40
Fotogalerie

Playstation 4 v roce 2018: nejočekávanější hry platformy

Sice jste si u nás nedávno mohli přečíst o očekávaných hrách, tím ale ani zdaleka nekončíme. Letošní rok toho totiž přinese mnohem více než by se mohlo zdát. Začneme s tím, co se v tomto roce dostane na konzoli Playstation 4.

God of War 

Datum vydání: Q1 2018

Bůh války se na herní scéně neobjevil už nějaký ten pátek a jeho poslední vystoupení v prequelu celé série s podtitulem Ascension nepatří mezi ty nejlepší. Čekání na jeho další příchod se ale vyplatilo, protože Kratos vypadá, že je v lepší formě než kdy dřív.  

cover.jpg
1.jpg6.jpg7.jpg

Tentokrát to ale nebude osamělý bojovník, který prahne po hektolitrech krve. Doprovází ho jeho synek Atreus. Kratos obecně prošel velkými změnami. Už to není ten tvrdohlavý bůh války, který nejdřív koná, a pak občas myslí. V záběrech ze hry působí spíše jako moudrý stařík. To ale neznamená, že si při hraní nezařádíme. Kratův repertoár už netvoří meče přivázané na řetěze. Jejich náhradníkem se stala obouruční sekera, která poslouchá Krata jako boha hromů a blesků Thora jeho Mjolnir. Tedy až na ty blesky.  

Také se podíváme do neprobádaného prostředí. V Řecku už to mají všechna božstva dávno za sebou, takže se Kratos vydal na sever. Můžeme se tak těšit na zbrusu nové nepřátele, které jsme v sérii God of War ještě nikdy neviděli. Nesmíme zapomínat ani na mytické bestie. Jednu takovou jsme mohli vidět v jednom z prvních trailerů. Tento obrovský had zvaný World Serpant je v severské mytologii považován za hrozbu pro lidi. Jak ale v traileru můžeme vidět, Kratovi se snaží pomoct.  

Pro tuzemské hráče se v posledních dnech ohledně God of War objevila na internetu radostná zpráva ohledně lokalizace. Nový GoW bude obsahovat české titulky. Dokonce bych očekával, že bude hra přeložena kompletně, tedy když nepočítáme dabing. Za tohle má u nás Sony plusový bod.     

Pokračování 2 / 10

Spider-Man 

Datum vydání: První polovina roku 2018

Už pěknou řádku let čekáme na pořádnou hru s pavoučím mužem. Ne že by za ta léta žádná nebyla, třeba Amazing Spider-Man jich má hned několik. Zatím ale žádná z nich nedosahovala takových kvalit, aby se mohla měřit s konkurenčním Batmanem od DC. Arkhamská série je v dnešní době bezesporu tím nejlepším, co si můžete zahrát co se komiksových hrdinů týče. Insomniac Games se se svým převedením Spider-Mana do herního světa pokusí Batmana sesadit z pomyslného trůnu. Musíme uznat, že to vypadá opravdu nadějně.   

s4.png
s.pngs2.jpgs3.jpg

Po stránce hratelnosti se Spider-Man svému netopýřímu kolegovi na druhou stranu docela podobá. Hlavně soubojový systém vypadá dosti povědomě. Samozřejmě v něm najdete i hrátky s pavučinami. Souboje jako takové ale působí velmi dynamicky a v ukázkách ze hry bylo vidět, že při nich budeme moci využívat i prostředí. Bojování se ale můžete vyhnout. Většina misí totiž podle slov vývojářů půjde projít stealthově. U bossfightů se samozřejmě bitkám nevyhnete.  

Roli hlavního záporáka si tady stříhne Mistr Negative. Není to zrovna nejznámější postava z Marvel Univerza, a i to je jeden z faktorů, proč nás nový Spider-Man tak láká. Insomniac Games mohli vsadit na jistotu a dát tam místo Mistra Negativa třeba Green Goblina, Venoma nebo zkrátka nějakého záporáka, který je známější. S méně známou postavou si tak mohou dovolit více experimentovat. Samozřejmě se ale do jisté míry musí držet kánonu.   

Jen máme obavy z quick-time eventů, aby jimi nebyla hra přeplněná. Ukázka sice vypadala efektně, ale jestli takhle bude vypadat každá větší mise, hráči z toho nebudou mít moc radost. Hlavně aby byl ve hře volný pohyb po celém městě, což je pravděpodobně nejočekávanějším prvkem celé hry. Pak se v něm pár quick-time eventů lehce ztratí.  

Pokračování 3 / 10

The Last of Us 2 

Datum vydání: Rok 2018/2019

První díl Last of Us hodně hrál na city, dvojka v tomhle bude bezesporu pokračovat. V posledním traileru jsme ale také mohli vidět, že hra nebude nic pro slabé žaludky. Není úplně příjemné se koukat na to, jak někomu rozbíjejí ruku kladivem. Následné oběšení je také chuťovka, ostatně toto univerzum bylo vždy pro dospělé publikum a jsme rádi, že Naughty Dog nehodlá polevovat.

last4.jpg
last.jpglast2.jpglast3.jpg

Ne, že by se takové věci v prvním díle neděly, tady je na ně ale očividně kladen větší důraz. Jak jsme se dozvěděli při oznámení, opět uvidíme známou dvojici Joela a Ellie. Nedávno ale Naughty Dog potvrdili, že důležitou roli ve hře bude mít doposud neoznámená ženská postava. Joel a Ellie ale stejně zůstávají v hlavních rolích celého příběhu, minimálně do začátku. Odboček a dalších NPC ale ve hře bude více než dost.

I když vám zatím vydané filmečky mohou přijít jako předrenderované, opak je pravdou. Záběry jsou pořízené z nejnovější verzi jejich vlastního enginu běžícího na Playstationu 4 Pro a jak už jsme u studia zvyklí, dočkáme se grafických orgií. Nemůžeme se dočkat.

Pokračování 4 / 10

Days Gone 

Datum vydání: Rok 2018

Trochu Last of Us, špetka Uncharted a do toho zamíchat hromady zombíků. Nějak takhle by se dal popsat proces, během kterého vzniklo Days Gone. Může to znít jako jedno klišé vedle druhého, ve výsledku to ale vypadá dosti zajímavě.  

cover.jpg2.jpg3.jpg4.jpg

Už jenom samotný svět vypadá velmi dobře. Projíždíte se po něm v sedle svého věrného motocyklu. Vypadá, to že Days Gone bude mít spíše otevřený svět, který vám dá širokou škálu možností hlavně k likvidaci nepřátel. Během předváděčky na poslední E3 jste mohli vidět několik verzí průchodu jedné mise, kde se hlavní hrdina Deacon vydal zachránit svého kamaráda. Můžete využívat pasti, stealth postup nebo si to nakráčíte mezi nepřátele a dáte jim co proto.  

K vypořádání s nepřáteli se dají využít i freakeři, tedy zdejší variace zombíků. Můžete je třeba nalákat do nepřátelského tábora a oni se s vašimi problémy vypořádají během chvíle. Na druhou stranu i vaši nepřátelé freakery využívají ve svůj prospěch. V ukázce je to konkrétně vidět, když se Deacon prodírá skrz visící těla, která zprvu vypadají zcela bez života. Jak to nakonec dopadne se můžete podívat sami.  

V pustině ale nenarazíte jen na hordy freakerů. Ani zvířata se totiž zdejší apokalypse nevyhnula. Konkrétně jsme v akci mohli vidět vlky, kteří dokázali předběhnout jedoucí motorku, a také medvěda omotaného ostnatým drátem. Jestli se Deacon dostal z jeho spárů, zjistíme ale až v samotné hře. Rozhodně to ale vypadá náramně dobře.

Pokračování 5 / 10

Detroit: Become Human 

Datum vydání: První polovina roku 2018

Detroit je dalším dílem Davida Cage, který se v herní branži proslavil především díky příběhovkám Heavy Rain a Beyond Two Souls. Není to ale jenom on, je to celé studio Quantic Dream, které pracuje na této příběhové adventuře. Podle slov vývojářů to bude ta nejpropracovanější hra tohoto žánru, jaká kdy spatřila světlo světa.  

youtu.be-sAmKdZdfV1c (1).png
1.jpg2.jpgconnoc.png

Silná slova, která jsme slýchali už v době vydání Beyondu. I v tom případě vývojáři slibovali hory doly a ve výsledku hra jen těžko dosahovala kvalit jejich předchozího výtvoru. Detroit ale přes to všechno vypadá velmi nadějně.  

Možnost volby by v tomto případě měla opravdu něco znamenat. Ne jako u většiny her, kde volby neznamenají nic a ve výsledku dopadne všechno stejně. Bylo také potvrzeno, že i když se rozhodnete špatně, tak hra stejně neskončí. Pokračujete skrz celou hrou i se svými chybami a musíte si nést následky.

Celý příběh je rozdělen do několika propletených částí, přičemž v každé z nich se vžijete do jiné postavy. První z nich je Connor, android, který působí jako vyjednavač u policie. Další je androidka Kara, která působila i v technickém demu, ze kterého Detroit následně vzešel. Tím posledním je Marcus, který je hlavním aktérem ve vzpouře androidů. Na svět tedy budeme nahlížet z úplně jiných perspektiv.  

Detroit vypadá opravdu nadějně, ostatně jako většina her, které v našem výčtu najdete. Po ne tak úspěšném Beyondu si snad Quantic Dream už nedovolí zklamat svoje fanoušky. Naslibovali a ukázali toho hodně, teď ještě abychom to všechno při hraní našli.  

Pokračování 6 / 10

Death Stranding 

Datum vydání: Neznámé

Nikdo neví, co přesně to bude, ale všichni se na to těšíme jako ďas. Nějak takhle by se dala popsat nejnovější hra od Kojima Porductions. Death Stranding bylo oznámeno sice už dva roky nazpět, ale stále o něm víme jen zlomek informací. Trailerů už je dostatek, jak ale bude hra ve výsledku vypadat z nich rozhodně nevykoukáte. Navíc ani netušíme, zda vyjde letos, ale opravdu bychom si to přáli. Právě proto jsme se titul rozhodli na seznam zařadit. 

1.jpg3.jpg5.jpg6.jpg

Poslední trailer alespoň trochu naznačil, o co vlastně půjde. Norman Reedus v něm říká, že na začátku všeho byla exploze. Díky této explozi vnikl i život na Zemi, jak ho známe. Pak ale přišla další exploze. Sice je to málo, ale docela se tím vyjasnilo pár věcí. Ve hře půjde o spojení dvou světů, dimenzí, realit. Říkejte si tomu, jak chcete, prostě se do lidského světa dostanou nelidské věci. Také se dějí divné úkazy. Například z ničeho nic přestane fungovat gravitace.  

V letošním roce se už všechno dozvíme. V různých rozhovorech se můžete dočíst, že ani lidé kteří s ním spolupracují pořádně nevědí, o čem má vlastně Death Stranding být. A my to máme poznat z pár trailerů? No tak snad to čekání bude stát za to, protože jestli se to Kojimovi nepovede, tak dle mého budeme svědky jednoho z největších průšvihů herní historie.  

Pokračování 7 / 10

Final Fantasy 7 Remake 

Datum vydání: Rok 2018

Letos už to budou tři roky od oznámení vývoje kompletního remaku sedmého dílu série Final Fantasy. Poslední dobou je kolem tohoto projektu ticho, to by se ale mělo změnit. Z posledních uveřejněných informací se totiž dočtete i o tom, že hra má vyjít v roce 2018.  

f3.png
f.jpgf2.jpgf4.jpg

Naštěstí to nebude remake, jaké většinou Square Enix dělá. Půjde opravdu o předělávku, žádná prostá úprava a vytažené rozlišení. Z toho důvodu také vývoj trvá tak dlouho. Ti z vás, kdo původní Final Fantasy VII hráli, jistě dobře ví, jak velká hra to je. Jen samotný příběh trval dohrát několik desítek hodin, a to nemluvíme o nepovinných bossfightech a dalších věcech, které hratelnost natahovaly až několikanásobně. Z důvodu velikosti bude také hra rozdělena na tři části. Vývojáři řekli na rovinu, že kdyby hru vydali v celku, museli by z ní některé části vypustit.  

Krom vzhledu se bude předělávat i samotná hratelnost. I když hráči vzpomínají, jak skvěle se původní FF VII hrálo, v dnešní době by to už moc nefungovalo. Proto vývojáři soubojový systém přiblížili spíše k modernějším dílům série. Jeden z vývojářů řekl, že dlouho se do vývoje remaku nechtěli pouštět, protože je velmi těžké předělat takovou hru s využitím moderních technologií. Tetsuya Nomura to také rozhodně nebere na lehkou váhu. Chce, aby remake byl co možná nejvěrnější původní verzi.  

Pokračování 8 / 10

Shenmue III 

Datum vydání: Druhá polovina roku 2018

Nejen oznámení remaku FF VII vyvolalo na E3 konferenci Sony v roce 2015 obrovský poprask. Stačilo, aby zazněl úvodní motiv série Shenmue a dav začal šílet. Řada z vás možná tuhle značku vůbec nezná, všeobecně je ale tak nějak považovaná za kultovní záležitost.  

sh2.jpg
sh.jpgsh3.jpgsh4.jpg

První Shenmue vyšlo jen pro konzoli Sega Dreamcast, proto se nedostal k tolika hráčům. Dvojka se pak podívala i na první Xbox. Byla to jedna z prvních her, která by se dala nazvat městskou akcí. Už tehdy se tam také objevovaly quick-time eventy. Tou nejdůležitější částí hry byl ale pro mnohé hráče příběh, který je i po všech těch letech nedokončený.  

Yu Suzuki se během posledních let podělil o spoustu informací ohledně vývoje, stále ale nebylo vyřčeno to, na co čekají zástupy hráčů – datum vydání. Nedávno se ale Suzuki nechal slyšet, že rok 2018 bude pro Shenmue stěžejní. Z toho si tedy můžeme odvodit, že letos si konečně zahrajeme další kapitolu nedokončeného příběhu. K jeho dokončení ale jeden díl stačit nebude. Nedlouho po oznámení vývoje Yu Suzuki prohlásil, že zbytek jeho příběhu se do jedné hry rozhodně nevejde. Takže vydání trojky a následné oznámení pokračování? Za to bychom se rozhodně nezlobili.  

Pokračování 9 / 10

Shadow of the Colossus 

Datum vydání: 7. února 2018

Shadow of Colossus vyšel původně na druhý Playstation a šlo o kultovní umělecký počin, na který nelze zapomenout. A co byste neřekli, teď se připravuje jeho předělávka. Jeden remaster už ale takhle hra na svém kontě má. Vyšla ve vylepšené verzi pro PS3, kde byly vylepšené textury a grafika celkově. To samé by mohli vývojáři ve verzi pro Playstation 4 udělat také, ale naštěstí se tak nestalo. Hra dostane kompletní předělávku, která svým vzhledem i hratelností obstojí i mezi dnešními hrami.  

col3.jpg
col.jpgcol2.jpgcol4.jpg

Již potřetí se tedy vrátíme do pustého světa, jehož jediným obyvatelem je náš hlavní hrdina Wander a společnost mu dělá jeho kůň Agro. Samozřejmě nesmíme zapomínat na obří kolosy, které se vrací tam, odkud přišli a nikdo neví proč.  

Oproti původní verzi vypadá Shadow of the Colossus opravdu nádherně. Nový kabátek hře sluší stejně jako její hudební doprovod. Nebude trvat dlouho a už se zase můžete vydat na souboj s kolosy. Remake totiž vychází už 7. února.  

O týmu ICO letos nejspíš ještě uslyšíme ve spojitosti s jejich připravovaným a tajemným novým titulem. Fumito Ueda nedávno vypustil obrázek, který naznačuje, že nás čeká jeho zbrusu nový výtvor. Tak snad na E3.

Pokračování 10 / 10

Ghost of Tsushima 

Datum vydání: Neznámé

Už pár let se spekulovalo o tom, na čem dělá studio Sucker Punch od té doby, co dokončilo poslední díl série Infamous. Teď už je vše jasné. Z moderních měst plných nadpřirozených sil se přesuneme do Japonska minulých let. Konkrétně do roku 1274 na ostrov Cušima, který leží mezi Koreou a japonskými ostrovy.

gh4.png
gh.pnggh2.pnggh3.png

Nečekejte ale žádnou historickou simulaci. Vývojáři sice řekli, že se historie držet budou a japonskou kulturu budou respektovat. To už ovšem neplatí o postavách a příběhu. V tomhle případě už vývojáři popustili uzdu fantazii. Stejně to platí i o prostředí. Tvůrci sice navštívili Cušimu hned dvakrát, aby nasbírali potřebné materiály, ale převedení ostrova 1:1 do herního světa se neplánuje.  

Realita tak hře bude tvořit jen základy příběhu a kulisy kolem celého dějiště. I když jsme viděli jen pár minut záběrů, tak v nich prý bylo ukázané víc, než bychom čekali. Vše, co ve videích vidíme jsou reálné herní lokace, kam se poté ve finální hře budeme moci podívat. Video tedy nebylo vytvořeno jen proto, aby vypadalo dobře.  

Informací je žalostně málo, ale to jistí veletrh E3, který se bude i letos již tradičně konat v létě. Sony se dříve nechalo slyšet, že u jejich titulů už nebude mezi oznámením a vydáním tak dlouhá časová prodleva, jako to bylo dříve. Pokud je to i případ Ghost of Tsushima, moli bychom se dočkat ještě ve druhé polovině letošního roku.    

A na jaké PS4 pecky se těšíte vy? Podělte se v diskuzi pod článkem!

V našem příštím speciálu se budeme věnovat další platformě.

Určitě si přečtěte

Články odjinud