Preview: The Sims 2 – návrat žijící legendy!

Preview: The Sims 2 – návrat žijící legendy!

Jen málokterý titul dosáhl takového úspěchu jako The Sims. Milióny prodaných kopií i dolarů v kapsách tvůrců. The Sims však není pouze komerčně úspěšná série, ale také nesmírně zábavná hra s originální námětem. Konec konců, kdo by si nechtěl zkusit „simulaci reálného života“? Čas nastavované kaše v podobě mnoha datadisků končí a k nám se chystá druhé pokračování. Není jen marketingovou lstí?

Výrobce: Maxis (http://www.maxis.com)
Vydavatel: EA (
http://www.ea.com)
Distribuce v ČR: EA Czech (
http://czech.ea.com)
Datum vydání: září 2004

 
Ještě teď si živě vzpomínám na moment, kdy jsem poprvé viděl The Sims „v akci“. Nechtěl jsem tomu věřit a ke hře samotné jsem se dostal vlastně úplnou náhodou. Většinou mě nelákají kasovní trháky a také fakt, že The Sims byli ve své době především ženskou záležitostí, mi nějak nepřidával na chuti hru okusit. Jenže jak to tak bývá – kdo vyzkouší, neprohloupí a v případě The Sims to platí dvojnásob. Musím uznat, že komerční úspěch je zcela zasloužený a také že i vydané datadisky měly své opodstatnění (alespoň částečně); každý konec konců přinesl značnou dávku invence. Herní koncept The Sims je natolik jednoduchý, že hru mohou hrát jak mladí, tak staří, jak hloupí, tak chytří.

  

V zdravém těle zdravý duch * Tahle párty se nevydařila * Jen mu dej

Rok 2001 je již ale v nedohlednu a technické trendy velí učinit radikální změny. A ty přijdou ve druhém pokračování, jenž se sice ponese v podobném duchu, ale díky nespočtu změn bychom ani neměli poznat, že se jedná o jednu a tutéž sérii. Změny a vlastně kompletní překopání herního konceptu na vás budou číhat na každém rohu a především vztahy mezi Simáky by měly doznat značných změn. Ještě větších, než tomu bylo v datadisku Hot Date. Samozřejmě by nemělo chybět ani nespočet herních prostředí a také… no pěkně popořadě!

Noha, ruka, oko, nos…

Kompletní změny doznala hned jedna z nejpodstatnějších částí hry. Úvodní tvorba vašeho Simáka bude mnohem detailnější a ovlivnit již bude možné téměř vše. Důležitou část osobnosti samozřejmě dotváří šaty a tak si budete moci vybrat z desítek druhů oblečení, přes džíny a sukni až po lehké letní šaty, večerní róbu či stylové růžové plavky; to snad v případě, že si vyberete postavu ženskou. Dále bude důležitá i postava - krom barvy kůže můžete ovlivnit i barvu a vzhled vlasů, stejně tak si můžete vybrat, jaká ústa Simákovi nejlépe sedí. Když už je možné ovlivnit tvar úst, nesmí chybět stejná možnost u obočí, uší a nosu. Již nyní si na oficiální internetové prezentaci hry dokonce můžete stáhnout program, s nímž si můžete vytvořit postavičku do The Sims 2!

Promíchat, netřepat 

Zasáhnout budete samozřejmě moci také do oblasti základních charakterových rysů, ovšem zde je důraz kladen na unikátní DNA (kyselina deoxyribonukleová), jíž má každá postava zcela odlišnou. Tato chemická látka se stará v hlavní míře o chování vašich potomků. Při „vytváření“ nových potomků se totiž DNA obou jedinců promíchají (zatím není jasné, zda postavy budou i homosexuální) a vznikne tak dítko, buďto hodné, milé a poslušné a nebo grázl chodící za školu a ignorující své drahé rodiče. Po rodičích si dítě nevezme pouze charakter, ale i výraznou vnější podobu.

  

Krása, co říkáte? * Na co asi myslí?! * S postavou si prožijete opravdu vše

Další podstatnou novinkou je proces stárnutí, jehož všemi stádii si váš Simák bude muset projít. Výrazný nedostatek minulého dílu – tedy fakt, že se vývoj postavy zastavil při jejím vytvoření – se naštěstí nekoná. Postavy si projdou všemi stádii lidského života. I to přidá hře na kouzlu a bude nesmírně zajímavé sledovat přeměnu vašeho překrásného batolata v obtloustlého brýlatého staříka. Vaše děti, samozřejmě pokud si nějaké pořídíte, se za nějakou dobu úplně osamostatní, a dost možná i odstěhují. Již je nebudete muset živit do smrti, ale samy si budou muset najít nějaký zdroj obživy a samozřejmě i místo k bydlení.

Grázl nebo Einstein?

Od kombinace DNA se bude odvíjet chování vašeho dítka, mimo ní ho ovlivní také způsob, jakým potomka vedete a vychováváte. Dítě, které prosedí celé dětství u počítače a televize, bude mít určitě menší studijní výsledky než pilný mladík denně docházející do knihovny. Teď ale nejde ani tak o vzdělání jako chování samotné - můžete si vychovat lajdáka, ale také pilnou včelku. Je jen na vás, kolik prostoru svým virtuálním dětem poskytnete a zda dáte přednost „americké výchově“ nebo zda budete vládnout pevnou rukou. Správná výchova určitě malému Simákovi pomůže i v práci, navazování nových kontaktů či třeba v běžných rozhovorech mezi sousedy.

Postav dům, zasaď strom…

Díky stárnutí bude důležitá i volba mezi kariérou a rodinou. Budování kariéry je zajisté záslužný čin, ale ne tak významný jako výchova potomků. Je tak nutné, aby se kariéře o to více věnoval muž, protože rodině po narození dítěte poklesnou příjmy. No ale uvidíme, možná se objeví nějaká paní na hlídání…Když už jsme u příjmů – právě kolem nich se bude, ostatně jako v reálu – vše točit. Na obnosu, kterým v začátcích disponujete, bude hodně záležet při výstavbě domu a úpravě okolí (zahrada, bazén atp.).

  

„Všechno nejlepší!“ * Není nad noční koupel * Koupelna, třeba něco dodávat?

Dalším posunem vpřed je nová pohyblivá kamera a především pak přidání třetí rozměru. Maxis tak jdou v duchu moderního trendu a statická kamera, jenž se dala otáčet pouze o 90%, bude nahrazena plně zoomovatelnou a pohyblivou sestřičkou. Grafika bude rovněž plně 3D, stejně jako všechny další prvky. Jak bude hra vypadat, to víme již dnes - screenshoty jsou v drobných várkách zveřejňovány takřka každý měsíc a již teď nutno podotknout, že vypadá skvěle. Další a další obrázky ze hry to jen potvrzují, stejně jako nové trailery, na nichž je mimochodem skvěle vidět grafika „v pohybu“.  

Stejné superlativy si zaslouží také animace, jimiž budou postavy oplývat. Skvěle vypadají hlavně oční víčka, která se pravidelně otvírají a zase zavírají. Ostatně jakékoliv animace obličeje vypadají jedna od druhé lépe. Kromě mrkání se dočkáme úsměvů, mračení, celkově vzato plně komplexní mimiky obličeje. 

Hlavně útulně!

Jako v minulém dílu, i v pokračování se budete o své Simáky nejen starat, ale nejdůležitější část toho všeho bude hned na začátku. Dům, který vaší postavě vybudujete, bude udávat vašemu Simákovi směr. Vybudujete-li mu ultrahypermoderní domov, kde nebude muset hnout ani brvou, objednáte ještě uklízečku a místo vaření každý den voláte do pizzérie, můžete si být jisti, že se váš „svěřenec“ nikdy neožení, ztloustne k nepoznání a jeho charakter se změní od základů. Z pokojného, starostlivého a pěkného mladíka se tak záhy může stát bouřlivý, lenivý a obtloustlý dědek, se kterým už nepromluví ani papoušek. A to byste nechtěli, že? 

  

Chytání bronzu * Zelená příšerka * Modrá příšerka

Celkově vám bude dopřáno větší volnosti, můžete si tak se svým domkem dozajista lépe vyhrát. Neměly byste již být ničím limitováni a tak můžete umístit bazén třeba na střechu. Příjemnou změnou je přidání několika desítek druhů nábytku a také to, že můžete měnit jeho barvu. Vaši Simáci ovšem již nebudou muset bydlet pouze v domech, ale také v bytech. Ne že byste mohli byty přímo stavět, ale hovoří se o možnosti importovat do hry jakoukoliv čtvrt z vašeho města v SimCity 4. V každé čtvrti bude údajně bydlet až osm rodin, bohužel je zde omezena možnost stěhování a tak budete muset s postavami vydržet až do jejich smrti.

Co stát, to SIMS

Možná jste již slyšeli o tom, že v téměř každé zemi světa bude k dispozici odlišná verze hry. V té české bude kromě nějaké té lokalizace (doufejme, že kompletní) k dispozici i možnost hrát za postavu populárního „kožichového“ zpěváka Leoše Mareše. V těchto dnech se na jeho postavě usilovně pracuje a celý Marešův život by měl být do virtuálního světa přenesen do nejmenšího detailu (tedy kromě přítelkyně) – to znamená: šatník plný kožichů, lukrativní post v rádiu i v televizní hitparádě a v neposlední řadě i v garáži zaparkované Ferrari Modena za čtyři miliony korun (teď „nešťastnou náhodou“ téměř zlikvidované).

Tento krok jistě všichni chápeme – alespoň virtuálně si budou moci všechny Marešovi fanynky zkusit, jaké by to bylo s ním žít, líbat jej či sdílet společné lože. Fantazii se meze nekladou a když jsem říkal, že programátoři  zacházejí do nejmenších detailů, vězte, že virtuální Leoš se tomu skutečnému bude podobat i charakterově. Česká verze ale není jediná, v níž budete moci ovládat populární postavy showbyznysu. Například v americké verzi si můžete navolit zpěváky kapely Cypress Hill. The Sims 2 ale v tomto ohledu není žádným průkopníkem, vzpomeňme třeba konzolovou hru Onimusha 3, v níž vystupuje populární francouzský herec Jean Reno.

  

Houpy, houp * Marešovo Ferrari? * V zdravém těle zdravý duch!

Tak kdy už konečně vyjde?!

The Sims 2 patří bezesporu mezi nejočekávanější hry tohoto roku a podle dosud zveřejněných informací se opravdu máme na co těšit. Komerční úspěch je zaručen předem a tak nezbývá než doufat, že autoři neusnuli na vavřínech a opět nám nabídnou kvalitou minimálně srovnatelný titul jako v případě prvního dílu. Jak to bude doopravdy, to se dozvíme již poměrně brzy. Zatím je datum vydání stanoveno na září letošního roku, ale po předchozích zkušenostech se zatím neradujme a jen doufejme.

Určitě si přečtěte

Články odjinud