Preview: Far Cry 2 – cesta do afriky, ale tentokrát ne na safari

Preview: Far Cry 2 – cesta do afriky, ale tentokrát ne na safari

Žádní mutanti, žádný ostrov a hlavně žádné genetické nesmysly. Na všechno, co milujete či nenávidíte z Far Cry, nadobro zapomeňte! Na příští rok chystaný druhý díl bude mít se svým předchůdcem společné jen zavedené jméno. Nové Far Cry zcela odlišnou hrou v odlišném prostředí a s novými hrdiny.

Platforma: PC
Typ hry: Akční RPG
Výrobce: Ubisoft Montreal
Vydavatel: Ubisoft
Datum vydání: 2. čtvrtletí 2008

Jistě, pohled z první osoby a formát klasické 3D střílečky se nezmění, to dá rozum, ovšem u všeho ostatního nezůstal kámen na kameni – a to doslova. Nový příběh je vsazen do horkých lokací, tentokrát na neklidný africký kontinent, který snad nejvíce připomíná Tanzanii. Tvůrci nelenili a vydali se v malé expedici do Keni a zejména pod Kilimandžáro, aby získali osobní zkušenosti s místními lidmi, přírodou i zemí. Ráz krajiny ve Far Cry 2 je tak ovlivněn právě těmito oblastmi, i když ve hře budete procházet pouze jakousi fiktivní africkou zemí.

Krajina na sto způsobů

Ptáte se, proč zrovna Afrika? Na to je lehká odpověď. Právě země tohoto kontinentu je vlastně neustále proměnlivá součást zdejšího křehkého ekosystému, kde říční delty následují bažiny, poté povrch přechází do pralesů a přes horský masiv se nakonec v nehostinných pouštích pozvolna vytrácí život. A s podnebím je to podobné. Vysoká denní vedra přenechávají v noci vládu nepříjemnému chladu a místní strašlivé bouřky také nikde jinde nespatříte. Všechno tohle bude přitom obsaženo i ve Far Cry 2.

Počasí má být mocným spoluhráčem i protivníkem zároveň. Nejde jen o dynamickou změnu denní doby s krásnými východy i západy slunce, ale hlavně o následky přírodních živlů, v našem případě hlavně ohně a větru. Při veliké bouřce může blesk zapálit třeba strom, přičemž pokud bude více foukat, ve směru větru se požár začne lavinovitě šířit, než ho následující déšť zcela uhasí. Model krajiny je přitom schválně navržený tak, aby se oheň nemohl dostat přes celou herní plochu, protože mu to znemožňují přírodní překážky (jako skalní masiv či řeka). Tím se přímo nabízí chytré využití ohně pro vlastní účely.

Oheň je přítel tvůj

Když začnou bolet nohy

Již první Far Cry nabízel osvěžující a navýsost pohodlné řízení několika různých dopravních a bojových prostředků, takže ani ve dvojce tomu nemůže být jinak. Základními vozidly jsou samozřejmě auta, zastoupená povětšinou několika variacemi na terénní osobáky a pick-upy. Očekávané jsou i motorové čluny, ale nebude chybět ani tolik oblíbené rogalo s možností střelby z ruční zbraně a také rychlé osobní vznášedlo. Celkem si zařídíte 14 dopravních prostředků ve vzduchu, na zemi i na vodě.

To nejlepší na válce...

…jsou samozřejmě zbraně, bez nichž by bylo každé válčení jen máváním do větru. Far Cry 2 není jiné a široký zbraňový arzenál dovoluje útočit rovnou několika způsoby. Mezi třicítkou kvérů naleznete klasické jedno- i dvouruční samopaly (prý si zastřílíte i z českého škorpiónu), brokovnice, odstřelovací pušky, plamenomet, pancéřovku nebo raketomet. Chladné zbraně zastupuje jednoduchá, ale o to více smrtící mačeta. Zbraní bude vždy dostatek, takže skoro v každém případě si budete moci vybrat likvidující náčiní podle zamýšleného útoku, nikoli naopak.

Nachází se nepřátelský tábor s plátěnými stany uprostřed husté vegetace a již několik dní nepršelo? Tak to bychom mohli mravenečky pěkně vykouřit, že? Stačí se tedy postavit na správné místo a zjistit, odkud vítr vane, což se pozná podle směru ohýbání menších větviček a trávy! Jeden docela malý plamínek pak za krátkou dobu způsobí dokonalé zničení základny, o což se s radostí sobě vlastní postará pěkně vysušená travička. Po požáru vždy zůstane opravdové spáleniště, které pak v mírně zrychleném tempu příroda sama postupně vyléčí. Pokud se vrátíte za nějakou dobu na stejné místo, velkou katastrofu již bude připomínat pouze několik zčernalých uhlíků v mladé trávě.

 

Nejen travní porost se bude realisticky ohýbat. Sice i nyní je to pěkná součást skoro každé lepší hry, ale uvědomte si, že animace rostlin a stromů je většinou pouze předdefinovaná, tedy bez závislosti na dalších přírodních vlivech. Ve Far Cry 2 se reálně klátí celé keře a stromy, přičemž silná vichřice může klidně způsobit menší polomy. To pak bude mít fatální vliv na hratelnost, protože přes zatarasenou cestu neprojedete, i když si to vaše poslání zrovna nutně žádá. V tom případě opět pomůže menší požár, který překážející dřeviny spálí na troud, nebo použití nějaké těžší zbraně.

Předpověď počasí se bude hodit

Grafika běží na zcela novém enginu pojmenovaném Dunia, který je stejně jako celá hra dílem chlapců z montrealského studia Ubisoftu. A když už jsem nakousl reálné větrné hrátky, nelze zapomenout na oblohu. Dnes není animované mračno ničím výjimečným, ovšem ve Far Cry 2 se oblačnost pohybuje nejen ve směru foukání větříku, ale také podle jeho rychlosti, což ale asi pohledem jen těžko rozpoznáte. Velmi dobře vypadají zvláště exploze a kouřové efekty, přičemž mnoho součástí prostředí včetně vozidel i budov lze buď kompletně zničit, nebo alespoň spálit na uhel.

Nově pojatý je samozřejmě i příběh, který nemá s prvním dílem vůbec nic společného. Vybraného hlavního hrdinu či hrdinku v úvodu zastihnete na smrtelné posteli v jedné shnilé chatrči, kde jí vysvobozující pistoli s kulkou zanechává hlavní záporák celé hry, zločinecký boss jménem Šakal. Hlavní úkol prostupující celou hrou zní dostihnout a zabít Šakala za každou cenu. Ovšem na začátku vůbec netušíte, jak jste se v chatrči ocitli a proč u vašeho lůžka trůnil právě obávaný kápo drogového kartelu, který v posměšném tónu nabízel trochu podivnou medicínu. Ve fiktivní africké zemi hoří velká občanská válka mezi dvěma znepřátelenými frakcemi, přičemž probíhající konflikt je využíván i jako zástěrka pro nelegální drogové obchody a machinace.

  

V každé takové krizi nesmí chybět žoldáci, kteří jsou najímáni oběma znepřátelenými klany. Jedním ze žoldáků jste i vy, ovšem při práci sledujete spíše své vlastní a krapet ušlechtilejší cíle. Před startem dobrodružství si můžete svobodně vybrat nejen z tuctu mužských i ženských postav, ale také jednu ze čtyř specializací (inženýr, medik, odstřelovač a kovaný bitkař). Zbývající charaktery později potkáte většinou jako přátelské postavy. Ty jsou pro váš postup mnohdy klíčové, protože vám v krajním případě klidně mohou zachránit život. Léčení zranění pak probíhá obvyklou chvilkou klidu, kterou vyřešíte lehčí poranění indikované zrudnutím obrazovky, zvýšeným srdečním tepem a přerývavým dechem. Pokud utrpíte v tomto stavu další zásahy či zranění, je již nutné v krátkém časovém limitu bleskově stisknout určené tlačítko.

Tímto pokynem si vytáhnete například kulku z těla ven, což má ukazovat mnoho desítek různých animací, jež se vždy spustí na základě daného typu zranění. Pokud stisknete špatné tlačítko nebo nestihnete časový limit na uzdravení, přichází okamžitá smrt a restart z nejbližšího checkpointu či poslední uložené pozice. V tu chvíli vám ale může pomoci právě kolega, který v poslední možné chvíli zasáhne a pomůže vám s léčením vašich poranění. Nicméně podobné situace, respektive kooperace s dalšími postavami nebudou tak časté, aby se pomoci nedalo zneužívat ve velkém. I nepřátelé se mají chovat logicky a rozumněji, než v poslední době bývá u konkurenčních her zvykem.

Kolegiální protivníci

To nejhorší ve válce…

…často způsobují poškozené a zaseknuté zbraně, které se rozhodnou stávkovat zrovna v momentu, kdy stojíte tváří v tvář nelítostnému nepříteli. Ve Far Cry 2 se častá výměna i stejné zbraně bohatě vyplatí, protože každý výstřel ji opotřebovává, takže s postupem času se vám puška může v nejhorším možném okamžiku poškodit nebo zaseknout. Staré a zrezivělé kvéry raději přenechejte svým protivníkům.

V buši nejste nikdy sami

Co by to bylo za rozlehlý svět bez jeho přírodních obyvatel? Afrika je proslulá množstvím úžasné zvířeny a nikde jinde by neměla vaše paní učitelka tak názorné exponáty k demonstraci potravního řetězce. I na zoology Far Cry 2 myslí, a tak potkáte v savanách, řekách i lesích množství rozličné zvěře včetně mnohohlavých stád gazel a antilop. O to, aby se tato ladná stvoření ve hře nepřemnožila, se již postarají predátoři jako např. lvi, takže se nemusíte bát kolísání frameratu kvůli mnoha pohyblivým objektům na obrazovce.

Nepřátelstvo se rekrutuje ponejvíce z různě vycvičených a vyzbrojených bojůvek, které slouží jedné znepřátelené straně. Frontální útok na jejich základnu tak v některých probudí instinkty zabijáků, ovšem jiní raději vezmou nohy na ramena, což platí hlavně v případech, kdy je skupina protivníků menší a špatně vyzbrojená. V opačném případě někdo hbitě usedne za volant a bude se snažit vás přejet, přičemž ostatní se rozutečou za kryty a započnou odvetnou palbu. Pokud někoho zasáhnete, často k němu přiběhne kolega a bude se zraněného snažit odtáhnout z dosahu vašich kulek.

 

Nastat ovšem může i horší varianta, kdy vám při útoku začne jaksi téct do bot, například kvůli větší přesile nepřátelských vojáků a partyzánů. Rozum velí bleskově usednout za první dopravní prostředek v dosahu a rychle ujet na plný plyn. Jenže ve zpětném zrcátku překvapivě uvidíte organizované stíhání vaší maličkosti, kdy vojáci nasednou do zbývajících vozů nebo i za namontované kulomety a začnou vás pronásledovat. Jelikož dvěma po zuby ozbrojeným autům se špatně ujíždí, nebudete mít jinou možnost, než se rychle dostat do první vesnice či osady a zvolit boj tváří v tvář v uzavřenějších interiérech, kde mohou cizí vojáci začít panikařit.

Kromě hlavní příběhové linky vrcholící odpravením nebezpečného teroristy se budete moci věnovat také postranním úkolům, přičemž svým chováním přímo ovlivňujete jednání druhé strany. V nepovinných misích můžete například zablokovat prodej a dodávku nových zbraní jedné z frakcí, což bude mít samozřejmě vliv na morálku vojáků. Ti pak se starými zbraněmi nebudou tolik ochotní riskovat krk pro zájmy svých bohatých šéfů. Splnění vedlejšísch úkolů se odrazí na chování nepřátelských stran, což vám může často ulehčit dosažení vašich vlastních cílů. Hodně často se Far Cry 2 přirovnává k počítačovému Boiling Pointu.


Se sirkami si nehrajte!

Kdo nabídne víc?

Můžete zkrátka pracovat pro určitou skupinu či kartel, zrovna jak se vám to hodí, přičemž v domácím táboře vzroste vaše reputace, ovšem na druhém břehu vás za to jistě před nastoupenou jednotkou nepochválí. Něco podobného jsme vlastně již viděli v Mercenaries na prvním Xboxu nebo ve stařickém GTA 2. I Far Cry 2 má velmi podobný, tedy plně celistvý a otevřený svět, ve kterém máte skoro absolutní volnost již od úplného začátku. Kontinent je rozdělen na dvě části a každá se chlubí rozlohou 25 km čtverečních. Druhá půlka se nicméně zpřístupní až později. Jistě vás potěší, že ani jednou neuvidíte otravné slůvko loading, protože se lokace do paměti streamují na pozadí. Výhled pak nebude skoro vůbec nic rušit. Jediný viditelný prvek na obrazovce je totiž pouze počet nábojů v zásobníku.

V tak rozlehlém prostředí se ztratíte, ani nevíte jak. Abyste zbytečně nebloudili k cíli mise či novému úkolu, je k dispozici kompas a také papírová mapa. Ovšem jak vidno, pro zobrazení budete muset nejdříve zašátrat do kapsy, obě pomůcky totiž samozřejmě nejsou trvale viditelné na obrazovce. V podobných detailech se tvůrci vyžívají. Všímavější hráče jistě potěší, že už by se neměli nadít tolika čtyřčat a paterčat v řadách nepřátelských vojáků. V současné době prý mají grafici hotovou kompletní sadu hlav, obličejů a oblečení, takže pravděpodobnost, že narazíte na nějaké dvojče právě zabitého vojáka, je co nejvíce minimalizována, ale podle mého soudu na „bratry“ sporadicky určitě natrefíme.

Světlé stránky hry
  • Obrovský, realistický svět
  • Měnící se počasí
  • Dynamické herní úkoly
  • Umělá inteligence
Temné stránky hry
  • Nabídne přísný realismus dost zábavy?
  • Je to něco nového, nové věci se mohou pokazit

Far Cry 2 tak má rozhodně potenciál zaujmout nejen početnou komunitu fanoušků prvního dílu, když hlavně v audiovizuálním provedení přináší několik vítaných vylepšení. Těžko sice čekat nějakou převratnou hru, nicméně jestli se bude dvojka hrát alespoň tak jako její předchůdce, bude o skvělou zábavu a napínavé putování předem postaráno.

Jak se těšíme: 90 %

Určitě si přečtěte

Články odjinud