Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy

Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy

Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy

Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy

Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy

Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy

Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy

Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy

24
Fotogalerie

Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy - advokátská praxe (recenze)

Námitka!

Plusy
Příběh
Vylepšený vizuál
Soundtrack
Minusy
Absence lokalizace
Stále se hodí spíše na handheldy
8  /10

Když někde zazní slovní spojení “visual novel”, nejeden hráč si pod tím představí japonskou bizarnost, jejímž cílem je sbalit náctileté školačky. Mnohdy tento odhad není tak úplně daleko od pravdy, ale v případě série Ace Attorney od Capcomu byste s ním nepochodili. V kompilaci tří dílů této série musíte v roli právníka Phoenixe Wrighta řešit zapeklité případy a dokázat, kdo je tady ve skutečnosti viníkem.  

Phoenix Wright_ Ace Attorney Trilogy_20190422003752.pngPhoenix Wright_ Ace Attorney Trilogy_20190422001635.pngPhoenix Wright_ Ace Attorney Trilogy_20190422001537.pngPhoenix Wright_ Ace Attorney Trilogy_20190422140452.png
Případy Phoenixe mají prostě říz a je radost se jim snažit přijít na kloub.

Pokud se mezi hrami pohybujete už nějakou chvíli, tato série by vám rozhodně neměla být cizí. Obzvlášť jestli patříte mezi fanoušky Nintenda. Dlouho jste se totiž do role advokáta nemohli vžít na konkurenčních platformách. Postupem času se ale díly, které původně vycházely exkluzivně na Nintendo, dostaly také jinam. To zahrnuje i mobilní platformy. S nově předělanou trilogií původních dílů je to ale vůbec poprvé, co se Ace Attorney podíval na Xbox, PlayStation a PC. Samozřejmě nechybí ani verze pro Nintendo Switch.  

S nově předělanou trilogií původních dílů je to vůbec poprvé, co se Ace Attorney podíval na Xbox, PlayStation a PC

Jen málokdo by řekl, že první díl, kde začal mladý Phoenix Wright svoji advokátskou kariéru a který také najdete v této trilogii, vyšel už v roce 2001 na GameBoy Advance. Po vzhledové stránce je totiž v nové verzi zcela předělaný. Na druhou stranu na tom ale není nic těžkého. Z toho důvodu, že se jedná o grafický román, se hra skládá vesměs jen ze statických obrázků a jednoduchých animací. To je důvod, proč celá trilogie zabírá na disku jen pár GB. Nenechte se ale oklamat. Abyste zdárně dokončili všechny případy, budete potřebovat kolem 50 hodin.  

Krom vzhledu se úprav dočkal i soundtrack. Hlavní motivy se nijak nemění a stejně jako v původních verzích skvěle dokreslují atmosféru situace. Také uživatelské rozhraní bylo uzpůsobeno tak, aby odpovídalo standardům dnešních platforem. Pokud budete hrát v handheld módu na Switchi, můžete využít i dotykového ovládání.  

Jestli si říkáte, jak může obrázková adventura někoho držet tak dlouho, tak je to naprosto jednoduché. Čím to mohou vývojáři vyvážit, když mají vcelku dost jednoduchou hratelnost? Odpovědí je příběh, který má Ace Attorney opravdu výborný. Každá ze tří částí trilogie je rozdělena na několik kapitol. Ty se pak ještě dělí na další části, které představují jednotlivé případy. Většinou se vše nepodaří vyřešit za den, takže jeden případ se táhne klidně několik vyšetřovacích dní.

To ale nezahrnuje jen samotný soudní proces. I když jste v roli advokáta, tak si častokrát hrajete i na detektiva. Abyste měli při soudním procesu nějaká ta esa v rukávu, je potřeba vyslechnout všechny osoby spojené s případem a také pořádně prohlédnout okolí. Detektiv, který se vašimi případy zabývá, je totiž většinou docela patlal a za viníka považuje prvního člověka, který zrovna stojí poblíž.  

Phoenix Wright_ Ace Attorney Trilogy_20190422002806.pngPhoenix Wright_ Ace Attorney Trilogy_20190422002802.pngPhoenix Wright_ Ace Attorney Trilogy_20190422154605.png
Soudní tahanice překvapivě baví, zvlášť když musíte přijít na správnou taktiku.

Je tedy potřeba shromáždit veškeré důkazy, které můžete použít u soudu. To hlavní ale přichází až během samotného procesu. Stále totiž postrádáte důležitá fakta. Prokurátor má tedy také nějaká ta esa. Navíc je povětšinou docela jasné, kdo je opravdu viníkem, ještě je ale potřeba to dokázat. K tomu máte jedinou příležitost, a to je chvíle, kdy probíhají výpovědi svědků. Za pomocí důkazů musíte poukázat na chyby v jejich tvrzeních a dokázat tak nevinu svého klienta.

Někdy to ale nestačí, a tak je tady ještě možnost trochu na svědka zatlačit a pokusit se tak, aby prozradil nějakou další informaci. V rámci některých případů ale ani tahle možnost nepomůže. Takové chvíle za vás většinou vyřeší sama hra tím, že se zkrátka stane něco nepředvídatelného. Pokud není hráč úplně neschopný, tak by neměl být problém přijít na všechny souvislosti během chvilky. Jelikož se jedná o japonskou hru, tak občas dojde na nějaké bizarnosti. V rámci série ale všechno dává smysl.  

Pokud není hráč úplně neschopný, tak by neměl být problém přijít na všechny souvislosti během chvilky

Příběh jako takový je napsaný velmi dobře. Skrz jednotlivé případy se často setkáváte se stejnými postavami a mezi oběti občas patří nejen neznámé charaktery, které jste nikdy před tím neviděli. Linky okolo kapitol na sebe navazují a všechny díly série s Phoenixem Wrighter tak tvoří jeden velký celek. Pokud se ale chcete seznámit i s dalšími díly, tak už budete muset sáhnout po handheldu nebo mobilním zařízení. Také jistě není od věci zmínit, že ne vždy je hlavním protagonistou Phoenix Wright. V roce 2007 ho vystřídal například Apollo Justice a jeden ze spin-offů se zabývá i Milesem Edgeworthem, který u většiny Phoenixových případů stojí v roli prokurátora. 

Phoenix Wright_ Ace Attorney Trilogy_20190422213141.pngPhoenix Wright_ Ace Attorney Trilogy_20190422214536.pngPhoenix Wright_ Ace Attorney Trilogy_20190423231250.pngPhoenix Wright_ Ace Attorney Trilogy_20190422222129.png
Jednoduchý grafický styl sedí hlavně na mobilních zařízeních. 

Jedna překážka by se ale přece jen našla. Ve hře nenajdete dabing, takže porozumění textu je tady opravdu zásadní. Ace Attorney Trilogy ale nabízí pouze angličtinu a japonštinu. Ne, že by text obsahoval složité výrazy, ale bez správného pochopení situace se zkrátka nepohnete dál v příběhu.  

I přes to, že Phoenix Wright v nově předělané trilogii funguje dobře, stále se jedná o hru, která byla původně zamýšlena pro přenosná zařízení a těm dle mého stále sedne nejvíce. Ideální volbou je tedy Nintendo Switch, ale moc nevidím důvod si ho pořizovat na klasické konzole.  

Phoenix Wright_ Ace Attorney Trilogy_20190424002214.png

Na závěr také nesmím zapomenout podotknout, že jestli si chcete vychutnat příběhy Phoenixe Wrighta, ale odrazuje vás toto provedení, můžete se podívat na anime seriál, který vyšel v roce 2016. Najdete ho buď jako Ace Attorney nebo pod trochu krkolomným názvem Gyakuten Saiban. V několika sériích jsou zpracované ty stejné případy, jaké se snažíte vyřešit ve hrách.  

Verdikt

Příběhová hra, kterou si bez dobrého porozumění textu moc neužijete. I přes to, že se dočkala výrazného vizuálního vylepšení, stále je na ní vidět, že byla tvořena především pro přenosné konzole. Kvalita příběhu ale za to rozhodně stojí a pokud se nechcete zabírat odklikáváním textu, můžete sáhnout po anime adaptaci.  

Určitě si přečtěte

Články odjinud