Preview: The Club – honba za body

Preview: The Club – honba za body

Akční hry jsou čím dál tím víc realističtější a nabízejí tolik možností, až hráči přecházejí oči. The Club oproti tomu slibuje znovuhratelnost a chytlavost podobnou klasickým arkádám jako je například Tetris. Zajímá vás, jak se dá systém takového žánru převést do moderní akční hry?

Objednejte si na shop.doupe.cz

The Club
    PC: 1 299,- Kč
    PS3: 1 599,- Kč
    PC: 1 599,- Kč

Platforma: PC, PS3, Xbox 360
Typ hry:  Arkádová střílečka
Výrobce: Bizarre Creations (
http://www.bizarrecreations.com/)
Vydavatel: Sega (
http://www.sega-europe.com/)
Distributor v ČR: CD Projekt (
http://www.cdprojekt.cz/)
Homepage:
http://theclub.sega-europe.com/
Datum vydání: Únor 2008

Při jméně Bizarre Creations se vám nejspíše vybaví závodní hry Project Gotham Racing. Ty přinesly na okruhy svěží vítr v podobě zajímavého herního systému. Jakkoliv je v nich stále úkolem vyhrát, musíte to udělat stylově, a proto cestou provádíte různé šílenosti jako jsou drifty, jízda  po dvou kolech a dlouhé skoky. Za tyto kousky jste obdrželi Kudos, bez jejichž minimálního množství nešlo závod dokončit. Počet získaných bodů se začal mezi hráči poměřovat, přičemž měli všichni pocit, že to mohli zvládnout lépe. Volba „Hrát znovu“ se stala nesmírně lákavou nabídkou. Odmítli byste?

  
Štíty nejsou pasé * Železárny nabízejí tolik příležitostí * Tomu se říká pech

Za střelu do břicha je dvacet bodů...

Přesně tento syndrom „Ještě jednou a už s tím seknu“ chtějí autoři přenést do mírně zatuchlého žánru akčních stříleček. Každá úroveň hry je postavená jako závodní okruh, projet ji netrvá o moc déle než pár minut. Samozřejmě ideální průchod neobjevíte hned, ale až po pár cvičných kolech, kdy zmapujete pozice nepřátel. Poté již zbývá jen pilovat mušku, reflexy a s trochou štěstí se může stát, že se objevíte na předních příčkách internetových žebříčků.

Body získáte nejen za rychlý průchod úrovní, ale hlavně za zmíněné zabíjení protivníků. Po každém úspěšném výstřelu se na vaše konto připíší body v závislosti na oblasti zásahu (nejvíce je samozřejmě za střely do hlavy) a také na hodnotě násobiče. Ten si zvyšujete každým zabitým nepřítelem či zničeným terčem na zdi, ovšem pozor, čím vyšší je jeho hodnota, tím rychleji běží časový limit, v němž musíte zneškodnit dalšího protivníka, pokud se nechcete vrátit na potupné číslo jedna. V této chvíli se dostavuje stres a v něm dělá člověk chyby. Ve chvíli, kdy trefíte chlapíka do nohy místo do hlavy, budete pravděpodobně chtít začít znovu. A ono to nevadí, projít úroveň trvá jen několik minut.

  
Trefit správnou díru je někdy umění * Zdánlivý klid a mír * A máš to!

Jeden z herních módů, Run the Gauntlet, si dokonce na rychlosti zakládá. Musíte sice stále zabít tolik nepřátel, kolik můžete, ale nesmíte se ani na chvíli zastavit. Pamatujte, že čas je proti vám. Dalším módem je Time Attack, kdy zbývající čas signalizuje vaši smrt. Způsob, jak ke svému mrzkému životu přidat několik drahocenných sekund, je opět zabíjení. Pamatujte však, že tentokrát nejde o pouhé proběhnutí mise, kde jedno minutí není až tak fatální – zde jde o váš život!

Multiplayer nabízí několik dalších stylů hry. Kromě řady standardních (na skoré, hon na cíl, týmové ničení určitých bodů) subjektivně nejvíc zaujala varianta Lovec/Kořist. Pokud zabijete loveného hráče, dostáváte se na jeho místo a váš cíl je jediný – přežít co nejdéle to půjde. Z několika ukázek vypadá mód jako dobrá zábava a zároveň i obrovská výzva. Druhým zajímavým kouskem je Siege – musíte se co nejdéle bránit na určitém místě druhému týmu, abyste si po vaší eliminaci vyměnili pozice a zkusili dobýt nepřítelův kontrolní bod rychleji.

Autoři se rozhodli dát hráčům naprostou volnost ve výběru toho, co chtějí v úrovni dělat. Proto je zde položka Gunplay, která by ve finální hře měla umožnit nastavit takřka cokoliv. Sami autoři přiznávají, že mezi jejich nejoblíbenější kratochvíle patří proběhnout si celou hru jen s pistolí. Doslova o této záležitosti řekli: „Je to výzva, jež odděluje muže od chlapců.“

  
Vila je rozhodně důstojné místo * Krví se tady nešetří *  Připomíná to Tonyho Hawka

...do hlavy stovka...

Ačkoliv je herní koncept jednoduchý až primitivní, zdá se být velmi zábavným. Dle všeho patří The Club do kategorie her, které je jednoduché se naučit, ale je velice těžké být v nich nejlepší. Sami se tak budete moci rozhodnout, zda si jen proběhnete pár úrovní, či se budete zabývat designérskými finesami hlouběji.

Příběhové pozadí lehce připomíná první díl série Unreal Tournament. Osm válečníků, rekrutovaných dobrovolně i nedobrovolně se účastní zápasů na život a na smrt pro pobavení členů Klubu. Pod neškodným názvem se skrývá organizace složená z nejbohatších a nejvlivnějších lidí planety. Prezidenti, hollywoodské hvězdy, drogoví magnáti a mnozí další. Ti všichni mají jen jeden zájem – pobavit se a sledovat rychlé souboje novodobých gladiátorů.

Z nich si můžete vybírat dle libosti a sympatií. Charaktery všech byly navrženy stejným autorem, který nakreslil komiks Soudce Dredd, a zaručují tak vysokou pestrost. Bizarre potvrdili, že jsou postavy postaveny tak, abyste je milovali nebo nenáviděli. Jediným zarážejícím prvkem je nepřítomnost zástupkyně něžnějšího pohlaví. Možná ale chtěli tvůrci naznačit, že se jedná o sport pro drsné muže.

  
Ne, tohle není Kane * Ve sprchách se budeme spíše koupat v krvi než ve vodě * Síla AK-47 se nezapře

V zatím odhalených charakteristikách najdete ruského masového vraha, jehož se Klub rozhodl vykoupit z vězení pro svou zvrhlou soutěž. Stejně tak můžete převzít kontrolu nad černošským policistou, který se naopak snažil Klub vypátrat a zničit. Jeho schopnosti členům imponovaly natolik, že mu dávají šanci zjistit, o co v organizaci jde. Bude se ale muset srovnat s mučivými výčitkami svědomí pokaždé, když v aréně zmáčknete spoušť. Stejnou touhou najít nebezpečnou organizaci hořel i Seager, mladý a bohatý blonďák. V hazardu už vyzkoušel všechno, ruskou ruletu, nelegální pouliční závody a chce zkusit i mimořádně nebezpečný sport. Po likvidaci několika zaměstnanců Klubu se mu povede vyzkoušet i krvavou hru.

...a za zabití v rychlém sledu se body násobí!

Prostředí, v němž se souboje odehrávají, zcela koresponduje s charakterem organizace, ačkoliv tomu úvodní úroveň příliš nenasvědčuje. Z šedi železárny nacházející se ve východním Německu se však brzy přesunete do mnohem zajímavějších lokací. Věznice připomínající Alcatraz ještě takovou výhrou není, ale kus Benátek, to už je něco! Zajímavý je rovněž způsob, jakým se k němu Klub dostal – odkoupili potápějící se část, oddělili ji od zbytku města a okolo nainstalovali ohňostroje, aby v jejich výbuších zanikl rachot kulek.

Arzenál, kterým budete páchat zkázu v řadách protivníků je impozantní. Zahrnuje jak klasické kousky – automatické pistole, revolver Magnum, útočné brokovnice, ostřelovací pušky a samopaly – tak i méně obvyklé zbraně; půjde například o rotační kulomet či RPG (a rocket jump se doopravdy nedoporučuje, každý trouba vám řekne, že v současnosti končí smrtí). Tento výběr budou mít samozřejmě k dispozici i vaši protivníci. Neškodných rádoby gangsterů s pistolemi si ještě moc všímat nemusíte, ale ledově klidný odstřelovač vám už vrásky dělat může. Mezi nejnebezpečnější protivníky patří muž navlečený do neprůstřelné vesty, helmy a v ruce svírající štít. Jakkoliv se může zdát štít jako zbytečnost, dnešní technologie jsou tak daleko, že je schopný zastavit i kulku. Přidejte k tomu policejní minulost a dostanete velmi nebezpečného soupeře. Vybavení a výcvik je jediné, čím se řadoví nepřátelé odlišují. V každé úrovni se také nachází jeden bonusový nepřítel, za jehož zastřelení dostanete pohádkový počet bodů.

Na co se těšíme?
  • Syndrom „Ještě pár bodů a jdu spát!“
  • Rychlá akce
  • Cesta na vrchol
Čeho se bojíme?
  • Krátká herní doba
  • Nedostatečná motivace

Poznáte ho na první pohled dle ohnivě oranžových vlasů a nevybíravého gesta, které na vás udělá. O to větší satisfakcí je poslat mu do hlavy jeden olověný dáreček. Vizuální dojem si můžete udělat z okolních obrázků. Jakkoliv hra samotná nehýří detaily, zpracování krve je až nechutně detailní. Ke hře plné násilí vám bude hrát řízný soundtrack složený Richardem Jacquesem, jehož doplní Chris Chudley a Jesper Kyd.

The Club slibuje udělat vítr v zatuchlé kobce akčních her a nabídnout trochu jiný zážitek než tuny ostatních stříleček včetně podobné řežby Unreal Tournament. Držíme palce, ať mu to vyjde, zatím to vypadá na originální zážitek.

Jak se těšíme: 80%

Určitě si přečtěte

Články odjinud