17
Fotogalerie

Mobilní hraní bez Googlu: jak si telefony a tablety poradí na vlastní pěst?

Spousta hráčů má doma nejnovější modely telefonů a tabletů značek Huawei či Honor, které odnedávna značně zchudly co se služeb a podpory týče. Jak se hraje bez Googlu? Prověřili jsme všechny možné cesty.

Mobilní hraní patří v posledních letech mezi jedno z nejpopulárnějších odvětví zábavního průmyslu, především díky své přístupnosti a všestrannosti. Hraje se na telefonech, tabletech, handheldech i na chytrých hodinkách a na výběr je obrovské množství zařízení i příslušenství, aby si vybral opravdu každý. 

emui-hero-xlg2x.jpg

Huawei patří mezi přední výrobce mobilních telefonů a hardwaru celkově a v České republice se vedle Samsungu a Applu řadí mezi ty populárnější, především díky výbornému poměru mezi cenou a kvalitou. Právě kvalita zařízení se poslední dobou neuvěřitelně zvedla a je tedy velká škoda, že po menší korporátní šarvátce přišel výrobce o veškerou podporu Googlu

To znamená žádný Chrome, žádný GMail, Google Play, Google Pay či víceméně jakékoliv služby společnosti na telefonech s operačním systémem Android. Přehození veškerých dat a informací ze starších telefonů tak nemůže probíhat klasicky skrze Google, nýbrž skrze Huawei ID, které sice pojme kontakty, emaily a dalších data, avšak nikoliv plnohodnotné aplikace. Zachovat v cloudu však dokáže uložené pozice z her, takže se alespoň můžete vrátit zpět tam, kde jste skočili, až si hru znovu nainstalujete na nový telefon. Hry, které jsou dostupné na Google Play, ale ne na AppGallery samozřejmě obnovit nejdou.

Přednedávnem jsme si zaskočili na tiskovou konferenci Huawei, která se zaměřovala na budoucnost platformy bez Googlu a chuť se zcela osamostatnit byla jasně patrná. Huawei chce vlastní obchod pro aplikace, vlastní mobilní služby a víceméně rovnocennou alternativu pro Google. Cesta je ale dlouhá a trnitá a ačkoliv to nyní nevypadá zdaleka tak černě jako ve skromných začátcích vývoje tímto směrem, omezení jsou jednoznačná. Spousta her totiž na služby Googlu spoléhá a je nemožné je ani spustit. 

20200709_134801.jpg
Vlevo tablet MatePad Pro, vpravo telefon P40.

Telefony a tablety Huawei jsou však velmi populární i nadále. Co tedy dělat, pokud jste pařani tělem i duší a chcete si na zařízeních tohoto výrobce i nadále užívat parádní herní klání na cestách? Vzali jsme do ruky nejnovější profi tablet Huawei MatePad Pro a telefon Huawei P40 a vrhli se na zkoušení, co všechno nám hráčům projde. 

Huawei AppGallery má co dohánět

Začněme tím nejjednodušším, a sice oficiálním obchodem výrobce, který má nahradit Google Play. AppGallery od svého prvopočátku nabobtnala solidním způsobem a většinou tam lze najít skoro všechny potřebné alternativy ke každodennímu využití - emaily, sociální sítě, mapy a další služby jsou přidávány takřka neustále. Stále jsme ještě na míle daleko ideálnímu stavu, ale už se s tím dá žít, pokud vyloženě nežijete Googlem.

Screenshot_20200709_105441_com.huawei.appmarket.jpg
Známých velkých her v AppGallery prozatím moc není.

Nás ale nezajímají aplikace, nás zajímají hry. A v tomto případě je situace zatím vyloženě žalostná. Už při zapnutí obchodu a otevření videoherní sekce na vás víceméně vybafne semeniště velmi pochybných projektů, mezi kterými je tu a tam schován oficiální kousek, známý z Google Play. Vidět mezi zástupem leváren ikonku závodů Asphalt 9 Legends bylo jako spatřit starého známého po deseti letech v zahraničí. A to není dobré. 

Už při zapnutí obchodu a otevření videoherní sekce na vás víceméně vybafne semeniště velmi pochybných projektů.

Kromě toho, že je herní sekce jen velmi zběžně rozdělena do několika žánrů a kategorií je tu opravdu chaos. Huawei naštěstí začíná svůj obchod postupně a pomalu plnit smysluplnými hrami, nechybí tu tedy už závody Asphalt, válka tanků ve World of Tanks, několik populárních survival titulů v čele s Last Day on Earth a další maličkosti jako Epic Launcher s oblíbenou battle royale hrou Fortnite, je jich ale neuvěřitelně málo. Trošku bokem jdou populární hry jako Zombie Frontier 3, Clash of Kings nebo Guns of Glory, které nabízí solidní zkrácení času.

Screenshot_20200709_105459_com.huawei.appmarket.jpgScreenshot_20200709_105525_com.huawei.appmarket.jpgScreenshot_20200709_105554_com.huawei.appmarket.jpg
AAA projekty poznáte ihned podle vzhledu profilu hry, který je mnohem více profi.

Na co tedy narazíte v AppGallery především? Desítky a desítky otřesně vypadajících a podezřelých kopií známých her, které vypadají spíše na pokus hackerů vydolovat z vašeho bankovního účtu poslední korunu, než kvalitní inspirace nějaké známé hry. Chcete Minecraft? To je v pohodě, máte tu MultiCraft. Rádi hrajete zábavnou taškařici Hungry Shark Evolution? Nevadí, je tu Angry Hungry Shark. Přitom už na první pohled profilu hry máte nepříjemné nutkání zavřít celou AppGallery a pak i samotný telefon. Do šuplíku. Ve sklepě. 

20200709_134934.jpg
Do obchodu naštěstí dorazilo alespoň několik velkých herních pecek.

Je vidět, že se Huawei postupně snaží rozšiřovat svůj obchod známými hrami, nic opravdu špičkového tu však v tuto chvíli nenajdete. Pokud nepatříte mezi náruživé hráče, pravděpodobně vám i oficiální nabídka bude bohatě stačit a po stažení pár rychlovek do kapsy a do autobusu budete spokojeni. My pařani ale většinou chceme víc, a naštěstí je tu ještě několik možností, jak ukojit své hráčské choutky. 

Pokračování 2 / 2

Překvapivá alternativa Amazonu

Pokud vám AppGallery neudělala radost a chcete něco více, překvapivou záchranou je Amazon AppStore, který lze stáhnout z oficiálních stránek a který na zařízeních Huawei a Honor bez problémů funguje i bez mobilních služeb Googlu. Především z hlediska hraní je jeho katalog podstatně bohatší a nabízí nejen celou řadu velkých PC her, ale také spoustu retro kousků, které jsou na cestovní hraní ideální. 

20200709_135318.jpg
Obchod Amazonu nezávisí na službách Googlu a je tedy neomezenou alternativou.

Naprosto s přehledem si tedy zaplníte zařízení hity jako Max Payne, Star Wars: Knights of the Old Republic, Five Nights at Freddy's, Need for Speed: Most Wanted či prakticky všemi mobilními díly série Grand Theft Auto. Tady už zaplesá srdce nejednoho pařana a Amazon opravdu dokáže nabídnout víceméně všechny známé hry, které byste rádi hráli na tabletu či telefonu. V obou případech jsme nenarazili na žádné problémy s instalací či během, takže jde o důstojnou alternativu k oficiálnímu obchodu Huawei a absence Google Play už není tak znát. Jistě, stále nesmíme zapomínat, že tu chybí desítky populárních her, ale je to rozhodně lepší než mít pod rukou jen ořezaný obchod AppGallery. 

Screenshot_20200709_111405_com.amazon.venezia.jpgScreenshot_20200709_111433_com.amazon.venezia.jpgScreenshot_20200709_111513_com.amazon.venezia.jpg
Na Amazonu najdete celou řadu známých her, které zcela chybí v AppGallery.

Aby toho nebylo málo, je tu také celá řada retro pecek z dílen Segy, takže si můžete zahrát několik her s ježkem Sonicem či kultovní Crazy Taxi. Už tato nadílka by měla stačit 99% všech hráčů a majitelů telefonů či tabletů Huawei, ale nebyli bychom to my, kdybychom se nezavrtali ještě hlouběji. 

Emulátory a kultovní pecky

Pokud patříte mezi zaryté hráče a nespokojíte se s ničím jiným, než plným přístupem k obrovské knihovně starých her, k dispozici jsou tu ještě emulátory. Opět jsme tu limitováni absencí obchodu Google Play, jak ale vyšlo najevo, vůbec to nevadí. Z oficiálních stránek si totiž můžete stáhnout hned několik mobilních emulátorů, jako je např. Dolphin 5.0 či DamonPS2Emulator, které vyniknou především na větším displeji tabletu. MatePad Pro je ostatně také dostatečně výkonný na to, aby ukočíroval většinu emulovaných her bez problémů, výkon navíc se totiž v případě emulátorů opravdu hodí a vlastně je i nutný. Interakce s oběma emulátory je velmi jednoduchá. Po jejich stažení a instalaci už stačí zabrousit do své retro sbírky nebo na internet, který je plný starých kompatibilních her z dob konzole GameCube, PS2 a ještě hlubší minulosti. Po stažení samotných her se pak seznam objeví ve vaší knihovně. 

AndroidTVGUI.png
Emulátory jsou velmi jednoduché, dostupné hry vybíráte v knihovně.

A jak hry si můžete sehnat? Naprosté retro klasiky jako Legend of Zelda, Super Mario Sunshine, Luigi's Mansion, Resident Evil 4, Mario Party 5 a celou řadu dalších. Tím máme pokrytý Dolphin, je tu však ještě Damon s knihovnou PS2 her, kde nechybí Final Fantasy X, Rayman, The Simpsons, Devil May Cry a řada dalších. Zde samozřejmě musíte brát v potaz, že ne všechny hry a i emulátory samotné jsou stabilní. Většina her má až překvapivě dobře zachovalé grafické zpracování, občas jsme se však potýkali např. se špatnou synchronizací zvuku, který hapruje ve filmečcích. Občas samozřejmě narazíte na celou řadu bugů a chybek, případně blbnoucí ovládací prvky na displeji, stejně jako zcela nefunkční hry, které jednoduše nespustíte (v našem případě cca dvě hry ze všech, které se zkoušely). Pokud tomu ale věnujete nějaký čas, dokážete nasbírat solidní seznam.

3f1a380f37d96731a455bc8b23bfe40a_screen.jpg8805719_damonps2gameplay_jpeg_jpeg5847ae1016e41bad46d3297e942c9ef8.jpgdamon-ps2-gameplay-e1581523905770.jpg
Kvalita grafiky je velmi obstojná, horší je to se synchronizací zvuku.

Jak vidíte, omezení samotného systému s absencí propojených služeb Googlu nemusí nutně znamenat omezení pro hráče. Už samotné emulátory nabízí obrovské množství vyžití pro všechny herní fajnšmekry a památníky dob dávno minulých. Oficiální AppGallery pak solidně doplňuje obchod Amazonu, takže možností je stále dostatek. Pro hráče tedy rozhodně.

Playstation App a přípravy na budoucnost

Co dál? Huawei se snaží své služby neustále obohacovat a rozšiřovat, ostatně na tiskové konferenci sliboval docela podrobný a dlouhodobý plán pozvednout vlastní obchod na solidní úroveň. To jde zatím pomalu. Každopádně už nyní jsou vidět přísliby do budoucna jak pro normální uživatele, tak pro hráče. 

maxresdefault (1).jpg
Zdvojení obrazovky je u PS4 velmi populární.

Zatímco takové herní alternativy jako Google Stadia pravděpodobně na zařízení Huawei a Honor nikdy nedorazí (nepřekvapivě), je tu několik dalších možností, které jsou na cestě. Pro majitele konzole Playstation 4 je například velmi populární aplikace Remote Play a PS App, která dokáže propojit s konzolí telefon a udělat z něj druhý displej s možností zapojit i ovladač Dualshock 4 a vy tak prakticky můžete hrát všechny vaše hry bez použití televize. To teď možné není, avšak v AppGallery jsou už nyní aplikace připraveny s tím, že se stanou dostupné později. To znamená, že se hráčům přidá další možnost, jak hrát. 

Celkově se dá říct, že počáteční pocity byly více než negativní. Uvítá vás trochu chaotický a solidně ořezaný obchod Huawei, ve kterém najdou nějaké zalíbení jen opravdu málo nároční hráči. Pokud tomu ale dáte čas a začnete zkoumat možnosti, zjistíte, že je tu ještě solidně zásobený obchod Amazonu a přístup k emulátorům, které pojmou obrovské množství starších her. 

20200709_135019.jpg

Hraní bez Googlu je tedy možné. Bez problémů si užijí jak děti či příležitostní hráči, kterým stačí ke štěstí jen pár mobilních rychlovek už z oficiálního obchodu (tito jedinci nebudou muset ani zbytečně hnout prstem). V případě podrobnějšího hraní ale stačí jen věnovat trochu času hledání a nastavování, abyste měli pod palcem celou knihovnu starých i nových her. Ano, chybí tu spousta novinek, to se ale časem změní. Pokud tedy milujete zařízení Huawei či Honor, pravděpodobně se s nimi dokážete sžít. Určité kompromisy jsou na místě, ale k mání je podstatně více, než se zprvu zdálo. Můžete samozřejmě sáhnout po jakékoliv alternativě s Google Play, případně i ke konkurenci s iOS, ale to už je jiný příběh. 

Určitě si přečtěte

Články odjinud