Ratchet and Clank : návod, jaký jste ještě neviděli

Ratchet and Clank : návod, jaký jste ještě neviděli

Jako první v naší krásné, leč z hlediska herního byznysu stále ještě relativně spící zemi jsme se rozhodli otestovat, zda již nastala chvíle pro publikování návodů na konzolové hry v rámci internetových magazínů. Začínáme ve velkém stylu: megalomanský návod, který máte před sebou, rozebírá doslova do posledního šroubečku slavnou a rozsáhlou plošinovku Ratchet And Clank.

Kapitoly článku:


Upozornění:

Vážení čtenáři, vzhledem k enormnímu množství textu v rámci tohoto unikátního návodu jsme jej ponechali bez detailní korektury, věříme, že to nijak nesnižuje jeho užitkovou hodnotu – a pokud chcete příjemnější slohový zážitek, zamiřte prosím k některé z našich recenzí nebo publicistických článků:-)

Děkujeme za pochopení

Dostává se vám do rukou návod na jednu z nejlepších her, které jsem měl možnost hrát, navíc je tato k sehnání ve zlevněné platinové edici. Hra je z dílny firmy Insomniac, jež je zodpovědná za takové pecky jako je Spyro. Hra je určená opět pro ty nejmenší, avšak radost z ní budou mít všichni, kdož se chtějí bavit.

Vaše hlavní herní postava bude „lombax“ Ratchet. Já sám nevím co je to ten lombax, ale když se na Ratcheta podívám, tipoval bych na něco mezi divokým psem a veverkou. Je to vtipálek a snílek, který by se rád stal vesmírným dobrodruhem, ale nyní trčí na planetě Veldin a dělá mechanika vesmírných lodí…no vlastně spíš raketek.

Clank měl být původně stroj na zabíjení, nástroj předsedy Dreka, o němž si řekneme později, k ovládnutí galaxie. Avšak…někdo udělal chybu a z  výrobní linky vyjel jen malý „zmetek“. Místo vraždícího a všeničícího stroje vypadl malý bezcenný kus šrotu, který byl však ve své podstatě mnohem nebezpečnější než všichni ostatní roboti, uměl totiž myslet! Byl vydán rozkaz Clanka zničit a on se dal na útěk. Pronásledován stíhači byl sestřelen nad planetou Vadin a čistou náhodou spadl jen kousek od Ratchetovi základny…zde začíná naše dlouhá pouť za záchranou galaxie a potrestáním hamižného předsedy Dreka.

Ve hře existuje spousta věcí, zbraní, infobotů, šroubků a dalších zajímavostí s nimiž vás budu seznamovat v průběhu našeho dobrodružství tak, jak na ně budeme narážet.
Takže se připoutejte, jedem!

Po výběru new game vás hra vyzve k vytvoření místa nutného k zálohování vašich dat. Potvrďte výběr kolečkem a shlédněte první animaci.

Kyzil plateau, Veldin

Ovládání:

 • Tlačítka L: pohled vlastníma očima nebo přesně zaměřování zbraní.
 • Tlačítka R: přikrčení se.
 • Trojúhleník: rychlý výběr. Sem se vám v průběhu hry budou ukládat zbraně a různé předměty tak, jak je budete nacházet. V pozdější fázi hry, až najdete lepší zbraně, je budete chtít dát do rychlého výběru místo těch slabých. Toho docílíte v položce menu-quick select. Zbraní zde může být 8.
  Po zmáčknutí trojúhelníku uvidíte také stav vašich šroubků a zdraví.
 • Čtvereček: útok vaším opravářským klíčem. Pokud čtverec zmáčknete třikrát, Ratchet udělá tříúderové combo, které se dá v případě potřeby zpomalovat nebo natáčet. V kombinaci se skokem Ratchet udělá silnější úder než prostým zmáčknutím čtverečku. V kombinaci s přikrčením Ratchet vrhne svůj klíč, jako bumerang,  na nepřítele.
 • Kolečko: útok střelnou zbraní jako je plamenomet,  raketomet nebo R.Y.N.O.
 • X : Skok. Ratchet umí skákat i odrazem od zdí. Když X zmáčknete dvakrát, Ratchet skočí salto na místě.
 • Kombinace, kdy držíte R1 a zmáčknete X+směrovou šipku. Ratchet skočí salto do zvoleného směru.
 • Kříž nebo levá analogová páčka: pohyb Ratcheta.
  Pravá analogová páčka: natáčení kamery.
 • Zmáčknutí pravé analogové páčky nebo select: mapa.
 • Start: menu.

Na planete Veldin máte k dispozici i první Ratchetovu zbraň: jsou to rukavice na házení bomb. Všimněte si, ze mají i zaměřovač a vyzkoušejte si funkci tlačítek L. Výborná zbraň do chumlu nepřátel a na rozbíjení nerozbitných bedniček.

Jak vám asi neuniklo, kolem vás je spousta šroubků a matiček. Mají funkci platidla a válí se jich tuny všude po galaxii. Je to obdoba barevných kamínků ze Spyra, jablíček z Crashe nebo malých zlatých dukátků ze Super Maria. Na existenci obchodu vás upozorním později. Existují i zlaté šroubky, které jsou ovšem velmi pečlivě poschovávány a mnohdy nejde jen o to si jich vůbec všimnout, ale hlavně vymyslet jak se k nim dostat. Je jich 40 a jsou důležité ke zlatému upgradu některých zbraní.

Tak a teď už konečně začnem. Začínáte u své rakety a vaším úkolem je prozkoumat co to spadlo opodál. Vyražte a po cestě seberte každý šroubek co uvidíte a rozbijte každou bedýnku. Nezapomeňte ani na ty v hangáru za vámi.

První nepřátelé, na které narazíte jsou naprosto neškodní. Jsou to malé červené žabičky. Prašťte do nich klíčem. Utíkejte až k malým plošinkám, vyskačte na ně a všimněte si modré bedýnky. Po jejím rozbití zůstane na místě modrá kulička. Je to jeden bod zdraví. Máte je čtyři a jejich stav můžete kontrolovat pomocí trojúhelníku. Po ztrátě všech čtyř bodů zemřete a začínáte z nějakého určitého bodu znova (ne vždy je to začátek kola). Typické životy, jak je známe z jiných her tu nejsou, avšak jsou zde místa, jež projet na čtyři body zdravý je opravdu o zdraví!

Pokračujte dál a před trupem kosmické lodě  poberte bedýnky napravo.V tunelu na vás čeká nový nepřítel, kolečkář. Počkejte až vystřelí svůj blesk a potom ho obejdete (blesk) a zabte. Tento nepřítel a ještě několik dalších vás nezaměřují. Sice vystřelí vaším směrem, ale dál své střeli nestáčí vašim úhybům. Za mostem jsou načervenalé bedýnky s písmenem G. V nich budeme nacházet munici. Munice se dá také nakupovat v obchodech.

Za trupem na zúžené římse vám uteče jeden nepřítel a vy máte skvělou příležitost ozkoušet své rukavice. Zaměřte kupu kolečkářů a odpalte je do vesmíru. Rukavice použijte i na skupinu kolečkářů opodál, poberte bedýnky a náboje a jděte ke kráteru. Najdete tam rozbitého robota…

Clank vám ukáže prvního infobota. Infobot je vlastně hromada informaci a souřadnic k určitým galaktickým planetám. Ratchet shlédne videozáznam o určité planetě a potom si informace o souřadnicích nahraje do svého palubního počítače. Budete muset hledat a sbírat infoboty pro návštěvu nových planet v galaxii.

V prvním videozáznamu se můžeme také setkat s předsedou Drekem. Je to vlastně diktátor, jež sladkými řečičkami nutí lidi dělat to co on chce a v případě odmítnutí je vymaže z mapy galaxie. Jde mu jen o jedno, ovládnout galaxii a být nejbohatším mužem ve vesmíru. Ale to se hošánek přepočítal.

Po odletu s planety Veldin si všimněte čtverce v němž se jako had otočí kruh. Je to známka autouložení vaší hry. Provede se vždy po opuštění planety, nalezení zlatého šroubku, infobota a na dalších místech.

Novalis, kráter Tobruk

Na tuto planetu jste byly sestřeleni Drekovými stíhači. Špatná zpráva je, že nemáte plavidlo, jímž by jste mohli pokračovat ve své pouti.

Všimněte si modré krychle po vaší pravé ruce. Je to obchod a vejdete do něj pomocí trojúhelníku. Máte zde k dispozici plamenomet. Avšak nyní nemáme dost šroubků, jeho funkce vám proto popíši později.

Naši pouť začneme jeskyní vpravo. Vyskákejte po krápnících na pohybující se plošinky. V první místnosti na vás čeká nový nepřítel, včelák. Taktika je stejná jako na žabáky z Veldinu. Poberte bedýnky a stoupněte si ke schodům. Zde si můžeme procvičit další z Ratchetových pohybů. Umí se odrážet od sten. Natočte se čelem ke stěně, stoupněte si těsně k ní a skočte. V jakékoli fázi pohybu zmáčkněte opětovně skok. V případě správného provedení se Ratchet odrazí a vyskočí o poznání výš. Ne od všech stěn se lze odrážet, avšak mnohdy to tak je. Navede vás na tuto možnost i šipka ukazující směrem nahoru.

Tak, nyní už jste určitě vyskákali až nahoru a zjistili jste, že je zde ukryt první z řady zlatých šroubků.

Seskočte dolů a pokračujte do další místnosti. Rotující vrtule se nebojte, nic vám neudělá. S granátometčíkem to už bude těžší, ale je to případ kolečkáře z naší mateřské planety. Zaútočí na vás, ale v případě úhybu už své útoky nesměřuje. S oblibou na ně skáčí, ale to zase na všechny protivníky, takže mě neberte vážně;-).

Opatrně přeskočte na protější stranu. Pokud spadnete, proud vás odnese na začátek jeskyně. V této místnosti už do vody spadnout můžete a co víc, musíte. Je to vynikající místo, abychom se naučili plavat. Pomocí čtverce se potopíte. Pomocí křížku se vynoříte a můžete z vody vyskočit. Páčkou udáváte směr Ratchetova plavání. Jak si můžete zkusit v jiné části této planety, Ratchet nemůže, zatím, plavat proti proudu. Na pravé části obrazovky máte vzduchometr. Je to jednoduché, až dojdou bublinky utopíte se. Na blížící se nebezpečí vás kontrolka upozorní červeným blikáním. Doplavte ke schodům a vylezte ven. Ještě jednou do vody a pak přes dva pohybující se písty na ochoz nad vámi. Poberte všechny bedýnky a kupte od dělníka infobota.

Po shlédnutí všech animací udělejte to samé co dělník a vyjděte ven z jeskyně. Dejte se doleva až k zavřeným dveřím. U velkého šroubu použijte svůj klíč a šroubujte. Pobijte všechny granátometčíky a rozbíjejte i velké muchomůrky, padají z nich šroubky. Proplavte jeskyní až do bazénku, seskákejte dolů a až budete mít klid všimněte si popraskané zdi na levé stěně od vchodu. Dobře mířený granát vás dostane do malé místnůstky s dalším šroubkem. Nyní pokračujte ven z jeskyně a jděte do obchodu. Kupte plamenomet. Výborná zbraň na nepřátele, kterých je příliš mnoho na jednom místě. Proste sepnete spoušť a začnete se točit jak vrtulka u mixéru. Ostatní za vás udělá oheň. Vyplatí se i na silné protivníky, avšak nenechte se svést a nezapomeňte uskakovat případným útokům.

Stoupněte na plošinku a nechte se odvést dolů. Poberte šroubky z vody a pokračujte k budovám nalevo. Ještě než do jedné z nich vejdete obejděte ji spodem a jděte pod most. Vidíte žlutý kruh s anténkami? Je to malá sonda, která vám dost pomůže v boji. Avšak k jejímu ovládání potřebujete speciální přilbu, kterou získáte v jiné části galaxie. O sondě si řekneme více na jiném místě. Všimněte si také průplavu končícího ve skále. Je tam tajná jeskyně se zlatým šroubkem, avšak je tam silný proud a proto se sem budeme muset vrátit později.

Pokračujte na most. Jeden z Drekových stíhačů ho rozbombarduje, avšak nezoufejte a po zbytcích mostu přejděte na druhou stranu. Poberte šroubky pod mostem a jděte až na otevřenou pláň. Sletí tam kosmická loď, obléhána posluhovači zla. Vyčistěte prostor od nepřátel. Za odměnu dostanete dalšího infobota k planetě Kervan. Setkáte se v animacích s kapitánem Qwarkem. Je to velký zásaďák a hrdina, vzor všech mladých hochů a lamač dívčích srdcí. Je to hrdina a jeho dobrodružství může každý obyvatel sledovat v hlavním vysílacím čase. Ostatně jedno z nich jste měli možnost právě před chvílí shlédnout. Uvidíme co se z něj vyklube za lumpa.

Starý muž vám daruje také plavidlo.

Vraťte se na začátek a uvidíte tam svou loď, nastupte dovnitř a zvolte jednu z planet.

Kerwan, Novalis

Tuto planetu jsem zvolil z několika důvodů. Především pro fakt, ze zde dostanete dvě věci, bez nichž se neobejdete!

Dojděte až k obchodu. K dispozici je blaster. Jednoduchá palná zbraň, jež bude později nahrazena mnohem silnějšími. Jeho výhodou je přesné zaměřovaní (pomocí tlačítek L).

Postavte se vedle obchodu k zábradlí, přeskočte ho a potom velmi opatrně spadněte. Snažte se držet při pádu zdi. Vidíte pod sebou prolétávající auta? Musíte skočit za nimi, avšak po seskoku okamžitě držte páčku ke stěně jinak se zabijete. V průletu je další zlatý šroubek.
Je zde také novy tip bedýnek. Tyto červené bedny po doteku spustí odpočítávání a po chvíli explodují. Držte se od nich dál. Dají se také odpálit na dálku vašim vrženým klíčem. Můžete zde také srážet prolétávající auta a získávat tak šroubky. Je to zábava do omrzení, protože aut neubývá. Dojděte na konec průletu, čeká tam na vás taxík, který vás doveze zpátky k vaší lodi. Pokračujte zpátky k obchodu a dejte se odbočkou doprava. Setkáte se zde hned se dvěma druhy nových nepřátel. Mechanický pes, jehož na vás bude posílat raketometčík. Psa zabijete lehce, horší s jeho pánem. Po útoku psů poodletí o kousek dál a začne na vás střílet rakety. Naštěstí mají krátký dolet. Řešte to blástrem. Bláster má také samozaměřování. To znamená, ze když se dostanete na dostřel a míříte zhruba správným směrem vytvoří se na protivníkovi zelený zaměřovač. Potom můžete bezpečně pálit. Já používám trošku pokročilejší taktiku šetřící náboje. Skočím na něj a seknu, tento útok však přežije a proto je důležité okamžitě seknout dřív, než se probere z předešlého ataku. Po zneškodnění obou nepřátel pokračujte rovně, poberte bedýnky a potom pokračujte až k mostu. Nudit se opravdu nebudete. Nad mostem se vznáší vrtulník a když se přiblížíte příliš blízko začne  pálit z rotačních kulometů. Pálené náboje přeskočte a palbu opětujte. Výhodnější je vrtulník zaměřit ještě v době kdy na vás nestřílí.

Dojděte až k jezdícím schodům a sjeďte dolů. Čeká na vás minér. Je to nenápadný chlapík z baťůžkem na zádech, který před vámi utíká a zdánlivě nic nedělá. Jaké bude vaše překvapení po chvíli pronásledování když na vás vyhodí pár min. Doporučuji zneškodnit vrženým granátem a nebo dvěma seky klíčem. Uprostřed tohoto místa se „cosi“ točí, když to rozbijete, získáte pár šroubků. Vběhněte do dílny kutila Ala a nechte Clankovi přišroubovat vrtulníček. Na bedýnkách si můžete hned vyzkoušet jak funguje. Když se přikrčíte  a zmáčknete X vyletíte o kousek výš. Když držíte páčku dopředu, zmáčknete klávesu R a o chvílí později (nebo zároveň) Ratchet provede velmi dlouhý skok. Když budete na nějakém vyvýšeném místě a skočíte z něj držte skok, budete plachtit o poznání dále. Ostatně za chvíli si to vyzkoušíme. Otevřeli se vám nové dveře, vyběhněte za Alovu dílnu a pomocí vysokého skoku vyskákejte na bedny. Pomocí dlouhého skoku se dostanete až k výtahu. Vyjeďte nahoru a pomoci dlouhého skoku s následným glajdem (držte X) se dostanete na další dům. Je tu hodně nepřátel a tak doporučuji používat plamenomet jako opravdový pyroman! Vyjeďte výtahem nahoru a jdete k okraji nalevo, přeskočte zábradlí a natočte se tak, ať vidíte sochu točící se nad Alovou dílnou. Nyní ji skočte přímo mezi nohy. Na obrazovku se napíše „Skill Point“. Jsou to speciální úkoly, které jsou nyní skryty. Po dohrání hry se vám zhmotní jejich seznam na němž bude planeta nutná k jejich aktivování a klíčová slova, která vás mají navést k jejich objevení. Skill Pointy se dají však náhodně odhalovat i během první hry. Pokud je odhalíte všechny dostanete na konci hry nějaké bonusové materiály.
Nyní seskočte dolů a vraťte se k místu, odkud jste sem skočili.

Pokračujte po jezdících schodech až k vlaku. Skočte na bedny napravo. Ted můžete vidět třetí, a pro toto kolo poslední, zlatý šroub. Dostanete se k němu po bednách. Spadněte dolů a rozbijte nejdřív spawner. Je to vlastně jakási nádoba neustále vyplivující mechanické kuličky, které někdy slouží jako bomby, avšak na tomto místě se z nich líhnou psi. Povijte je a pokračujte dál podél vlaku, avšak bedýnky zatím neničte! Obejdete bedny a rozbijte velkou stěnu bedýnek. Potom, pomoci bedýnek, které jste nerozbili vyskákejte na velké bedny a poberte vše co je nahoře. Teď můžete skočit do vlaku. Rozjede se a vaším úkolem je dostat se k mašině kde na vás čeká infobot. Ten před vámi ale uteče. Jděte nejdřív doleva a poberte bedny. Potom pronásledujte infobota. Po shlédnutí animace se nenechte svést výtahem, ale skočte na věž napravo. Potom se vraťte k mostu, kde jste bojovali s vrtulníkem. Když se otočíte všimnete si římsy v budově, kam jste dřív skočit nemohli, ale teď s vrtulníčkem to není problém. Pokračujte k obchodu a jděte dál k figuríně kapitána Qwarka. Pozve vás do svého tréninkového centra v němž si můžete procvičit všechny Ratchetovi dovednosti. Pokud vám mohu poradit, zkoušejte na některých místech věci jako dlouhý či vysoký skok a podobně. Nejprve jděte doleva a z výčnělku seberte bedničky. Vyskákejte první tréninkovou věž a na vrcholku si stoupněte na značku. Potom zmáčkněte skok a Ratchet slaní lanovku díky svému klíči. Pokračujte k další věži. Ta už je o něco těžší, jsou zde různě zajížděcí plošinky a tak buďte opatrní. Na vrcholu je další lanovka a na jejím konci nejvtipnější bytost celé hry! Tlustá kráva v elasťákách která cvičí aerobik a má zajímavý francouzský přízvuk. Kupte od ní hák. „Jen pravý muž umí skákat bez háku“ vám řekne a uletí s pohrdavým zachrochtáním. Hák se používá jednoduše. Vidíte tu zelenou kuličku? Vyberte hák a potom držte kolečko dokud vás to nepřitáhne až ke konci. Další možnost je se houpat. K tomu slouží dvě žluté kuličky. Houpání se dá také ovládat směrovými šipkami. Ze skály, na níž je lanovka se natočte k tréninkové věži a  vyskačte na bedýnky. Z nich potom plachtěte zpátky. Až vyskáčete první „odrážecí“ skok (skok od steny) natočte se na okraj plošinky a prohlédněte si dům před sebou. Již musíte vidět bedýnky a tak neváhejte a plachtěte. Je zde také poslední zlatý šroubek tohoto kola. Nasedněte do taxíku. Na této jízdě se můžete také podívat na první game bug. Za velkou zatáčkou je vidět nám již důvěrně známá zelená kulička. Jestli chcete, zkuste se na ni přichytit, avšak vaše úsilí bude zhaceno  pádem do prohlubně.

Taxík vás odveze zpátky k vaší lodi.

Aridia, Outpost X11

V obchodě není nic nového. Otočte se a jděte průrvou ve skále až k chlapíkovi, který vám zadá úkol. V písku plavou červení, malý žraloci, musíte je všechny zabít a musíte také zabít dýně, které tyto bytosti zplozují. Všimněte si po pravé straně mříže, za níž je vidět zlatý šroubek. Když budete pokračovat podél skály uvidíte popraskanou zeď. Granát vás dostane dál. Nezapomeňte také vyskákat na klif uprostřed této pustiny, jsou tam dvě dýně a dva žraloci. Po zabití všech nepřátel vám mužik dá skateboard. Projděte lodí a nechte se snést radlicí na zem. Pokračujte podél bláta a ničte žraloky. Když se pozorně podíváte na stožáry okolo všimnete si svářečů pracujících na vrcholku. Až budete blíž seskočí a pokusí se vás usmažit. Zneškodněte ho blásterem a nebo k němu skočte s útokem a potom velmi rychle sekněte ještě jednou. V tomto kole se dají ničit kaktusy. Nechte se vyvést plošinkou a jděte rovně. Zde si dokonale procvičíme svůj nový hák. První dva skoky jsou bezpečné, avšak na dalších se pád rovná smrti, protože je pod vámi zrádné bahno. Dávejte si pozor na jezdící pásy a jděte až na plošinu na níž je pět červených bedýnek a jednu krajní z nich aktivujte (ne prostřední). Výbuch bude řetězový a dá se z něj uskočit aniž by jste opustili plošinku. Pokračujte dál až na otevřené prostranství kde uvidíte spoustu záchytných bodů pro váš hák. Dá se zde vytvořit další skill point. Musíte se zaháknout aniž by jste se dotkli plošinek pod vámi. To znamená, ze při zachycení o bod se budete muset ve vzduchu natáčet k dalším.  Velmi lehce toho dosáhnete, když kříž na vašem ovladači  budete držet šikmo nahoru doprava. Pokračujte dál až k dalšímu novému předmětu, paklíči. Jeho funkci vám vysvětlím za chvíli. Nyní si všimněte zelené kuličky nad středem plošiny. K čemu tam asi je? Jdete na okraj a všimněte si rotující vrtule pod ni. Je vidět i zlatý šroubek. Po jeho sebrání jděte ke dveřím, stoupněte si na značku a vyberte paklíč. Aktivujte ho kolečkem. Nyní vám vysvětlím princip zámku. Máte před sebou kruh na jehož okrajích jsou modré proužky. Některé z nich blikají červeně. K dispozici jsou také optické čočky vyzařující laser. Čočky jsou ve třech kruzích, vrstvách. Vaším úkolem je nasměrovat lasery do červených proužků tak, aby svítili zeleně. Každý proužek musí mít svůj zelený laser (později budou zámky, kde budete mít více laserů než proužků). První zámek je velmi primitivní.

Po jeho otevření se nechte snést výtahem dolů a pokračujte cestou doprava. Jezdící pás přeleťte dlouhým skokem jinak vás na něm svářeč upálí. S tohoto místa existuje zkratka a to dlouhým skokem přímo rovně. Pokud půjdete tak, jak to autoři původně mysleli, tak sjeďte výtahem dolů. Pobijte všechny nepřátele. Šipky značí místo,  kde se Ratchet může  zachytit a pomocí směrových šipek ručkovat. Než proběhnete trubkami seskočte ještě dolů na druhou stranu této zdi. Potom vyskačte až na samí vrcholek k pletivovému plotu. Po žebříku šplháte pomocí skoku. Na vrcholku se otočte doprava. Musíte se dostat podél plotu na železnou plošinu. Udělejte dlouhý skok. Teď však skončíte v bahně. Proto začněte skákat. Po druhém skoku musíte bít na železe jinak se utopíte. Odtud skočte na ostrov před vámi a jděte k těžebnímu autu, které na své korbě skrývá zlatý šroubek. Cesta zpátky je jednoduší. Jděte k místu odkud jste se sem dostali a skočte k rourám. Vyskačte znovu nahoru a jděte  k raketě. Chlapík vám zadá úkol. Až v kole Blackwater vyhrajete závody na skateboardech vrátíte se za nim a podáte zprávu o vítězství. Všimněte si vedle něj černé traverzy, která kopíruje zeď směrem nahoru. Dá se po ní vyběhnout nahoru, ale musíte mít magnetické boty. Je tam ukryt poslední zlatý šroubek tohoto kola.
Vraťte se pomocí teleportační kabiny zpátky k vaší raketě.

Eudora, Logging Site

Na této těžbou sužované planetě nejdříve vyskačte po schodech za vámi pro pár beden. V obchodě kupte gloves of doom. Je to jedna z nejlepších zbraní. Po fungují naprosto stejně jako rukavice na házení granátů akorát že z granátu vyběhne několik malých potvůrek, které vyhledají a zneškodní nepřítele.S toho logicky vyplívá jejich použití. Nejlepší je skupina tak pěti nepřátel. Záleží však na jejich síle. Avšak pozor. Malé bombičky nejsou nesmrtelné a někteří nepřátelé vám je svým útokem zneškodní. Také mají omezenou životnost. Pokud nenajdou cíl po čase sami explodují. Ale zase vás budou následovat pokud z boje nějaká zbude.

Zabijte dřevorubce u vaší rakety. Jsou to velmi pomalá a tupá monstra. Stačí jedna rána s výskokem. Zabijte další dva u mostu a stoupněte k okraji propasti. Nyní blasterem zničte deset těžebních strojů, které poletují všude okolo. Skill point. Vyšroubujte most a přejděte přes něj. Za mostem na vás čeká cirkulárka. Zabijte ji a pokračujte dál. Po levé straně je ve skále „odrážecí skok“. Dostaňte se pomocí něj nahoru a sešroubujte plošinku na pařez. Seberte bedýnky a pokračujte dál.Vyšroubujte další most. Na výstupku na vás čekají další, již mnohem těžší nepřátelé. Těchto mužíků, anténkářů, je po galaxiích spousta a tento je jedna z druhů. Bude na vás střílet a věřte mi, trefí se. Proto ho z bezpečné dálky zastřelte blasterem a nebo ještě lépe, použijte své doom gloves. Ale pozor, nábojů je jen deset. Házet s rozvahou. Jděte až na okraj propasti. Na protější straně je vidět zlatý šroubek. Kousek se vraťte a pokračujte další cestou. Přejděte piliny a přeběhněte další most. Zabijte těžaře a vyskočte na plošinky vedoucí okolo stromů. Je tam několik bedýnek. Vyskačte po schodech nahoru a sešroubujte si plošinku. Až na ni skočíte vyjede zase nahoru. Přeleťte na protější stranu a použijte k tomu i svůj glajd. Čeká tam na vás šéf těžíků. Doporučuji použít glove of doom, protože je velmi silný a asi se s vámi nebude párat. Za stromem je odrážecí skákání se spoustou bedýnek. Proběhněte průchodem a zabijte séfa. Přeglajdujte na další plošinku. Tuhle hordu nepřátel bych upekl jak hranolky. V další místnosti jsou tři šéfové, asi nějaká schůze. Hoďte tam jednu průzkumnou bombičku (doom) a seberte suck canon neboli vakuovou pumpu. Tohle je nejlepší zbraň na malé nepřátele (žabky, cirkulárky, včely..). Dokáže je vysát a následně vystřelit jako útočnou střelu, která exploduje. Já osobně jsem ho vždy používal jako vysavač a proto jsem nádrž vždy uvolňoval mimo boj. Dávejte velký pozor právě na zaplnění nádrže. Když je plná nejde dál vysávat. Nejefektivnější je, když nasáváte a zároveň tam pobíháte jako maniak. Její kvality nejvíce oceníte v oblastech, kde těch malých potvor bude mrak.

Pokračujte podél skalní stěny kam to až půjde, potom přeskočte na protější převis a vysajte cirkulárky. Přejděte na první schod a koukněte doleva nahoru. Zlatý šroubek. R1 a skok, Ratchet se chytne římsy, pomoci skoku se dostanete nahoru. Jděte ke dveřím u nichž je potřeba paklíč. Zámek: pětkrát doprava, čtyřikrát doprava, sedmkrát doprava. Proběhněte místnosti a přeleťte na protější břeh. Při letu si prohlédněte opravdu krásné motýlky. Vyšroubujte si záchytky a potom pomoci háku přeplachtěte k dalšímu šroubu. Ten vám snese pohupující se plošinky. Přeskačte je pomocí dlouhého skoku. Ale pozor, někdy jsou k sobě plošinky moc blízko a vy je skoro přeletíte. Takže neskákat z úplného kraje. Poslední šroub vám sešroubuje modrou kuličku. Vložte paklíč do zámku. Zde je nový motiv, zábrana laseru. Otočte vrchník kruhem tak, aby lasery zabrali dvě světla nalevo nahoře. Prostředním o jedno světlo pod ně. Posledním do zbývajícího. Čeká tam na vás maník, který řídí tuhletu odpornou devastaci této nádherné planety. Naštěstí ho Clank zažene a vy máte dalšího infobota.

Nyní už vás tu nic nedrží.

Nebula G34, Blarg Station

V obchodě je taunter neboli posměváček. Je to zbraň rozporuplného použití avšak v některých okamžicích hry naprosto nevyhnutelná (díky ní získáte skill poin a zlatý šroubek). Jejím použitím vyhecujete nepřítele, který na vás zuřivě zaútočí. Její taktické využití je dvojí. Buď navádět nepřátele na lasery nebo na miny (minové rukavice získáte později). Tlaková vlna dokáže zničit bedničky.

V tomto kole se dají rozbíjet malé lampy. Několik jich je pod rampou na niž jste přistáli.

Jděte nejprve doleva od vaší lodi, je tam zámek na paklíč. Tenhle hlavolam už vypadá děsivě, avšak je velmi primitivní. Přišli jste na to? V prvním kruhu musíte dát lasery tak, aby kryli vnější světla. Střední kryje světla hned vedle nich a střed pokryje střed. Nebylo to těžké že?!
Nyní potvrďte, že chcete s Clankem dovnitř. Venku je totiž vesmír a Ratchet by tam umřel. Stoupněte na světýlko uprostřed plošiny. Je to vlastně takové spouštěcí tlačítko. Clankovi funkce jsou dost omezené. Útok je třikrát čtverec. Skok křížek a let ještě jeden křížek. Jděte do rakety a z jejího okraje skočte a následně plachtěte na modré bedýnky. Když se vám to nepovede tak po žebříku vyskákejte nahoru. Pokračujte až do protější rakety. Po cestě můžete vidět zlatý šroubek, avšak momentálně nejde vzít. Musíte se sem vrátit s Ratchetem až budete mít dýchací masku. Zde na vás čeká nejzajímavější část ze hry za Clanka. Jak vidíte, vchod zatarasil velký želvokrab. Vy sami na něj nestačíte, ale k dispozici máte několik malých bombiček schovaných po levé straně. Když je vysvobodíte ze skleněných lahví jejich světýlka svítí zeleně. Znamená to, že vás budou následovat (folow). Když jsou žlutá budou čekat na místě (wait). Červená znamenají útok (attack). Pokud nikdo v dohledu není sama se přepnou na zelenou. Některé brány vyžadují spotřebování bombiček. Je u nich vždy vyznačen počet. Když je tam vyšlete, jejich světla svítí modře (enter). Vše můžete ovládat z metu aktivujícího se trojúhelníkem.

Zabijte pomocí nich želvokraba a pošlete je do brány. Vezměte nasávač vody a vraťte se k Ratchetovi.

Nyní se dejte dveřmi vpravo. Trojúhelníkem potvrďte volbu. Nacházíte se na lodi obíhající mateřskou loď. První nepřítel, s nímž se na ni setkáte na vás vystřelí ohnivou vlnu. Dá se zabít velmi jednoduše blasterem a nebo přeskočit vlnu a umlátit klíčem. Nyní můžete jít horní nebo spodní cestou ale stejně skončíte v místnosti se dvěma vlnaři. V chodbách jsou malé červené potvůrky na než nejlepším lékem jest vysavač. Projděte až do řídící místnosti a nejlépe pomocí doom gloves vybijte nepřátele. Potom jděte k červenému tlačítku. Dobrá zpráva je, že máte dalšího infobota, špatná že to tu za chvíli vyletí do povětří. Času je však dostatek. Vyběhněte z místnosti a dejte se horní chodbou. Je tam infobot. Pokud ho čapnete v limitu zhlédnete destrukční animaci. Co se stane v opačném případě nevím, nezkoušel jsem to. Po cestě si ničeho nevšímejte a dávejte pozor na plyn.

Nyní už máte jen jedinou možnost. Laser zrušíte zničením zlaté kuličky. Vyhněte se plynu a na zelené žabky použijte vysavač. Chlápka z ohněm nalákejte na lasery pomoci taunteru. Pokračujte až ke dveřím se zámkem. Zámek: vnější kruh natočte tak, aby zabral dvě světla (musí být zelené lasery), Vnitřní (nejmenší) kruh nasměrujte na dvě zbývající světla a středním (má jen zábrany) točte tak dlouho dokud nezezelenají všechny lasery. V místnosti je spousta bedýnek. Pokračujte do další místnosti a vyhýbejte se plynu. Na vrcholku se vyléčíte a pomocí háku pokračujte dál. V místnosti s laserem jsou dvě kuličky. Po rozbití jedné z nich na vás vyskočí želvokrab. Zabijte ho a rozbijte i druhou. Cesta je volná. Pokračujte až do velké kruhové místnosti. Doporučuji nasát malé žabky do výfuku a potom jimi postřílet želvokraby. Poberte vše z malých místnůstek v prvním patře a potom udělejte to samé v patře horním. V jedné z místností je i zlatý šroubek a sonda, která vám velmi pomůže v další fázi hry. Avšak pozor, pro toho, kdo chce skill point tuto volbu nedoporučuji.

Deaktivujte lasery. Nejprve blasterem postřílejte první nepřátele. Ostatní pomocí taunteru naveďte na lasery. Přesným mířením vašeho blasteru deaktivujte lasery. Tady bude trosku problém. Je zde jeden skill. V následující místnosti na vás zaútočí královna želvokrabů. Dá se ustřílet blasterem a doom gloves. Avšak k získání skillu ji musíte umlátit klíčem. Není to zas tak těžké jak se na první pohled zdá. Je dost pomalá a tak na sebe nechte zaútočit, uhněte a s výskokem ji udeřte. Po ztrátě jednoho čtverce na vás pošle malé žabky a sama bude přihlížet opodál. Je to velmi jednoduché. Pokračujte dál až ji seberete druhý čtverec. Pošle na vás dvě želvokrabky. Ty už jsou podstatně těžší. Jediný účinný recept je na ně z přesně vyměřené dálky skočit a seknout, následně velmi rychle udeřit dokud nepadnou. Poslední čtverec je již hračka. Vyjděte východem a rychle pobijte malé žabky. Zachráněný vědec vám s vděku prodá boty na hoblování kolejnice. Tak poberte bedýnky a pořádně ji nabruste.

Sem se vrátíme až budeme mít dýchací masku, zatím je to vše.

Určitě si přečtěte

Články odjinud