11
Fotogalerie

Motocross Meltdown: stroje do bahna (mobilní recenze)

Už delší dobu jsme na mobilních platformách nehráli kvalitní motorkářskou simulaci. To si dost možná uvědomovali i lidé z Glu Games, kteří na leden letošního roku přichystali Motocross Meltdown, adrenalinovou závodní záležitost pro iOS, Android a také zařízení Kindle.

Motocross Meltdown je závodní arkádou, bude se tu tedy především závodit a cílem bude jako první projet cílovou čárou. Vedle klasických závodů jeden proti jednomu však hra nabízí i další herní módy (je tu Motocross, Freestyle, Step-Up a jiné), ve kterých nebude záležet jen na rychlosti, nýbrž i na tom, jak moc stylovou jízdu předvedete, jak a kolik v rámci jízdy předvedete triků, a někdy bude nutné přeskakovat překážky. V Motocross Meltdown na vás čekají desítky různých závodních událostí s postupně se zvyšující obtížností, přičemž vybírat je budete prostřednictvím interaktivní mapy. Nechybí ani online multiplayer.

Hra v oblasti herních módů solidně variuje, a tak nemáte pocit, že jezdíte pořád ty stejné závody dokolečka. Celé dění se odehrává v útrobách motocrossové arény, kde nechybí kupa bahna, skokánky, tyče posazené vysoko nad zemí, reklamní transparenty, ale ani ochozy plné fanoušků či světelné efekty. K dobru přispívá i fakt, že zatímco vašeho virtuálního závodníka si můžete od základu vytvořit dle obrazu svého, v závodech už se postavíte profíkům ze skutečných soutěží.

IMG_2273.PNG IMG_2274.PNG IMG_2275.PNG

Motorky, upgrady

Na začátku každé závodní hry stojí hráč před důležitým rozhodnutím – jaké vozítko pro počátky závodní kariéry zvolit. Takové rozhodování vás nemine ani v případě Motocross Meltdown, od sponzora totiž dostanete finanční obnos na rozjezd kariéry, a je proto jen na vás, kterou motorku zvolíte. Postupem času, až za vyhrané závody získáte dostatek finančních prostředků, budete motorky měnit, přičemž budete mít na výběř z desítek různých strojů.

 

Za získané peníze si budete osvojovat i nové triky, které uplatníte ve Freestylových závodních událostech

 

Vedle toho, že motorky budete moci střídat (což je poměrně nákladná záležitost), nechybí vylepšování stávajících strojů po stránce výkonu, čili upgradování a tuning. Stejně tak jako v případě počtu motorek nebo množství závodů, i v oblasti vylepšování Motocross Meltdown nabízí nepřeberné kvantum možností, kde a jak motorku upgradovat (brzdy, kola, motor, a další). Tyto upgrady se samozřejmě přímo promítnou v obtížnosti hry. Za získané peníze si budete osvojovat i nové triky, které uplatníte ve Freestylových závodních událostech.

IMG_2276.PNG

Když stroj drhne

Až doposud to vypadalo na téměř dokonalé bahnité ježdění. Zdání klame, protože i Motocross Meltdown má své neduhy. Ty největší jsou dva: nutnost připojení k internetu a ovládání. Jak už jsme si u her, které obsahují in-app nákupy zvykli, vyžadují internetové připojení. Čert to vem, mobilní internet má dnes skoro každý, a pokud ne, wi-fi bod naleznete skoro všude. Stejně je to ale nepříjemné omezení, hlavně při cestě hromadnou.

IMG_2277.PNG IMG_2279.PNG IMG_2280.PNG

V případě Motocross Meltdown je ale problém v tom, že hra vyžaduje opravdu silný signál – většina her, která k hraní potřebuje internet, nám fungovala i ve větší vzdálenosti od vysílače, když jsme ale chtěli hrát Motocross Meltdown, museli jsme sedět hned vedle modemu. A to je docela problém, protože v případě mobilního netu může být hra nehratelná.

Ovládání (a bohužel i s tím spojená hratelnost) je druhá věc, která jinak solidní závody kazí. Proč? U závodů motorek byste totiž nejspíše očekávali tlačítko pro plyn a brzdu, v případě Freestylu pak třeba nějaké pohyby prstem pro triky, jenže Motocross Meltdown se vydalo tou nejhloupější cestou. Motorka se totiž pohybuje samovolně a jediné, čím ovlivňujete jízdu, je mačkání tlačítek na čas ve stylu Guitar Hero či Rock Band. Čím přesněji se do tlačítka trefíte, tím rychleji jedete, děláte kvalitnější triky a tak dále. Taková věc nemůže – navzdory pestrosti herních režimů - bavit příliš dlouho.

 

Po odehrání určitého počtu závodů dojde benzín v motorce a hráči jsou nabídnuty dvě možnosti

 

Negativem budiž i přítomnost in-app nákupů. Po odehrání určitého počtu závodů totiž dojde benzín v motorce, a hráči jsou nabídnuty dvě možnosti – buď bude čekat několik desítek minut, než se benzín opět doplní, anebo zaplatí skutečné peníze. Hloupé, ale čím dál tím častější způsob, jak z hráčů vytáhnout peníze.

IMG_2282.PNG

Motorkářská atmosféra

Tam, kde Motocross Meltdown exceluje, je grafické a zvukové zpracování. To je totiž po všech stránkách luxusní – nádherné barvy, modely jakoby vypadly ze hry pro Xbox 360 či Playstation 3, stíny, speciální efekty, animace, pěkné textury a krásně propracované prostředí, to všechno jsou devizy technického zpracování. Přidejte k tomu hutný zvuk motorů, a máte jednu z nejhezčích her pro mobilní telefony.

IMG_2278.PNG IMG_2281.PNG IMG_2283.PNG

Solidně je zpracované i uživatelské rozhraní, upgrady motorek a mapa různých závodních událostí. Ve všem se jednoduše orientuje. Za zmínku stojí perfektní in-game kamera, která se různě natáčí, pohybuje, vzdaluje a přibližuje, což navozuje výbornou adrenalinovou atmosféru a pocit rychlosti. K tomu všemu Motocross Meltdown na obou testovaných zařízeních běžel bez jediného zaškobrtnutí.

[gamebox Motocross Meltdown:28872]

Motocross Meltdown je obsahem napěchovanou hrou, která má potenciál bavit několik desítek hodin. Zpackaným ovládáním, podněcující stereotypní hratelnost, ale Glu Games absolutně nevyužili potenciálu, který Motocross Meltdown díky obsahu, grafice a atmosféře mělo. A to je rozhodně škoda.

Hra byla testována na zařízení iPhone 4 a HTC One X+ a můžete ji stahovat zcela zdarma z Google Play a AppStore.

Určitě si přečtěte

Články odjinud