SETI: Pátrání po mimozemské inteligenci – Objevujte život ve vesmíru
Počet hráčů: 1–4, herní doba: 160 min, doporučený minimální věk: 14+
Jméno českého herního designéra Tomáše Holka bylo v posledních měsících na naší deskoherní scéně skloňováno snad nejvíce ze všech tvůrců. Do povědomí hráčů se nejprve zapsal hrou Galileo Galilei, která hráče staví do role astronomů objevujících vesmír a která v těchto dnech vychází v českém překladu. Na konci roku pak přišel velký třesk v podobě titulu SETI: Pátrání po mimozemské inteligenci. O kvalitách tohoto počinu svědčí mimo jiné i to, že v nedávné anketě Trolí Palec 2024 se umístil na absolutním prvním místě.
SETI je kompetitivní budovatelská euro hra, v níž se hráči ujmou role soupeřících vesmírných agentur, které se snaží odhalovat tajemství vesmíru a používat je ku prospěchu lidstva. Vysíláte tak sondy k jiným planetám a měsícům, zkoumáte neznámé signály vysílané k Zemi a dost možná, že časem skutečně narazíte na inteligentní život ve vesmíru.

Hra funguje jako dobře promazaný stroj, mechanismy do sebe hezky zapadají, téma je atraktivní a na stole vypadá SETI naprosto skvěle. Pokud máte rádi hry, kde něco budujete a soupeříte s konkurencí, SETI by deskoherní sbírce neměl chybět.
Pokračování 2 / 17
Králův odkaz: Království rytířů – Vládcem snadno a rychle
Počet hráčů: 1, herní doba: 30 min partie / 480 min kompletní hra, doporučený minimální věk: 14+
Králův odkaz je netradiční legacy hra, ve které se stanete vládcem jednoho malého středověkého království. Vtip je v tom, že se jedná o karetní hru, která se vejde do malé krabičky. Celkem obsahuje 140 karet. Narazíte na přírodní scenérie, jako jsou louky, lesy či hory, pochopitelně nemohou chybět budovy (od domků prostých farmářů až po majestátní chrámy) a setkáte se také s postavami. Tu a tam se budete muset také vypořádat s náhodou událostí.
Hrací doba se pohybuje kolem šesti hodin čistého času, takže celou kampaň klidně dohrajete během dvou večerů. Ale je také dost možné, že to zvládnete za jediný den, Králův odkaz je totiž herně jednoduchý a nesmírně chytlavý. Začnete s balíčkem deseti karet, které postupně vykládáte před sebe a využíváte jejich akce či produkci. Do balíčku postupně přidáváte nové karty, čímž postupně protočíte celou krabičku.
Nevýhodou hry může být, že se karty během hraní různě poškodí, překreslí, přelepí či dokonce úplně zničí. To je u legacy her poměrně běžný jev. Pokud byste se však k ničení hry nedokázali odhodlat, můžete dát karty do obalů a lepit samolepky či provádět další zásahy můžete na ně.
Pokračování 3 / 17
Heroes of Might and Magic III: Klasika z PC je trhák i jako deskovka
Počet hráčů: 1–3, herní doba: 130 min, doporučený minimální věk: 14+
Jednou z očekávaných kickstarterovek letošního roku se stal Heroes Might and Magic III. A protože se třetí Heores v Česku těší velké přízni, vyšla hra dokonce v české jazykové mutaci. Základní verze je sice osekaná, na jaře 2025 se však v obchodech objeví většina rozšíření, jež do hry přidávají především nové rasy, ale také rozšiřující bitevní pole. Jedna partie vám zabere zhruba 2–3 hodiny, přesto zde není moc prostoru pro nějaké prostoje, kdy byste seděli, koukali a neměli co dělat.
Deskohernímu HoMaM se moc pěkně podařilo zachytit atmosféru originálu. Svůj podíl na tom má především vizuální zpracování věrné předloze. Samotná hra je pak rozdělená na dvě části. V první pobíháte se svým hrdinou po mapě, sbíráte suroviny, předměty a kouzla, vylepšujete si své jednotky a budujete si svůj hrad. Druhá část je čistě soubojová.

Na hracím plánu rozložíte karty své armády a armády svého soupeře, ať už živého či AI. Bojujete ve stylu například Summoner Wars. Důležité jsou nejen schopnosti vašich jednotek, ale také karty, které máte v balíku. Proto je důležité nezapomenout na jeho vylepšování v hrdinské fázi.
Heroesy na stole skvěle vypadají a herně přináší atmosférický zážitek se spoustou zajímavých nápadů. Nemusí ani nutně vadit, že počítačovou předlohu nemáte tak nahranou. Sice asi neoceníte všechny detaily, ale i tak vás hra dokáže vtáhnout a nepustit.
Pokračování 4 / 17
Pán prstenů: Kniha dobrodružných her – Nenáročná cesta k Hoře osudu
Počet hráčů: 1–4, herní doba: 20–30 min, doporučený minimální věk: 10+
Letošní podzim jakoby se nesl ve znamení her s tematikou Pána prstenů. Ve výběru najdete také Pán prstenů: Duel o Středozem, tady vám ale chceme představit jinou lotrovskou hru, a to Pán prstenů: Kniha Dobrodružných her. Novinka od Ravensburgeru vás v osmi kapitolách provede celým příběhem Pána prstenů od opuštění Dna pytle až po závěrečnou bitvu v Mordoru a závěr na samotné Hoře osudu.
Každá z kapitol se zaměřuje na jednu z klíčových událostí předlohy. Dočkáte se tak například bitvy u Helmova žlebu, rokování v Roklince či útěku z doupěte Oduly. Při svém putování potkáte známé postavy a prožijete spoustu známých událostí (například hod Gimlim v bitvě u Helmova žlebu).

Obtížnost hry není nikterak vysoká, proto je ideálním kandidátem pro zábavu na několik zimních večerů pro nenáročné hráče. Pokud byste rádi vyzkoušeli nějakou příjemnou hru s parádní atmosférou Pána prstenů, tato záležitost by pro vás mohla být dobrou volbou.
Pokračování 5 / 17
Po stopách Darwina: Objevujte nové druhy zvířat
Počet hráčů: 1–5, herní doba: 30 min, doporučený minimální věk: 8+
Rodinná hra Po stopách Darwina z vás alespoň na chvíli udělá biologa-objevitele. Společně s Charlesem Darwinem se vydáte na Galapágy, kde budete objevovat nové druhy zvířat.
Princip hry je velmi jednoduchý a pochopí ho i děti na hranici školního věku. Na desku výpravy se do mřížky 3x3 umístí devět zvířat. Kolem desky pak pluje figurka Darwinovy lodi Beagle. Když je hráč na tahu, vezme si jeden žeton zvířete z řady či sloupce, vedle kterého se Beagle nachází. V závislosti na tom, jestli si vzal první, druhý nebo třetí dílek, potom pohne lodí o další pole.
A tak pořád dokola, dokud v dobírací hromádce nedojdou žetony zvířat. Ta vám dávají body a speciální bonusy. Body nicméně získáváte skoro za všechno. Je tedy na vás, jakou cestu budete preferovat.


Moc pěkná je produkční kvalita hry. Ilustrace zvířat jsou po všech stránkách skvělé, desky hráčů v podobě alb pak na stole vypadají moc hezky. Plusem je také to, že sešit pravidel obsahuje informace o všech zvířatech ve hře, takže se kromě zábavy také můžete o něčem poučit.
Pokračování 6 / 17
Hledání Eldoráda: Dostaňte se do zlatého města jako první
Počet hráčů: 2–4, herní doba: 60 min, doporučený minimální věk: 10+
Hledání Eldoráda je deckbuildingová hra, v níž budete se svou expedicí procházet nástrahami Jižní Ameriky ve snaze jako první najít bájné Eldorádo. Na začátku hry si vyberete mapu, která se vám líbí. Pokud by ty základní nestačily, na internetu najdete celou řadu fanouškovských map, nebo si můžete vymyslet i své vlastní. A můžete se směle vrhnout do akce... tedy na cestu.
Se základním balíkem karet se však moc daleko nedostanete, takže si budete postupně kupovat nové a lepší karty, které vám umožní efektivnější cestování. Při nakupování karet tak musíte brát v potaz to, jakou cestou se vydáte. Například letadlo vás může posunout až o čtyři libovolná políčka dopředu, námořník vám pomůže překonat vodní plochy, ale na poušti vám bude k ničemu. Hledání Eldoráda rychle odsýpá a člověku je skoro až líto, když hra skončí.


Spojení legendárního herního designéra Rainera Knizii a francouzského ilustrátora Vincenta Dutraita zkrátka nemohlo dopadnout jinak než tímhle příjemným, nenáročným a zároveň chytlavým výsledkem.
Pokračování 7 / 17
Pán prstenů: Duel o Středozem – Sauron vs. svobodné národy
Počet hráčů: 2, herní doba: 30 min, doporučený minimální věk: 10+
Značka 7 Divů je dnes už v podstatě zárukou kvality, původní projekt dodnes platí za jeden z nejčistších deckbuildingů a 7 Divů Duel zase patří mezi nejlepší dvojkovky na trhu. Co vzít tento známý a osvědčený koncept a zasadit ho do světa Pána Prstenů? Inu, získáte jednu z nejočekávanějších her letošního podzimu.
V Pán prstenů: Duel o Středozem se jeden z hráčů ujme role svobodných národů a pokusí se zastavit Saurona v nastolení krutovlády nad Středozemí Druhý hráč se naopak v roli Saurona a jeho přisluhovačů bude snažit celou Středozem ovládnout.
Stejně jako v klasických 7 Divech zde budete ve třech kolech sbírat různě barevné karty a získávat symboly. Oproti klasice si ale budete muset hlídat především dvě věci, a to mapu Středozemě, kde oba hráči umisťují své jednotky, a stupnici putování s Prstenem, na níž Frodo utíká černým jezdcům.


Velmi neotřele vypadá grafické zpracování, jehož se ujal známý francouzský grafik Vincent Dutrait. V zásadě se dá říct, že se vám grafika bude buď hodně líbit, nebo se s ní naopak vůbec nesžijete.
Pokračování 8 / 17
Dorfromantik: Desková hra - Relaxujte při stavění města
Počet hráčů: 1–6, herní doba: 60 min, doporučený minimální věk: 8+
Dorfromantik je kooperativní hra, ve které budete se svými spoluhráči sestavovat malebnou krajinu a zároveň se pokusíte plnit přání místních obyvatel. Tady chtějí mít vybudovanou železniční trať, támhle by zase chtěli více lesů a o kousek vedle nutně potřebují velké pole. Ceněná je také nejdelší řeka a železnice.
Hru lze hrát jen tak, nebo můžete vyzkoušet kampaň, která vám postupně odemkne nové možnosti a výzvy, které zase zvýší znovuhratelnost. Těšit se můžete na pět zapečetěných krabiček s tajným materiálem.


Pokud by se vám Dorfromantik zalíbil, můžete sáhnout také po jeho kompetitivní variantě, případně novince v s podtitulem Sakura, která vás zavede do dalekého Japonska. Ani jedna z těchto dalších variant však zatím není dostupná v českém jazyce).
Pokračování 9 / 17
The Elder Scrolls V: Skyrim – Drakorozený na stole
Počet hráčů: 1–4, herní doba: 90–120 min, doporučený minimální věk: 14+
Skyrim patří mezi největší a nejdražší hry v našem výběru. Toto kooperativní RPGčko ze známého světa The Elder Scrolls hráčům nabídne dvě kampaně (Čepele a Občanská válka) po třech kapitolách. Jedna partie vám zabere zhruba 90–120 minut, takže celkem na vás čeká určitě více než deset hodin zábavy.
V průběhu hraní pobíháte po světě a plníte úkoly. Nemusíte se však zaměřovat jen na hlavní linku, najde se i spousta vedlejších úkolů. Můžete tak klidně doručovat zásilky, pomáhat místním v boji se zlořády a mnoho dalších věcí. Kromě toho je zde moc pěkně řešen také RPG systém, kdy si vylepšujete svou postavu a postupně jí odemykáte nové a silnější dovednosti.


Skyrim patří mezi deskovky, kterým se podařilo zachytit atmosféru původní počítačové hry a tu poměrně věrně přenést. Finančně i časově je to sice masivní záležitost, odměnou vám však bude skvělý herní zážitek.
Pokračování 10 / 17
Star Wars: The Deckbuilding Game – Clone Wars
Počet hráčů: 2, herní doba: 30 min, doporučený minimální věk: 12+
Star Wars: The Deckbuilding Game – Clone Wars je nástupce původní hry Star Wars: The Deckbuilding Game. Ta na český trh vstoupila v roce 2023 a od té doby sbírá jen slova chvály. Zatímco původní hra se odehrávala v čase rebelského povstání proti Impériu, Klonové války vás zavedou do období o několik desítek let předtím.
Kromě tématu se nicméně jedná o úplně stejnou hru, tedy karetní deckbuildingovou dvojkovku (a obě dokonce můžete zkombinovat dohromady). Na začátku hry si každý hráč vyloží pět základen a zamíchá si balíček základních karet. V průběhu hraní pak hrajete své karty, vylepšujete si svůj balík, a hlavně se snažíte zničit tři soupeřovy základny – to je totiž podmínka vítězství.


Star Wars: The Deckbuilding Game – Clone Wars jsou díky jednoduchým pravidlům přístupné také méně zkušeným hráčům, nepohrnou jimi však ani zkušení hráči deckbuildingů. Přesunutí dění do období Klonových válek pak navíc může být lákadlem pro ty, kteří moc nemusí souboje rebelů a Impéria.
Pokračování 11 / 17
Kutná Hora: Město stříbra – Vedení řemeslnických cechů v dobách rozkvětu
Počet hráčů: 2–4, herní doba: 120 min, doporučený minimální věk: 14+
Kutná Hora patřila mezi nejlepší a nejúspěšnější hry loňského roku. První várka se dokonce vyprodala tak rychle, že ten, kdo s nákupem otálel, musel počkat až na dotisk na začátku roku 2024. A v čem, že je tato původně česká euro hra takový klenot?
V prvé řadě zaujme, že hra je zasazena do české historie, a to sice do Kutné Hory v období jejího největšího rozmachu ve 13. století. Hráči se zde budou coby hlavy jednotlivých řemeslnických cechů snažit společnými silami stavět středověké město hezky na zelené louce, ale zároveň také kutat v dolech. Své kroky však musíte pečlivě naplánovat, musíte sledovat cenu jednotlivých surovin a pokusit se ji ovlivňovat.


Nemusí se to zdát, ale Kutná Hora je poměrně komplikovaná, skoro až ekonomická hra,.j Její mechanismy plně pochopíte až po více zahráních. Všechno zde ale funguje tak, jak má, a hra vás dokáže zcela pohltit.
Pokračování 12 / 17
Řekni to květinou: Chytlavé hrátky s flórou
Počet hráčů: 2–4, herní doba: 20 min, doporučený minimální věk: 8+
Naprosto minimalistickou hru Řekni to květinou seženete za méně než dvě stě korun. Odehráno budete mít do patnácti minut, ale je dost možné, že si hned budete chtít zahrát další partii. A potom třeba ještě ještě jednu.
V krabičce najdete osmnáct karet květin. Každá z nich má na sobě doplňující text změřený na květomluvu a také efekt dané karty. Hra se skládá ze tří kol, v nichž si hráči navzájem nabízejí karty. Poté nastane závěrečné bodování a kdo získá více bodů, ten zvítězí.

Zní to jednoduše, je to jednoduché, ale zároveň také velmi chytlavé. Řekni to květinou je tak ideálním kandidátem na hru na cesty.
Pokračování 13 / 17
Tainted Grail: Pád Avalonu – Tak trochu jiný Artuš
Počet hráčů: 1–4, herní doba: 120 min, doporučený minimální věk: 14+
Pokud se v deskoherním světě nějaký ten pátek pohybujete, jistě vám není neznámé jméno polského studia Awaken Realms. Tito tvůrci mají za sebou řadu oblíbených deskovek, jako například Nemesis, Lords of Hellas či This War of Mine. Jednou z jejich vlajkových lodí je příběhová kampaňovka Tainted Grail.
Tainted Grail: Pád Avalonu se odehrává ve fantasy světě říznutém legendou o králi Artušovi. Čeká na vás patnáct kapitol, během nichž vás čekají mnohá těžká rozhodnutí, která jsou navíc nevratná. V některých částech se totiž hra větví.

Setkáte se se známými postavami z legendy, jako je třeba Paní Jezera nebo čarodějnice Morgana. Nutno však dodat, že svět Tainted Grailu je hodně svůj. Herně a mechanicky titul nepřináší nic speciálního, příběhově se ale jedná o jednu z nejlepších kampaňovek vůbec.
Momentálně se navíc dá hra pořídit za velmi dobrou cenu. A v případě, že by vás velmi zaujala, můžete se příští rok těšit na rozšiřující kampaň s podtitulem Rudá smrt.
Pokračování 14 / 17
Břink! V katakombách: Bacha na spícího draka!
Počet hráčů: 2–4, herní doba: 90 min, doporučený minimální věk: 14+
Karetní deckbuildongová hra Břink je v českém deskoherním rybníku velmi populární. Původní titul Břink! Velká podzemní loupež dostal několik dotisků a českého překladu se dočkal také jeho následovník s podtitulem Ve vesmíru. Nyní na pulty obchodů zamířilo další pokračování, a to Břink! V katakombách.
Jádro hry zůstává stejné. Hráči se stanou lupiči, kteří se snaží zmocnit cenných pokladů a při svém hledání se zároveň pokusí nenadělat příliš velký hluk, aby se i se svou tučnou kořistí mohli vrátit domů. Když budou dělat rozruch, mohou probudit draka, jenž by je pochopitelně se svými poklady nenechal jen tak odejít. Pro získávání pokladů je pak samozřejmě klíčové mít efektivní balíček karet, který si v průběhu hraní vylepšujete.


Katakomby navíc přináší modulární herní plán, jenž odkrýváte postupně, a také další novinky. Mezi nimi najdete například duchy, vězně či portály. Nový Břink! by neměl uniknout hledáčku těm, kdo nedají na ten starý dopustit, ale přece jen už se jim poněkud ohrál, případně těm, kteří o něm už delší dobu uvažují.
Pokračování 15 / 17
Osmero: Plánování cesty od jejího konce
Počet hráčů: 2–6, herní doba: 30 min, doporučený minimální věk: 10+
Osmero patří přesně mezi hry, které v malé krabičce přináší spoustu zábavy. V této vizuálně velmi působivé záležitosti se stanete průzkumníky na odlehlém kontinentu Alula. Při jeho objevování budete poznávat zdejší ekosystémy, objevovat kameny uddu, zvláštní tvory s názvem okiko a rostliny goldlog. Svou cestu se přitom snažíte poskládat tak, abyste v závěrečném bodování získali co nejvyšší skóre.
Hra se skládá z osmi kol. Hráči si nejprve zvolí kartu, kterou budou chtít zahrát před sebe, a následně si z výběru doberou další. Jakmile před sebou mají osm karet, spouští se závěrečné bodování, v němž se ovšem jde od poslední karty k první, je tak třeba dobře naplánovat zahrání jednotlivých karet. Snadno se vám totiž stane, že na spouštění bodovaček nebudete mít dost zdrojů, protože leží na samotném začátku cesty.

K Osmeru je k dispozici také promo v podobě dřevěných figurek průzkumníků. Figurky sice nejsou pro hraní vůbec nutné, ale vypadají moc hezky a pomohou vám v orientaci při závěrečném bodování hry. Proto doporučujeme hru pořídit i s nimi, případně je přihodit k nějakému většímu nákupu.
Pokračování 16 / 17
Legie: Sibiřská cesta – Velitelem jednotky v dobách občanské války
Počet hráčů: 2–4, herní doba: 75 min, doporučený minimální věk: 10+
Téma československých legií je nesmírně zajímavé a je až s podivem, jak dlouho trvalo, než se ho někdo rozhodl převést do herní podoby. Počítačoví hráči si mohou už nějaký ten pátek užívat výbornou českou strategii The Last Train Home a od podzimu 2024 mají svou legionářskou hru také deskovkáři. Pouť hry Legie: Sibiřská cesta na pulty obchodů nebyla vůbec jednoduchá, ale nakonec se zadařilo a nedopadlo to vůbec špatně.
Deskoherní legionáři, kteří mimochodem nemají nic společného s těmi počítačovými, jsou karetní hra, jejíž hlavní mechanikou je vylepšování karet vojáků. Ujmete se zde role jedné ze znepřátelených frakcí – československých legionářů, bělogvardějců, bolševiků a anarchistů. Každý hráč si postupně buduje jednotku, kterou posílá řešit nejrůznější události, z nichž se snaží získat vítězné body.
Své vojáky si dále musíte vylepšovat nákupem nových schopností, jejichž karty zasouváte do obalu ke kartě vojáka. Zároveň je potřeba dávat pozor, aby vám vaši vypiplaní členové jednotky neumírali na zranění či omrzliny, protože taková ztráta zamrzí nejen z lidského hlediska.


Produkční kvalita hry je na vysoké úrovni, mechanismus vylepšování karet navíc není ve hrách zase až tak běžný. Když k tomu navrch přidáte atraktivní téma, získáte titul, jenž má velký potenciál na českém trhu zabodovat.
Pokračování 17 / 17
Podívejte se ještě, jaké deskové hry jsou dnes nejoblíbenější podle srovnávače cen Heureka, s jehož daty pracuje naše Zboží Živě.
Nejoblíbenější deskové hry do tisíce korun
Další oblíbené deskové hry do tisíce korun
Nejoblíbenější deskové hry za 1–2 tisíce
Další oblíbené deskové hry v ceně 1–2 tisíce
Nejoblíbenější deskové hry nad 2 tisíce korun
Další oblíbené deskové hry s cenou nad dva tisíce
Doporučujeme také další články, ve kterých redaktoři Živě.cz vybírají nejlepší produkty v různých kategoriích.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně
Lidé v našem okolí se nás často ptají, co bychom jim doporučili. Jaké počítače, smartphony a jiná mobilní zařízení, televizory a další elektroniku v oblasti zvuku a videa, nebo i hry… Pravidelně proto aktualizujeme tyto výběry nejlepších produktů v různých kategoriích. Přečtěte si, co doporučujeme svým známým.