36
Fotogalerie

Nejlepší freehry roku 2009 - část první

Přes sedm stovek her jsme vám na FreeHrách přinesli v průběhu roku 2009. Výběr těch nejlepších z nich vám právě teď přinášíme. Neváhejte a čtěte!

Přes sedm stovek her jsme vám na FreeHrách přinesli v průběhu roku 2009. Výběr těch nejlepších z nich vám právě teď přinášíme. Neváhejte a čtěte!

Freeware hry už dávnou nejsou jen pochybnou zábavou z rukou amatérských tvůrců tvořících ve svých temných pokojících za desaterem žaluzií. Z nezávislé scény každým rokem vzejdou stovky kvalitních a desítky ještě kvalitnějších her, z nichž některé mnoho konkurovat i svým komerčním sourozencům. Nevěříte? Stačí se podívat na výběr v následujícím článku.

Oproti loňskému roku se nedočkáte kategorie bývalé komerční hry, ale nebojte se, jako náplast vám může sloužit fakt, že přišli dva nováčci, konkrétně výběr nejlepších flashovek a nechybí ani TOP 5 indie her (čerstvá teprve několik měsíců nová sekce, kterou jsme zavedli). Ale dost už zbytečných řečí a přejděme rovnou ke kýženým titulům ověnčeným vavříny slávy!

Sportovní a simulátory

1. Ski Challenge 2010

S koncem každého roku se kromě bolavé hlavy na druhý den dá očekávat ještě jiná věc – Ski Challenge. Němečtí tvůrci z GameTube své dítko každým rokem o něco vylepší a posunou jej zase o kousek blíž nebi všech virtuálních lyžařů. A že už jim zbývá jen malý kousek!

 

ski-challenge-2010.jpg ski-challenge-2010-02.jpg

Ski Challenge 2010 je nový král virtuálních sjezdovek. Nabízí minimálně stejnou porci zábavy jako jeho starší ročník, ale rádi bychom se dočkali nějakého výrazného vylepšení týkajícího se multiplayeru. Takový režim kariéry pro jednoho hráče by vůbec nemusel být špatný! Inu, uvidíme zase za rok, s čím Green Tube vyrukuje na svět.

 

 

 

2. Ultimate Baja Madness

Pořádně zabahněné závody jsou přesně to, po čem srdce počítačových závodníků touží! Ultimate Baja Madness jejich tajné touhy s přehledem splní a kolem prstu si dokáže omotat i jinak nemotoristicky poznamenané jedince.Svůj řidičský um si můžete vyzkoušet jak v singleplayeru, tak i v multiplayeru, přičemž právě druhý jmenovaný je jedním z největších plusů.

 

baja-01.jpg baja-02.jpg

Závody Ultimate Baja Madness jsou situovány do exotických a neprovařených krajin Latinské Ameriky. Čekají vás tak písčité pouště s úzkými kaňony, prosluněné pláže a průzračné moře nebo třeba liduprázná mexická vesnice. Na okolní prostředí byl kladem opravdu velký důraz, a proto občas člověk jen pozoruje ubíhající krajinu.

 

 

 

3. Mountainbike Challenge 2009

Kromě lyžařů mají důvod k radosti i příznivci horské cyklistiky – ano Green Tube má ve svém repertoáru také tohle sportovní odvětví a nutno dodat, že takřka na stejné rovině kvality jako v případě Ski Challenge. Závoďte s celým světem a dokažte si, že jste králem cyklistických tratí!

 

mountain-bike-01.jpg mountainbike-02.jpg

Mountainbike Challenge 2009 si se svými předchůdci v ničem nezadá. Dost možná se jedná o vůbec nejlepší díl z celé série, díky čemuž titul stojí za pozornost i lidem, jejichž největší sportovní úspěch je převalit se z jednoho boku na druhý. Nebojíte-li se hájit barvy České republiky (nebo jiné země z výběru, což snad ale nikdo kromě slovenských čtenářů a cizinců neudělá) v mezinárodní konkurenci, lepší možnost nenajdete.

 

 

 

4. Virtual Skipper 5 – ještě nemáte vlastní jachtu?

5. Billiard Simulator – je libo kulečník?

RPG

1. Undercroft

Pořádné dungeony jsou dnes bohužel spíše vyhynulým druhem, a tak je pro nás vždycky svátek, pokud na nějaký takový titul v obstojné kvalitě narazíme. V případě Undercroftu bychom tu kvalitu ještě dvakrát podtrhli a dali do červeného rámečku, ostatně hodnocení 95% je to nejlepší, jaké nějaké RPG od nás letos dostalo.

 

undercroft-01.jpg undercroft-02.jpg

To co ale upoutá hráče nejvíce a doslova jej přibije k monitoru a myši, je výtečná hratelnost a propracovaný herní systém. Na hrdinskou dráhu se můžete vydat jak v počtu čtyř, tak i jednoho, ale více než jinde zde platí, že špatně zvolená skupina dlouho nevydrží a brzy skončí na jídelníčku některého z monster. Jak tato volba, tak výběr povolání a zaměření postavy je na hráči. Za tímto účelem je vhodné alespoň zběžně nastudovat manuál.

 

 

 

2. The Elder Scrolls Daggerfall

Legendární komerční RPG bylo letos o prázdninách uvolněno jako freeware! Brány světa Tamriel čekají jen na vás, až se je rozhodnete prozkoumat.Čekají na vás souboje s monstry, vylepšování postavy, nakupování a samozřejmě také obrovský a komplexní herní svět.

 

tes-01.jpg tes-02.jpg

Daggerfall je to pravé pro milovníky obrovských světů, jeho rozloha je zhruba 160 000 mil a na své pouti potkáte až 7 500 unikátních postav. Aby toho nebylo málo, tak veškeré dungeony jsou automaticky generovány. Nepřátelé se vyvíjejí spolu s vaší úrovní a díky tomu se budete moci po celém světě pohybovat v jistotě, že nenarazíte na protivníka, jenž by nebyl ve vašich silách.

 

 

 

3. Legie

Podle našeho mínění je Legie nejlepší české RPG od dob Broken Hearts. Vyzdvihnout si zaslouží zvláště parádní atmosféra středověkého města, která vás doslova a do písmene přiková k monitoru. Je to nelineární, hezky se na to kouká, je to dobře hratelné… zkrátka to musíte vyzkoušet!

 

legie-01.jpg legie-02.jpg

Děj hry se odehrává ve středověku, kdy Jilemnici sužuje všudypřítomná morová nákaza. Lidé umírají po desítkách a ani příroda není morové ráně ušetřena. Lesy, pole i louky postupně umírají a nikdo s tím nedokáže nic udělat. Situace se zdá být bezvýchodnou a právě v tuto chvíli se do hry dostáváte vy jakožto poskok v místní hospodě. Dlouho se tam však neohřejte, protože venku na vás čekají důležité úkoly…

 

 

 

4. Monsters – příšery, příšery… příšery!

5. Knights of Dillaria: Twin Worlds – najděte Knihu mrtvých

Onlinové a MMO

1. Combat Arms

Kdo jiný by měl získat titul nejlepší MMO hra roku 2009 než právě Combat Arms? Pokud se rádi proháníte spolu s ostatními hráči z celého světa po rozličných mapách za účelem likvidace všech protivníků, případně získání jejich vlajky, touto hrou rozhodně neuděláte chybu.

 

combat-arms-01.jpg combat-arms-02.jpg

A právě tyto armády si chlapíci pod vedením vydavatelské společnosti Nexus vzali na paškál a to rovnou megalomanským způsobem. Za použití moderních technologií přivedli k životu velmi komplexní multiplayerovou střílečku s grafikou a postupy daleko přesahující běžný free rámec. Hra se pro svůj obrovský úspěch rozšířila do celého světa po té, co v Americe začínala s pouhými čtyřmi mapami a pár zbraněmi. Nikdo nechápe, jak je možné, že Combat Arms je stále zdarma.

 

 

 

2. Battlefield Heroes

Battlefield Heroes byli bezesporu jednou z nejočekávanějších her letošního roku a nutno dodat, že vysoká očekávání splnili do poslední tmavě zelené tečky. Za hrou stojí zkušené švédské studio DICE majíce na svědomí již předchozí Battlefieldy, což je samo o sobě dostatečnou zárukou kvality. Ostatně vyzkoušejte sami a uvidíte.

 

battlefield-heroes.jpg battlefield-heroes-02.jpg

Battlefield Heroes je povedená multiplayerová střílečka, která se určitě neztratí. Pokud vývojáři trochu máknou a budou nás schopni zásobovat dostatkem kvalitního nového obsahu. Tak si nový Battlefield jistě získá velké množství věrných fanoušků. Pokud jste ještě tímhle žánrem neposkvrněni určitě Battlefield Heroes vyzkoušejte, nic kromě času vás to nestojí.

 

 

 

3. CrossFire

Hodně map, dostatek módů, rozsáhlá komunita a přívětivost pro začátečníky? Když tohle všechno smícháte dohromady, vznikne vám jeden název – CrossFire. V této hře najdete prvky z Counter Striku, Unreal Tournamentu a Quaku s jemnou příměsí dalších prvků.

 

crossfire-01.jpg crossfire-02.jpg

Úplně základní hratelnost čerpá CrossFire především z Counter-Striku. Přidává k tomu lehce arkádové prvky známé z UT či Quakea ("Headshot!", "Multikill!" a podobně) a také vlastní drobné inovace. K těm patří především způsob nakupování zbraní a vytváření postavy. V samotné bitvě už totiž neexistuje žádný způsob, jak si zbraň vyměnit. Do boje vyrážíte s předem připraveným batohem, kterých může mít postava hned několik. Úspěšným hraním získáte zkušenosti, posléze budete povýšeni a brzy si budete moci dovolit dražší flustátka, oblečení i další zajímavé doplňky.

 

 

 

4. Project Powder – s pknem na svahu

5. Free Relams – vzhůru do pohádky

Adventury

1. Casebook Episode 0

Tvůrci Casebook Episode 0 se zřejmě nechali inspirovat oblíbenými televizními Kriminálkami XYZ – jakožto jeden sympatický detektiv budete pomocí nejmodernějších technologií řešit zapeklitou záhadu. Aby to nebylo tak lehké, čeká vás spousta možných pachatelů a všemožných důkazů.

 

casebook-adventure.jpg casebook-adventure-02.jpg

Nebudu chodit kolem horké kaše a rovnou zmíním, co je na Casebook Episode 0 tak výjimečné. Příběh je totiž vyprávěn pomocí krátkých filmů, které jsou natočeny opravdu profesionálně. K dojmu skutečnosti pak napomáhá propracované interaktivní prostředí a používání moderních i méně běžných prostředků. Místo činu proto musíte vyfotografovat kvůli důkazům a ty následně analyzovat v počítači, snímat otisky prstů nebo ověřovat DNA. Jediné, co tak kazí trošku dojem z jinak perfektního zážitku, je stále ta samá lokace, do které se musíte vracet znovu a znovu a hledat další důkazní materiál.

 

 

 

2. Stargate Adventure

Hvězdná brána je stálice světových televizních obrazovek. Tolik příznivců a zároveň i odpůrců má jen málo seriálů. Jedenáct z deseti našich redaktorů Stargate sledují pravidelně, a tak jsme vypátrali tuto skvělou adventuru odehrávající se v prostředí plném Goau´ldů, nebezpečí, zelených a modrých uniforem a samozřejmě a samozřejmě nesmí chybět hrozící zkáza Země.

 

stargate-adventure-01.jpg stargate-adventure-02.jpg

K Hvězdné bráně neodmyslitelně patří humor, který se tak samozřejmě objevuje i tady prostřednictvím vtipných dialogů, zejména z úst plukovníka O´Neilla. Tento fakt skvěle dokresluje celkovou atmosféru, k níž však výraznou měrou přispívají zmíněná prostředí známá ze záře obrazovek. Fanoušci seriálu budou v sedmém nebi. Snad jen škoda trošku slabší příběhové linky.

 

 

 

3. Mental Repairs, Inc.

V dnešní době je velmi moderní mít svého vlastního psychologa anebo rovnou psychiatra. Ale pomyslel někdo z vás na nebohé stroje? Kdo se stará o jejich duševní dobro? No přeci pánové a dámy ze společnosti Mental Repairs, Inc.! Naneštěstí se však stroje momentálně trochu připozbláznily a chystají se svého „terapeuta“ zabít ve vlastních křemíkových myslích.

 

mentail-repairs-01.jpg mentail-repairs-02.jpg

Henrik je tedy nucen podniknout hned několik cest do mysli přístrojů. Většina hádanek se odehrává právě v této virtuálně-psychické rovině. Ta je zpracována skutečně dechberoucím způsobem a snad v každé křemíkové mysli se skrývá alespoň jeden vynikající nápad. Samotné řešení hádanek je už vcelku tradiční, neboť do oné neskutečné dimenze si s sebou nesete i předměty z té skutečné.

 

 

 

4. LosFellas – česká perla

5. The Museum Of Broken Memories – experimenty neznají zábran

Logické

1. Mightier

Tak originální adventuru jako Mightier jsme tu už dlouho neměli. K hraní totiž kromě tradičního načiní v podobě počítače, monitoru, myši a klávesnice budete potřebovat tiskárnu. Jak to funguje? Na papír si nakreslíte vlastní herní objekty a ty posléze naskenujete do hry!

 

mightier-01.jpg mightier-02.jpg

Už dlouho jsem se nesetkal s hrou, která by neměla žádné negativum. A takový titul Mightier je. Nabízí velmi netradiční nápad, zajímavé možnosti i pěkné audio-vizuální zpracování. Na nic tedy nečekejte, protože Mightier je opravdu velmi podařený a kvalitní počin zadarmo!

 

 

 

2. TAG: The Power of Paint

Barevný svět v hrsti. Přesně tenhle slogan nejmenovaných sladkých bonbónů by se k TAG: The Power of Paint hodil jako přesně ušitý kabát. Do rukou dostanete speciální pušku, která po šedém okolí střílí barevné náboje – každá barva pak změní vlastnosti povrchu a vy se díky tomu snáze dostanete ke konci levelu, magickým dveřím.

 

tag-01.jpg tag-02.jpg

Nechtěl bych dělat unáhlené závěry, ale titul TAG: The Power of Paint nastavil laťku hodně vysoko, a tak ostatní logické freeware hry budou mít co dělat, aby se mu přiblížily či ho překonaly. Výtečná hratelnost, grafika, nápad a dalo by se pokračovat. A co víc, skvělé chvilky při hraní si užjijí i ti, kteří tomuto žánru zrovna neholdují.

 

 

 

3. Picross Mania

Do virtuální podoby se dá dnes přenést snad úplně vše – křížovky nevyjímaje. MJK Games přináší logický rychlík, v němž přebarvujete čtverečky na hrací ploše přesně podle napsaných údajů tak, aby z toho vznikl nějaký obrázek. Na první pohled složité, na druhý pohled příšerné, ale na třetí pohled se od toho neodtrhnete.

 

picross-mania-01.jpg picross-mania-02.jpg

Základem hraní je Challenge mód, který obsahuje 140 úrovní s pomalu rostoucí obtížností. Pro volnomyšlenkáře je k dispozici mód Single puzzle, v němž si vyberete, který z 25 nabízených obrazců chcete zkusit vyluštit. Oba výše popsané módy nabízejí malou nápovědu formou pojmenování výsledného obrázku, poslední herní režim toto částečné zjednodušení nemá, generuje totiž obrazce náhodně.

 

 

 

4. Jigsaw Deluxe – ráj puzzle

5. Voyage Puzzle – bezplatná cestovní kancelář

Arkády

1. Bumps

Bumps je jedním z titulů, který v posledních 365 dnech absolutně zastavil chod v redakci. Když je mírumilovná planety obydlená milými pestrobarevnými stvořeníčky napadena cizáky z vesmíru, je třeba se nové hrozbě nějak postavit. A protože stvořeníčka nemají žádného generála nebo koordinátora armády, stanete se jejich spasitelem právě vy.

 

bumps-01.jpg bumps-02.jpg

Titul Bumps zaujme svou osobitostí již na první pohled. Pojednává o planetě, na které žijí kulatí tvorové nejrůznějších barev a velikostí. Jejich civilizace však byla napadena zelenými potvorami, které zajaly většinu obyvatelstva. Ti, kteří měli to štěstí, a nebyli pochytáni, se nyní s rytířským odhodláním snaží své kolegy zachránit. Jistě tušíte správně, že tuto odpovědnost ponesete na svých bedrech právě vy.

 

 

 

2. Survival Crisis Z

Survival Crisis Z je arkáda plná nemrtvých krve a urvaných končetin. Zároveň ale narazíte na spoustu herních možností a hlavně volnost procházet se po herním světě a dělat si prakticky co se vám zamane. A to už za trochu té krve stojí (zvláště pokud se jedná o tu zombiekovskou), ne?

 

survival-crisis-z-02.jpg survival-crisi-z-02.jpg

Survival Crisis Z si nemůže nechat ujít nikdo, kdo někdy alespoň zavadil pohledem o zombie horor. Jde totiž o opravdový unikát, kterému nechybí hutná atmosféra strachu, velmi otevřené možnosti a v neposlední řadě hodně zábavné bitky. Úžasné jsou především živoucí ulice, kde se téměř na každém rohu něco odehráv,á a přesto působí opuštěně. Zkrátka ideální příprava na apokalypsu!

 

 

 

3. Block

Při prvním setkání Block působí jako ničím nevybočující arkanoid, navíc v otřesném grafickém zpracování.Ale nedejte na první dojem, pod touto slupkou se skrývá mnoho hodin zábavy před monitorem vašich křemíkových miláčků.

 

block-01.jpg block-02.jpg

Další novinkou je fungující gravitace, kulička už není závislá na pouhých odrazech od předmětů, nedostane-li potřebnou akceleraci, občas zkrátka nedoletí ani k hornímu okraji obrazovky. Pálka navíc oproti původnímu Arkanoidu kuličce neudává směr letu, působí zde tedy skutečně jen jako zábrana proti pádu do hlubin. To je nicméně tu a tam krapet frustrující v případech, kdy vám zbývá poslední míček a jediná zbývající kostička si hoví v horním rohu.

 

 

 

4. Oneiro – roztomilost sama

5. Spirit of Wandering – Bludný Holanďan

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud