13
Fotogalerie

Otestovali jsme rozšíření Ursula's Return pro karetní hru Disney Lorcana. Nový set přidává sólo hraní i kooperaci

Karetní Lorcana se v nové edici dočkala významné novinky, a to hry v sólu i kooperativním módu. Čelit budete čarodějnici Ursule, která si chce podmanit celý svět Lorcany.

Na konci prázdnin to bude skoro rok, co Ravensburger pustil do světa svou dlouho očekávanou karetní hru Lorcana. Hráči v České republice si museli počkat až na začátek roku 2024, kdy se hra dostala také do tuzemské distribuce. Od té doby však rozjetý vlak nabírá na rychlosti. Na jaře vyšla série Into the Inklands a na konci května na pulty obchodů přistál Ursula's Return, jenž přidal velkou herní novinku, a to sólo mód a kooperativní mód. Co všechno Ursula's Return přináší a jak se vlastně hraje?

Starter Deck

Pro hráče jsou pochopitelně připraveny nové starter decky (429 Kč), v tomto případě dva. Každý z nich obsahuje okamžitě hratelný balíček s 60 kartami včetně dvou prémiových foilových karet. Dále v krabičce najdete žetonky a papírovou hrací desku. Každý ze starter decků pak obsahuje i jeden booster pack se 12 náhodnými kartami.

lorcanaf.pnglorcanae.png

První balíček je složen z kombinace Amber/Amethyst a hlavní roli v něm hraje rodina Madrigalova. Karty z členů této rodiny tvoří skoro polovinu balíčku, což z něj tvoří jeden z nejtematičtějších v rámci celé Lorcany. Členové se mezi sebou různě kombí a je tak třeba počítat s tím, že tento balíček není na jedno zahrání.

Druhá starter deck obsahuje barvy Shappire/Steel a hlavními postavami je Anna z filmu Frozen a Herkules. Narazíte i na postavy z dalších filmů jako Mulan nebo Šípková Růženka. Celkově vzato je tento balík přímočařejší a jednodušší na hraní.

Imulineer's Throve

Imulineer's Throve (1 099 Kč) není v Lorcaně žádnou novinkou, tento box přinesl už Rise of the Floodborn Jedná se sadu, v níž najdete kartonový box na karty s oddělovači, 1 počítadlo lore, kostky na značení zranění a hlavně 12 booster packů. Jestliže vám nestačí hraní se základními starter decky a chtěli byste do Lorcany proniknout hlouběji, je Imulineer's Throve zajímavou volnou.

lorcanab.png

Booster packy

Samozřejmostí nové řady jsou booster packy (129 Kč). Jako obvykle obsahují 12 náhodně vybraných karet. A na jaké speciality se můžete těšit tentokrát? Z nejhodnotnějších Enchanted karet je to například Ariel - Sonic Warrior, Diablo – Devoted Herald nebo Cindarella – Melody Weaver.

lorcanac.png

Defeat the Sea Witch: Illumineer's Quest – Deep Trouble

Největší novinkou je příběhový box (1 299 Kč), v němž se buď sami nebo se spoluhráči postavíte Ursule. Box obsahuje jeden balíček karet pro Ursulu, dva balíčky karet pro hráče (hrát však můžete i s vlastními balíčky), 2 karty bojiště, papírový playmat, potřebné žetony a ukazatele a také speciální kartu ve zlatém obalu, kterou můžete otevřít až poté, co se vám Ursulu podaří porazit.

lorcanaa.png

Pokračování 2 / 2

Jak se hraje Deep Trouble a jeho hodnocení

Plusy
Jednoduchost, svižnost, rychlost
Více úrovní obtížnosti
Sólo i kooperační varianta
Minusy
Slabé balíčky, které na vyšší obtížnosti nestačí
Jen jeden nepřítel
7  /10

Na začátku hry rozložíte papírovou hrací podložku, na kterou položíte ukazatel lore pro sebe a svého spoluhráče i pro Ursulu. Následně zamícháte balíčky karet hráčů i balíček karet Ursuly, zvolíte si bojiště a můžete začít hráč. Bojiště určují obtížnost hry a vybrat si můžete ze čtyř – Easy, Normal, Hard a Extreme. Obtížnost určuje jak efekty, které si můžete koupit za lore, tak i schopnosti samotné Ursuly. Například na normální obtížnosti nemá Ursula žádné speciální dovednosti, zatímco hráči mohou za 1 lore zvednout útok, za 2 lore přidat odolnost a za 3 si dobrat kartu.

getthumbnail.jpg

Herní tah probíhá úplně stejně jako v případě klasické varianty. Doberete si kartu a hrajete. Jednu kartu za kolo si můžete dát do kalamáře. Vykládáte postavy, vybavení, lokace nebo písničky. S postavami můžete buď chodit na questy a tím pádem získávat vítězné body, nebo útočit na postavy Ursuly. Jakmile Ursula dosáhne 40 bodů lore, prohráli jste. Pokud však vy a případně vaši spoluhráči dosáhnete 20 bodů lore, vyhráli jste vy. Sólo varianta se od té kooperativní liší jen v tom, že se se svým spoluhráčem střídáte v tazích.

Jakmile dohrajete svůj tah, je na řadě Ursula. Ta si dobere určitý počet karet v závislosti na obtížnosti a také na její hodnotě lore. Ursula si do svého kalamáře uloží jakoukoli kartu, na kterou momentálně nemá dostatek inkoustu, zpočátku tak nebude mít k dispozici své nejsilnější triumfy. Nesmíte ale usnout na vavřínech, protože její kalamář se poměrně rychle zaplní (inkoust za vyloženou kartu se neodpočítává, pouze se kontroluje, jestli na danou kartu má dostatek) a za chvíli bude mít na hrací ploše klidně 5-6 postav. Ursuliny postavy neútočí. Jen v případě, že mají efekt, automaticky chodí na questy.

IMG20240709220621.jpgIMG20240709220616.jpgIMG20240709220805.jpg

Samotné efekty nejen postav, ale také předmětů a písniček mi osobně přišly dost silné. Extrémně silná je například karta Tsunami, která sice stojí 7 inkoustů, ale smaže všechny vaše postavy ve hře. Ale dá se říct, že nepříjemná dokáže být většina karet.

V setu jsou kromě balíčku Ursuly také balíčky pro dva hráče. Nutno však podotknout, že nejsou moc silné a šanci s nimi máte jen na nejlehčím bojišti. Na normální obtížnost už budete mít problém – a dost se váš úspěch bude odvíjet od toho, jestli Ursula zahraje kartu Tsunami – a na jakoukoli vyšší už je vítězství s těmito balíčky sci-fi. Doporučuju proto buď poskládat balíček vlastní, nebo využít starter deck z této sady.

IMG20240709220743.jpgIMG20240709220526.jpgIMG20240709220732.jpg

Celkově vzato se mi Deep Trouble líbí. Kooperativní hra i hraní v sólu mi přijdou fajn, hraní rychle odsýpá, jedna partie vám zabere 20-40 minut a je to příjemně ztrácený čas. Jen je škoda, že se vám balíček časem ohraje a na dalšího záporáka si ještě chvíli budeme muset počkat. Zklamal mě také obsah zlatého sáčku, který máte otevřít, až se vám poprvé podaří porazit Ursulu, ale nebudu prozrazovat, co přesně v něm najdete, abyste neměli zkažené překvapení.

Určitě si přečtěte

Články odjinud