NAOSTRO: Daniel Mikšovský, ředitel ProGamers odpovídá

NAOSTRO: Daniel Mikšovský, ředitel ProGamers odpovídá

Není mezi funkcemi v ProGamers a Českomoravském svazu progamingu střet zájmů? Jaká je budoucnost progamingu? Co progaming a konzole? Kdy budou doplaceny výhry z turnajů? Jak vidí konkurenci v podobě e-Sports? Co brání komercializaci české scény? Kdy bude UT 2004? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v odpovědích na otázky, které jste Danielu Mikšovskému položili minulý týden.

Vize

[?] Co brání komercializaci české herní scény? Podle mě zřejmě nic. Jaký na to máte názor?

[!] Komercializaci české scény brání nejen nedostatek zájmu = peněz ze strany sponzorů či investorů, malé množství stadionů = heren, malé množství legálně (s povolením od vydavatele hry anebo vykonavatele autorských práv) pořádaných soutěží, ale i vytvoření jednotných pravidel pořádání soutěží a založení skutečně profesionálních klanů majících svou právní subjektivitu (občanské sdružení, s.r.o., a.s. ).

[?] Pořád se mluví jen o progamingu na PC. Zajímalo by mě, jak to u nás vypadá s progamingem na PS2. Je? Bude? Zajímá někoho?

[!] Domnívám se že progaming na konzolích nastartuje v brzké době Sony i Microsoft se svými produkty.

[?] Zajímalo by mě, jak vidíte budoucnost progamingu? Proč se o něj zajímáte?

[!] Progaming vidím jako skutečný fenomén mající obrovský potenciál. Věková skupina aktivních hráčů je strašně široká - 12-33 let a její horní věková hranice se zvyšuje tak jak stárnou hráči, kteří začali hrát ve svých studentských letech.  K progamingu mne přivedl bratr Martin Vítek (Lord.Chick) a vidím v něm příležitosti podobné příležitostem v profesionálním fotbalu, ale mám dojem že na tento stav si budu muset ještě nějakou dobu počkat..:-)))

[?] Jak se díváte na takové ty hráče, kteří se dají nazvat spíše parodiemi na profi gamera, i když se sebou tak nazývají (viz mnoho hráčů na Gamezone)?

[!] Nenazýval bych hráče z GZ parodiemi! GameZoně děkujeme za dnešní výborné profi hráče.
Gamezona je herní server kde hrají hráči pro radost a je dnes jedinou "líhní" profigamingu. Mám dojem že většina dnešních špičkových hráčů začala právě u GZ a velmi ráda se na GZ vrací aby tam vysmahla místní borce.. :-)

[?] Kdy si myslíte, že se na české celoplošné televizi objeví pořad čistě o progamingu, případně kdy se stanou výsledky zápasů počítačových her běžnou součástí sportovních novin/branek, bodů, vteřin?

[!] Tvoříme si vlastní pořad ProGamers, je o profi gamingu a je vysílán na Galaxii sport. Ta má dosah cca 700.000 domácností v ČR a SR. Vysílací čas v pátek v 18:45 hod, pořad je zařazen do standardního TV programu a ten se objevuje ve všech novinách. Mám dojem že to je pokrok dost velký a uvidíme se podaří dál.

Samozřejmě obrovským posunem je i možnost kterou nám poskytují naši mediální partneři = vytvářet v jejich médiích rubriku progaming a tam psát o všem zajímavém co se na poli progamingu děje.

[?] V poslední době se leckde opět objevily názory, že počítačové hry zvyšují agresivitu "dětí" nebo spíše hráčů a přispívají k podobným tragédiím, jaká se odehrála nedávno na učilišti ve Svitavách - odloučení od kamarádů a jejich asocializaci. Jak se na tuto věc díváte Vy?

[!] Bojím se hodně těchto domněnek a v nejbližší době zkusíme oslovit skupinu psychologů a získat jejich názory na rozvoj agresivity dětí, ale mám pocit že agresivita je průvodním jevem civilizace a lidstvu je dána a zvyšuje se stresem, strachem a míry zakomplexovanosti.

[?] Vyměnil byste virtuální svět ala Matrix za všední život za nějakých pár let?

[!] Asi ne, jsem trochu více do přírody.

[?] Jaká je Vaše oblíbená hra?

[!] Podnikání..? Ale to není hra. Jak jsem zmínil k pořádání herních mistrovství mne přivedl bratr a já hry moc nehraji.

ČR a progaming

[?] Jaký máte názor na roční působení společnosti e-Sport Entertainment na české progamingové scéně?

[!] Z pozice ředitele ProGamers chápu tuto firmu jako svou konkurenci. Z pozice předsedy ČMSP je vnímám jako jedny z budoucích velkých hráčů na poli bussinesu v oblasti pořádání herních mistrovství.

[?] Myslíte si, že je takovéto konkurenční prostředí přínosem nebo by bylo lepší organizovat všechny velké soutěže (PG ligy, ESL, MČR, ESWC, WCG) pod jednu společnost?

[!] Přínosem pro progaming jsou všechny akce pořádané pro hráče. Konkurence je pak vítána.
Všechny velké soutěže nemůže pořádat jeden subjekt neboť tak nedovolují nejen pravidla organizátorů, a není to zvykem ani v reálných sportech. Pořádáme vlastní PG ligu a nechceme pořádat ESL kde know how drží v rukou zahraniční subjekt a licenci uděluje na rok = není zde jistota kontinuity a návratnosti vložených prostředků. Stejně tak vnímám WCG kde organizátoři požadují vysoké poplatky za licenci, zakazují organizátorovi pořádat podobné akce a navíc se termínově kryjí s InvexCupem.

Získali jsme letos licenci pro ESWC - ta soutěž je podobně významná jako WCG a má pouze o rok mladší historii. Český hráč o významu ESWC ví málo protože loňský pořadatel udělal vše pro to, aby medializace a význam ESWC byl výrazně menší než význam WCG. Proč tomu tak bylo nechci předjímat. Generálním partnerem ESWC je navíc nVidia a ta se během několika dnů objeví i mezi hlavními partnery MČR. Stejně tak CyberX, které má jako generálního partnera AMD a kde zřejmě získáme licenci pro delegování vítězů InvexCupu na toto mistrovství světa. Mám pocit že podobných velkých soutěží je více a více a jsou velmi mladé, takže nechme se překvapit jak to bude v budoucnu. V současné době ale na české a slovenské herní scéně neexistuje subjekt s dostatečně velkým sponzorským zázemím pro pořádání všech soutěží.

[?] Chtěl bych se zeptat, jak to vidíte s MOHAA v progamingu. Například v české lize na ESL je registrováno 21 klanů. Není to trochu málo na start ligy a finále na Invexu?

[!] Uvidíme, pro start této hry máme dost velké ambice. Nechme se překvapit.

[?] Plánujete přidat UT2004 (ONS, TDM nebo 1vs1) do PG? Kdy?

[!] Hry jsou přidávány na základě požadavků hráčů - tedy až bude mít velkou komunitu.

[?] Chtěl sem se zeptat, kdy a jestli bude na progamers  rozjeta soutěž ve FIFě.

[!] Od dubna a partnerem je Canon stejně jako v reálném fotbale.


ProGamers x svaz

[?] Kdy konečně vyplatíte PG CH Karlovy Vary 2k3 a AMD ligu, která skončila v prosinci 2002?

[!] Výplata výher je standardně zahájena do 6ti měsíců = AMD liga 2002 je vyplacena. Výplata výher za AMD PGCH Karlovy Vary 2k3 je zpožděna naší vinou a do konec března 2004 začneme vyplácet  tak, aby hráči byli uspokojeni v brzké době.

[?] Vieme, ze PG je spolocnost organizujuca pocitacove eventy (PGCH, MCR...) a CMSP (Ceskomoravsky zvaz progamingu) je (ako z fundamentalnej interpretacie stanov vyplyva) typ zvazu, ktory po vzore napr. sportu (hokej, futbal) ma zdruzovat vsetkych hracov a poskytnut im ochranu (ak by nejaky subjekt na scene, ktoru oni zastituju, robil napr. monopolne rozhodnutia, alebo svojim konanim kazil dobre meno pocitacoveho hrania). Nechapem vsak, aky je zmysel CMSP ako zvazu, ked ho riadia ti isti ludia ako PG a tak nemoze byt rec o nestrannosti a vznikaju pochybnosti o kredibilite rozhodnuti zvazom vydanymi. Aby som uviedol priklad,  vieme, ze napr. vo futbale je zvaz, ktory potresta klub (financne, kontumaciou zapasov, odohranim na inom stadione), ak napr. nezvladne svojich fanusikov/vytrznikov pocas zapasu. Ako by zvaz riesil priklad, ak by napr. PG nezvladlo, napr. organizacne, nejaku akciu? Potrestal by CMSP (PG) sam seba? Alebo co by spravil CMSP v pripade, ze by sa ProGamers snazilo v buducnosti nejakym sposobom zmonopolnit situaciu na poli pocitacovych hier? 

[!] Vy hovoříte stále o potrestání pořadatele a navíc v hypotetické rovině. ČMSP má za úkol budovat a podporovat všechny soutěže v ČR, nejen tedy ty které servisně zajišťuje ProGamers. ČMSP je občanské sdružení a pokud nebude vykonávat svou činnost správně, je na členech sdružení aby svou nespokojenost projevili v souladu se stanovami a návrhem na svolání valné hromady, kde hlasováním dají najevo nesouhlas, zvolí nové představenstvo a nový směr rozvoje progamingu v ČR. Takže navrhuji neteorizovat, ale konat až tento jev nastane

[?] Hraci/vitazi PG sutazi podla ich slov stale nedostali peniaze za akcie, v ktorych vyhrali. Ako napr. vyssie hrac riki, jeden z najlepsich cesko-slovenskych hracov counter-strike a vitaz mnohych (aj PG) sutazi pise, stale nedostal peniaze este z on-line AMD PG ligy, ktora sa odohrala v zime 2002. Ak teda zvaz podla jeho stanov ochranuje pocitacovych hracov, potresta CMSP organizaciu PG (sama seba), ktora ma velke oneskorenia s vyplatou vyhier? Resp. ako chce CMSP dosiahnut, aby vyplaty boli v buducnosti vyplatene ako v skutocnych sportoch, ku ktorym sa prostrednictvom cinnosti PG tak velmi snazite priblizit.

[!] ProGamers je jedinou společností v ČR, která má za sebou již několik let pořádání halových soutěží spojených s výplatou výher, výhry byly vždy vyplaceny. Někdy skutečně později, ale vyplaceny byly vždy. AMD liga 2002 je vyplacena, pokud Riki nedostal peníze, ví, že se má obrátit e-mailem na Hobbyse - p. Koníčka či na mne a vyhledáme v účetnictví přehled všech transferů které byly na jeho účty provedeny. Mám ale dojem, že skutečně tak dlouhou prodlevu nemáme. Výplata výher za AMD PGCH Karlovy Vary 2k3 je zpožděna naší vinou a do konec března 2004 začneme vyplácet  tak, aby hráči byli uspokojeni v brzké době.

[?] Dalsia otazka smeruje k vysledkom zvazu? Ten funguje uz rok a mna by zaujimalo, ci okrem toho, ze poskytuje zastitu vsetkym akciam ProGamers (teda "nestranni" lidri samym sebe), ktore ine akcie v Cechach, na Slovensku alebo inde v zahranici vyslovili ziadost a dostali zastitu? Pokial mna moje vedomosti neklamu, tak okrem PG nikto neziadal o/nedostal zastitu a nemyslite si teda, ze rebricek CMSP by sa mal premenovat na rebricek PG? Alebo ak nie, preco davat rovnakej veci iny nazov?

[!] ČMSP převzalo záštitu nad dalšími dvěma akcemi v roce 2003 (turnaj středních škol v Brně, BonusWeb AoM turnaj) a nejbližší akcí nad kterou přebírá záštitu je turnaj BW v Rýmařově. Záštity dalších několika akcí jsou nyní v jednání (2x Quake, BW, 2xCS). Akce na Slovensku zaštitovat svaz zřejmě nebude -  jde o Českomoravský svaz a mám pocit že na slovenské scéně vzniká podobné sdružení. Ostatní subjekty o záštitu nepožádali, stejně tak ani klany nepožádaly o podporu svých hráčů při výjezdech na zahraniční soutěže.

[?] V neposlednom rade ma zaujima, ako je to s WCG a ESWC? O ESWC zaziadalo (a kupilo a dostalo) PG. Preco o WCG zaziadal CMSP (cize ti isti ludia co su v PG)? Aky to malo zmysel? Netvrdte prosim, ze CMSP chcelo ziskat licenciu aby ju potom mohlo prostrednictvom konkurzu distribuovat dalej (napr. pre e-sport entertainment ci inu progamingovu organizaciu v Cechach). WCG je jednak omnoho atraktivnejsie ako ESWC a jednak ziskanie licencie stoji nemale (stovky tisic) peniaze (ktorymi podla stanov a zakona zvaz progamingu v Cechach nedisponuje). Inak opytane, ak by CMSP ziskalo licenciu na WCG (ktora je o mnoho atraktivnejsia ako ESWC), udelilo by ju konkurencii PG, napr. spolocnosti e-sports entertainment? Podla Vasich slov na forach pg.cz by PG nebolo schopne zaplatit a financne pokryt organizacne naklady kvalifikacie WCG v Cechach a na Slovensku.

[!] Víte, názor že ESWC je méně kvalitní soutěž než WCG s Vámi nesdílím. Ten turnaj má jen díky pořadateli české kvalifikace v roce 2003 velmi poškozené české jméno. Světově to však je stejně jako WCG jedna z pěti nejvýznamnějších světových soutěží. O WCG požádalo ČMSP neboť to je i úlohou národního svazu = získat licenci a oslovit subjekty s národní působností a vypsat výběr na pořádání národní kvalifikace a tuto pak pomoci díky záštitě i zmedializovat. Tím že ČSMP požádalo o WCG, dalo najevo svůj zájem na podporování všech soutěží. Za ProGamers vím že nemáme peníze na uspořádání WCG kvalifikace v roce 2004. Máme letos před sebou spoustu finančně náročných akcí:

1. otevření (2.4.) největší a nejmodernější české herny AMD PG Cyber café ve Village Cinemas   Anděl vybavené 50 ks LYNX počítačů s procesory AMD Athlon 64 FX a otevření během roku 2004 ještě alespoň jednu další podobnou hernu zřejmě v Brně
2. květnové finále ESWC v AMD PG Cyber café ve Village Cinemas Anděl a vyslání hráčů včetně fanoušků (autobus) do Francie
3. ve dnech 9.-11.7. AMD PG Challenge 2k4 v Karlových Varech na hokejové stadionu (předpokládáme zde účast 1000 hráčů)
4. servisní podporu všech her od Electronic Arts v AMD PG Cyber café ve Village Cinemas Anděl, kde budeme společně s EA tyto hry představovat novinářům a veřejnosti
5. servisní podporu všech akcí ČMSP, které ČMSP zaštítí
6. víkendové turnaje (každou sobotu) ve všech hernách PG Cyber café -  dynamicky nám tento projekt roste a získává na oblibě a turnaje jsou technicky vzato obrovskými lany
7. tvorbu vlastního TV pořadu
8. finále MČR na Invexu na ploše 5.000 metrů tady uspořádáme nejen akci českého formátu, ale
9. i nultý ročník Mistrovství střední Evropy (PL, SK, CZ, Hu, a dalších zemí)

[?] A nakoniec by ma zaujimala otazka, aky je Vas vztah k lidrovi konkurencnej spolocnosti e-Sports Entertainment, panovi Viktorovi Wanlimu? Na verejnych forach sa na jeho adresu vyjadrujete naozaj v pozitivnom slova zmysle, ale je verejnym tajomstvom, ze ho naozaj neznasate. Mozete konecne vyjastnit tuto otazku, ci sa jedna o typicky "drby" alebo iba dobry public relations z Vasej strany?

[!] Nemám žádný vztah k panu Wanlimu. Znám jej jako klan lídra jednoho z českých klanů  a jednatele jedné ze společností, které se pohybují na podobném poli jako ProGamers. Myslím si, že budoucí pozitivní vztah těchto lidí k ČMSP bude pro rozvoj progamingu v ČR potřebný.

 

A to je pro dnešek vše. Další vlastní rozhovor budete moci svými otázkami vytvořit už příští týden.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud