JBL Quantum 910: Sluchátkový high-end
Nemají drát, o pohodlí se postará velkorysé polstrování mušlí i náhlavního oblouku a zvuk z okolí dobře odruší aktivní potlačení hluku. Herní sluchátka JBL Quantum 910 z nejvyšší cenové kategorie rovněž nezklamou zvukem, který je však výrazněji laděný do typické V charakteristiky s důrazem na nižší frekvence. Ty se budou líbit při hraní, ovšem poslech hudby tady bude mít k analytickému zvuku poměrně daleko.
Velmi dobrou kvalitu nabídne mikrofon, který zároveň nešumí. Má však nevýhodu, která může leckoho od nákupu odradit – mikrofon není odpojitelný. Naopak potěší kvalita zpracování na vysoké úrovni, která odpovídá ceně sluchátek. Nechybí ani přehledná aplikace pro další konfiguraci.
ANC v tomto případě nedosahuje kvalit, která známe z nejlepších sluchátek pro poslech hudby, stále jej však hodnotíme jako nadprůměrné. Naopak k průměru patří výdrž na baterii, která se při běžném použití pohybuje v rozmezí 35-40 hodin.
- Primární konektivita: bezdrátová (2,4 GHz/Bluetooth 5.2)
- Měniče: 50 mm
- Rozsah: 20-20 000 Hz
- Výdrž: až 39 h
Pokračování 2 / 15
Razer BlackShark V2 X: Ověřený standard
Tady se jednoduše nespálíte: s Razer BlackShark V2 X dostanete ověřená pohodlná sluchátka, se kterými můžete na hlavě strávit dlouhé herní hodiny. Zasloužilo se o to tlusté polstrování mušlí i náhlavního oblouku, kterým disponuje.
K nadprůměru patří v kontextu cenové kategorie i kvalita zvuku, se kterou bude možný nenáročný poslech hudby a nadprůměrný zvuk ve hrách, pro které je vyladěný. Opět se zde setkáte především se zvýrazněnými basy a výškami, jež se postarají o lepší slyšitelnost ruchů ve hrách, jako jsou třeba kroky.
Kvalita mikrofonu tady patří k lehkému nadprůměru, pro komunikaci ve hrách však bude plně dostačující. Ani zde nejde mikrofon odpojit, při hraní bez komunikace jej můžete pouze sklopit tak, aby nepřekážel. Výtku máme k tenkému neopletenému kabelu, který trpí častějším zašmodrcháním.
- Primární konektivita: jack 3,5 mm
- Měniče: 50 mm
- Rozsah: 12-28 000 Hz
- Délka kabelu: 1,3 m
Pokračování 3 / 15
Corsair HS35: Herní sluchátka pod tisícovku
Mnoho herních sluchátek s cenou pod tisíc korun, která bychom s čistým svědomím doporučili, neexistuje. Díky postupnému zlevňování se ale do této kategorie prodral model Corsair HS35. Budete se ale muset obejít bez RGB podsvícení a samozřejmě také chybí bezdrátové připojení.
Polstrování je tady solidní, přičemž výrobce zvolil textilní potah místo koženkového. Tento materiál může být při hraní příjemnější, ani v létě se uši nebudou tolik potit. Náušníky plně obepínají ucho, takže by ani po dlouhém hraní neměly tlačit.
Kvalita zvuku tady nabídne přesně to, co bychom od sluchátek za tuto cenu čekali. Výrazná V charakteristika se postará o slyšitelné zahuhlání středního pásma, což ale při hraní nebude výraznější překážkou. Na hudbu si nejspíše budete chtít pořídit kvalitnější model, ani pro tento způsob použití ale nejde o zavrženíhodný low-cost.
- Primární konektivita: jack 3,5 mm
- Měniče: 50 mm
- Rozsah: 20-20 000 Hz
- Délka kabelu: 1,8 m
Pokračování 4 / 15
AOC GK700: Klávesnice pro nejnáročnější
Cena: 3 000 Kč
K vítězné klávesnici z testu Computeru máme jedinou výtku – absenci modelu s českými popisky. Pokud tedy zkousnete americká tlačítka a rozložení s nízkým Enterem a dlouhým levým Shiftem, u AOC GK700 nenajdete příliš kompromisů.
O pevnou konstrukci se stará hliníkový skelet s potenciálem přežít několik herních sestav. O vzhled se tady navíc postará líbivý broušený kov. Při dlouhém hraní navíc oceníte i polstrovanou opěrku zápěstí, kterou lze ale i jednoduše sejmout – drží pouze silnými magnety.
Klávesnice se dodává pouze se spínači Cherry MX Red, tedy lineární variantou. Pokud budete chtít taktilní spínače s výrazným click-pointem, budete se muset rozhlédnout po jiném modelu, nebo investovat do výměny spínačů.
Přídavné klávesy jsou tady dostatečně oddělené vzdáleností i tvarem od hlavního bloku kláves. Nebudou se tedy při hraní plést pod prsty, zároveň ale zůstávají v pohodlném dosahu. Jednoznačným plusem je navíc analogové hliníkové kolečko pro regulaci hlasitosti. Ač jde o drobnost, přidá to klávesnici na na užitelnosti, ale také na vzhledu.
Povedl se i kabel, který je sice kvůli prostupnému USB tlustý, zůstal ale měkký a poddajný. I přes jeho opletení se nebude nikde zachytávat za hranu stolu.
- Primární konektivita: USB
- Spínače: Cherry MX Red
- Podsvícení: RGB
- Délka kabelu: 1,8 m
Pokračování 5 / 15
Corsair K70 TKL: Když je numerika zbytečná
Corsair K70 TKL je další z vítězů srovnávacího testu v Computeru, opanoval kategorii TKL klávesnic. Pokud tedy nevyžadujete klávesnici s numerickým blokem, tento model by mohl být kandidátem ke koupi. To však bude platit v případě, že se obejdete bez opěrky zápěstí, kterou Corsair nepochopitelně vypustil. K plnotučné variantě s numerickým blokem ji přitom přibaluje. Sem si tedy budete muset dokoupit univerzální opěrku, nebo zvolit jiný model klávesnice.
O pevnost i vzhled se stará kovová konstrukce z vrchní části opatřena broušeným designem. Základna hlavního bloku líbivě přechází ve vyvýšený horní panel s přídavnými multimediálními tlačítky, kde rovněž nechybí váleček pro regulaci hlasitosti.
Klávesnici lze zakoupit v několika variantách: vedle těch s běžnými mechanickými spínači od Cherry je to i vyšší verze s opticko-mechanickými spínači přímo od Corsairu. Z vlastní zkušenosti na ní oceňujeme především velmi příjemný chod a také rychlou odezvu. K jejímu využití se však dostanou jen nejnáročnější hráči, ti běžní rozdíl nepoznají.
Po dlouhé době můžeme (opatrně) chválit i ovládací aplikaci iCue, která neslouží jen k nastavení klávesnice, ale také pro konfiguraci dalšího hardwaru. Kromě synchronizace podsvícení tady najdete třeba monitoring hardwaru nebo podporu doplňků třetích stran.
- Primární konektivita: USB
- Spínače: Cherry MX (Blue, Red, Brown, Silent, Speed), Corsair OPX
- Podsvícení: RGB
- Délka kabelu: 1,8 m
Pokračování 6 / 15
Endorfy Thock CZ Red: Za dobrou cenu s češtinou
Najít herní klávesnici s mechanickými spínači a českými popisky není úplně jednoduché. Většina velkých značek do tuzemského potisku neinvestuje a na tuzemský trh dodává americké nebo britské klávesnice.
Poohlédnout se tak budete muset po některé z menších značek, ke kterým patří i Endorfy. Drátový model Endrofy Thock je navíc k dispozici za líbivou cenu. Kombinuje český potisk a americké rozložení s dlouhým Shiftem a nízkým Enterem.
I tady je svrchní blok pod klávesami kovový a stará se tak o celkovou pevnost konstrukce, která je s výjimkou této části plastová. Kromě regulace hlasitosti výrobce nepřidal žádná přídavná tlačítka a ovládání hudby tak budete muset zvládnout pomocí funkčních kláves v kombinaci s klávesou Fn.
Český potisk výrazně zúžil dostupnost mechanických spínačů, k dispozici jsou pouze varianty Red a Brown. Jde o čínské spínače Kailh, které svými charakteristikami odpovídají předloze Cherry. Nevýhodou je absence opěrky zápěstí, kterou však lze přiobjednat.
- Primární konektivita: USB
- Spínače: Cherry MX (Red, Brown)
- Podsvícení: RGB
- Délka kabelu: 1,8 m
Pokračování 7 / 15
Logitech G305: Univerzální bezdrát
Myš Logitech G305 se prodává už dlouhých pět let, nyní se však do našeho zorného pole dostává především díky výhodné ceně. Aktuálně ji seženete těsně pod tisícovku, v průběhu roku se ale G305 dala koupit i za 850 Kč. Jde tak o jednu z nejvýhodnějších univerzálních myší bez drátu.
Umírněný design bez výrazných ergonomických prvků zajistí dobré držení pro všechny typy úchopů, hodit se ale bude především hráčům se středními a menšími dlaněmi. Pro ty větší už může být model G305 krátký. Svou hmotností kolem 100 g patří myš v kontextu rozměrů spíš k těžším modelům a nemusí tak být tím nejlepším pro ryzí FPS hráče, kteří často vyžadují co možná nejlehčí ovladač. G305 nabídne celkem šest programovatelných tlačítek, a tak si dobře poradí i v žánru MOBA nebo RPG.
O napájení se tady stará běžný bateriový článek typu AA, který dokáže myš udržet při životě několik měsíců. Senzor se chlubí velmi rychlou odezvou, což ostatně potvrdily mnohé testy a také obliba modelu mezi profesionálními hráči.
- Primární konektivita: bezdrátová (2,4 GHz)
- Počet tlačítek: 6
- Rozlišení snímače: 12 000 dpi
- Výdrž: až 300 h
Pokračování 8 / 15
HyperX Pulsefire Haste 2 Wireless: Ideál pro FPS
Na náročné hráče rychlých her typu FPS se zaměřuje HyperX Haste 2. Tato myš je rovněž k dostání v bezdrátové verzi. Kromě tlačítek pod palcem je konstrukce kompletně symetrická a vyloučeno tak není ani použití levorukými hráči.
Výhodou je především nízká hmotnost, která se dostala až na hodnotu 61 g včetně akumulátoru, který myš udrží v chodu po dobu asi sto hodin. To je mezi bezdrátovými modely vynikající výdrž. Naopak spíše k lepšímu průměru patří odezva tlačítek, kterou přece jen u konkurenčních modelů najdeme rychlejší.
HyperX dodává v balení k myši i protiskluzové samolepky na obě hlavní tlačítka a rovněž na boky myši. Při testování se nám myš držela pohodlněji právě s těmito lepicími pásky opatřenými příjemnou texturou.
Výtku máme k ovládací aplikaci, která by si přeci jen zasloužila rozšíření o některé funkce. Konkrétně u modelu Haste 2 by se hodila možnost kompletně programovat všechna tlačítka. Programovatelná jsou totiž jen dvě boční, zatímco ta hlavní lze pouze přehodit.
- Primární konektivita: bezdrátová (2,4 GHz)
- Počet tlačítek: 6
- Rozlišení snímače: 26 000 dpi
- Výdrž: až 100 h
Pokračování 9 / 15
Razer Naga Pro: Když klávesnice nestačí
Hráči MMORPG znají moc dobře situace, kdy nové ability své postavy bindují na všemožné kombinace s přepínacími klávesami Shift, Ctrl či Alt. Alespoň částečné odlehčení může přinést vhodná myš s větším množstvím bočních tlačítek určená pro tento typ her. Klasikou, která nezklame, je Razer Naga Pro.
Tahle myš ve výchozím stavu pod palcem nabídne dvanáct tlačítek, která lze využít pro důležité ability, jež se nevešly na nejexponovanější klávesy. Tlačítka jsou dobře dostupná, nicméně jejich reálné použití ve hře chce delší praxi. Při testování nás překvapilo, jak dlouhou dobu trvalo si ve WoW zvyknout na použití více tlačítek pod palcem.
Naga Pro nepatří k levným ani lehkým myším, hmotnost se totiž vyšplhala až na 117 g. Jde ale o bezdrátový model, kde velkou část hmotnost tvoří samotný akumulátor.
Pro ostatní žánry lze myš použít ve dvou dalších režimech, kdy lze na bok připevnit moduly se dvěma či šesti tlačítky. První z nich se bude hodit třeba pro rekreační hraní FPS, další pro MOBA nebo hry typu battle royale.
Jedinou větší výtku máme ke konektoru typu microUSB, místo kterého bychom raději viděli běžnější a praktičtější USB-C.
- Primární konektivita: bezdrátová (2,4 GHz)
- Počet tlačítek: 20
- Rozlišení snímače: 20 000 dpi
- Výdrž: až 150 h
Pokračování 10 / 15
Couchmaster Cycon 2: Gaučové hraní
Cena: 4 400 Kč
Tohle bude tip pro úzkou skupinu hráčů, kterým pod televizním stolkem netrůní herní konzole, ale počítačová sestava. Také hry pro PC lze pohodlně hrát s gamepadem, neplatí to ale o všech žánrech – strategie nebo MMORPG se s ním ovládají obtížně. Potom tedy nezbývá nic jiného než k obývákovému PC připojit klávesnici s myší a najít ideální polohu na gauči, která bude vhodná i pro tuto dvojici periferií.
Couchmaster Cycon 2 není jen pasivní podložka na klín. Obsahuje také vestavěný hub, který slouží pro připojení všech periferií. K počítači potom vede jediný kabel, který v sobě kombinuje datovou i napájecí čás. Kromě USB u počítače je tedy nutné připojit i napájecí adaptér. Všechny kabely od myši, klávesnice nebo třeba joysticku je možné schovat do samotné podložky, takže nikde nic nepřekáží.
Výrobce dodává také samolepicí podložku pod myš, která tak bude pevně držet, a samolepicí suché zipy na klávesnici. I ji tedy lze napevno připevnit k velké herní podložce. Drobnosti jako telefon nebo další kabely lze uschovat do kapes na polstrovaných blocích, kterými se obložíte. Telefon lze navíc přímo z podložky nabíjet – jeden z dvojice konektorů vyvedených do horní hrany podporuje rychlé nabíjení.
Couchmaster Cycon 2 nelze zakoupit přímo v českých e-shopech, je možné jej ale objednat z německého Amazonu.
Pokračování 11 / 15
Logitech G29/G920: Výhodný volant
Cena:
Není to nejlepší volant na trhu, Logitech G29 nebo G920 je ale ověřená klasika, která baví fanoušky závodních her už šestým rokem. Dobře vypadá, díky koženému potahu se dobře a sada včetně trojice pedálů (bohužel bez řadicí páky) často stojí jen okolo šesti tisíc.
Rozsah otáčení je 900°, více nabídnou zpravidla jen dražší modely od Thrustmasteru nebo Fanatecu. Logitech se také pyšní velmi dobrou vibrační odezvou. S PC propojíte oba modely, ale pokud máte i konzoli, budete si muset vybrat konkrétní verzi. Varianta G29 je pro PlayStationy, G920 pro Xboxy.
Pokračování 12 / 15
Moza R5 Bundle: Volant pro náročné
Cena: 20 000 Kč
Volanty, jako jsou Logitech G923 nebo Thrustmaster T300, nemá smysl představovat – jsou to stálice na trhu, s nimiž u méně náročného simulátorové závodění neuděláte chybu. Pokud se ale chcete posunout do další kategorie, pak vás čeká výběr volantu DirectDrive, který díky absenci řemenu nabídne přesnější force feedback.
Cena samotné základny bez věnce v tomto případě začíná nejčastěji u patnácti tisíc a celá sada včetně kvalitních pedálů tak bude stát víc než dvacet. Velmi výhodnou sadou je Mora R5 Bundle, kde najdete kromě základny s pohonem DirectDrive také základní věnec a dvojici pedálů.
Jeden z nejlevnějších volantů DirectDrive se vám potom odmění mnohem lepším zážitkem ze simulátorového ježdění než s běžnými řemenovými volanty.
Pedály jsou v tomto případě rovněž základní a brzdu je třeba nejdřív vybavit připraveným performance kitem, který jí dodá tradiční tvrdou progresi, kterou známe ze závodních aut. V případě řazení jsou k dispozici tradiční pádla pod volantem. Pro ježdění s plným manuálem tak bude potřeba kromě spojkového pedálu dokoupit ještě řadicí páku.
Pokračování 13 / 15
Thrustmaster T.16000M: Joystick pro pohodlnější létání
Cena:
Pokud si chcete pořádně užít Microsoft Flight Simulator, DCS World, Elite Dangerous nebo Project Wingman, chcete páku. Každý joystick bude lepší než myš či gamepad. I tento obor má ověřenou klasiku Thrustmaster T.16000M; případně velmi podobný TCA Sidestick Airbus, jste-li více na dopravní letadla.
Joystick je díky magnetickým senzorům přesný, díky hromadě tlačítek a dalších ovládacích prvků si zase vystačí sám o sobě. Náročnější si mohou dokoupit ještě pedál.
Pokračování 14 / 15
Xbox Wireless Controller: Nejen ke konzoli
Hledáte-li gamepad pro použití k PC, pak jsou jen dvě správné možnosti – Xbox Wireless Controller nebo Playstation 5 DualSense. Při výběru tak bude záležet především na zkušenosti s oběma platformami a případnou svalovou pamětí. Oba modely aktuálně stojí kolem tisícovky a bez potíží je připojíte k PC, Macu i telefonům a tabletům.
V případě, že vám nebude stačit pro komunikaci s počítačem běžné Bluetooth, pak lze pořídit i sadu s bezdrátovým adaptérem. Inovovaná verze ovladače k Xboxu nabízí pogumované triggery s neklouzavou texturou a také vylepšený klobouček D-Padu.
Windows je připraven na využití všech tlačítek gamepadu, takže jej lze použít i pro ovládání některých částí systému. V případě gaučového hraní s PC se potom bude hodit alespoň částečná možnost spouštět hry přes Panel ovladače Xbox, který se zobrazí po stisknutí hlavního tlačítka kdekoliv v systému. Pamatuje si všechny poslední hry nezávisle na herním launcheru.
Vyšší ligou je potom ovladač Xbox Wireless Controller Elite Series 2, který nabízí kvalitnější materiály, několik výměnných prvků, nabíjecí pouzdro a také přídavná tlačítka na spodní straně ovladače. Vyjde však minimálně na 2 500 Kč.
Pokračování 15 / 15
Podívejte se ještě, jaký herní hardware je dnes nejoblíbenější podle srovnávače cen Heureka, s jehož daty pracuje naše Zboží Živě.
Nejoblíbenější herní klávesnice
Další oblíbené herní klávesnice
Nejoblíbenější herní myši
Další oblíbené herní myši
Nejoblíbenější gamepady
Další oblíbené gamepady
Nejoblíbenější volanty
Další oblíbené volanty
Doporučujeme také další články, ve kterých redaktoři Živě.cz vybírají nejlepší produkty v různých kategoriích.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně