Nejočekávanější hry roku 2005 podle autorů Doupěte

Nejočekávanější hry roku 2005 podle autorů Doupěte

Minulé pondělí jsme přinesli přehled "Nejlepších her roku 2004 podle autorů Doupěte" a slíbili jsme vám druhé pokračování, ve kterém se vydáme na cestu do nedaleké budoucnosti. Které herní tituly považují autoři Doupěte za nejslibnější, na které se nejvíce těší? Dočtete se v dnešním rozsáhlém přehledu!

Je před námi další rok v herním světě. Za tu dobu se na svět vyklubou stovky nových herních titulů, tu větší, tu menší kvality. Objeví se projekty, které toužebně očekáváme, stejně jako překvapení tiše vyvíjená kdesi v ústraní. V každém případě se můžete těšit na neustávající přísun zajímavých nových her.

Každému z dotazovaných jsme položili tři otázky:

1. Dokážete vyjmenovat pět vašich nejočekávanějších her pro příští rok?
2. Který žánr se podle vás nejlépe prosadí v roce 2005 a proč?
3. Jak vnímáte současný stav herního průmyslu a jeho vývoj v příštím roce?

Martin Boček, šéfredaktor Doupě.cz

- Pět nejočekávanější her

1.  Tekken 5

Mám rád bojovky a miluju Tekken; to by samo o sobě mohlo stačit. Nicméně Tekken 5 vypadá, že se stane nejlepší bojovkou na trhu; minimálně do doby než vyjde Virtua Fighter 5. A to už za trochu toho těšení se stojí!

   

2.  Metal Gear Solid 3: Snake Eater

Vzhledem k tomu, že Hideo Kojima již na obou předchozích dílech předvedl, že umí a že je ve svém oboru ten nejlepší, není se co divit, že na další pokračování této série se prostě těším. Jen doufám, že si kromě těšění dokážu najít i čas na dohrání...

3. ICO 2

Pokud opominu neuvěřitelně krátkou herní dobu (pět hodin), byla ICO asi nejlepší hrou, jaká na PS kdy vyšla. Takže nezařadit druhý díl do tohoto přehledu by byl u konzolisty prakticky hřích...

4.  World of Warcraft

Já vím, že tahle hra už v USA vyšla, ale v Evropě ne. Kromě toho to je prozatím nejlépe vypadající online počin na poli RPG; takže pokud by se měl mezi mnou očekávanými tituly objevit nějaký na PC? byl by to rozhodně tento. A že si to zaslouží!

  

5.  Virtua Fighter 5

Posledních pár let si VF zcela zaslouženě držel pověst nejlepší bojovky; o tu ho však nyní připravil nový Tekken. Jaká bude odpověď Segy, která až do teď byla vždy minimálně o krok (ale někdy i o víc) napřed před veškerou konkurencí?

- Nejperspektivnější žánr

Myslím, že pokud opominu fakt, že nejvíc se prodá (jako obvykle) FPS her, myslím, že největší rozmach čeká adventury. Tento žánry, který několik let vypadal, že již prakticky vymřel a že se zanedlouho bude slovo adventura používat leda tak v nějakých slovnících hráčské terminologie, se začal z ničeho nic vzmáhat. Na příští rok je plánováno několik slibných titulů a půjde-li vše dobře, může se stará garda adventuristů těšit na nové přírůstky do svých řad.

- Stav herního průmyslu

Myslím, že dojde k dalšímu posílení konzolí na světovém trhu; ovšem kdy se tento trend dostaví i k nám, to netuším. Kromě toho bude nejspíše docházet k další komercializaci herního průmyslu; tak, jak to známe z průmyslu filmového. Bude více pokračování, určitě se dočkáme realističtější grafiky, reálnější fyziky a za chvíli i herní reality reálnější než ta naše realita. No co, hollywoodské trháky jsou také nádherné; ale kdo od filmů čeká něco víc než jen hezké ženské tvářičky a obrovské bitvy, má většinou smůlu. A u her to asi bude časem stejné...

Kamil Gric, šéfredaktor magazínu Doupě

- Pět nejočekávanější her

1. Age of Empires III

Čerstvě odhalená, pro mě přesto záležitost srdce a vzpomínek. Bude-li Age of Empires III oplývat hratelností svých předchůdců, už nyní kandiduje na nejlepší hru příštího roku. A ta grafika!

2. Zaklínač

Kvalitních akčních RPG se příští rok dočkáme hned několik a přestože nepochybně dobrý bude už Dungeon Siege 2, svou pozornost směřuje především k Sapkowského Zaklínači.

   

3. SW: KOTOR 2

Jednička mě uchvátila a druhý díl by měl na její velkolepý svět navázat. SW: KOTOR 2 má navíc jako jedna z mála her mého seznamu výhodu v tom, že se jí dočkáme již velmi, velmi brzy.

   

4. GTA: San Andreas

Verze pro PS2 byla neskutečná. A pokud u Rockstarů dodrží zavedené tradice, dočkáme se neméně povedené PC konverze.

5. The Movies

Filmový svět má své kouzlo. The Movies je hra zahalena mnoha tajemstvími a snad proto mě láká ještě o něco více. Čert ví, jestli bude revolucí nebo prvotřídním propadákem.

- Nejperspektivnější žánr

Akční hry. Ne proto, že by nabízely více zábavy než žánry ostatní, ale z jednoduchého důvodu - trh si je žádá, hráči si je žádají a kde je poptávka, je logicky i nabídka. Akčních her tak bude i příští rok dostatek a milovníci tohoto žánru si přijdou na své. Doufejme, že ostatní (v mnohém často originálnější) žánry současný trend s úspěchem přežijí a ani příští rok se nenechají zahanbit.

- Stav herního průmyslu

Herní průmysl se etabloval do stejné podoby, jaká je typická pro oblast filmu či hudby. Jinými slovy - to, co hráči chtějí, dostanou. V trendu jsou tak oblíbená pokračování, akční hry, parádní grafika. A budoucí rok? Čeká nás mnoho událostí, počínaje novými handheldy, které mají již první premiéru za sebou, a konče návratem dalších historicky ceněných sérií. Máme se určitě nač těšit.

Jan Morkes, zástupce šéfredaktora Doupě

- Pět nejočekávanější her

1. GTA: San Andreas

Málem jsem umřel závistí, když jsem sledoval, co všechno "ti konzolisti" mají o devět měsíců dřív, než se toho dočkáme na PC. Další GTA je pro mě jednoznačnou jedničkou roku.

2. Stalker: Shadows of Chernobyl

Může to být pecka, nebo taky propadák. Modlím se za to první. Piknik u cesty, skvělá to předloha hry, si to určitě zaslouží, byť prodlužování vývoje a vysoká laťka, kterou tvůrci nasadili, budí obavy.

3. Age of Empires 3

Age of Empires 3. Co chcete říct víc? Kdo by se netěšil na třetí díl strategie, jejíž předchůdce tvoří zlatý fond žánru?

   

4. The Movies

Další hra ve stylu vše nebo nic. Koncept Movies je natolik převratný, že to může být buď skvělá revoluční záležitost, nebo blbost pro pár nadšenců. Uvidíme.

   

5. NHL 2006

Už ani nevím, kolikátý ročník to je, nezajímá mě, co všechno vývojáři naslibují, je mi jedno, kdo skládá hudbu, jediné, co vím je, že až zas na podzim NHL 2006 přijde do redakce, budu muset opět bezpodmínečně vyhrát Stanley Cup.

- Nejperspektivnější žánr

Nelze samozřejmě paušalizovat, ale určitě to nebudou RPG, které si loni prošli recesí a nevypadá to, že se z ní vyhrabou tak rychle. Strategie rovněž nevypadají příliš nabitě, a tak to asi opět zůstane na akčních hrách, speciální poddruh "atmosférické akce", tedy hrách, které se vyznačují značným naskriptováním, linearitou a krátkou herní dobou. Na druhou stranu jsou jednodušší na vývoj, než velké nelineární světy a zasáhnou také mnohem více lidí svou přímočarostí a absenci nutnosti příliš přemýšlet. Hlavní je přece zábava a odreagování…

- Stav herního průmyslu

Herní průmysl se vyvíjí relativně plynule bez přílišných skoků. Očekávám stejně jako loni opět o něco více pokračování, zvýšený důraz na zavedené značky, licence i vývojářské týmy. Na vysoké úrovni pak pokračující expanzi velkých firem jako EA, silnější budou požírat slabší a trh se bude "pročisťovat". Zajímavý bude postupný nástup nové generace konzol, zejména obchodní strategie Microsoftu s Xboxem 2. Jsem zvědav i na handheldy a jejich (ne)prosazení se v České republice, protože si osobně nejsem příliš jistý jejich přijetím tuzemskými hráči. Když už jsme doma, na trhu s herními časopisy očekávám postupný nárůst čtenářů a předplatitelů papírového Doupěte, alespoň se o něj budu všemi silami snažit. :-)

Martin Zavřel, vedoucí konzolové sekce Doupě

- Pět nejočekávanější her

1. Metal Gear Solid 3: Snake Eater

Měl jsem to potěšení s americkou verzí hry a troufám si tvrdit, že Hideo Kojima napsal svůj zatím nejdojemnější a nejlidštější příběh. Výborný zážitek má být v Evropě umocněn speciální edicí hry.

   

2. Xenosága 2

Dospělejší design postav, dokonale návykový monumentální soundtrack a příběh, točící se nejen kolem Boha, víry a lásky, ale také kolem mimořádného teroristického útoku bude zřejmě stát za to.

  

3. ICO 2

První díl, označený mnou v recenzi jako Intenzivní citové osvěžení, dokázal u hráče vyvolat emoce, jako žádná jiná hra. Druhý díl podle všeho nasadí stejně účinnou taktiku.

4. Resident Evil 4

Vypadá to příliš dobře, nemyslíte? Ne? Tak si okamžitě pusťte nějaký z trailerů na tuhle pecku.

5. Final Fantasy 12

To by snad mohlo být bez komentáře, ne?

- Nejperspektivnější žánr

Tenhle rok jasně ukázal, že FPS akce jsou v kurzu na všech platformách bez rozdílu (Half-Life 2, Halo 2, Killzone, Metroid Prime 2). A když se nad tím tak zamyslím, tenhle žánr byl vždycky na výsluní, již od dob prvního Dooma. Proč by tomu příští rok nemohlo být stejně?

- Stav herního průmyslu

Vzestupné tendence jsou patrné v každé odnoži herního průmyslu a není pochyb, že příští rok bude zase o něco nabušenější a zajímavější. Navíc nás čeká Xbox 2 a když nic jiného, tak alespoň pořádné informace o PS3.

Jan Horčík, editor Doupě DVD

- Pět nejočekávanější her

1. Stalker: Shadows of Chernobyl

Ukrajinští GSC Game World mají na kontě pěkných pár kvalitních strategií, ale žánru FPS zatím příliš nedali. Právě proto se může klidně stát, že Stalker skutečně bude revoluční záležitostí.

   

2. Brothers in Arms

Gearbox Software mohou jen těžko zklamat. Když tihle chlapíci slibují skutečně intenzivní válečnou akci, která vás maximálně vtáhne do děje, uvěříte jim.

3. World of Warcraft

Vím, už jsem o něm psal v minulém přehledu. Ale tohle je MMORPG - vyvíjí se, stál přibývá nový obsah, doplňují se nové funkce. Takže je stále na co se těšit!

4. Pariah

Tvůrci Unrealu už mají Unrealu dost, a tak se rozhodli vybudovat zcela nový svět se svými vlastními zákonitostmi, příběhem, postavami, prostě vším. Na tuhle parádní sci-fi akci se prostě nejde netěšit.

 

5. Zaklínač

Polské RPGčko začínalo skromně, ale postupně se z něj stal kolos, který slibuje přinést do žánru mnoho nových prvků. A navíc, je to Sapkowského Zaklínač, jedinečný, neokoukaný, středoevropský.

- Nejperspektivnější žánr

Ukazuje se, že největší úspěchy v současné době mají hry, které kombinují několik žánrů - vezměte si takovou sérii GTA. Je to akce? Závody? Nebo snad RPGčko? Nic a od všeho trochu (pravda, je tam spousta akce:). Takže jako nejperspektivnější se mi jeví právě kombinace žánrů, tedy hry, kde bude od každého trochu.

- Stav herního průmyslu

Někdo vyrábí boty, někdo filmy, někdo zmrzlinu, někdy hry. Není rozdílů. Snad jen, že hry se prodávají stále víc a víc (ale to asi i filmy, zmrzliny a boty, ne?).

Petr Kolář, redaktor Doupě.cz

- Pět nejočekávanější her

1. World of Warcraft

Až vyjde, tak musí být můj. Chci ho, chci ho, strašně ho chci!

2. Tom Clancy`s Rainbow Six: Lockdown

Pokračování skvělé týmové strategie z oblasti protiteroristických a speciálních jednotek, pokud se ještě zlepší, mám se na co těšit.

3. Juiced

Pouliční (wrůůům) závody (wráááůůů), kde konečně narazíme a poznáme to.

  

4. ROSE

MMORPG na základech Ragnaroku, dokonalé základy, nové myšlenky navrch, co víc může člověk čekat.

5. Everown

České MMORPG, založené hlavně na soubojích PvP.

- Nejperspektivnější žánr

MMORPG, protože stále přibývá lidí, kterým reálný svět nestačí. A právě tento žánr jim dábá největší možnosti seberealizace. Navíc s postupujícími technologiemi bude mnohem více možností a člověk se možná jednou ztratí ve virtuálním světě. Různých free serverů u nás vzniká čím dál tím více a tento trend bude asi pokračovat. Hrát s lidmi láká vždy.

- Stav herního průmyslu

I přes zdánlivou stagnaci se občas jako perly na dně objevují nové věci, takže musíme doufat, že stále bude co objevovat.

Určitě si přečtěte

Články odjinud