9
Fotogalerie

Preview: Dark Void - s hlavou v oblacích

Tajemství vzdušného sexu stále neodhaleno. Jako předehra ale Dark Void funguje docela dobře. Přesvědčte se sami.

Znáte ty chvilky, kdy se ráno proberete, po chvíli přesvědčování se vyhrabete z teplého náručí vaší postele, políbíte ženu na rozloučenou a... nahodíte trysky a odletíte do práce? Že ne? Tak to byste si rozhodně neměli nechat ujít Dark Void! Pravda, ten vám sice nenabídne teplou postel, ženu si budete muset taky ulovit sami, a i to kafe bude hnusný, ale jet-pack, ten jet-pack. Ten bude!

 

VIDEO: 917 'Dark Void - ukázka hraní'

Právě na něm totiž bude záviset vaše přežití v nové hře od tvůrčího týmu Airtight Games. Ano, říká se sice, že bez žen se nedá žít, ale klidně vsadím svůj měsíční plat a spodky našeho milujícího šéfredaktora, že po procitnutí ve světě, v němž vládnou věčně naštvaní roboti, dáte přednost (ať už dobrovolně, či nikoliv) spíše obranné technologii.

Zajímavý by měl být i boj na zemi, jež si bere to nejlepší z Gears of War a přidává špetku originality, nabyté díky té kovové věcičce na vašich zádech

Pravda, ženština coby živý štít je skvělý nápad, bohužel však jen do prvních pár zásahů energetickými projektily. Nevěříte? Zeptejte se Willa, dopravního pilota, jenž shodou neuvěřitelných náhod skončil tak, jak skončil, a po celodenním zabíjení oživlých toasterů je rád, že mu zůstala alespoň pravačka.

Uf-oni jsou tady!

Stejně jako byli nadšení i návštěvníci zahraniční výstavy CES (Consumer Electronics Show), kteří mohli na krátký okamžik drtit gamepad v rámci testování demoverze téhle akční pecky. I přesto, že ona hratelná ukázka byla kratší, než amatérský snímek pro dospělé, šťastlivci, již ji okusili, neopomenuli pět na vývojáře chválu. K demu se ale díky bohu dostali i ostřílení profíci z populárního internetového magazínu Gamespot, díky čemuž se na několika málo následujících řádcích dozvíte i o nedokonalostích Dark Voidu, na nichž, jak doufáme, vývojáři ještě pořádně zapracují.

darkvoid_01.jpg darkvoid_02.jpg

Nebuďme ale tak hrr, vezměme to raději hezky popořádku. Demoverze téhle netradiční TPS (third-person shooter) nabízela odvážným návštěvníkům možnost postavit se na stranu lidského pokolení, a společně s výše zmíněným Willem dostat konvoj plný přeživších do bezpečí.

Ženština coby živý štít je skvělý nápad, bohužel však jen do prvních pár zásahů energetickými projektily

Jakkoliv snadně se to může jevit, opak je pravdou. Mezi vámi a svobodou totiž stojí energetické pole (symbolizované trojicí generátorů), pozemní jednotky, neidentifikovatelné létající objekty a v neposlední řadě i jakási přerostlá pračka v podobě škorpiona, která rozhodně neběhá na jemný chod. Pro muže, vybaveného jen jet-packem, pár granáty a dvěma zbraněmi, docela náročný úkol.

art.jpg

Proto jste tu ale vy, zkušení hráči, kteří nepropadají panice a ví, kam tyhle potvory nakopnout, aby se už nezvedly. Škoda jen, že v boji o přežití se na stranu vašich nepřátel dost často přidávala i hra sama. Konkrétně ovládání, jež prý potřebuje ještě krapet poladit. Zvláště pak obsluhování jet-packu, které je soustředěno na triggery a čas od času vygeneruje chybky v akceleraci, či stoupání a klesání (hra sice běhala na PC, ale ovládání bylo naroubováno na X360 ovladač).

darkvoid_03.jpg darkvoid_04.jpg

Oproti tomu UFO je podle zahraničních redaktorů jedním z největších kladů Dark Voidu. Po jeho úspěšném zcizení vám totiž říká pane mašinka, s níž se létá jedna radost a to doslova ve všech směrech. Pokud se programátorům nějakým nedopatřením podaří tuhle část nezkazit, mohl by se z ní velice rychle stát tahoun hry.

Gigantické animace

Neméně zajímavý by však měl být i boj na zemi, jež si bere to nejlepší z Gears of War a přidává špetku originality, nabyté díky té kovové věcičce na vašich zádech. Jenže zatímco boj na dálku je téměř bezchybný (alespoň v rámci žánru), ten na blízko notně pokulhává. V podstatě se skládá pouze ze zběsilého mačkání jednoho tlačítka pokaždé, když se náhodou přiblížíte víc, než by vám bylo milé. Titul by se tak mohl v tomto směru stát rychle stereotypním, což by, jistě mi dáte za pravdu, byla velká škoda. Co je ovšem pozitivní, je skutečnost, že je to vesměs jediná chyba (v této části), na niž přítomní v průběhu hraní narazili.

darkvoid_05.jpg darkvoid_06.jpg

Mnohem více zábavy pak skýtá souboj s bossy, nebo prostě jen většími nepřáteli. K jejich anihilaci totiž nebude stačit prosté vyprázdnění dostatečného množství zásobníků. Neméně důležitou složkou v boji bude i vaše nápaditost a do jisté míry i šikovnost. Každá z těchto "moc-metrových" oblud totiž bude disponovat několika slabými místy, na něž budete muset přijít a posléze i útočit. Teprve poté vám bude dána možnost vyletět, nebo vyšplhat, k hlavě nepřátelské obludy a po vzoru God of War jí zasadit smrtící ránu. To v praxi znamená mačkání různých čudlíků, v různém pořadí, většinou za doprovodu efektních animací.

VIDEO: 907 'Dark Void - ukázka hraní'

Těch by se ostatně ve hře mělo nacházet dost a dost, k čemuž po chvíli testování došli i herní novináři. Unisono si totiž pochvalovali technické zpracování hry, které je na vysoké úrovni a nabízí tak případným zájemcům unikátní požitek, doprovázený křikem umírajících a pláčem utíkajících.

Sice vám nenabídne teplou postel, ženu si budete muset taky ulovit sami, a i to kafe bude hnusný, ale jet-pack, ten jet-pack. Ten bude!

Vyzdvihnutí se však dočkalo především naanimování hlavního hrdiny, jež je prý úchvatné, čemuž vydatně napomáhá kvalitní zpracování funkce jet-packu a boje nablízko. Stejnou pochvalu si přitom zasloužily i efekty zbraní, které v rámci možností působí věrohodně a skvěle dotvářejí atmosféru titulu.

darkvoid_07.jpg darkvoid_09.jpg

Dark Void je zkrátka příslibem kvalitní hry, jež staví na několika zajímavých herních mechanismech, které, pokud budou správně vyladěny, by mohly na hráče působit jako magnet. Hoši z Airtight prostě vědí, co dělají, což na nás dýchá z každého vypuštěného záběru. Umně střídají boj ve vzduchu a na zemi tak, aby hra nikdy nepůsobila stereotypně, přičemž si dávají dobrý pozor i na budování atmosféry, která může vyprchat jediným chybným krokem. Pokud ale vše dopadne tak jak by mělo (a jak bychom si přáli), ke konci tohoto roku nás navštíví možný kandidát na cenu nejlepší letošní akce.

Určitě si přečtěte

Články odjinud