15
Fotogalerie

Nesmíte minout: Nejlepší hry roku 2021 podle Vojtěcha Matušinského

Letošní rok se opět nesl ve víru covidu, a to bohužel znamenalo hromadu zklamání. Home office pro herní studia nezastavil vývoj, ale zpomalil ho. Hodně projektů se odsunulo a z těch, co jsem hrál, mě zaujala jen špetka.

Jedním slovem by se letošní rok dal nazvat zklamáním. Sice nějaké hry vyšly, bohužel měly jsme tu rovnou několik zklamání s jedním hodně velkým (ehm Battlefield) a ačkoli mě pár her zaujalo, neměl jsem tu skutečnou bombu. Tento rok pro mě chybí hry, u kterých bych omdlíval nadšením a doporučoval je jiným hráčům při každé konverzaci.

Před seznamem musím upozornit, že jsem na něj umístil pouze ty hry, které jsem hrál. Nepřijde mi správné hodnotit nehrané hry. Bohužel tím vypadlo rovnou několik titulů, které bych dost možná do seznamu začlenil (Deathloop, Guardians of the Galaxy, Psychonauts 2). O těchto pěti hrách mám v každém případě dobré mínění a ačkoli by některé z nich možná nikdy v seznamu nejlepších nebyly nebýt slabý rok, věřím, že se jedná o skvělé hry, se kterými nešlápnete vedle

Halo Infinite

Neustále jsem od lidí slyšel, že od Halo nic nečekají a přišlo mi to ke hře trochu nefér. Přeci jen se to odvíjelo hlavně od nepovedené prezentace, kdy se ukázala předběžná verze hry. Přesto bych lhal tvrzením, že jsem si myslel, že mě nějaké Halo ještě někdy opravdu zaujme. Od doby, co má značku 343 Industries pro mě nebylo Halo tím, co bych si zamiloval. Infinite mě však bavilo dost.

Halo Infinite (33).jpgHalo Infinite (53).jpgHalo Infinite (99).jpg
Návrat legendy se rozhodně povedl

Model placená kampaň a zdarma multiplayer sice způsobil, že je multiplayer velkým žebráním o peníze. Ale povedl se i tak! Akce odsýpá, mapy a zbraně mění styl hraní a zápasy jsou napínavé. Po nic moc Call of Duty a zmršeném Battlefieldu bylo super naskočil s přáteli na opravdu povedenou střílečku. Ještě víc mě zaujala kampaň.

Příběh, který není hloupý, skvělá chemie postav, a hlavně návykový herní styl. Halo Infinite dle mého mohlo zapracovat na několika věcech včetně open-worldu a nudných bosů, zápory jsou naštěstí zastiňovány klady. Halo Infinite je návykové, zajímavé, má styl a je skvělým tipem pro každého fanouška. Kvůli příběhu si každopádně nejdřív zahrajte předchozí díly.

Pokračování 2 / 5

Encased

Většina nových RPG nesedí mému vkusu. Já chci u her přemýšlet a nebaví mě pouze následovat cíl vyznačený na mapě. Ano, moderní provedení série Assassin’s Creed není mým šálkem kávy a radši hraji ty méně známé hry. Encased mi sedlo dost. Sami tvůrci se odkazovali na starý Fallout a Piknik u cesty (známý též jako S.T.A.L.K.E.R.), který ostatně pochází z jejich země, tedy Ruska.

Encased (23).jpgEncased (33).jpgEncased (37).jpg
Pro fanoušky old-school RPG ideální volba

Jedná se o post-apokalyptické RPG, kde se ocitnete ve světe s fyzikálními anomáliemi, mutanty a odlišnými frakcemi. Vy jste celkem unikátní postavou, jelikož váš herní prožitek ovlivní téměř vše od počátečních nastavení po zásadnější rozhodnutí ve hře. Hra na vás reaguje v podstatě ukázkově, téměř vše, co děláte, se nějak reflektuje a úkoly mají více řešení. Když vás něco napadne, často to tak lze provést.

Ačkoli je příběh fajn, nejvíc mě zaujalo prosté zkoumání světa. Jako celek hra dává smysl. Vše je de facto popsáno statistikami, ale ty dávají chování hry logiku. Dle vašich statistik a předmětů se určí, zda jste schopni opravit auto či musíte koupit speciální opravnou sadu. Zároveň počítejte s tím, že se jedná o pořádný žrout času. Hra vyniká v textech a průzkumu, bojový systém by zasloužil více péče a pokud neradi čtete, bude vás ubíjet, že hra není příliš akční.

Pokračování 3 / 5

Chivalry 2

Useknout člověku hlavu mi přijde mnohem zábavnější než ho zastřelit puškou a vývojáři z Torn Baner Studios na to mají stejný názor. Hra Chivalry: Medieval Warfare se zapsala do historie multiplayerových her a dlouho nebyla pokořena. Snahy byly, ani Mordhau však nedosáhl stejného prožitku a jako opravdového pokořitele beru… no Chivalry 2.

Chivalry (12).pngChivalry (27).pngChivalry (46).png
Tahle středověká akce u vás rozhýří adrenalin

V první řadě zlepšilo pokračování seznam menších věcí. UI je přehlednější a hra díky němu mnohem lépe padne do ruky. Konečně je tu systém doplnění chybějících hráčů boty, takže mapa není poloprázdná a AI navíc není vůbec blbé. Ačkoli některé módy jsou nudnější, hra se může chlubit parádními obřími mapami, které mají v rámci módu Team Objective navíc rovnou několik odlišných výzev a postupů napříč mapou.

V recenzi jsem hře vytkl hlavně bugy a málo obsahu. Nicméně ty měsíce od vydání hra dorostla do krásy. Bugů ve hře již tolik není a mnoho obsahu přišlo a stále přichází. Chivalry 2 je dnes ještě mnohem zábavnější a je skvělou volnou pro každého fanouška středověkých rubanic.

Pokračování 4 / 5

Forza Horizon 5

Silnice jsou stále stejné a nemění se ani Forza Horizon. Britské studio Playground Games k tomu má důvod. Co fungovalo dříve, funguje stále a Forza Horizon je již roky špičkovou sérií. Pátý díl má stejný herní systém, který sice má stejné chyby (hlavně občasně tupé AI), ale také je příjemně dynamický a vtahující.

Forza Horizon (14).pngForza Horizon (59).pngForza Horizon (123).png
Po technické stránce naprostá špička

Změna lokace stačila, aby si hra obhájila své jméno. Forza Horizon 5 zamířila do Mexika a po grafické stránce se jedná o naprostou špičku. Ve hře jsou odlišné biomy a je znát rozdíl, zda se proháníte po městských ulicích nebo zamíříte na pouště, do džungle nebo na pláže. Či zda závodíte, plníte úkoly či prostě jezdíte po herním světě.

Forza Horizon se moc změnit nemusela, stačil nový obsah. Opět také ukázala to, že míří na arkádovější hráče. Pokud chcete prostě závodit, tak vás Forza Horizon nadchne. Chcete-li simulaci a realistické závody, hledejte radši jinde.

Pokračování 5 / 5

Nebuchadnezzar

Obvykle budovatelské strategie nehraji, ale český Nebuchadnezzar mě prostě chytl. Ke hře jsem byl trochu skeptický, nicméně jelikož ji vytvořili známí, chtěl jsem ji dát šanci a byl jsem příjemně překvapen. Hra vám připomene dávnou legendu Pharaoh, zaměřuje se však na starověkou Mezopotámii.

Nebuchadnezzar (7).jpgNebuchadnezzar (18).jpgNebuchadnezzar (34).jpg
Česká strategie, která je návyková

Žádné boje a jiné zbytečnosti. Nebuchadnezzar se zaměřuje jen na budování města se vším všudy. Máte nějaký úkol jako vlastní 20 budov bohatších občanů a jediným způsobem, jak ho splnit, je postavit perfektně fungující město. Při hraní jsem si připadal jako designér švýcarských hodinek. Vše do sebe musí perfektně zapadat a pouze dokonalý stroj zvládne celkem náročné výzvy hry.

Díky příjemnému soundtracku a pěkné grafice je hra odpočinková a díky doprovodným textům se toho hodně naučíte. Herní znalosti předčí to, co vás učili na gymplu a pokud rádi stavíte města, tak věřím, že si hru užijete a budete na ni rádi vzpomínat. Ostatně máloco je tak příjemnou odměnou, jako po hodině stavění dokončit majestátní palác.

Byl to tedy slabší rok, nakonec jsem se naštěstí nenudil. A jaké hry zaujali vás? Dejte nám vědět v diskuzi pod článkem.

Určitě si přečtěte

Články odjinud