Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

XDefiant

Platformy: PC, PlayStation, Xbox

Už jste unavení ze všech těch battle royalů a bažíte po klasické multiplayerové střílečce? Ubisoft nedávno přišel s řešením. XDefiant po řadě testování konečně vyšel na PC a konzolích a nevede si vůbec špatně. Na různých mapách se proti sobě staví týmy o čtyřech hráčích v několika herních módech. Jde například o tlačení objektu skrz nepřátelské území či udržení konzoly nad určitým bodem. 

Je to zkrátka klasika ve stylu starších Call of Duty. Ubisoft akci trochu okořenil speciálními schopnostmi postav, které se odvíjejí od jejich frakcí. Těch je v XDefiantu několik a jsou inspirované dalšími značkami vydavatelství. Své zastoupení tady má například Splinter Cell, Watch Dogs nebo Far Cry. Mezi nováčky pak přibyde frakce odvozená od taktické série Rainbow Six. 

08 xdefiant 1.jpg14b24a45-3370-46ab-bcd0-22af252f88084e6444ed-b6dc-4c28-958f-d86adc784405

Za reálnou měnu si v XDefiant pořídíte hlavně skiny, další kosmetické doplňky či battle pass. Zároveň je to ale rychlejší cesta k získání některých zbraní. Pokud ale nechcete platit, vše podstatné si můžete odemknout prostým hraním. Jen vám to zabere podstatně větší množství času. Do budoucna má Ubisoft v plánu hru dále rozšiřovat, přičemž s každou sezónou by měla přijít zbrusu nová frakce či mapa. 

Pokračování 2 / 56

The First Descendant

Platformy: PC, PlayStation, Xbox

Jihokorejské hry jsou na vzestupu a jednou z těch nejnovějších je looter-shooter z pohledu třetí osoby The First Descendant,  který v sobě kloubí akci a RPG prvky. V tomto sci-fi světě se popereme za záchranu celého lidstva, a to jak při hraní sólo misí, tak i v kooperaci s partou čítající až 4 hráče. Vedle klasických misí v uzavřenějších oblastech také budete pobíhat v otevřeném světě, kde se můžete zapojit do soubojů s obřími bossy.

Dějištěm všech událostí je kontinent Ignis, na který se dostali vetřelci. Ty budeme likvidovat v každé misi, za což budeme odměněni spoustou lootu. Postup vám ale zabere nemalé množství času. The First Descendant vám dává možnost si pokrok trochu urychlit, ale bez placení se v tomhle případě už neobejdete. Alespoň že většina mikrotransakcí se týká pouze kosmetických doplňků, která jsou hlavně u ženských postav dost odhalující. 

b90e028b-863b-4bc1-ba63-5de600f9f359f69be62e-c6c4-4399-baef-178858d1ee1cb342b3ff-2908-45de-987b-ffe23a4ffbff

Kromě klasických střelných zbraní, kterých najdete během akce hromadu, můžete využívat v boji také speciální schopnosti. Ty vám v mnoha případech ulehčí manévrování na bojišti. Bez přesné mušky a dostatku munice se ale tak jako tak neobejdete. Pokud se chystáte hrát na PC, tak se obrňte dávkou trpělivosti. Podle ohlasu hráčů není tato verze zrovna v perfektním stavu a občas má problémy i na výkonných sestavách.

Pokračování 3 / 56

Zenless Zone Zero

Platformy: PC, PlayStation 5, Android, iOS

Po Genshinu a Honkai: Star Rail přišlo studio miHoYo se svojí další novinkou, která je opět k dispozici zdarma. Tentokrát se vrací styl akčních soubojů, kdy proti útočníkům z jiných dimenzí budeme bojovat s řadou rozmanitých postav. Zenless Zone Zero nijak nevybočuje ani v ohledu grafické stylizace a zalíbí se tedy hlavně fanouškům anime a mangy.

Prostředí hry je zpracované ve stylu urban fantasy. V roli postavy zvané Proxy se budeme společně s dalšími průzkumníky vydávat do nebezpečných alternativních dimenzí, které jsou v tomto světě známé jako Hollows. Když zrovna nebudeme pobíjet entity jménem Ethereal, můžeme prozkoumávat město New Eridu, které je v tomto univerzu jednou z posledních bašt lidstva. 

zenless-zone-zero-epky6.jpgzenless-zone-zero-18n4u.jpgzenless-zone-zero-fidnq.jpg

miHoYo se i tentokrát bude držet svého ověřeného stylu monetizace. Pokud vám nic neříká označení gacha, stačí vám vědět, že pro získání všech hratelných postav a výbavy budete potřebovat buď hodně peněz, nebo spoustu času na grindování. K tomu je potřeba přihodit i notnou dávku štěstí, protože odměny dostáváte náhodně podle procentuálních šancí.  

Pokračování 4 / 56

Once Human

Platformy: PC

Probíráte se v podivném světě jen se základním vybavením a pudem sebezáchovy. Stačí se chvíli rozkoukat a bude vám jasné, že tady něco není v pořádku. Důvodem tohoto pocitu je Stardust, mimozemská entita, která postupně napadá vše živé včetně zvířat a rostlin. V tomto nehostinném prostředí budeme muset přežívat jako v klasickém survivalu s tím, že Once Human do sebe mixuje i několik dalších žánrů. 

Jestli se vám podaří nasbírat dostatek surovin, můžete si od základu postavit celý barák. Ten pak bude sloužit jako základna, kde můžete skrz další nástroje vyrábět potřebné vybavení nebo se v ní v případě potřeby chovat. V pohodlí domova ale nemůžete zůstat věčně. Pro postup bude potřeba vyrazit na průzkum i do nebezpečnějších oblastí, kde se to hemží všemožnými nestvůrnostmi. 

Once Human 15.png38703769-7099-4d93-b20f-2f96d83c4ffaOnce Human 14.png

V těchto momentech přichází na řadu akční část, kdy Once Human působí hlavně jako klasická střílečka ze třetí osoby. Během průzkumu můžete najít více než stovku nákresů pro různé zbraně. Pro získání pořádné výbavy se tak budete muset dost snažit, protože na výrobu těch nejlepších kousků bude potřeba dostatek nelehko sehnatelných surovin.

Pokračování 5 / 56

MultiVersus

Platformy: PC, PlayStation, Xbox

Po několikaměsíční odmlce se na scénu vrátila online bojovka s postavami od Warner Bros. V soupisce stále najdete například Shaggyho, Supermana, Batmana, Ricka a Mortyho nebo Toma a Jerryho. Hned s vydáním se přidal jako nováček také Joker a zatím posledním přírůstkem je agent Smith, kterého jistě spousta z vás dobře zná z filmové série Matrix.

MultiVersus svým stylem připomíná hlavně Super Smash Bros. Svého protivníka tedy musíte vyhodit ven z arény za pomoci všech dostupných prostředků. Nyní jich máte o něco víc, protože každá postava dostala jeden extra útok navíc. Každý bojovník má svůj unikátní styl, takže určitě není od věci postupně zkoušet všechny, abyste našli toho ideálního pro vás. Zpřístupnění všech ale zabere nemalou chvíli, pokud nechcete do hry investovat reálné peníze.

e981b2f5-8be3-4b7e-bafd-4b488021472309eb386e-a7f3-42e4-9794-23c80aecc545e331d06c-f517-43e7-9269-7cdf6f10ce6f

Kromě bitky jeden na jednoho se můžete pustit i do dalších herních režimů. Pořádný chaos nastává, když se do arény vrhnou čtyři hráči najednou. Můžete proti sobě bojovat také ve dvoučlenných týmech. Přepracovaná verze vedle toho navíc nabízí i PvE mód, do kterého se také můžete pustit sólo, nebo v kooperaci. 

Pokračování 6 / 56

Wuthering Waves

Platformy: PC, Android, iOS

Trvalo to několik let, ale Genshin Impact se přece jenom dočkal rozumné konkurence. Wuthering Waves vás zavede do vlastního fantasy světa inspirovaného stylem anime a mangy. Ani v tomhle případě se lidstvu nevyhnula apokalypsa, které se tady říká Lament. Náš druh ale postupně povstává z popela a je načase prozkoumat, jak se za tu dlouhou dobu, co lidé nebyli na scéně, tento svět změnil.

Wuthering Waves fungují na klasickém modelu gacha her. Postavy a předměty získáváte z balíčků, o jejichž obsahu rozhoduje hlavně náhoda. Takže pro získání všeho a hlavně toho nejlepšího budete potřebovat spoustu času, nebo pořádný balík peněz. Každý hrdina se samozřejmě liší nejen vzhledem, ale i schopnostmi. Důležitou součástí bojů jsou Intro a Outro útoky. Jakmile se vložíte do potyčky, postava okamžitě provede Intro útoky, zatímco Outro se aktivuje při odchodu z akce. 

wuthering-waves-1jwm2.jpgwuthering-waves-diq98.jpgwuthering-waves-lcnoc.jpg

Kromě základních dovedností si můžete upravit výbavu postav také skrz Echoes. Díky nim se do vašeho repertoáru přidají také útoky, během kterých se hrdina na moment přemění do obřího monstra. Vedle toho ani ve Wuthering Waves nechybí systém bannerů, skrz které vylepšujete základní statistiky a schopnosti každé postavy. Samozřejmě vám ale nejprve musí padnout z náhodných balíčků. 

Pokračování 7 / 56

The Finals

Platformy: PC, PlayStation 5, Xbox Series S|X

Na poli rychlých FPS stříleček se zadařilo The Finals. Po vlně battle royale her se jeho tvůrci vracejí k tradičním zápasům v uzavřenějších arénách, kde se proti sobě postaví tři nebo čtyři týmy soupeřící o získání co největšího peněžního obnosu. Můžete se zhostit role jedné ze tří herních tříd. Lehká exceluje v rychlém pohybu, střední vyniká v léčení a těžká pak s lehkostí prorazí jakoukoliv zeď. 

Destrukce je obecně velmi důležitou součástí hratelnosti The Finals. Zničit můžete prakticky cokoliv a naopak si můžete okolo sebe vybudovat zábrany pomocí různých vychytávek. Společnými silami tak musíte nashromáždit co nejvíc financí na předem určeném místě, kde se vám připíšou na účet. Do té doby vám je ale kdokoliv z konkurenčního týmu může ukrást.

8ad179ff-600c-4681-b0a8-7ef3ecae70257991246b-7864-4764-adf4-5233e37d28e7147fcabd-13e3-42da-b3ce-8831677ef2bc

The Finals jsou pojaté jako šílená televizní show, čemuž odpovídá i prostředí okolo map a také komentátoři, kteří neustále doplňují dění na bojišti. Vývojáři v tomto ohledu schytali nemalou kritiku, protože pro tuto funkci využívají hlasy vytvářené skrz umělou inteligenci. Samotným hráčům to ale očividně moc nevadí vzhledem k tomu, jakou popularitu hra od svého ostrého vydání nabrala.

Pokračování 8 / 56

Goose Goose Duck

Platformy: PC, Android, iOS

O Among Us jste už určitě někdy slyšeli. Goose Goose Duck spadá do stejného žánru, kdy ve skupině 5 až 16 hráčů musíte přijít na to, kdo je skutečným spojencem a koho by se naopak bylo lepší zbavit. Pravdy se nedopídíte jinak, než že budete své husí kolegy zpovídat a prověřovat. 

Celé to komplikuje fakt, že už v základu je k dispozici hromada různých rolí. Není to jen o obyčejných husách a vrazích. Do akce se může zapojit třeba i pelikán, dodo nebo astrální husa, která může na chvíli oddělit duši od svého těla. Důležitým spojencem hus je také pozorovatel schopný nahlédnout za stěnu. Rolí je v Goose Goose Duck opravdu spousta a před začátkem hry si sami můžete určit, které z nich budou mezi hráče náhodně rozděleny.

265c1ba3-099a-4763-bd77-a40d4c7c1aec166a88de-5e57-48a1-9cef-e1e76b88bb7a02011215-89d6-4385-8826-f35e626c31d7

Vedle toho všeho tady najdete také několik dalších herních módů, které fungují úplně jinak. V Hoot & Seek se například musíte v roli lovce vypořádat se sovou, která se snaží splynout s husím davem. Za odehrané hry pak dostáváte penízky, za které si můžete upravit vzhled své husy díky více než tisícovce různých doplňků.

Pokračování 9 / 56

Marvel Snap

Platformy: PCAndroidiOS

Ze superhrdinského světa Marvelu jsme za poslední roky dostali spoustu her. Marvel Snap je jednou z těch nejnovějších. Čekají vás karetní bitvy s oblíbenými hrdiny a záporáky, ve kterých využijete jejich ikonických schopností. Tvůrci si zakládali nejen na jednoduché uchopitelnosti, ale také na rychlosti. Jedna partie díky tomu trvá kolem tří minut.

Princip je stejný jako v každé jiné karetní hře tohoto typu. Stavíte si vlastní balíček karet, do kterého můžete zakomponovat cokoliv ze své sbírky, a s ním poté soupeříte proti ostatním hráčům. Sbírku ve Snapu nerozšiřujete otevíráním balíčků, jak bývá zvykem. Aby se vám zpřístupnily nové karty, musíte svoji kolekci dostat na vyšší úroveň, což jednoduše uděláte hraním dalších zápasů. 

K tomu se váže vylepšování samotných karet. S každým takovým vylepšením se karta stane silnější a zároveň postoupíte blíže k další úrovni kolekce. Když už máte kartičku s některým ze svých oblíbenců, tak se sběratelstvím není konec. Každá postava má totiž v Marvel Snap několik různých variant, které se liší nejen silou, ale i schopnostmi. 

ss_3022e8dd7eb67c45006bfcbca7c6260abafbe8d7.1920x1080.jpgss_b07ac13d1f5a922ae8b48dcb99e39bbb3bf2134e.1920x1080.jpgss_65769590d6742fdb73ecf6cf306c6cc8a3e9795c.1920x1080.jpg

Ještě nedávno bylo hraní Marvelu Snap na PC docela krkolomné. Hra totiž i na této platformě vyšla s mobilním uživatelským rozhraním. To už ale nyní neplatí. Interface je předělaný tak, aby byl pohodlnější pro hraní s myší. Výborné také je, že s jedním účtem svoji sbírku můžete sdílet skrz všechny podporované platformy.

Pokračování 10 / 56

Destiny 2

Platformy: PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series S|X

Když druhé Destiny původně vyšlo, museli jste za hraní zaplatit. To se ale s přibývajícími expanzemi změnilo a nyní se můžete pustit do základní hry zcela zdarma. Pokud budete chtít znát celý příběh Destiny 2, tak už se nevyhnete platbám za rozšíření. Ale i bez nich je to zábava na desítky hodin. 

ss_a9642404e586be28f856e8f02d038828f691a5ba.1920x1080.jpg

Dalo by se říct, že se Destiny 2 řadí mezi první z populárních multiplayerových looter-shooter her. Hrajete za jednoho z Guardianů, kteří se vypořádávají s problémy v celé galaxii. Co bude vaše postava umět, se odvíjí už od její tvorby. Během ní máte na výběr z několika herních tříd, přičemž každá z nich má unikátní schopnosti. 

Nic vás ale neomezuje v tom, jaké zbraně si vezmete do bitvy. Destiny 2 nabízí širokou škálu klasických samopalů či brokovnic, ale najdou se tady i unikátnější kousky využívající různé druhy energie. Abyste se dostali k těm nejšťavnatějším, bude potřeba vyrazit na obtížné raidy, které jsou nejlepší pro hraní s partou přátel. 

Pokračování 11 / 56

Ylands

Platformy: PC, Android, iOS, Nintendo Switch (placená verze)

Tahle hra od českého studia Bohemia Interactive chtěla původně být jakousi kombinací Minecraftu a Roblox. S verzí 2.0 ale přišly razantní změny a Ylands se naplno proměnily v dobrodružnou hru, ze které se ale nevytrácí tvořivost. I nadále můžete moci stavět struktury či vyrábět užitečné vybavení. 

ss_0b4f8b6cb6e933695a5e002399309510cbbc8ba3.1920x1080.jpg

Důležitou součástí Ylands je objevování. Nikdy nevíte, co vás na výpravě v roli člena gildy objevitelů čeká, protože ostrovy i podmořský svět vznikají skrz procedurální generování. Pokud byste se náhodou ztratili nebo si nevěděli rady jak dál, máte vždy po ruce užitečnou příručku objevitele, která vám ostatně pomůže i při sbírání materiálů a následným stavěním. 

Musíte ale být ostražití. Na ostrovech se skrývá nebezpečí. Každý ostrov ukrývá jiné nepřátele a také záleží na tom, jestli na průzkum vyrazíte ve dne nebo v noci. Pokud se ale chcete naplno věnovat tvoření, tak i tato možnost tady je. V tvůrčím režimu máte neomezené zdroje a nic vás tak neomezuje v tom, abyste zrealizovali svoje nejdivočejší představy. 

Pokračování 12 / 56

Honkai: Star Rail

Platformy: PC, iOS, Android

Máte už v Genshin Impact nasbírané všechno, co k životu potřebujete? Tvůrci z Hoyoverse si pro vás připravili další hru, ve které můžete utopit stovky hodin. Tentokrát ale místo akčních soubojů v Honkai: Star Rail přichází na řadu taktické bitvy, do kterých se můžete zapojit s partou čítající čtyři postavy. 

0abbb18b-0a8a-45a9-828d-c1bba7707b0e

Pokud máte něco nahráno v Honkai Impact 3rd, budete mít vstup do tohoto sci-fi světa o něco jednodušší. Příběh Star Rail je totiž pokračováním svého předchůdce. Navazuje na Welt Yangův odlet do paralelního vesmíru. Svoji dřívější partu si ale do nové hry přenést nemůžete. Tentokrát do rukou dostanete úplné nováčky, které lze získat stejným způsobem jako v Genshin Impact. Chce to tedy trochu štěstí, abyste mohli sestavit tu nejsilnější partu hrdinů.

Z úvodní vesmírné stanice se postupně budeme propracovávat do různých koutů vesmíru, kde kolikrát platí úplně jiná pravidla, než na jaké jsou naši hrdinové zvyklí. Liší se také svými tematikami. Zatímco chvíli jste v prostředí inspirovaném japonskou a čínskou kulturou, o pár úkolů později vás čeká výprava do supermoderního města uprostřed zasněžených krajin. 

63591ada-0956-4416-acd2-3c9a4ed4679b527739ef-d23d-4c2b-8cbd-ac117e9ee9695f3f5957-5894-4b38-abe1-3d9b230b0015

Stejně tak se od sebe liší i hrdinové, přičemž postupem času budou do hry přibývat další. Každý má své silné i slabé stránky a obzvlášť při střetu se silnějšími nepřáteli se neobejdete bez taktizování. 

Pokračování 13 / 56

Call of Duty: Warzone 2.0

Platformy: PC, PlayStation, Xbox 

Spolu s Modern Warfare II se znovuzrodil i oblíbený battle royale Warzone. S novou verzí si Activision připravil spoustu novinek, ale základ je pořád stejný. 150 hráčů vtrhne na jednu velkou mapu a s pomocí vybavení, které bude rozházené všude okolo, musí zůstat na živu až do konce. 

eb659898-3d08-4bd5-a733-cecbbbb1225a

Nová map Al Mazrah nabídne řadu nových možností. Naši vojáci se konečně naučili plavat. Mohou usednou do několika nových vozidel včetně lodí. Neustále se zmenšující zóna ale tentokrát funguje trochu jinak. Na mapě může být v jednu chvíli několik oddělených bezpečných oblastí. Mohou nastat různé scénáře, ale nakonec vše skončí v jedné malé zóně. 

Mění se i Gulag. Po vaší smrti se stále můžete výhrou v této malé aréně zase vrátit do hry, ale tentokrát hrajete 2 proti 2. Kromě samotných hráčů se v Gulagu v polovině zápasu objeví i dozorce s klíčem, který potřebujete k úniku. Jeho smrtí se mohou osvobodit všichni 4 hráči. 

Pokračování 14 / 56

The Sims 4

Platformy: PC, PlayStation, Xbox

Oblíbený simulátor života si můžete zahrát zdarma na všech platformách. Vytvořte si svoji postavičku a prožijte s ní celý její život. Kromě objevování nových přátelství můžete třeba založit rodinu. Čeká vás také budování vlastního příbytku, který si můžete vybavit podle svého gusta. 

94475ac4-5474-4765-8247-641d21759e48

Velkou novinkou v rámci série The Sims byly ve čtvrtém díle charakterové vlastnosti simíků. Spolu se vzhledem můžete určit i jejich povahu a chování. Někdo tak může mít kladný vztah ke sportu a setkávání s ostatními simíky, další se zase bude lépe cítit doma ve svém doupěti. 

Zdarma je k dispozici pouze základní hra. Všechna DLC a rozšiřující balíčky i po této změně zůstávají placené. Pokud patříte mezi předplatitele služby EA Play, dostanete zdarma navíc rozšíření Get to Work. S předplatným EA Play Pro pak k tomu všemu přibyde ještě balíček Toddler Stuff. 

Pokračování 15 / 56

Overwatch 2 

Platformy: PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series S|X, Nintendo Switch

První Overwatch byl v začátcích výbornou týmovou střílečkou. Skončil ale docela neslavně. Na jeho úspěch se Blizzard snaží navázat s pokračováním, které je spíš pokročilejší verzí než úplně novým dílem. Na hratelnosti v mutliplayerových módech se toho moc nemění. Tím nejdůležitějším je, že v týmech proti sobě bude stát pětice hráčů na každé straně místo klasických šesti.

image.png

Pokud máte něco nahráno v jedničce, do Overwatch 2 byste měli získat většinu obsahu včetně trojice nových hrdinů. Nováčci si ale budou muset postupně odemykat i starší hrdiny, což zabere několik desítek zápasů. Dalším rozdílem oproti předchozímu dílu je odstranění krabiček s kosmetickými doplňky. Místo nich bude Overwatch mít obchod s prémiovou měnou, jak to známe z ostatních free-to-play her.

Blizzard se u konkurence inspiruje i v ohledu přidávání nového obsahu. V rámci sezón budou přibývat nové mapy a hrdinové. Stejně jako v jedničce by mělo dojít i na časově omezené události. Při odhalení vývojáři lákali také na singleplayerový obsah, na ten ale nakonec nedojde. Plány se od vydání razantně změnily, a tak si budeme muset nadále vystačit víceméně jen s klasikou. I přesto se ale v ohledu počtu aktivních hráčů druhému Overwatchi celkem daří.

Pokračování 16 / 56

Counter-Strike 2

Platformy: PC

Counter-Strike po dlouhých letech s Global Offensive přešel na novou technologii, změnil si jméno a překopal systém hodnocení zápasů. Stále je to ale o zápasech teroristů proti counter-teroristům. Jedna strana se snaží zabránit té druhé v odpálení bomby a v polovině zápasu si týmy strany vymění. 

e05f49a4-7709-4cad-88d8-7d46e9fda85d

Counter-Strike je už od své první verze v základu velmi jednoduchý na pochopení, ale chce to stovky hodin tréninku, pokud se chcete dostat mezi ty nejlepší střelce. Chování zbraní, kdy po prvních pár kulkách ze samopalu je vzor střelby jiný u každé zbraně, je dnes už pro tuto značku typické a dostat ho pořádně do ruky není zrovna jednoduché. 

Tomuhle hitu také k popularitě přispělo obchodování se skiny nejen na zbraně. Líbivější puškou či pistolí si sice nijak k výhře nepomůžete, ale pro skalní fanoušky to očividně znamená hodně. Za nejvzácnější skiny jsou ochotni dát tisíce dolarů.

1fa61a77-689c-4483-9d40-09ff5b0ce6963899289a-09f5-47e4-9d16-484bac9a1605d9801dae-24ac-4d77-beaa-77f0b49327e7

I když už v řadě případů byl CS prorokován konec, ve skutečnosti je to s popularitou této FPS střílečky přesně naopak. Momentálně má nejpočetnější hráčskou základnu v historii. Pokud se chcete přidat, nic vám nebrání. 

Pokračování 17 / 56

League of Legends

Platformy: PC

LoLko není jednou z nejhranějších her současnosti jen tak pro nic za nic. Jednoduchý koncept, kdy proti sobě stojí dva týmy o pěti hráčích, které se snaží zničit nepřátelský Nexus, respektive základnu toho druhého, nabírá při bližším pohledu na komplexnosti. Výsledek zápasu ovlivní každý detail. Vedle vašich mechanických schopností musíte správně volit šampiona, správně nakupovat itemy a v neposlední řadě spolupracovat s týmem. 

dbcc8277-4bf1-4ace-9ead-f39c90362a10

Toxická komunita největšího hitu studia Riot Games nic nemění na tom, že je League of Legends stále populární. Tomu pomáhá i neustálý rozvoj. V posledních letech tvůrci s velkými novinkami trochu brzdí, ale každé 2 týdny minimálně přijdou balanční úpravy, které občas dost razantně hýbají aktuální metou. 

Pokud chcete mít o pár věcí, o kterých musíte přemýšlet, méně, vedle klasických zápasů je tady mód ARAM (All Random All Mid). V něm dostanete náhodného šampiona a na jedné přímé lince s pár věžemi vás čeká nepřetržitá akce a do 20 minut máte většinou hotovo. 

03ccb9ac-22e7-4fcc-b46d-db170c8b10fde8e98dc9-f332-4737-81a6-f76047fffa9685634db6-c889-4620-86c4-42e0fe278fca

Ti z vás, kteří si předplácí Game Pass, získají výhody i v League of Legends. Je to výhodné hlavně pro začátečníky. Game Pass totiž odemyká všechny šampiony, které byste jinak museli nakupovat za herní nebo placenou měnu. Boost k rychlejšímu získávání zkušeností je pak už jen menším bonusem.

Pokračování 18 / 56

Valorant

Platformy: PC

Riot Games se postupně se svými free-to-play hrami snaží vstoupit do těch nejpopulárnějších žánrů a Valorant je jejich vyzyvatelem pro taktické střílečky z pohledu první osoby. Při shlédnutí pár záběrů z hraní vám určitě neunikne inspirace CS:GO. Kromě zbraní a vašeho umu hrají ve Valorantu důležitou roli také Agenti. 

43dc3ca9-835d-4f2c-a112-ccfe59bb366b

Každý agent má unikátní set schopností. Někteří vynikají v ofenzívě, další se hodí pro obranu. Princip hlavního herního módu je ale stejný, jako u konkurence. Jedna strana se snaží položit bombu na jednom ze k tomu určených míst na mapě a druhá mu v tom musí zabránit. V polovině zápasu se role prohodí. 

Početnou komunitu mají ale i rychlejší módy. Většina hráčů se jde nejdřív rozstřílet do deathmatche, než se do akce pustí naostro. Vedle toho má Valorant i Spike Rush, což je zrychlená varianta klasického módu a hráči ho neberou tak vážně, takže se hodí pro trochu experimentování. 

370543fc-6eb8-45a3-a80d-36d91c940e1d7f57b704-a3de-4bac-8eed-bca152cdce80107a9150-53bd-4b4a-81cd-3323dd1a7968

Stejně jako u League of Legends mají i ve Valorantu předplatitelé Game Passu bonusy. Hned se vám zpřístupní všichni agenti, každého nováčka dostanete okamžitě po vydání a navíc získáváte zkušenosti do battle passu o 20 % rychleji. Pokud si ale chcete ozdobit zbraň nějakým skinem, budete muset pár korun investovat. Valorant je v tomhle ohledu nechvalně známý tím, že skiny nejsou zrovna nejlevnější.

Pokračování 19 / 56

Legends of Runeterra

Platformy: PC, Android, iOS

Vedle MOBA a FPS žánru studio Riot Games zabrousilo taky mezi karetní hry. Legends of Runeterra zažilo parádní rozjezd, ale momentálně se nedá popřít, že trochu stagnuje. Vývojáři ale dělají důležité změny, aby se stav hry zlepšil. Už v základu je ale o co stát. Svět Runeterry skrývá spoustu možností, které lákají k tomu, aby se objevily mezi kartičkami. Tato hra bohužel ale nedosáhla takové popularity jako další výtvory Riotu, a tak už nedostává moc nového obsahu. Stále si ji ale můžete bez problému zahrát.

Screenshot_13.png

Karet je po vydání několika expanzí opravdu hodně, takže dát dohromady silný balík chce trochu cviku a naučit se vlastnosti každé karty. Vstupní bod je tedy horší, než u dalších her z našeho výběru, ale když do Legends of Runeterra proniknete, je to opravdu dobrá karetní hra. Nenechte se zastrašit složitě vypadající hratelností. Ve skutečnosti je to velmi jednoduchý mix Hearthstonu a Magic The Gathering. 

Pokud se nechcete stresovat s online zápasy, tak se můžete pustit do Path of Champions, což je zdejší rogue-like mód pro jednoho hráče. S postupem každé cesty si vylepšujete balíček karet, zvyšujete svůj level a získáváte odměny. 

Screenshot_15.pngScreenshot_10.pngScreenshot_5.png

Ani u Legends of Runeterra nechybí odměny pro předplatitele Game Passu. V tomhle případě je to jednoduché. Odemknou se vám všechny karty ze základního setu Foundations. Všechny další expanze si už budete muset posbírat zvlášť. Legends of Runeterra má ale docela bohatý systém odměn, takže se bez problému obejdete bez placení. 

Pokračování 20 / 56

Hearthstone

Platformy: PC, Android, iOS 

Karetní hra od Blizzardu zažila obrovský boom ve svých počátcích. Dnes už na tom s popularitou není tak dobře, ale stále se ho drží početná základna hráčů a vývojáři nepřestávají s přidáváním nových expanzí. 

Priest_vs_Rogue.jpg

Princip je velmi jednoduchý. Za pomoci svého balíčku karet musíte udolat nepřítele, který za běžných podmínek začíná se 30 životy. To, jaké karty můžete mít v balíku, se odvíjí od toho, jakou herní třídu zvolíte. Některé karty může využívat každý, ale každá třída má set unikátních kousků. 

Po dlouhé době se také počet devíti základních herních tříd rozrost. Vedle Demon Huntera je nejnovějším Death Knight. Kromě unikátních karet má každá z nich také jedinečnou schopnost, kterou může použít jednou za kolo. 

ss1-full.jpgss5-full.jpgMage_vs_Warrior.jpg

Vedle klasického herního módu je tady i několik dalších. Standard zahrnuje jen základní set karet a pár posledních expanzí. Ve Wildu ale můžete používat jakékoliv karty. V aréně si pak stavíte balík z karet, které vám hra postupně nabízí. A nesmíme zapomínat ani na Battlegrounds, což je zdejší varianta auto battleru, díky kterému Hearthstone chytil druhý dech.

Pokračování 21 / 56

Rocket League

Platformy: PC, Xbox, PlayStation, Nintendo Switch

Rocket League zažilo raketový start díky tomu, že při vydání rovnou bylo k dispozici v rámci předplatného PlayStation Plus. Tehdy jste si museli ještě hru koupit. Posuneme se o pár let dál a máme tady výborný fotbal s auty, který má stále početnou základnu hráčů a neustále se v něm pořádají i profesionální zápasy. Většinou se hraje 2 vs 2, ale módu je tady vícero. 

1444670508-rocket-league-back-to-the-future-screen-2.jpg

Modelů, se kterými můžete vyjet na hřiště, je spousta. Neliší se jen vzhledem, mají také i jiné vlastnosti, kterou mohou udělat v průběhu zápasu zásadní rozdíl. Některé jsou těžší a lépe se vypořádají s nárazem. Jiné zase spoléhají na vyšší rychlost a obratnost. Využít je můžete, jak nejlépe umíte, abyste dostali míč do branky protihráčů. 

Svoje vozy si můžete samozřejmě ještě dozdobit dodatečně, ale jejich vlastnosti už změnou laku či nějakým kosmetickým doplňkem neovlivníte. Každou chvíli také můžete získat unikátní odměny v rámci tematických událostí nebo festivalů. 

Pokračování 22 / 56

World of Tanks

Platformy: PC, PlayStation, Xbox

Wargaming to se zpracováním válečných bitev opravdu umí. Doby, kdy součástí World of Tanks byly pouze tři národy, jsou dávnou minulostí. V současnosti je počet historicky věrných modelů tanků mnohem rozmanitější. Najdou se tady i české kousky. Nechybí ale ani některé tanky, které se nedostaly přes fázi prototypu. 

b6184698-5d82-4a2b-bbb7-e05e638994ca

Tanky jsou rozdělené do různých tříd. Podle toho, se kterou si chcete zahrát, pak matchmaking dá dohromady příslušné hráče, aby byly zápasy dostatečně vyvážené. Kromě klasických tanků se ale můžete chopit i role dělostřelce nebo stíhače. 

Pokud budete chtít mít v garáže silnou sestavu tanků, budete muset do hraní investovat nemalé množství času a některé modely bez prémiové měny nemáte šanci získat. Každou chvíli ale do World of Tanks přicházejí festivaly, skrz které se můžete dostat k nejrůznějším odměnám. Poslední Vánoce například svět tanků navštívil Vinnie Jones.

Pokračování 23 / 56

War Thunder

Platformy: PC, PlayStation, Xbox

War Thunder vsází podobně jako World of Tanks na bitvy z období druhé světové války. Tady to ale není jen o pozemním boji. Kromě tanků a dalších vozidel se s ostatními hráči utkáte i v kokpitech bojových letadel nebo na vlnách jakožto kapitáni válečných lodí.

55306ea5-b7cf-4463-8e6d-07538b50a46b

Modelů, které si můžete osahat, nabízí War Thunder přes 2000. Zabere to ale obrovské množství času, pokud se chcete dostat ke každému z nich nebo nechcete do hry investovat ani korunu. Utkáváte se pak na stovce různých map, které jsou inspirované významnými bojišti druhé světové války. 

Kromě online zápasů se můžete pustit i do bitev, kde roli nepřítele zastává umělá inteligence. Tyto mise vás ve většině případů zavedou do ikonických okamžiků velké války. 

Pokračování 24 / 56

Team Fortress 2

Platformy: PC

Oproti prvnímu dílu prošlo Team Fortress 2 razantními změnami. Zprvu, podobně jako u CS:GO, bylo potřeba za základní verzi zaplatit, ale už dlouhá léta je TF2 free-to-play a dlouhodobě se umísťuje mezi nejhranějšími tituly na Steamu, což vypovídá o jeho kvalitách. Stačí stáhnout, vybrat server či najít zápas, vybrat si jednu z postav a jde se do akce. 

6eabc7ab-de21-46df-b2bc-1cc7e1628c92

Dalo by se říct, že Team Fortress 2 je do jisté míry otcem dnešních hero shooterů. Každá z postav se tady totiž hraje úplně jinak. Medik je výborným společníkem Heavyho s rotačním kulometem. Scout je zase rychlý hubeňour s krátkou brokovnicí a bláznivý Pyro se neodmyslitelně zapsal od historie šílenců herního světa. 

I když se o TF2 vývojáři dlouhé roky pořádně nestarají a v posledních letech je zamořené boty, stále si udržuje popularitu. Přitom víceméně to jediné, co mohou hráči získat, jsou kosmetické doplňky. Vedle PvP zápasů je tady sice i PvE režim Mann vs Machine, ale ten hráči zrovna nepřekypuje. 

e98142fe-3e69-4960-9921-f57cfa3f5a9578102f2e-20d4-44c9-b907-0df94b771e3afe79d152-1622-4123-8167-b333bb2ba1ea

Aktivní hráče najdete hlavně na komunitních serverech, kde si kolikrát zvládají vytvořit zábavnější obsah sami hráči, než s jakým přišli vývojáři. Některé oficiální mapy a skiny dokonce dříve byly pouze komunitními výtvory. Díky jejich kvalitě je ale Valve zařadilo do hry jako plnohodnotné součásti. 

Pokračování 25 / 56

Pokémon Unite

Platformy: Nintendo Switch, Android, iOS

Svět pokémonů se od svého vzniku rozšířil do celé řady různých žánrů. Unite tyhle roztomilé potvůrky staví proti sobě ve stylu MOBA her. Tady ale není vaším úkolem zničit základnu nepřítele, jak to u podobných her bývá. Na mapě najdete spoustu neutrálních pokémonů, za jejichž porážku získáte body a s těmi pak musíte zaskórovat na nepřátelském stanovišti. 

7222c63e-66fa-44f9-b04a-71c6da94dab0

Můžete si zahrát za několik desítek různých pokémonů. Každý má unikátní schopnosti. Někteří se hodí pro útok, jiní zase výborně zastávají roli podpory. Silné útoky přijdou vhod nejen při porážce neutrálních pokémonů, ale hlavně při střetu s nepřátelskými hráči. Jakmile vás porazí, mohou vám sebrat nasbírané body. Stejně tak i vy můžete získat ty jejich. 

S tím tak přichází spousta možností taktizování. Můžete například číhat, až nepřítel nasbírá pořádnou hromadu bodů, a pak ho můžete překvapit útokem a získat body pro sebe. Negativem hry ale je, že v Pokémon Unite můžete získat menší bonusy s předměty, které lze pořídit za reálné peníze. Nedá se tak říct, že by bylo Unite vyvážené pro hráče, kteří nemají v plánu do hry investovat žádné zdroje.

Pokračování 26 / 56

Dota 2

Platformy: PC

Dota stála u zrodu MOBA žánru a její nástupce je už od svého vydání stálicí na trhu a podobně jako ostatní online hry od Valve neztrácí na popularitě. Na rozdíl od konkurence se navíc nemusíte starat o odemykání hrdinů. Můžete hrát za kteréhokoliv z nich už od začátku. 

66a2c029-a499-466b-b8e7-8345c185b68e

Principem se od svého předchůdce výrazně neliší. Pět unikátních hrdinů na každé straně se snaží zničit základnu nepřítele, zatímco na každé lince v určitých intervalech pochodují týmové jednotky a v kempech rozmístěných na mapě najdete neutrální monstra. 

Dota 2 je nejčastěji srovnávaná s League of Legends, ale i když obě hry sdílí žánr, diametrálně se od sebe liší. LoLko je mnohem rychlejší a mechanická zdatnost v tamních zápasech dokáže razantněji ovlivnit jejich průběh. Dota je oproti tomu pomalejší, správná taktika může mít velký dopad a postavy působí těžkopádněji, zatímco u LoLka každý druhý šampion má mobilitu na rozdávání. 

bc53e45c-ed2b-4fd9-8ae2-b47949e39681f71d4e49-3f4e-4b19-b88c-dff317f434a2ac433fa3-27a2-42fa-b3ed-35429a408c29

Valve na rozdíl od Team Fortress 2 Dotu 2 neustále rozvíjí. Řady hrdinů se sice často nerozšiřují, ale jednou za čas přijde s něčím opravdu velkým. Její poslední update například rozšířil herní mapu o 40 %. Nemusí to tak znít, ale hratelnost to náležitě ovlivní. 

Pokračování 27 / 56

Engine Evolution 2023

Platformy: PC

Česká herní tvorba se musí podporovat a jsme tak rádi, že se zase po nějaké době můžeme podívat na nějaký ten domácí výtvor, navíc zcela zdarma. Engine Evolution 2023 má na triku jeden jediný vývojář jménem Petr Šimůnek, což je úctyhodné už samo o sobě. V předběžném přístupu je nyní hra dostupná na Steamu pro širokou veřejnost a rozhodně vám doporučujeme ji věnovat pozornost. 

d6fe31a3-0df0-4a9d-acee-a093fb95fc34

Srdce zde zaplesá především každému fanouškovi motorek nebo motorsportu celkově. Jde totiž o multiplayerové závody, které jsou ale strukturovány ve stylu PvP soubojů, trochu jako World of Tanks, další populární multiplayerová hra zdarma. Hráč jezdí online závody proti dalším 11 hráčům, podle umístění sbírá zkušenosti a body a posouvá se tak v žebříčku dále. 

Hra má skvěle vymyšlený systém postupu. Hráč začíná s pěknými historickými "bouráky" z roku 1912 a postupně se prokousává závody až k moderním strojům. Kromě zkušeností získává výhrou také kredity, které může utrácet za úpravy a vylepšení motorek, nákupy nových strojů a další maličkosti. Hra se pohybuje někde na pomezí simulátoru a arkády, takže by měla být dobře přístupná víceméně komukoliv. Právě online zápolení s ostatními hráči je ale to, co titul udržuje při životě takřka bez omezení. 

a8e066eb-1684-407c-b28a-25cecb048936973e3424-2314-4db3-8607-880819c1eb200ae6861f-0502-4df4-a321-b416b09ea4ec

Titul se navíc může pochlubit až 100 skutečnými historickými vozidly, reálnými okruhy a upravitelností, takže rozhodně nejde o rychlokvašku na pár hodin. Stejně jako v případě dalších podobně laděných online her tu můžete strávit doslova desítky hodin. 

Pokračování 28 / 56

KartRider: Drift

Platformy: PC, Xbox, Playstation, iOS, Android

Pokud vám náhodou chybí kultovní Mario Kart a rádi si zařádíte na okruzích i s někým jiným než jen Mariem, korejský Nexon pro vás má nejnovější závodní taškařici KartRider, kterou si mimo jiné můžete zahrát takřka na všech platformách. A zdarma. 

Možná jste o této sérii nikdy neslyšeli, její fanouškovská základny však čítá úctyhodných 130 milionů závodníků napříč všemi platformami. Výhodou je nejen free-to-play model, ale také podpora cross-platform multiplayeru, takže můžete hrát s kamarády nezávisle na herním stroji. 

ss_08d1db156f56fea07529aaf539664aaf487be5a7.1920x1080.jpg

Jinak je tu vše, co od arkádových závodů tohoto typu můžete očekávat. Pestrobarevné postavičky, které si spolu s autíčky můžete upravovat, ještě pestrobarevnější okruhy, šílené triky, power-upy a honba za předními příčkami v online žebříčku. 

Láká tak především velmi živá komunita a téměř žádné otravné mikrotransakční praktiky, které by vám bránily v pohodovém hraní bez útraty. A to se dnes rozhodně jen tak nevidí. Vyrazíte na okruh?

Pokračování 29 / 56

Fall Guys

Platformy: PC, Playstation, Xbox, Nintendo Switch

Virtuální popostrkovaná Fall Guys na nás spadla jako blesk z čistého nebe a uhranula miliony hráčů po celém světě. Po letném skoku na PS Plus a několika sezónách se konečně vtipní panďuláci rozhodli plnohodnotně naskočit na vlak Free-2-Play a jsou tedy k dostání na všech platformách zcela zdarma. Není nač čekat!

5.jpg

Fall Guys současně podporuje i hraní skrz platformy a váš postup se bude přenášet, takže nezáleží na tom, kde budete vy nebo vaši přátelé hrát. Menší komplikací je, že hru od přechodu na free-to-play už nenajdete v obchodě Steamu, ale pouze v Epic Store. Pokud ji ale v knihovně na Steamu máte, tak o ni samozřejmě nepřijdete.

Po technické stránce jsou nové verze Fall Guys odlišené. Nejlépe na tom budou hráči na PlayStationu 5, kde hra běží v rozlišení 4K při 60 FPS. Oproti tomu se Switch drží na 30 FPS v rozlišení 720p při hraní v handheld módu a 1080p v doku. U Xboxu je pak možností hned několik.

Majitelé původní hry dostanou do vínku Legacy Pack s několika kostýmy a Season Pass pro první free-to-play sezónu zdarma. Součástí nové sezóny jako obvykle jsou nové levely, kostýmy a výzvy včetně režimu Free for All ve velké aréně. 

Pokračování 30 / 56

Roller Champions

Platformy: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S

Po odkladu a dlouhém tichu na pěšině se očekávaný sportovní battle royale titul od Ubisoftu konečně znenadání objevil na veřejnosti a můžete si jej zahrát už nyní, a zcela zdarma. Roller Champions jsou konečně k mání a nabízí překvapivě poutavé hašteření na bruslích. 

roller-champions (1).jpgroller-champions.jpgOZ7bed03_RC_Screen_3_e3_190610_2pm_1560180229.jpg

Roller Champions je druhým největším vpádem do akčně-sportovních her hned po snowboarďácké kultovce Steep, ve které budete na kolečkových bruslích unikat před dotírajícími nepřáteli s míčem a snažit se ho dostat do branek, které jsou podél dráhy. Hraje se v týmech po třech hráčích a soupeře máte možnost opravdu tvrdě atakovat.

Samozřejmostí je hned několik kompetitivní režimů a bohatá možnost customizace celého svého týmu i vlastního avatara, aby ten postup hrou měl alespoň nějaký smysl. Pokud vás tedy už nebaví Rocket League a chcete něco trošku sportovnějšího, nyní máte možnost.

Pokračování 31 / 56

Lost Ark

Platformy: PC

Jistě vám neunikl humbuk kolem korejského akčního MMO Lost Ark od studia Tripod, které se po dlouhé době konečně dostalo na západní trh pod taktovkou Amazon Games a ihned zbořilo servery. Velký zájem není náhodný, jde totiž u dalekých sousedů o velký hit s klasickou korejskou příchutí. Pokud tedy tomuto grafickému stylu holdujete, budete se tu cítit jako doma. 

ss_fd839dd6657095e6e61c45bcaea0fabbf1434096.1920x1080.jpg

Především ale jde o akční fantasy MMOARPG v těch nejlepších tradicích, které vás navíc nebude stát ani korunu. Pokud tedy nebudete chtít samovolně investovat do nějakých těch oblečků. Titul nabízí propracovaný příběh o hrdinovi, který jako jediný může zvrátit blížící se pohromu a soustředí se převážně na PvE obsah. Nechybí tu ale ani tradiční PvP prvky pro hraní s kamarády jako v každém jiném MMO.

Hráči si tak vytvoří svou postavu v propracovaném editoru, vyberou jedno z mnoha povolání s unikátní sadou schopností a vydají se na dobrodružnou cestu napříč mutanty, nadpřirozenými bytostmi a bandity. Čeká vás tradiční leveling, kdy po dosažení 50 úrovně se vám odemkne klasický endgame s celou řadou dungeonů, raidů a dalších radovánek. 

9x4B6VCs.pngsc6vt9.jpglostark3.jpg

Už na první pohled je zcela jasná grafická stylizace, kterou si buď zamilujete, nebo budete nenávidět. Nehledě na to je ale grafika hry na vysoké úrovni, nabízí pestré efekty, různorodý herní svět a celou plejádu NPC postav, které sice nejsou nadabované kompletně, ale i ty počáteční věty potěší. 

Pokračování 32 / 56

PUBG: Battlegrounds

Platformy: PC, Xbox, Playstation

PUBG bylo původně také placenou záležitostí, stejně jako řada dalších her z tohoto článku. Časem ale přešlo na model free-to-play, a tak se můžete pustit bez placení do hraní jak na PC, tak na konzolích, kde ani nepotřebujete předplatné Xbox Game Pass Core či PlayStation Plus. Je ale samozřejmé, že s přechodem na hraní zdarma vývojáři do hry napasovali spoustu mikrotransakcí.

ss_cec7ea5e83407dba51c80d24a2c8076e93752d4f.1920x1080.jpg

I tak si ale ve hře bez útraty jediné koruny užijete spoustu zábavy a pro stávající hráče se nic moc nezmění. Pokud jste si hru v minulosti koupili, tak budete mít okamžitě všechny výhody Battlegrounds Plus a navíc dostanete několik exkluzivních skinů. Kromě přístupu do rankedů se to týká 100% zrychlení na získávání zkušeností, možnosti tvořit si vlastní zápasy a medal tabu.

ss_e7e79847eff0933de92192bb62b8bc7068d611da.1920x1080.jpgss_23af2e59855a833c22d0c11ca23a719f54a554ff.1920x1080.jpgss_0985fff929498a15793fc3df766607fb54bf5338.1920x1080.jpg

Jinak jde o starý dobrý PUBG, jak jej známe a máme rádi. Těšit se můžete na celou řadu map, nového vybavení a tvůrci během let pilně aktualizovali grafickou stránku, přidávali animace a nové možnosti, jak interagovat ve hře. Samozřejmostí jsou nové zbraně a dopravní prostředky. Pokud jste si tedy nikdy nestihli odskočit na pár zápasů v battle royale, nyní je ten nejlepší čas. 

Pokračování 33 / 56

Stay Out

Platformy: PC

Občas nám na světlo světa vyplavou starší hry, které z ničeho nic zažijí mezi fanoušky nějakého žánru velký boom. Podobně je na tom i MMORPG titul Stay Out, který vyšel už koncem roku 2019, nyní ale popadl druhý dech a začíná se velmi aktivně šířit v komunitě hráčů dychtících po pořádném MMO. 

ss_d2f84882f370b61ad85424aafb3e856c185fd96d.1920x1080.jpg

Titul vás zavede do zpustošeného post-apokalyptického světa a čerpá bohatou inspiraci z kultovního Stalkera. Hráč si tedy vytvoří postavu a jakožto jeden ze stalkerů se pohybuje nebezpečným světem, podniká výlety do tajemných oblastí, tzv. Alienation Zones, kde hledá artefakty a bádá nad tím, co se zde událo. Svět je živý a neustále se vyvíjí, a jde hráčům po krku. Je tedy na vás, zda se rozhodnete lovit své štěstí jako vlk samotář, nebo se stmelíte do úderné skupinky žoldáků. 

Hra čerpá především z touhy prozkoumávat a poznávat, nechybí jí ale ani docela propracované prvky survivalu, editor postavy a možnost si vytunit a přizpůsobit si zbraň po vzoru Escape from Tarkov. Hratelnost kombinuje prvky střílečky, adventury i MMO, takže si každý přijde na své. 

ss_998deb4c5eadfa49a65e556bf6a1ae569d60427c.1920x1080.jpgss_7851deb3127dc4e23afa20e5e66b61066c62d605.1920x1080.jpgss_b1e89982377a4d8f2602fe5986169021d1f9364c.1920x1080.jpg

Důvodů, proč se do tohoto nebezpečného světa vydat, je tedy dostatek. A to nejlepší? Hra je k mání zcela zdarma. 

Pokračování 34 / 56

Super Mecha Champions

Platformy: PC, Android

Frenetická sci-fi rubačka Super Mecha Champions je tu s námi už nějaký ten pátek, konkrétně od března roku 2021, teprve nyní se však do hry dostává nový obsah a titul začíná opravdu nabírat na obrátkách. Velkou měrou se na tom podílí také fakt, že je zcela zdarma a vyzkoušet si ho tak může opravdu každý. 

ss_05a733489be3e3cb4be5a63468fd6719864ef93a.1920x1080.jpg

Na rozdíl od modernějších battle royale titulů, kterých je na každém kroku desítka, se Mecha Champions soustředí na tradiční arénový boj v rozlehlých mapách futuristického města Alpha City. V jeho kulisách jsou vytvořeny dostatečně velké arény, kde se svádí frenetické akční boje jak hráčů, tak obřích mechů. Právě kombinace obyčejných postav, které jsou velmi schopné samy o sobě, a možnosti zavolat si z nebes svého vlastního mecha, nám připomíná hru Titanfall. A tato hra není o nic méně zběsilá!

K mání je celá řada režimů, od osobnějších duelů, zápasů 10 hráčů až po velké bitky 100 hráčů. Nejpodstatnějším prvkem hry je zběsilost, frenetická akce a schopnost umně kombinovat schopnosti každé postavy a využití mechů. Akce je totiž natolik agresivní, že je opravdu potřeba mít oči na stopkách, neustále se pohybovat a hlavně mít chuť vyhrát. Bojuje se totiž o první místo světové ligy Super Mecha League.

ss_ea7db43c43ecd3dde10b7644552f5b53db35a47c.1920x1080.jpgss_221888b67873bb0191f507d2a4d171385b069523.1920x1080.jpgss_cb0b80ce3525298e0fe01865bdedad1faed904c1.1920x1080.jpg

Samozřejmostí je možnost customizace vašich avatarů i mechů, aby si každý našel to své. Vývojáři z NetEase Games také velmi aktivně sledují komunitu a přidávají nové režimy a další vychytávky, takže se rozhodně vyplatí právě nyní naskočit na tento zběsilý vlak. 

Pokračování 35 / 56

Alien Swarm

Platformy: PC

Pamatujete ty staré dobré časy, kdy jsme občas dostali hru úplně zadarmo? A tím nemyslíme Free-to-Play tituly, ale opravdu hru, za kterou jste nemuseli nijak platit či si doplácet obsah. Pokud holdujete klasickým kooperacím z izometrického pohledu a jste fanoušky her jako Helldivers, máme pro vás parádní oldschool týmovku přímo od Valve. Zadarmo. 

ss_18f754afc528d82d9c91c52227a3acb215505f34.1920x1080.jpg

Alien Swarm je dílem vývojářů z dílen Valve, kteří do studia dorazili přímo z komunity moderů. Titul běží na Source SDK enginu a jak již název napovídá, vhodí vás do lítého boje mezi týmem mariňáků a vetřelci. Přizpůsobit si lze svůj arzenál zbraní, speciální dovednosti a cílem je prostřílet si cestu mimozemskou kolonií. 

Tak jednoduché to ale nebude, jelikož hráči opravdu musí spolupracovat jako tým, hrát takticky a vymýšlet strategie, jak postoupit dál. Kromě komplexů se vydáte také na mrazivý povrch planety či hluboko do podzemních šachet. Na výběr je ze čtyř různorodých tříd a osmi postav, postupně odemknete až 40 různých zbraní a jejich konfigurací.

ss_dcb8eb8382e5a93b98107d8c5bc8a03458394da9.1920x1080.jpgss_1f1d196ebb925cb93caf845e7e352e85542d9e76.1920x1080.jpgss_b39b5cef6ad3176e0f80e7509c227032a22967d8.1920x1080.jpg

A jako bonus dostanete se hrou také kompletní Source kód titulu, který obsahuje veškerý aktualizace enginu a SDK pro vytváření vlastních úrovní a úpravu veškerých herních prvků. Pokud tedy nemáte mezi svátky co hrát, máme pro vás ideální oddechovku. 

Pokračování 36 / 56

Century: Age of Ashes

Platformy: PC, PlayStation, Xbox, Android, iOS

Pokud vám náhodou nevoní souboje stíhaček a dalších letounů, a nechce se vám do vesmíru, a přesto si chcete užít vzdušnou akci v oblacích, máme pro vás parádní tip. Před chvílí totiž byla spuštěna zcela zdarma přístupná multiplayerová akce Century: Age of Ashes, kde bojujete v sedle na osobním drakovi. 

ss_7ca0678fbe293aab16b273b1b124e5d7697cea56.1920x1080.jpg

Titul nabízí frenetický arénový boj v pestrých středověkých fantasy arénách, kde si vyberete nejvhodnější třídu, svého vlastního draka a vydáte se do oblak rozdat si to s dalšími jezdci v režimech 3v3 nebo 6v6.  Najdete tu všechny známé multiplayerové režimy jako Team Deathmatch nebo Capture the Flag, jen s fantasy příchutí.

Jako v každé podobně laděné hře i zde nechybí bohatá customizace vašeho jezdce, draka i vizuálního stylu, takže si přizpůsobíte vzhled přesně podle svého. Jednotlivé třídy mají také unikátní schopnosti a přístup k akci, takže si vyzkoušejte, co vám sedne nejvíce. 

ss_ba6943254781389b968c8fa6bd17c3042f38b877.1920x1080.jpgss_7413e48e182f45c1e1d408343f71c2ad20f7e027.1920x1080.jpgss_dd9e4643a2c1e58584b35c5e13611b6eeef1b52a.1920x1080.jpg

Je načase osedlat draka a vydat se do hektických soubojů. Prozatím pouze na PC, konzolové verze se ale už chystají na rok 2022. 

Pokračování 37 / 56

Halo Infinite Multiplayer

Platformy: PC, Xbox One, Xbox Series X/S

Pravděpodobně nejchytřejší krok Microsoftu za letošní rok se udál teprve před cca týdnem a pro všechny milovníky multiplayeru a šetření jde víceméně o nutnost. Multiplayerová část sci-fi akce Halo Infinite totiž byla uvolněna v betaverzi a zcela zdarma pro všechny. Můžete si ji zahrát už nyní na PC a konzoli Xbox. 

The-surprise-launch-of-Halo-Infinites-free-to-play-multiplayer..jpg

Není to žádná osekaná verze, 8. prosince k němu jen vyjde příběhová kampaň. Multiplayer tedy obsahuje všechny plánované módy i první sezónu battle passu včetně jeho placené části. Nemusíte se bát, že byste po vydání kompletního Halo Infinite přišli o postup. Ostrý start máme za sebou a už žádné resetování nebude. Postupně se pak i skrz multiplayer bude vyprávět část příběhu díky dalším sezónám, se kterými bude přicházet nový obsah.

Co se hratelnosti týče, pokud jste hráli dřívější hry série, budete se tu cítit jako doma. Vrací se kultovní arkádová frenetická hratelnost, svižné přestřelky, rozlehlé i malé mapy a pestrá škála režimů včetně velkých bitev i starých známých klasik v čele s Deathmatch a Capture the Flag. Velmi důležitá je také bohaté customizace vašeho vojáka, od vzhledu až po malé serepetičky, přívěšky na zbraně a skiny. Battle pass se tu tak rozhodně vyplatí a je z čeho vybírat. 

Pokud vám tedy nejnovější Battlefield či Call of Duty nesedí, neotálejte a zavítejte do pravěkého boje proti Covenantům. 

Pokračování 38 / 56

Fallen Earth

Platformy: PC

Nové hry jsou fajn, občas se vrátit k nostalgické klasice je ale neuvěřitelně lákavé a právě to vám teď může nabídnout post-apokalyptické MMO Fallen Earth. Jde o titul z dalekého roku 2009, který rozhodně předběhl svou dobu a dokázalo později pod vydavatelem GamersFirst přežít až do roku 2018. Poté obdržel práva vydavatel Little Orbit a po dalším roce se rozhodl život hry ukončit. 

nZb9BWLiDb4BdHRnthyWLJ-970-80.jpg.jpg

Nyní se Fallen Earth vrací s přídomkem Classic a co více, je zcela zdarma. Titul sice už vizuálně ukazuje známky stáří, z hlediska hratelnosti a obsahu však byl už ve své době natolik napřed, že se nemusí stydět ani nyní. Budete prozkoumávat obrovský post-apokalyptický svět o rozloze 1000 čtverečních kilometrů, který je plný zlořádů, náhodných událostí a cenných zdrojů, které si budete chtít přivlastnit. 

Neexistuje tu systém tříd, takže si hráč vybere libovolné zbraně, schopnosti a jejich aktivním využíváním je postupně zdokonaluje. Hrát můžete jako vlk samotář i ve své smečce a tvůrci slibují také budoucí stálou podporu. Hra je také opravdu Free-to-Play, dříve placený nejvyšší profil hry byl tedy odemčen pro všechny a nikde nenajdete žádné mikrotransakce. No není to nostalgické? 

Pokračování 39 / 56

POLYGON: Online Shooter

Platformy: PC

Některé hry nás stíhají obejít stranou dlouhou dobu, přitom jsou něčím unikátní a oblíbený žánr ukazují v novém světle. Přesně takovou hrou je i komiksově laděná online střílečka POLYGON: Online Shooter, kterou si můžete zahrát s kamarády zcela zdarma. I přesto, že je titul v předběžném přístupu, rozhodně jej doporučujeme vyzkoušet. 

maxresdefault.jpgss_3f874718791bea649c7eba16557b2125ccf91c4d.jpgss_8b1fa5359bff65abba916e6e6e92e294b7f5a18d.jpg

Jde o akční online střílečku z pohledu první osoby, kde se 32 hráčů utká v nelítostných bojích na velmi rozlehlých a detailních mapách. Klíčem k úspěchu je dobrá spolupráce a hlídání si zásob a vašeho arzenálu, správného využívání dopravních prostředků a znalost prostředí. 

Největším rozdílem oproti tradičním střílečkám, kterých je na Steamu plno, je především unikátní grafické zpracování. To je komiksově laděné a běží na Unreal enginu, takže nejen že hra vypadá zajímavě a nevšedně, ale bez problémů ji rozběhnete i na starších strojích. Výmluvu tedy nemá nikdo, tak na co čekáte?

Pokračování 40 / 56

Super Animal Royale

Platformy: PC, PS4, PS5, Xbox Series X/S, Xbox OneNintendo Switch

Druhou zdarma hratelnou novinkou je opět hříčka z žánru battle royale, která však tentokrát poslouží spíše jako odlehčené zápolení s kamarády. Super Animal Royale je totiž oldschool vyvražďovačka v pravém smyslu slova a sází na vtípky, kreslený styl a odlehčenou náladu. Postupně se rozšířila na většinu platforem a je k mání téměř všude.

d1efdc0f-fd6c-4a97-b2da-b15ccd87189f.jpg

Jde o izometrickou střílečku od Pixie Studios s roztomilou 2D grafikou a pohledem z ptačí perspektivy, která se odehrává v opuštěném safari parku, kde si to všemi možnými zbraněmi rozdávají opuštěná zvířátka. Samozřejmostí je tedy nadsázka a komiksově laděné krveprolití. Hry se účastní až 64 hráčů a za umístění a získané body můžete získávat DNA zkušenosti můžete odemykat nové druhy zvířat a celou řadu kosmetických doplňků.

Hra také patří do skupiny "two stick" stříleček. Pokud hrajete na ovladači, extrémně jednoduché ovládání znamená, že levá páčka obstarává pohyb postavy a levá směr střelby na všechny strany. Pokud hrajete na PC, tento pohyb samozřejmě obstarává myš. Díky tomu je hra okamžitě přístupná a velmi jednoduchá. 

Pokračování 41 / 56

Deathly Stillness

Platformy: PC

Občas se k nám do rukou dostane zajímavý projekt, který nelze pořádně zařadit do žádné kategorie. Kreativní nástroje jsou stále přístupnější a lidé stále talentovanější a občas se zrodí herní pecka takřka z několika hodin vývoje. A právě to je případ Deathly Stillness. 

ss_71d98ce1fdc3721b2402f88fb941bfa7007880c1.1920x1080.jpgss_277d611e70f2059185a02ded50858e448c9c42d7.1920x1080.jpgss_414dabb86a5837e7b1d7e991ab05fef66a504c9d.1920x1080.jpg

Jde o zkušební projekt a výzvu pro čínský web Bilibili, na které jediný tvůrce strávil několik hodin. Po velmi pozitivních ohlasech fanoušků a několika testech se vývojář ještě ke hře vrátil a po celkové produkční době kolem 17 dnů byla hra v současné fázi, která bude dost možná ještě nadále aktualizována a vylepšována. Jak tvrdí sám tvůrce, jde o čistokrvnou zábavu pro fanoušky. Žádný příběh, žádný cíl, prostě střílejte zombíky a bavte se.

Hru samotnou můžete "dohrát" za necelou hodinu, k mání jsou dvě mapy (lehká a těžká obtížnost), pár zbraní a jednoduchý editor postavy. Se svým svěřencem pak vyrazíte do ulic a úkolem je postřílet co nejvíce zombíků. A samozřejmě přežít, protože na lekárníčky nenarazíte. 

Je až s podivem, co dokáže jeden jediný člověk a hra má rozhodně solidní potenciál. Nejde tak o "nejlepší hru", ale rozhodně o hodně působivý projekt, na který se rozhodně vyplatí vyplácat pár hodin svého času. Už jen kvůli krvavé zábavě, kterou máme všichni tak rádi. 

Pokračování 42 / 56

Genshin Impact

Platformy: PC, PS4, PS5, Nintendo Switch, iOS, Android

Pokud neholdujete čínským RPG hrám a nesledujete mobilní herní scénu, dost možná vám unikl už v minulém roce titul Genshin Impact. Ten proplachtil pod radarem většiny hráčů a teprve letos se v komunitě odehrál hotový boom. To zapříčinilo vydání hry na mobilní platformy iOS a Android, díky čemuž si titulu všimlo mnohem více lidí a všichni zjistili jednu podstatnou věc. Je to zatraceně skvělé akční RPG s komiksovou příchutí, pod čímž se můžeme podepsat i v naší recenzi mobilní verze.

119877.jpg

Vynechali jsme ale jednu podstatnou věc. Hra je zcela zdarma na všech platformách, a sice na PC i konzolích Playstation a Nintendo Switch. A to vůbec není zanedbatelné, jelikož jde o obrovské fantasy RPG s propracovaným otevřeným světem, vymakanými akčními souboji, celou skvadrou postav, mezi kterými si můžete vybírat a vytříbeným vizuálním stylem. Představte si alternativu k Breath of the Wild a máte hrubou představu o tom, jak se titul hraje. 

Příběh se odehrává v pohádkové zemi Teyvat, ve které existuje 7 různorodých národností a s tím spojených bohů, každý se svým vlastním živlem. Hráč se ujme role jednoho z dvojčat, který cestuje napříč světem a hledá jej. Přitom se však zaplete do politických intrik a dalších patálií, do kterých jsou zataženy národnosti i celý zdejší svět. Všech 7 živlů samozřejmě bude hrát velmi důležitou roli i u vašich schopností a soubojů, vše je tu tedy propojené. 

1228683-genshin-impact-base_16x9.jpg.jfifgenshin-impact-2.jpggenshin-impact-screenshot-11-en-15jan21.jfif

Jistě, ne každému může vyhovovat grafická stylizace, kterou jsou čínské produkty tak jiné, pokud se ale přes to všechno dokážete přenést, čeká vás poutavé fantasy dobrodružství na dlouhé hodiny, za které nemusíte zaplatit jedinou korunu. A to je sakra dobrá nabídka. 

Pokračování 43 / 56

Splitgate

Platformy: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S

O hře Splitgate už jste možná někdy slyšeli. Hříčka v předběžném přístupu od studia 1047 Games, která proplachtila pod radarem většiny hráčů. A to je velká škoda. Jde totiž o neuvěřitelně návykovou sci-fi střílečku z pohledu první osoby, která kombinuje multiplayerovou strukturu Halo a hru s portály ze hry...Portal. Je zcela zdarma a teď chytila druhý dech.

ss_54efd307cb83fed3298b2700899527e3c372ff13.1920x1080.jpg

Proč tedy o hře píšeme nyní? Je nejlepší čas do ní naskočit. Před pár týdny se hra z ničeho nic dočkala obrovského boomu a nyní ji hraje každý druhý. Nárůst byl natolik silný, že herní servery doslova nestíhají, což způsobilo v herní branži hotovou kauzu. Titul ale konečně má vyskočit z beta fáze do své finální podoby už teď v srpnu, a to s novými mapami a dalšími chuťovkami, takže je ideální chvíle naskočit do rozjetého vlaku a trochu si zatrénovat. 

Splitgate je unikátní především v tom, že do zcela klasických online zápasů přidává špetku originality v podobě portálů, které mohou všichni hráči vytvářet za chodu. Veškerá hratelnost se tak stává naprosto nepředvídatelnou, jelikož nikdy nevíte, kde a kdy vám v aréně někdo vyskočí do zad. To vše napříč 20 mapami a 15 herními režimy, takže si vybere každý přesně dle chuti.

ss_9c566a39fc5512e54a8dd2a3a43709bd54ff174a.1920x1080.jpgss_7a5df417ef4f819169b165f5d162f73f2a530183.1920x1080.jpgss_c5d025b37c8581fda1021bc838d9b7dae3c42691.1920x1080.jpg

Nechybí online žebříčky, crossplay, takže můžete hrát s kamarády nezávisle na platformě a samozřejmostí jsou desítky různých postav s možností bohaté customizace. Tak na co čekáte?

Pokračování 44 / 56

Bless Unleashed

Platformy: PC, PS4, Xbox One

Vyznat se v žánru MMORPG je v dnešní době občas oříšek. Takřka každý týden se na trhu objeví něco nového a rozhodnout, čemu věnovat čas (a že jde občas o solidní žrouty hodin) je často nad lidské síly. Bless Unleashed však není čistokrevnou novinkou. Hra už se objevila na konzolích PS4 a Xbox One v uplynulém roce. Nyní se však vyplatí na ni opět zaostřit, protože velmi brzy vychází ve vylepšené edici také na PC a stejně jako konzoloví kolegové bude k mání zcela zdarma. 

ss_de2d47b44d873209f7cb895efe5205217df15863.1920x1080.jpgss_9a1862c64287befb58adc58c175a395163bc04b7.1920x1080.jpgss_483ad7bd3154e407dd3791f00d4c277ecd0d95fa.1920x1080.jpg
ss_ed1ff3d12d5e93bd5da0bc78c40cf9ea58255ffb.1920x1080.jpgss_5bb84966966f77584cbec62160aa6e619f09d59d.1920x1080.jpgss_162b160808200d1771fafaabdc21aaf4bfe7c94e.1920x1080.jpg

Ve hře se pustíte do objevování tajuplného fantasy světa včetně PvE dungeonů, budete bojovat s bossy a dalšími výzvami, upravovat si svou postavu, vylepšovat vybavení a soupeřit s dalšími hráči v PvP režimech. Zkrátka klasické fantasy MMORPG pro ty, kteří už mají Guild Wars a World of Warcraft prošlé křížem krážem a chtějí nějaké ty nové zážitky s kamarády. 

Plnohodnotná hra se na Steamu stane přístupnou v srpnu letošního roku. Už nyní je ale ke stažení tutoriálová verze hry, kde si můžete vytvořit postavu a vyzkoušet si, jak se titul vlastně hraje. Je tedy ideální čas udělat si obrázek o tom, zda se v srpnu do tohoto fantasy světa vrátíte. 

Pokračování 45 / 56

Enlisted

Platformy: PC, Playstation 5, Xbox Series X/S

O vydavateli populárního válečného free-to-play simulátoru, kde jsou k dispozici jak letadla, tak tanky - mimo jiné i konkurentovi World of Tanks - Gaijin Entertainment, jste patrně už slyšeli. Jejich nejnovějším počinem je střílečka z období druhé světové války Enlisted, která nejen že se snaží držet věrohodného zpracování válečného konfliktu, ale je k mání zcela zadarmo. 

ENLISTED.jpg

Enlisted je svým zaměřením WW2 squad-based shooter v režimu MMO, který láká na stovky hráčů v jedné bitvě na masivních bitevních polích. V plánu je vydat několik oddělených her nesoucích tento titul v hlavičce, kde se tvůrci pokryjí specifickou válečnou kampaň. Vše začne v roce 1944 Dnem D, tedy invazí do Normandie. Titul se ale postupně aktualizuje a doplňuje, takže rozhodně vyplatí sledovat jeho vývoj. 

Hráčům nabízí možnost ovládat celé čety AI spolubojovníků s realistickým zpracováním a využitím dobových zbraní, stejně jako pilotování a řízení tanků. Kromě rychlého režimu Domination se zabíráním kontrolních bodů na mapě je k mání také trochu propracovanější Assault, který připomíná Rush ze starších dílů Battlefieldu.

Enlistedsite_1000.jpg

Prozatím je ale titul k dostání zcela zdarma na všech platformách, takže vám nic nebrání naskočit na vaší oblíbené a s kamarády se vydat do realistického válečného pekla. 

Pokračování 46 / 56

Rogue Company

Platformy: PC, Xbox One, Playstation 4

Rogue Company se od svého vzniku nepřidala ihned ke kolegům ve Free-2-Play zóně, ale přešla tam naštěstí velmi rychle a nyní je k dispozici zcela zdarma na všech platformách, a to včetně cross-platform a cross-progression vychytávek, což z ní dělá ultimátní týmovku pro všechny hráče. 

RogueCompany-1024x576.jpgrogue-company-party.jpgrogue-company-smartcdkeys-cheap-cd-key-3.jpg

O hru se postaralo studio Hi-Rez a jde o klasickou multiplayerovou týmovku, kde se v tématických arénách a mapách proti sobě postaví dva trojčlenné nebo čtyřčlenné týmy. Hratelnost velmi připomíná jakousi kombinaci battle royale a týmovek jako Overwatch. K mání je celá řada unikátních hrdinů, každý se svými schopnostmi, vzhledem a zbraněmi. Samozřejmě vše je možné vylepšovat, ozvláštnit vaši postavou nějakým skinem a vše postupně odemykat. 

K dispozici je také několik herních režimů. V Extraction se jeden tým snaží hacknout zařízení, zatímco druhý se jej bude snažit zastavit. Strikeout je obdobou Extraction, kde je však povoleno omezené množství respawnů. Demolition je pro změnu o tom umístit bombu na potřebné místo, zatímco druhý tým vám to musí překazit. Zkrátka klasiky. 

Vývojáři slibují postupný další obsah dohry, takže se rozhodně vyplatí na ni zaostřit, pokud hledáte s kamarády povedenou týmovku na volný čas.

Pokračování 47 / 56

Teamfight Tactics

Platformy: PC, iOS, Android

Teamfight Tactics vyšlo v betaverzi na PC už v roce 2019, ale do plného provozu ho studio Riot Games uvedlo až se spuštěním setu Galaxies. Podobně, jako dříve musel mít každý svoji battle royale hru, to následně fungovalo i s auto chess tituly, i když jejich úspěch byl značně menší. Riot ale tento koncept jako jedno z mála studií zvládl zpracovat dobře a vedle PC si TFT zahrajete také na mobilech.

dee8cdd8-df42-4386-bafd-99ce7bde59c7

Princip je velmi jednoduchý. Nakupujete postavičky, skládáte je tak, abyste měli co nejvíce synergií a pokud máte 3 stejné, získáte jednu vyšší úrovně. Hráčů League of Legends jistě neunikne, že TFT využívá šampiony z této slavné MOBA hry a pro potřeby hry využívá i jejich rozmanitých skinů.

Hratelnost je z velké částí o náhodě, protože nikdy nevíte jaké předměty nebo postavy dostanete. Stále ale můžete taktizovat rozestavěním svého vojska, jeho složením a využitím itemů. Každá kompozice má svoje klady i zápory, takže není od věci se přizpůsobovat podle toho, s čím na vás potáhne nepřítel.

Riot chystá nový obsah pro všechny svoje hry a TFT není výjimkou. Aktuální set – Inkborn Fables – se zanedlouho dočká nových herních prvků a jsme velmi zvědaví, s jakou tematikou přijde v dalším setu.

Pokračování 48 / 56

Apex Legends

Platformy: PC, PS4, Xbox One

Žánr Battle Royale už je trochu profláklý, ne? Ale když se do toho vložilo studio Respawn Entertainment, které je známé díky Titanfallu, úspěch se dostavit musel. Je ale trochu překvapením, jak velký. Apex Legends se stalo celosvětovým hitem a i když popularita relativně rychle upadla, stále se jedná o vysoce populární a zajímavý titul.

7Xvh8YwqBjEX8HqVoev2YZ.jpg

Je to celkem klasický Battle Royale. Sbíráte věci po mapě, zabíjíte ostatní hráče a snažíte se přežít, zatímco se hratelný prostor neustále zužuje. Hlavním rozdílem jsou hratelnostní prvky Titanfallu. Hra na něj oficiálně dokonce navazuje a díky tomu je rychlá a svižná, což z ní dělá skoro návykovou záležitost.

Vše se točí kolem unikátních hrdinů a jejich schopností. V týmech se kombinují různé herní styly a dovednosti, což pak tvoří unikátní zážitek v aréně. Tvůrci neustále obsah rozšiřují v rámci sezón. Kromě nových hratelných postav se obměňuje i podoba mapy. 

Pokračování 49 / 56

Paladins

Platformy: PC, Mac, PS4, Xbox One,

Blizzard docela překvapil, když vydal úchvatnou a zábavnou týmovou střílečku Overwatch. Je skutečně zábava utkávat si to v multiplayerových zápasech s dost odlišnými třídami postav. Hra se stalo natolik úspěšnou, že se chystá druhý díl… ale můžete si to zahrát i zdarma v podobě Paladins.

paladins-strike_banner.jpg

Paladins je Overwatch opravdu hodně podobné. Je to týmová střílečka s různými druhy postav, která sdílí i podobný vizuální styl. A přitom je za ni nic neplatíte. Hra navíc vyšla na všemožné platformy včetně Nintenda Switch.

Ve hře si vyberete jednoho z hrdinů a pustíte se do bojů v aréně. A je na vás, zda si zvolíte střelné zbraně, magii nebo pěstní férovku. Své schopnosti můžete samozřejmě upravovat a vylepšovat, abyste se dostali na špičku žebříčků.

Pokračování 50 / 56

Gwent: The Witcher Card Game

Platformy: PC, PS4, Xbox One, iOS

Hraní Zaklínače se nejednou zvrtlo k tomu, že člověk dlouhé hodiny hrál karetní minihru Gwent. A vývojáři z CD Projekt Red si toho všimli také. Když už je to zábavná minihra, mohla by to být velmi zábavná hra. Gwent sice už nedostává nové přídavky či rozšíření, ale i přes omezenou podporu studia stále funguje díky aktivní komunitě.

cd-projekt-gwint.jpg

Karetních her dneska máme spoustu, ale Gwent je svým stylem docela výjimečný. Hra je ideální pro taktizování a napínavé souboje a samotná hra Gwent: The Witcher Card Game doladila některé prvky na vyšší úroveň.

CD Projekt se také postaral o skvělé grafické zpracování, takže je hra plná krásných efektů a vizuálních bojů, které doplňují strategické dění na herní ploše. Pokud tedy patříte mezi fanoušky tohoto žánru a Hearthstone už vás nebaví, máte ve výběru jasno.

Pokračování 51 / 56

Brawlhalla

Platformy: PC, Mac, PS4, Xbox One, Nintendo Switch

Znáte Super Smash Bros.? Jedná se o dost populární mlátičku, ve které si to rozdávají všelijaké Nintendo postavy a snaží se shodit s herní mapy. Brawlhalla je něco na ten způsob. Postavy do sebe mlátí, snaží se shodit mapy a navíc hra není omezená na platformy a najdete ji všude možně.

brawlhalla-ubicom-E3_2019-ss03-FULL-sheriff_cowgirl-1920x1080_350851.jpg

Je to jednoduché a právě proto je to návykové. Brawlhalla se těžko vypíná, jakmile ji začnete hrát... zvlášť, pokud ji hrajete s přáteli. Za zkoušku to rozhodně stojí. Jen se připravte na to, že můžou létat ovladače.

Brawlhalla navíc potěší krásně stylizovanou komiksovou grafikou, která odsejpá na každé platformě. Teď už jen počkat, aby se hra dostala i na mobilní platformy. Těm totiž podobný styl her zatraceně sluší. Prozatím si můžete titul užít na cestách jen na Switchi.

Pokračování 52 / 56

Fortnite

Platformy: PC, Mac, PS4, Xbox One, Nintendo Switch, Android

Už je to tu zas. O Fortnite se mluví všude. Jeho Battle Royale je tak trochu zkřížený s Minecraftem. Mapa se zmenšuje, hráči se zabíjí, ale vedle toho také těží suroviny a staví. Fortnite je zajímavou míchanicí stavění a ničení, což ze hry dělá až překvapivě zábavnou hříčku. Její úspěch je přesto zajímavý a studiu Epic Games to dokonce umožnilo založit si vlastní obchod Epic Games Store.

Screen_Shot_2019_10_15_at_6.23.15_PM.0.jpg

Fortnite momentálně dorazilo do druhé sezóny a hra se může chlubit tím, že si ji můžete zahrát na mobilu i Nintendu Switch a že prožívá různé zajímavé momenty. Například to, že jste si tam na chvíli mohli zahrát za Thanose. Máte-li chuť zkusit něco netradičního, může vás Fortnite nadchnout.

Důležitým prvkem hry je stavění, díky kterému se mohou hráči dostat téměř kamkoliv, probourat se stěnou či postavit šílené kreace, které překvapí více, než samotná hra. Epic Game se snaží titul neustále aktualizovat o nový obsah a sezóny, které přináší oživení prostředí, nové tématické obleky a vybavení. Právě zde je zakopán pes mikrotransakcí, které vydělávají projektu neuvěřitelné částky. 

Pokud tedy neholdujete realistickému pojetí války v PUBG, Fortnite je pro vás to pravé ořechové.

Pokračování 53 / 56

Warframe

Platformy: PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch

Stejně jako Fortnite i Warframe je hra, která nesmí chybět v žádném seznamu F2P her. Sci-fi akční adventura frčí už od roku 2013 a jde asi o nejlepší ukázku, jak zacházet s žánrem Free2Play. Nabízí hráčům spoustu obsahu, aniž by bylo nutné je tlačit do mikrotransakcí a zbytečných útrat. Warframe se od počátku své existence stále vyvíjel, až se dostala na špičku žebříčku zdarma hratelných her. 

warframe-guide-tenno-mastery-corpus-grineer-missions-earth-beginners-tips-how-play.jpg

Hráč se vžije do role Tenna, jednoho z legendárních bojovníků, mistrů ve zbrani a nositelů technologicky vyspělého obleku Warframe. Po velké válce se tato rasa ochránců propadla do zapomnění, nyní jsou však jejich služby opět v kurzu. Armáda prohnilého Grineera se rozrůstá a plení sluneční systémy a vy jste jediní, kdo jej může zastavit. 

Hra je kombinací neustále se vyvíjejícího online světa MMO a akční adventury z pohledu třetí osoby. Nechybí ani bohaté RPG prvky, vylepšování své vesmírné lodi, obleků, zbraní a schopností.

Doslova omračující jsou možnosti přizpůsobení postavy, kde se však už silně podepisuje herní měna a mikrotransakce. Ale hra nikdy nic necpe pod nos, a tak si fanoušci často rádi zakoupí nějaký ten pěkný obleček, aby tvůrce hry podpořili. Jaký je cíl? Vylepšovat svou postavu, plnit různorodé mise, questy a úkoly napříč vesmírem a spolupracovat s kamarády, abyste zastavili hrozbu. Pokud si chcete užít sci-fi řezničinu na úrovni AAA titulů, aniž byste museli utrácet byť jedinou korunu, už nehledejte dál. 

Pokračování 54 / 56

EVE Online

Platformy: PC, Linux, Mac

Fanoušci vesmírných simulátorů a cestování mezi hvězdami pravděpodobně nenajdou věrohodnější herní zážitek, než který nabízí vesmírné MMO EVE Online. Již od roku 2003 je titul neustále vyvíjen, obohacován a doplňován a může se pochlubit obrovskou komunitou fanoušků a hráčů, kteří obchodují, spolupracují a prozkoumávají vesmír. 

dims (3).jpg

Hráč na sebe bere roli pilota vesmírné lodi, který má po úvodním tutoriálu volné ruce v tom, co chce dělat. EVE zachází opravdu do vyčerpávajících detailů v tom, co hráči ve hře mohou tvořit a vymýšlet. Pokud chcete, můžete být bdělý strážce zákona. Nebo pirát. Nebo můžete obchodovat a stát se byznysmanem, případně těžit vzácné minerály v pásech asteroidů či velet obrovské válečné flotile. Je to zcela na vás.

Herní vesmír je obrovský a ekonomika neuvěřitelně vypiplaná. Skládá se z více než pěti tisíc slunečních soustav a desítek regionů galaxie, takže jeho průzkum nějaký ten pátek zabere. 

Jako jediná hra v našem seznamu nutí EVE hráče do měsíčních poplatků, které však můžete platit i z herní měny, což je skvělým nápadem v případě, že aktivně hrajete. Díky formátu F2P můžete hrát i zcela zdarma bez jakýchkoliv poplatků, obsah a přístup hráče k němu však bude razantně omezen. 

Pokračování 55 / 56

Path of Exile

Platformy: PC, PS4, Xbox One

Akčních izometrických RPG ve stylu Diabla nikdy není dost. Spousta vývojářů se se svými projekty snažila tomuto projektu přiblížit, někomu to i vyšlo. Path of Exile patří rozhodně mezi povedenější projekty, které jsou navíc k dostání zcela zdarma díky strategii Free2Play. 

yvscEVduhC8fCuVrzaqRJP.jpg

Ve hře se vydáte na temný kontinent Wraeclast, vyberete si z šesti různých hrdinů a vydáte se na dlouhou cestu za mocí a novými schopnostmi, co vám pomohou posílit a zkazit den zlořádům, kteří vám v minulosti podkopli nohy. Úroveň customizace je téměř nekonečná a dává hráčům naprostou volnost v tom, jak bude váš hrdina vypadat a působit v boji. 

Samozřejmostí je hardcore nátury hry, která sedne oldschool hráčům, spousta lootu a brutální souboje, které máme tak rádi. A pokud náhodou budete chtít utratit nějaký ten peníz, k mání je celá řada prémiových balíčků a předmětů, které se vám budou hodit v PvP zápasech s dalšími hráči.

Pokračování 56 / 56

Dauntless

Platformy: PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch

Pokud chcete trochu méně obvyklou online zábavu a jste srdcem lovec, rozhodně vás potěší fantasy RPG Dauntless od studia Phoenix Labs. V ní se vydáte do fantasy světa, který byl doslova roztrhán na kusy světovou pohromou. Mezi zbytek přeživších vypustila bájná monstra jménem Behemoth, kteří tropí neplechu. 

aether-unbound-news-thumbnail-dauntless.jpg

A právě zde na scénu přicházíte vy jakožto bájný lovec Slayer. Spolu s dalšími hráči se tak budete připravovat na těžký lov ve městě, sloužícím jako místní hub. Nakoupíte vybavení, vylepšíte zbraně, nalootujete se a v týmu vyrazíte na lov dalšího z monster. Každé je unikátní, obývá jinou část světa a vyžaduje jinou taktiku. 

Dauntless je tak jakousi kombinací World of Warcraft a lovecké akce Monster Hunter, což je bezesporu zajímavé a nevšední. Hrát můžete jako vlk samotář i v týmu s dalšími hráči, což se rozhodně vyplatí. 

Určitě si přečtěte

Články odjinud