Razer vyrukoval s novou generací své profi herní myši Naga. A je rozhodně o co stát.
Vyměnitelné kryty
Špičková konstrukce
Precizní senzor
Trojité připojení
Vysoká cena
Opotřebení konektorů
Dokovací stojan není v balení
9 /10
Po návratu klasického Basilisku se Razer rozhodl po půl roce omladit svůj další, mnohem zajímavější a méně všední produkt. Herní myš ze série Naga se vždy soustředila na profi hráče a všestranné využití díky unikátnímu systému vyměnitelných panelů, které se přizpůsobovaly potřebám hráče podle toho, co právě hrál.
Nejinak tomu bude ani v nové generaci myši Naga Pro, která k unikátnímu konceptu přidává celou řadu nejnovějších technologií a hned trojité připojení včetně toho bezdrátového. Je tohle nejvšestrannější myš na trhu?
Jako transformer
Z hlediska vzhledu se Naga změnila opravdu jen minimálně. Stejně zaoblené a jemné hrany, matně černý design a ergonomické tělo, které skvěle sedne do ruky. Změnily se snad jen horní klávesy u kolečka, které jsou nyní větší a širší oproti úzkým proužkům z minulé generace.
![Naga Pro [2020] Render (03).jpg Naga Pro [2020] Render (03).jpg](https://1967469491.rsc.cdn77.org/GetThumbNail.aspx?id_file=954567376&width=500&height=376&q=80)
Poznávacím znamením myši jsou vyměnitelné levé panely.
Na zádech nesmí chybět podsvícené logo výrobce, vepředu pak konektor pro připojení USB kabelu. RGB podsvícení je velmi decentní a kromě loga svítí víceméně jen u kolečka a některých tlačítek. To nejpodstatnější je však všestranné využití myši, a sice panel z levé strany pod vaším palcem. Ten je přichycen magneticky a dá se velmi jednoduše odepnout. Pod ním se pak schovává ještě USB adaptér, skrze který se myš bezdrátově připojí k počítači.
K mání jsou tři samostatné panely, kde každý slouží k jiným účelům a herním žánrům
K mání jsou tři samostatné panely, kde každý slouží k jiným účelům a herním žánrům. První panel nabízí klasická dvě tlačítka, na která jste zvyklí u většiny myší a bohatě stačí na práci či akční střílečky, kde je většinou potřeba jen minimum ovládacích prvků. Druhý panel obsahuje šest programovatelných tlačítek, nejde tedy ještě o takový chaos pod palcem. Je to ideální panel na RPG hry, battle royale, příběhové adventury či jiné tituly, které vyžadují už trochu více prvků.
![Naga Pro [2020] Render (01-B2).jpg Naga Pro [2020] Render (01-B2).jpg](https://1967469491.rsc.cdn77.org/GetThumbNail.aspx?id_file=265884474&width=180&height=5000&q=80)
![Naga Pro [2020] Render (04-B12).jpg Naga Pro [2020] Render (04-B12).jpg](https://1967469491.rsc.cdn77.org/GetThumbNail.aspx?id_file=267691872&width=180&height=5000&q=80)
![Naga Pro [2020] Render (05-B12).jpg Naga Pro [2020] Render (05-B12).jpg](https://1967469491.rsc.cdn77.org/GetThumbNail.aspx?id_file=267412378&width=180&height=5000&q=80)
Z hlediska designu se Naga od svého předchůdce liší jen zlehka.
Poslední panel nabízí rovnou celou číselnou klávesnici a slouží pro ty nejnáročnější tituly jako MMORPG hry, MOBA a další žánry, kde potřebujete pod palcem mít opravdu všechno. Genialita spočívá právě v rychlé vyměnitelnosti těchto panelů, takže se myš vždy maximálně přizpůsobí vašim potřebám a požadavkům na danou hrou. Skrze software Synapse si pak lze nastavit a naprogramovat všechna jednotlivá tlačítka (v případě posledního panelu více jak 20) a myš má paměť na 5 profilů, takže poslouží spolehlivě i bez softwaru. Stačí si ji upravit k obrazu svému a vyrazit.
Technické parametry
- Rozhraní: USB, HyperSpeed Wireless, Bluetooth
- Délka kabelu: 1,8 metru (Speedflex)
- Snímač pohybu: Optický
- Hmotnost: 117 gramů
- Senzor: Razer Focus+
- Maximální citlivost snímače: 20 000 DPI, 650 IPS
- Počet programovatelných tlačítek: 20+
- Vlastnosti: Vyměnitelné panely, trojité připojení
- Cena: 3 799 Kč
Potěší také velmi kvalitní konstrukce, o jejíž pevnost jsem se ze začátku bál. Přece jen vyměnitelnost postranního panelu narušuje celistvost, překvapivě ale nic nikde neskřípe, neodstává ani jsem neměl pocit, že by pod nátlakem palce panel neseděl. Jediné negativum tedy potenciálně může být samotná výdrž úchytů a konektorů uvnitř po několika letech agresivního vyměňování panelů.
Špičková preciznost s drátem i bez
Vyměnitelné panely nejsou jedinou radostí tohoto modelu. Potěší výborný senzor Focus+ s citlivostí 20k DPI, díky které se Naga řadí k nejcitlivějším a nejpřesnějším myším na trhu. Stejně jako jiné modely výrobce v nové generaci nabízí i další vychytávky, jako třeba Motion Sync či snímání povrchu pod myší pro co nejpřesnější pohyb. Ovládání je opravdu radostí, ať už pracujete nebo hrajete náročné střílečky. Velmi pohodlné jsou i optické spínače Razeru, které jsou dostatečně měkké a příjemné na stisk, ale mají i dostatečně hbitý odskok. Zkrátka ideální poměr.

Připojit myš můžete jak kabelem, tak bezdrátovým připojením.
Lví podíl na takové preciznosti má i bezdrátová technologie, která je schovaná pod kapotou. Naga Pro není všestranná jen z hlediska vyměnitelných panelů, ale také připojení k počítači. Nabízí totiž rovnou bezdrátové připojení skrze technologii Hyperspeed s 2.4Ghz adaptérem, nebo Bluetooth. Přeskakovat můžete v mžiku díky přepínači na spodní straně myši. Do třetice všeho dobrého je tu i klasické drátové USB připojení pleteným kabelem, skrze který se myš i nabíjí. K mání je také možnost myš nabíjet skrze dokovací stanici, ta ale bohužel není součástí balení, což je vzhledem k vysoké ceně trochu nepříjemné. Myši Viper Ultimate totiž v balení nechyběla.
Myš nabízí bezdrátové připojení skrze technologii Hyperspeed s 2.4Ghz adaptérem, nebo Bluetooth
Reakce myši v obou případech bezdrátového připojení jsou okamžité a opravdu nepocítíte žádnou latenci, drhnutí nebo ztrátu signálu. Samozřejmě pro nejlepší zážitek doporučuji využít USB adaptér a technologii Hyperspeed Wireless, v případě Bluetooth totiž čas od času na menší zádrhel narazíte, na to má ale vliv hlavně prostředí okolo vás a počet přístrojů, které jsou v jeden okamžik připojeny skrze Bluetooth.



Jemné RGB podsvícení jen podtrhuje minimalistický vzhled.
Když už mluvíme o nabíjení, v bezdrátovém režimu Hyperspeed vydrží myš něco kolem 100 hodin hraní (osobně jsem se dostal na cca 80 hodin), v případě Bluetooth připojení vzroste výdrž ještě o polovinu. Pokud si k myši dokoupíte dokovací stanici na nabíjení, pak téměř ani nebudete vědět, co to dobíjení je.
Verdikt
Razer Naga Pro vždy mířila na hráče, kteří chtějí mít jednu myš na všechno. Nová generace se rozhodla zachovat to, co fungovalo a do vínku přidala ještě celou řadu nejmodernějších technologií. Vše funguje jak má, vše je rychlé, precizní a kvalitní, takže se opravdu velmi těžko hledají negativa. Leckoho může odradit vyšší cena, ta je ale úměrná tomu, co myš nabízí. Pokud si s panely nebudete hrát jako s bumerangem, měly by také něco vydržet. V redakci máme jasno: Naga Pro je jednou z nejlepších a nejzajímavějších herních myší poslední doby.