První dojmy: NHL Eastside Hockey Manager – EA Sports mají problém

První dojmy: NHL Eastside Hockey Manager – EA Sports mají problém

Ač ateisté, věřili, že přijde. A on je nezklamal. NHL už ode dneška nemá na ledových kluzištích dominantní pozici. O slovo se totiž hlásí legenda mezi freewarovými manažery, Eastside Hockey Manager. S novou krví v žilách, oficiálními licencemi a podporou tvůrců sesterského Championship Manageru přichází jeho profesionální pokračování. Povede se mu způsobit stejné davové šílenství?

Můžete tomu říkat skrytá agresivita lidí, zdravý způsob trávení volného času, pozůstatek gladiátorských klání nebo jen byznys, ve kterém se točí neúměrné velké peníze. Tak či onak sport je zkrátka fenomén, který lidskou populaci baví. Hit je to o to větší, že nepůsobí radost jen jeho přímým účastníkům, ale také obrovské divácké a fanouškovské obci, bez které by sport nebyl takový jaký jej známe.

  
Libe a Libe, Liberec! * Předzápasové poznatky jednoho ze skautů * Jak padl gól? Dozvíte se z náhledu

Lidé se ale nechtějí jen dívat, lidé si chtějí hrát! Jelikož na hřišti mnozí uznají, že do světové úrovně mají daleko, ke slovu se dostávají sportovní simulátory. Ano, známe FIFU, NHL, NBA, Madden NFL a mnoho dalších rodinných příslušníků série EA Sports, ve kterých se mžikem můžete stát Nedvědem, Jágrem či Welschem, ale světe div se, to není vše. Čím dál více se ve světě prosazují i čistokrevné „manažery“, hry, ve kterých se na celé sportovní šílenství díváte z nenápadné kanceláře generálního ředitele. A jak dokazuje šílenství kolem Championship Manageru v Anglii, tyto tituly nejsou rozhodně jen pro pár desítek náruživých fandů.

Z Finska do Británie

Byla to právě společnost Sports Interactive, známá zejména díky tvorbě Championship Manageru, která se rozhodla expandovat na dosud čisté ledové plochy. Tedy čisté... jak se to vezme. Už dlouhá léta je synonymem pro hokejový manažer skvělý freewarový kousek Eastside Hockey Manager. Geniální manažer se všemi myslitelnými i nemyslitelnými tabulkami, hodnoceními, obrovskou databází hráčů a stejně rozsáhlými herními možnostmi.

  
Mistři ze Zlína * Je správná databáze chemiků? * Informace o každém hráči rozhodně stručné nejsou

Jenže tento kousek ač jinak brilantní přeci jen pomalu zastarává a navíc freeware je freeware. Práce spousta a peníze žádné. Proto se hoši ze Sports Interactive rozhodli zlanařit duchovního tvůrce hry, Risto Remese, přestěhovat ho z Finska do Velké Británie a spolu s ním vytvořit plnohodnotnou hru, která na tradici freewarového titulu naváže. Protože se vydání hry docela přiblížilo (hra by měla vyjít o letních prázdninách – mimochodem skvělý strategický krok vydávat hokejový simulátor uprostřed letního parna:-), rozhodli jsme se jí pořádně podívat na zoubek a při té příležitosti se vám také svěřit s prvními dojmy z hratelné verze.

Tak jaká?

Jaký tedy je tzv. profesionální NHL Eastside Hockey Manager na první pohled? Celkem pochopitelně dosti podobný Championship Manageru. Tvůrci totiž plně využili enginu a systému fotbalového krále žánru a pouze jej přenesli do hokejového prostředí. Milovníci nakrátko střiženého zeleného trávníku tak nebudou po své manažerské kanceláři příliš bloudit. Vše je více než podobné CM, ať už se jedná o kartičku každého hráče, přípravu tréninků nebo vyhledávání hráčů.

Jak se překládá hokejová hra?

Vydávání NHL Eastside Hockey Manageru se v České republice i na Slovensku ujala společnost CD Projekt. Ta se, věrna své pověsti, rozhodla titul přeložit do českého jazyka. Jelikož díky spoustě slangových výrazů se jedná o dosti netradiční překlad, položili jsme pár otázek lokalizačnímu manažerovi firmy, Milanu Czarnowskému, kterého asi znáte pod přezdívkou Gremlin.

Překlad hry NHL Eastside Hockey Manager byl žánrově velice odlišný od všech dosavadních překladů CD Projektu. Jak jste se s ním vyrovnali? 

To je pravda. Stávající spolupracující překladatele prošli sítem, kdo z nich ovládá hokejovou terminologii. Ti pak tvořili jádro překladatelského týmu a k nim se (po otestovaní kvality překladu) připojilo pár nových překladatelů. Celý překlad byl pak kontrolován jednou korektorkou, která sladila případné odlišnosti přeloženého textu do kompaktního celku. Ve finále by naše česká lokalizace měla být v klasické kvalitě, na jakou jsou naši zákazníci zvyklí.

Byla lokalizace hry nákladnější než u jiných her?

Náklady jsou obdobné jako u jiných her s rozsáhlou lokalizací - tedy velké. Na druhou stranu očekáváme, že o tuto hru bude mezi fanoušky žánru eminentní zájem, takže by se vynaložené náklady měly vrátit.

Kolik lidí na lokalizaci pracovalo? 

7 překladatelů + klasický tým CD Projektu zajištující všechny další práce kolem toho titulu.

V jakém stádiu se lokalizace nachází?

Aktuálně už je ukončen překlad a korektura všech herních textů a jsou odevzdané výrobci k implementaci do hry. Ještě čekám na dodání případných změn v anglických textech k dopřeložení a pak už budeme betatestovat českou verzi hry.

S nadsázkou by se dalo říct, že z původního Eastsidu zůstal snad jen styl zobrazení průběhu zápasu. Na modelu ledové plochy se vám ukazuje, kde se zrovna kotouč nachází. Zbytek hry je takový lehce přeškolený fotbal. Ostatně sami tvůrci v jednom rozhovoru přiznali, že pár členů týmu se muselo vůbec zaškolit do tajů pravidel nejrychlejší kolektivní hry na světě.

  
Tabulky jsou nezbytnou součástí hry * Překonají Orli čtvrtfinálové prokletí alespoň v EHM?  * A největší zklamání roku - perníkáři

Sazka Arena bude!

Na druhou stranu je ale nutno uznat, že jim to učení jde docela dobře. Statisticky vzato se totiž jedná o nejpropracovanější hokejovou hru všech dob. Hra počítá s 20 národními ligami roztroušenými po celém světě (českou a slovenskou nevyjímaje), mezinárodními turnaji a dokonce i soutěžemi juniorek. U každé je přitom třeba počítat s odlišným bodováním, počtem týmů a v podstatě i pravidly. Vypořádala se i s poměrně složitým dualistickým systémem vlastnictví hráčů. Každý z nich může mít své evropské a zámořské působiště.

Třešničkou na dortu je pak pro konkurenční NHL nepřekonatelná překážka v podobě přítomnosti farmářských celků. Na soupisce můžete mít omezený počet hráčů, a tak musíte úzkostlivě vážit, koho pošlete do záložního celku, jestli vůbec daný hráč má dvoucestnou smlouvu anebo v opačném případě jestli to risknete a budete doufat, že po něm v té chvíli nesáhne konkurenční celek. Hra samozřejmě pamatuje i na draft nováčků. Už od počátku sezóny můžete posílat svou rotu skautů sledovat nadějné mladíky po celém světě a nechat si posílat podrobné reporty. Ty pak můžete porovnávat se zveřejňovanými zprávami, které odhadují pořadí draftu.

  
Nastavování taktiky * Výběr nadějných juniorů z tuzemska * Kádr má Sparta docela nabitý - budou i výsledky?

Na své si ale přijdou i evropští fanoušci. Kanadskoamerická arogance se zde totiž nekoná. Těšit se tak můžete nejen na mistrovství světa, ale také na Euro Hockey Tour, kterou hra bere opravdu jako „tour“ a ne jako pár nesouvisejících turnajů. Národní hokejové soutěže jsou na první pohled celkem solidně zpracované, i když chyby se jim nevyhnuly. Na druhou stranu do vydání je ještě dost času a pilování statistik a databáze se na program dne určitě ještě dostane.

Kouči, nás to nahazování nebaví

Eastside se stejně jako jeho kolega soustředí zejména na herní stránku věci. Co se tréninku týče, žádná revoluce se nekoná, máte k dispozici několik tréninkových skupin, mezi kterými můžete hráče libovolně přesouvat.

To taktika je o něčem jiném. Můžete nastavovat vytíženost jednotlivých útočných i obranných formací, dávat pokyny brankářům, jak často mají držet puk, kdy rozehrávat apod. Každá lajna může mít vlastní herní strategii, pokyny týkající se pohybu po ledě, agresivity, forčekování. Pokud zjistíte, že soupeřův brankář často padá k zemi, můžete svým svěřencům nakázat ať míří při střelbě nahoru. Trojici bijců zase pošlete na led s jasnými pokyny: „Udělat na ledě pořádek a dopředu jen nastřelovat puky“. Můžete hrát evropsky s vracejícím se levým křídlem, zabarikádovat se na vlastní modré anebo něco úplně jiného.

Trošku škoda je, že střet svých instrukcí s realitou zápasu si nemůžete ověřit v reálu. Narozdíl od CM totiž hra zatím neumožňuje přímý 2D „kuličkový“ přenos utkání a po pravdě řečeno, kdo ví, jak si propagační materiály představují prezentovaný „in-game“ engine. K dispozici je nyní pouze náhled postavení hráčů při vstřelení branky s vyznačením střelce. Ve finální verzi se pak počítá ještě s různými grafy střelby apod.

  
Pozápasové sumáře * Porovnávání hráčů lze udělat i přehledně graficky * Průběh zápasu zatím bohužel vypadá pouze takhle

Za Stanley Cupem?

Nemá cenu zastírat, že Eastside má své mouchy. Nepochopil jsem absenci podrobných souhrnných statistik, vadilo mi občas těžkopádné ovládání, nechápal jsem, proč nejsou mnohé věci lépe vysvětleny, ale hra je stále ještě ve vývojové fázi, takže je zde nemá cenu příliš rozebírat.

Navíc i přes všechny nedostatky je NHL Eastside Hockey Manager už teď velice kvalitní hrou, kterou se rozhodně nevyplatí opominout. Pokud autoři ještě zapracují na nápravě chyb, možná bude v létě v českých herních doupatech nezvykle chladno.

 

Verdikt: Championship Manager v hokejovém kabátku. Získá si také tolik příznivců?

Jak se těšíme: 80%

 

NHL Eastside Hockey Manager

Výrobce hry: Sports Interactive (www.sigames.com)
Vydavatel: Sega (www.sega.com)
Vydavatel v ČR: CD Projekt (www.cdprojekt.cz)
Míra lokalizace: titulky
Datum vydání: srpen 2004

Určitě si přečtěte

Články odjinud