To (ne)chceš: Popová kultura
Počet hráčů: 3-8, herní doba: 15 min, doporučený minimální věk: 8+
To (ne)chceš je na první pohled nenápadná párty hra od Ravensburgeru. Po přečtení pravidel dost možná pozvednete obočí s nevyslovenou otázkou „Co to, sakra, má být?“. Nenechte se však odradit trochu kostrbatým a suchým popiskem. V reálu hra funguje výborně.
A o co se vlastně jedná? Princip je velmi prostý – zkrátka si s ostatními hráči posíláte dárky. Na kartách jsou obrázky různých věcí, jako je například diskokoule, tenisky, ptakopysk a další. Karty dárků se však postupně otočí lícem dolů, takže je klíčové zapamatovat si, kdo má jaký dárek, případně umět dobře blafovat. Dárek totiž můžete přijmout, nebo říct, že to není deklarovaná věc.
Na trhu je k dostání také starší růžová varianta hry, doporučujeme však spíše tuto zelenou, protože umožňuje posílat některé karty i protihráčům na druhé straně stolu. To (ne)chceš funguje i v menším počtu lidí, zábavu si užijete i ve 3 nebo 4 hráčích, což u her tohoto ranku nebývá úplně zvykem. Více než přátelská je také pořizovací cena, jež se pohybuje kolem 300 korun. Pokud tedy hledáte nějakou zábavu třeba na blížící se silvestrovský večer, je tohle žhavý kandidát.
Pokračování 2 / 11
Arkham Horror: Karetní hra – Odkaz Dunwiche
Počet hráčů: 1-4, herní doba: 120 min, doporučený minimální věk: 14+
Arkham Horror LCG je podle mnohých hráčů nejlepší příběhová hra vůbec. V roce 2023 jsme se dočkali českého vydání pod hlavičkou vydavatelství Blackfire a v letošním roce na pultech obchodů přistálo také rozšíření, konkrétně první cyklus s podtitulem Odkaz Dunwitche. Tentokrát budete v roli vyšetřovatelů řešit záhadu točící se kolem vesnice Dunwitch.
Koupit si můžete rozšíření pro kampaň a rozšíření pro vyšetřovatele. V kampani na vás čeká 8 scénářů, které vás kromě známé a zlověstné vesnice Dunwitch zavedou také na Miskatonickou univerzitu či do Miskatonického muzea. Scénáře jsou různorodé a několikrát se dostanete do situace, kdy se budete muset rozhodnout, jak dál, přičemž vaše rozhodnutí ovlivní celou kampaň.
Rozšíření pro vyšetřovatele pak přidává pětici nových (resp. pro znalce her z Arkhamu starých známých) postav – hrát můžete třeba za Pobudu Petea či hudebníka Jima Culvera.
Arkham Horror LCG se může pochlubit strhující lovecraftovskou atmosférou. Délka kampaně je tak akorát dlouhá, abyste se do ní ponořili a zároveň vás nezačala nudit. Se znovuhratelností to bohužel zase až tak slavné není, jakmile kampaň celou projdete, druhé zahrání už vám nic nového nepřinese.
Pokračování 3 / 11
Ve svitu půlměsíce
Počet hráčů: 4-5, herní doba: 180 min, doporučený minimální věk: 14+
Vydavatelství Fox in the Box přináší na český trh náročné hry pro náročné hráče a jednou z této rozrůstající se rodiny her je také Ve svitu půlměsíce. Tato asymetrická vyjednávací hra vás přenese do Arábie jako vystřižené z Pohádek tisíc a jedné noci. Historické reálie zde nehledejte, historie je zde pouze kulisou, v níž se všechno odehrává.
Hráči se ujmou rolí jedné z pěti frakcí: válečník, nomád, sultán, chalífa a muršíd. Hraní za každou z nich přináší zcela odlišný zážitek. Muršíd se plíživě snaží rozšiřovat svůj vliv, nomád nabízí své služby nejvýhodnější nabídce a válečník je, jak již název napovídá, největší agresor.
Ve svitu půlměsíce nejvíc připomíná starou Dunu z konce sedmdesátých let, jež nedávno vyšla v upravené reedici. Nutno dodat, že hra není pro každého, jedná se o křehce propojený ekosystém, který je velmi snadné rozbít. Je tedy nezbytně nutné, aby všichni hráči byli naladěni na stejnou vlnu a počítali s tím, že se u stolu budou bavit, intrikovat, domlouvat spojenectví a obecně interagovat s ostatními hráči. Také hrací doba je poměrně dlouhá, na jednu partii byste si měli vyhradit 3-4 hodiny.
Jestliže se ale u hry sejde pět hráčů naladěných na čtyřhodinové diplomatické vyjednávání, Ve svitu půlměsíce vás odmění výborným zážitkem. Navíc každá partie je v tomto případě úplně odlišná.
Pokračování 4 / 11
LEGO Monkey Palace: Opičí palác
Počet hráčů: 2-4, herní doba: 45 min, doporučený minimální věk: 10+
Hitem letošního podzimu a zimy pro rodiny s dětmi se stal LEGO Monkey Palace: Opičí palác. Tato hra vás zavede do tropického pralesa, kde na troskách starobylého chrámu budete stavět úplně nový palác. Všichni společně, ovšem vítězem se může stát jen jeden.
K dispozici máte tři druhy kostek – malé kostičky, větší pilíře a oblouky. Ve svém tahu pak každý hráč jednoduše umístí zvolené kostky. Cílem je pak postavit co nejdelší a nejvyšší schodiště. Za umístění oblouků získáte karty, jež vám mohou odemknout speciální dílky,. Za umístění dekorace potom získáte bonusové body. Partii si můžete zpestřit jednak opičkou a jednak figurkami dalších zvířat, a to motýlem a žábou.
Celkově vzato je Opičí palác příjemná abstraktní hra, která potěší zejména příznivce stavebnic a Lega zvlášť (v krabici najdete více než 200 kostek). Hra je pravidlově jednoduchá a herně přístupná, takže si plnohodnotně zahrajete i s méně zkušenými hráči případně s dětmi, na něž ostatně tento titul cílí nejvíce.
Pokračování 5 / 11
Poslední holka
Počet hráčů: 1, herní doba: 20-60 min, doporučený minimální věk: 14+
Poslední holka se letos stala významným přírůstkem do rodiny sólo her na českém trhu. Titul se inspiroval žánrem hororových filmů. Jeho hlavní hrdinou je totiž mladá dívka, kterou se snaží zabít více či méně psychopatický vrah. Vaším úkolem ale nebude utéct, nebezpečného psychopata budete totiž muset sami odpravit.
V češtině vyšla kompletní první série hry, v níž najdete kromě sady Přehrávač také 5 videokazet (v podstatě scénářů), knihu Příběhy a scénáře a rozšíření Hrůza shůry. Při přípravě partie si zvolíte danou videokazetu a nachystáte určený scénář. Například s videokazerou v Masakru v posvátných hájích budete mít co dočinění s kultisty starého božstva, videokazeta Prokletá pouť vás zavede do lunaparku, kde však namísto jízdy na kolotočích a pojídání cukrové vaty budete čelit šílenému loutkaři Geppettovi.
Poslední holka nabízí velmi intenzivní a atmosférický zážitek, v němž budete utíkat, schovávat se ale také získávat zbraně a předměty, abyste se mohli v konečném zúčtování postavit šílenému vrahovi.
Pokračování 6 / 11
Etherfields
Počet hráčů: 1-4, herní doba: 180 min, doporučený minimální věk: 12+
Dlouho očekávaný český překlad příběhové hry od Awaken Realms je konečně tady. Toto polské studio má na svém kontě takové pecky, jako je například Tainted Grail či shodou okolností také letošní ISS Vanguard. Těsně před Vánoci se pak Albi podařilo na pulty českých deskoherních obchodů dostat také Etherfields.
Tato kooperativní záležitost se odehrává v říši snů, kde není nic takové, jak by se na první pohled mohlo zdát. Budete zde řešit různé rébusy, ale také bojovat s roztodivnými snovými protivníky. Váš cíl je přitom jasný: přežít a probudit se z této strašlivé noční můry. Mechanismově v sobě Etherfileds spojuje prvky dungeon crawlerů a her se stavěním balíčku karet.
V obří krabici najdete 19 plastových figurek, několik set karet a žetonů, a především pak příběhovou knihu tajemství. Pořizovací cena je, jak už to u titulů podobného typu bývá, poněkud vyšší, je však třeba brát v potaz, že vás kampaň zabaví zhruba na 50 hodin.
Pokračování 7 / 11
Hrdinové Normandie: Edice Velká červená 1
Počet hráčů: 2, herní doba: 60 min, doporučený minimální věk: 14+
Hrdinové Normandie jsou taktickou válečnou hrou pro dva hráče. Jak už název napovídá, podíváte se do Normandie v době spojenecké invaze, jeden z hráčů převezme kontrolu nad americkými jednotkami, zatímco ten druhy se stane velitelem německých jednotek. Scénáře jsou v této hře velmi různorodé, v každém z nich mají obě strany úkoly, kterých se snaží dosáhnout. Dále vám předurčují podobu herního plánu, počet a typ jednotek a také jejich vybavení.
Pravidla hry jsou poměrně jednoduchá. Ve svém tahu aktivujete vybrané jednotky s rozkazem a můžete se s nimi pohnout, nebo zaútočit. Čekají vás tak bitvy a menší potyčky v historických kulisách bojů v Normandii. Pokud máte rádi válečné strategie typu Company of Heroes, Hrdinové Normandie by vás mohli zaujmout a dá se říct, že jsou takovým předstupněm složitějších válečných, žetonkových či figurkových, her.
Za zmínku stojí zpracování. V krabici najdete kromě mapových desek také spoustu žetonů jednotek, ať už se jedná o obyčejné pěšáky, motorová vozidla nebo třeba tanky. Svou armádu si dokonce můžete poskládat podle svého obrazu do určité hodnoty bodů, takže si na své přijdou i hračičkové, kteří si potřebují všechno pěkně vymyslet a zařídit sami (pokud vás ale zrovna tohle nebaví, můžete vzít za vděk už předpřipravenými armádami).
Pokračování 8 / 11
Voidfall
Počet hráčů: 1-4, herní doba: 180 min, doporučený minimální věk: 14+
Voidfall je vesmírná strategie, která kombinuje prvky komplexních 4x her (eXplore, eXpand, eXploit, eXterminate) s ekonomickou euro hrou. Jakožto vůdci hrdých velkorodů se postavíte zlověstné Prázdnotě, která smetla takřka celou lidskou civilizaci.
Ve Voidfallu budete vyvíjet a vylepšovat své technologie, spravovat infrastrukturu, populaci a produkci svých sektorů a samozřejmě také expandovat, a tedy bojovat jak s dalšími hráči, tak se zkaženými silami Zplozence Temnoty.
Oproti například válečným hrám zde ale o výsledku boje nerozhodují kostky, všechno si můžete do detailu předem dopočítat. Primárně budete hrát kompetitivně proti ostatním hráčů, Voidfall však nabízí i kooperativní variantu a pro vlky samotáře také sólo mód.
Tato masivní euro záležitost tak zaujme především ty, kdo mají rádi heavy eura a nezaleknou se ani pomalejšího rozjezdu a přípravě, kterou hra vyžaduje. Odměnou vám pak bude opravdu velkolepý herní zážitek navíc zabalený v povedeném vizuálním zpracování.
Pokračování 9 / 11
Osmero
Počet hráčů: 2-6, herní doba: 30 min, doporučený minimální věk: 10+
Osmero patří přesně mezi ty hry, které v malé krabičce přináší spoustu zábavy. V této vizuálně velmi působivé záležitosti se stanete průzkumníky na odlehlém kontinentu Alula. Při jeho objevování budete poznávat zdejší ekosystémy, budete objevovat kameny uddu, zvláštní tvory s názvem okiko a rostliny goldlog. Svou cestu se přitom snažíte poskládat tak, abyste v závěrečném bodování získali co nejvíce bodů.
Hra se skládá z osmi kol, v nichž si hráči nejprve zvolí kartu, kterou budou chtít zahrát před sebe a následně si z výběru doberou další. Jakmile před sebou mají 8 karet, spouští se závěrečné bodování. V něm se ovšem jde od poslední karty k první, je tak třeba dobře naplánovat zahrání jednotlivých karet. Snadno se vám totiž stane, že na spouštění bodovaček nebudete mít dost zdrojů, protože budou ležet na samotném začátku cesty.
K Osmeru je k dispozici také promo v podobě dřevěných figurek průzkumníků – figurky sice nejsou pro hraní vůbec nutné, ale vypadají moc hezky a pomohou vám v orientaci při závěrečném bodování hry. Proto doporučujeme hru pořídit i s ním, případně je přihodit k nějakému většímu nákupu.
Pokračování 10 / 11
The Elder Scrolls V: Skyrim
Počet hráčů: 1-4, herní doba: 90–120 min, doporučený minimální věk: 14+
Skyrim patří mezi největší a nejdražší hry v našem řebříčku. Toto kooperativní RPGčko ze známého světa The Elder Scrolls hráčům nabídne dvě kampaně (Čepele a Občanská válka) po třech kapitolách. Jedna partie vám zabere zhruba 90-120 minut, takže celkem na vás čeká určitě více než 10 hodin zábavy.
V průběhu hraní pak pobíháte po světě a plníte úkoly. Nemusíte se však zaměřovat jen na hlavní linku, vedlejších úkolů se pro vás po celém světě najde spousta, a tak můžete klidně pobíhat sem a tam, doručovat zásilky, pomáhat místním v boji se zlořády a asi dělat milion dalších věcí. Kromě toho je zde moc pěkně řešen RPG systém, v rámci něhož si vylepšujete svou postavu, postupně jí odemykáte nové a silnější dovednosti.
Skyrim patří mezi ty deskovky, jimž se podařilo zachytit atmosféru původní počítačové hry a tu poměrně věrně přenést. Finančně i časově je to sice masivní záležitost, odměnou vám však bude skvělý herní zážitek.
Pokračování 11 / 11
Heores Might and Magic III
Počet hráčů: 1-3, herní doba: 130 min, doporučený minimální věk: 14+
Jednou z očekávaných kickstarterovek letošního roku se stali Heores Might and Magic III. A protože se třetí Heoresy v České republice těší velké přízně, vyšla hra dokonce v české jazykové mutaci. Základní verze je sice poněkud osekaná, na jaře 2025 se však v obchodech objeví také většina rozšíření, jež do hry přidávají především nové rasy, ale také rozšiřující bitevní pole. Jedna partie vám zabere zhruba 2-3 hodiny, přesto zde není moc prostoru pro nějaké prostoje, kdy byste seděli, koukali a neměli co dělat.
Deskoherním HoMaM se moc pěkně podařilo zachytit atmosféru originálu. Svůj podíl na tom má především vizuální zpracování věrné své předloze. Samotná hra je pak rozdělená na dvě části – zatímco v první pobíháte se svým hrdinou po mapě, sbíráte suroviny, předměty a kouzla, vylepšujete si své jednotky a budujete si svůj hrad, druhá je čistě soubojová.
Na hracím plánu rozložíte karty své armády a armády svého soupeře (ať už živého, či AI) a bojujete ve stylu například Summoner Wars. Důležité jsou nejen schopnosti vašich jednotek, ale také karty, které máte v balíku. Proto je důležité nezapomenout na jeho vylepšování v hrdinské fázi.
Heroesy na stole skvěle vypadají a herně přináší atmosférický zážitek se spoustou zajímavých nápadů. Nemusí ani nutně vadit, že počítačovou předlohu nemáte tak nahranou. Sice asi neoceníte všechny detaily, ale i tak vás hra dokáže vtáhnout a nepustit.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně