocí baterky musíte nejdříve z nepřátel sejmout temnotu a až následně je můžete zranit. Baterií a nábojů ale není nekonečně, takže musíte dobře mířit. Na ovládání hry je znát, že byla vyvíjena hlavně pro hraní na ovladači. Přeci jen se původně jednalo o exkluzivitu pro Xbox 360.

To už ale dnes není pravda. Alan Wake dostal v roce 2021 remaster, se kterým se vůbec poprvé dostal i na PlayStation. Na Xboxu a PC pak najdete i původní verzi spolu se samostatným rozšířením Alan Wake’s American Nightmare, ve kterém jste chyceni v časové smyčce.

Pokračování 12 / 14

Doki Doki Literature Club!

Z pohledu tuzemského hráče jsou grafické romány z Japonska stále bizarním žánrem. Do něj v základu spadá i Doki Doki Literature Club, i když vůbec nepochází od japonských tvůrců. Na svědomí ho má americký Team Salvato a vypráví příběh o studentovi, který se nově přidal do literárního kroužku a snaží se seznámit s jeho stávajícími členy.

image.png

Doki Doki Literature Club ale není tak obyčejný grafický román. Po úvodu poznáte, že tady něco není úplně v pořádku. Tvůrci si chytře pohrávají s bořením čtvrté stěny, což příběhu, který pěkně nabere na obrátkách, dodává ještě o něco větší napětí. Na první dojem byste vůbec nečekali, že se simulátor školáka promění v psychedelický horor.

Základní verzi můžete stále najít na Steamu zcela zdarma. V roce 2021 ale vyšla hra i v rozšířené edici Doki Doki Literature Club Plus!, díky které se dostala i na konzole. Oproti originálu obsahuje navíc 6 nových vedlejších příběhů, grafiku ve vyšším rozlišení, několik nových skladeb v soundtracku a spoustu odemykatelných předmětů.

Pokračování 13 / 14

Until Dawn

Výlet s partou kamarádů na chatu do lesů daleko od civilizace zní jako parádní odpočinek. Tak to zprvu vypadá i v Until Dawn. Netrvá ale dlouho a zdejší osazenstvo bojuje o holý život. Jakmile se setmělo, začaly se kolem chaty dít podivné věci a parta rychle zjistí, že ve zdejších lesích rozhodně nejsou sami.

4d34ea24-111491.jpg

Until Dawn je jednou z her, kde záleží na vašich volbách. I když může v některých momentech působit spíše jako interaktivní film, tak je na vás, kolik členů party nakonec přežije noc. Stačí jeden špatně provedený quick-time event a může být s vaším oblíbencem amen. Postavám ve hře propůjčili obličeje i známí herci jako je Rami Malek.

Doposud se Supermassive Games nepodařilo překonat tento příběh, i když se o to několikrát pokusily v antologii The Dark Pictures. Jejich Until Dawn ale i dnes stojí za zahrání. Stále je exkluzivitou pro PlayStation 4 a díky zpětné kompatibilitě si ho zahrajete i na nejnovější generaci konzole od Sony.

 • Rok vydání: 2015
 • Hodnocení: 79 %
 • Na čem si zahrát: PlayStation 4
 • Kde koupit: PS Store

Pokračování 14 / 14

Amnesia: The Dark Descent

Studio Frictional Games jednoznačně přispělo k proměně hororového žánru do podoby, jaký ho známe dnes. Amnesia: The Dark Descent byl po sérii Penumbra velký úspěch, kterému ve své době pomohl i obrovský zájem diváků na YouTube. S hlavním protagonistou Danielem jsme se podívali do pruského hradu, kde se objevil neznámo proč.

image.png

Jediné, co si Daniel pamatuje, je jeho jméno a místo odkud pochází. Velmi rychle si také vzpomene, že ho někdo nahání. Situaci mu osvětlí poznámky, které sám sobě napsal. Úmyslně si vymazal paměť a je mu v patách jakýsi stín. Vývojáři tady spoléhají se strachem z neznáma. Jakmile ale uvidíte, co po vás vlastně jde, tak pocit napětí lehce opadá.

Původně vyšla Amnesia: The Dark Descent jako nezávislá hra, ale postupně se díky 1C Company a THQ dostala na další trhy a platformy. Rok po původním vydání vyšlo rozšíření Amnesia: Justine, které najdete v balení Amnesia: Collection. Pokračování s podtitulem A Machine for Pigs už se ale takové chvály nedočkalo.

Určitě si přečtěte

Články odjinud