Preview: Scrapland – My, roboti

Preview: Scrapland – My, roboti

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké by to bylo být být robot? Nebo dokonce robot-novinář? A co takhle robot-novinář řešící záhadu sériových vražd na obří vesmírne stanici plné robotů? Známý vývojář American McGee s týmem Mercury Steam se rozhodl, že zkusí zodpovědět tyto otázky. Pojďme společne nahlédnout pod pokličku jedné z nejoriginálnějších her, co se v současné době připravuje.

Vítejte na Chiméře

O co má vlastně jít? Scrapland by se dal víceméně popsat jako futuristické GTA s roboty v hlavní roli, s prvky ne nepodobnými hře Omicron: Nomad Soul a se spoustou svérázného robotího humoru. Celá hra se bude odehrávat na obří orbitální stanici Chiméra, kde jediné obyvatelstvo jsou roboti všech tvarů veliskotí a barev. Ostatně i sám hlavní hrdina je robot. Jmenuje se D-Tritus a sám sebe zkonstruoval na daleké vesmírné skládce a na Chiméru přilétá najít práci.

   

To jste vy, odvážný reportér D-Tritus * Blízká setkání podivných druhů * Tohle je váš šéf, vypadá drsně, co?

Získá práci reportéra a jeho úkolem se stává přijít na kloub záhadné sérii vražd zdejších robotů.  K tomu mu má dopomoci nejen jeho šarm a intelekt, ale také nově nabytá schopnost - a sice přístup k Velké Databázi (Great Database), s jejíž pomocí se může hackovat do jiných robotů a používat tak jejich přednosti a schopnosti při plnění úkolů. Když už jsme u úkolů, má jich být šedesát a dle tvůrců budou nelineární. Vždy bude pouze přesně definován cíl a způsob řešení si už vyberete sami. Celá hra nemá být zbytečně komplikovaná, autoři dávají větší důraz na plynulost hraní než na nějaké složité herní situace.

Projdeme se…

Hned jedna z prvních scén po příletu na Chiméru dává tušit, že tady se opravdu na vážnost nehraje. D-Tritus se ocitá v baru na Chiméře a před ním odříkává hamletovský monolog robot držíc místo lebky vlastní hlavu. Mimochodem, jmenuje se Crazy Gambler a podle svého jména se opravdu chová. Neustále se kymácí, občas psychoticky vykřikne, ve tváři šíleny výraz; prostě „normální“ robotí šílenec. Crazy Gambler se rád vsází a zadává vám tzv. „crazy bets“, což jsou úkoly, po jejichž splnění dostanete vždy nějakou odměnu. Poté, co budete přijati jako reportér, vám starý redakční foťák Sebastian umožní zmiňovaný přístup do Velké Databáze, což je stroj.

K hacknutí vybraného robota stačí k němu dojít zezadu a zmáčknout pravé tlačítko myši - a voilá, jste někdo úplně jiný. Má to ovšem svoje úskalí; za prvé je na to potřeba velká spousta energie, která se pomalu dobíjí, a za druhé je hackování protizákonné, takže pokud vás někdo během hackování uvidí, spustí se alarm a v následujících chvílích se musíte vyhýbat všem skenerům, které by (kdyby vás spatřily) na vás okamžitě poslaly zdejší policii. A ta by se vámi nemazlila.

   

Jeden z nesčetných závodů na Chiméře. Zrovna jsem druhý, ze dvou * Arcibiskup a v pozadí vzášedlo ve tvaru mamuta, i takové věci se dají vidět * No nevypadá Chiméra nádherně?

Uváděl jsem, že hacknutím se do jiného robota získáte jeho schopnosti. Pojďme si tedy pro lepší představu některé schopnosti uvést. Například takový bankéř dokáže okrádat další roboty, policista si bezelstně říká o úplatky, starosta dokáže uspat atd., což dokazuje nejen smysl autorů pro humor, ale možná také jejich smysl pro realitu. Mezi další schopnosti různých robotů pak patří například oslepování, rychlý běh, skákání a podobné. Za zmínku stojí také zdravotní sestřičky, které gigantickým kladivem omračují roboty, čímž dávají výrazu zdravotní péče novou dimenzi.

A protože jsme na opravdu velké orbitální stanici a všude pěšky nedojdeme,  bylo by vhodné mít nějaký dopravní prostředek. Což máme a tím je vznášedlo. Tímto se elegantně dostáváme k druhé části hry, a to sice k dopravě po městě, vzdušným soubojům a dalším radovánkám, které se dají provádět se vznášedly.

…nebo raději poletíme ?

Základní jednotkou zdejší dopravy jsou tedy vznášedla, nebo se tomu dá říkat třeba i stíhačka - jak chcete. Existuje jich spoustu druhů, které liší svojí velikostí, rychlostí, výzbrojí, výdrži, délkou akcelerace a podobně. Na speciálních místech na Chiméře označených na mapě klíčem (takovým tím na povolování matic, ne do dveří) si dokonce můžete svoje plavidlo libovolně vyzbrojovat a vylepšovat, záleží samozřejmě na každém vznášedle co a jak. Upravovat se dá jak rychlost, tak pancéřování, o zbraních nemluvě. Nebo si můžete rovnou nové vznášedlo celé vyrobit.

Samotné ovládání je klasická kombinace myš a klávesnice - na klávesách zrychlujete, zpomalujete a strafujete, na myši se poté koriguje výška letu a zatáčení. Na pravém tlačítku  máte akceleraci, na kolečku měnění zbraní, na levém střelbu. Zvláštností jsou letové hladiny, může letět po zdejších verzích silnic, kde se pohybujete rychleji, nebo můžete létat volně ve vzduchu, což je ale pomalejší, avšak dostanete se však na místa, kam „silnice“ nevedou.

   

Railgun. Dost děsivá zbraň * A tohleto děsivé stvoření je bankéř * Si dovolujete, co? Na menšího

Celou dobu se ale musíte vyhýbat provozu, proto je nejlepší výšku letu průběžně střídat. Vypadá to skvěle, chvíli si to sypete po silnici, před vámi najednou dvě vznášedla, není kam uhnout, tak to zvednete do vzduchu, vyhnete se jim a po chvilce dosednete před ně a můžete vesele pokračovat dál. Všude kolem je hustý provoz, okolo vás létají další auta, policisté pronásledují zločince, transporty vozí náklady; no prostě radost pohledět.

Abyste nikde nezabloudili, celou dobu máte v levém dolním rohu minimapu ve stylu GTA. Na svoje vznášedlosi můžete navěsit spoustu druhů ničivé výzbroje, jako jsou  klasické lasery, rakety, ničívý railgun a podobné zábavné věcičky určené primárně k destrukci.

Zábava s více roboty

S multiplayerem tvůrci počítají, plánuje se ale pouze ve formě soubojů vznášedel. Bude jej moci hrát až 64 hráčů naráz, samozřejmostí budou klasické módy jako je deathmatch, capture the flag a další. K dispozici bude hra jak přes internet, tak přes LAN.

Na co se těšíme
  • Skvělá grafika
  • GTA trochu jinak
  • Hackování robotů
  • Atmosferické létání
  • Spousta humoru
Temné stránky hry
  • Může být repetitivní
  • Nastane apokalypsa a Scrapland nevyjde

Jak to vypadá ?

Grafika vypadá výborně, všechno má kovový tón, díky použití technologie motion blur budete mít při létání super pocit z rychlosti. Chiméra je jako živá, všude provoz, obří větráky, neóny, vysoké budovy, světla, parkoviště pro vznášedla a spousta dalších věcí. Uvnitř budov je čilý ruch, v baru se roboti baví, tancují, poskakují, ve vydavatelství novin pořád někdo někam spěchá, roboti pracují a na všechno dává pozor policie. Atmosféra prostě skvělá, člověk by pomalu toužil se přestěhovat.

Samotní roboti jsou také perfektně zpracovaní, každý vypadá jinak, živě gestikulují, mrkají, různě se pohybují; například sekretářka Betty sexy vrtí boky nebo samotný D-Tritus má cool povlávající kovový culík a ofinu. Jednotliví roboti mají vlastní charakter, od pohodového D-Trituse přes drsného šéfa až po dobrosrdečného Berta. Každému poté dodává osobitý ráz výborný dabing - roboti prostě vypadají a chovají se jako živí.

   

Sekretářka Betty, docela kost. I když, spíš docela plech * Hmm, poněkud přesila, ale zvládnu to * Že by přiznání k policejní brutalitě?

Hudba je atmosferická, dobře zvolená a mění se dle prostředí. Zvukům se taky nedá nic vytknout. Jak to tedy tak vypadá, je na co se těšit - čeká nás kombinace sci-fi GTA s originálními prvky, spoustou humoru a perfektním technickým zpracováním. Jediné, co by mohlo snížit očekávané vysoké hodnocení, je možná repetativnost, nudný design úkolů a nějaké zvrácené úpravy v hratelnosti; zatím to však podle dema na to nevypadá. Scrapland za hranicemi už vyšel a k nám by měl dorazit v nejbližší době, takže si nachystejte větší množství oleje, at nám ti roboti nedej bože nezreznou.

Určitě si přečtěte

Články odjinud