Recenze: Cabela´s Dangerous Hunts – lovu zdar!

Recenze: Cabela´s Dangerous Hunts – lovu zdar!

Chtěli byste si vyzkoušet, jaké to je být lovcem divoké zvěře? Plížit se křovím a čekat na správný moment k výstřelu? Ale pozor - nakonec to vždycky může dopadnout úplně obráceně, takže tím, kdo bude loven, se stanete vy! Ambiciózní akční hru o lovení lesní zvěře jsme podrobili pečlivému přezkoumání a s překvapením odhalili, že může nabídnout dobrou zábavu.

Platforma: PC (existuje i pro PS2 a Xbox)
Typ hry: lovecká střílečka
Multiplayer: ne
Minimální konfigurace: PENTIUM II 500 MHz, 128 MB RAM (WINDOWS ME/XP), 64MB RAM s WIN 98, 16MB AGP-3D graf. karta 
Doporučená konfigurace: PENTIUM III 1 GHz, 256 MB RAM, 650 MB na HDD, 32MB AGP 3D graf. karta
Testovací konfigurace: Athlon XP 2200+ , 512 MB RAM, 64 MB 3D graf. karta
Výrobce hry: Sandgrain Studios (
http://www.sandgrainstudios.com)
Distributor hry: Activision (
http://www.activisionvalue.com)

Jak už jste zřeme pochopili, dnes recenzovaná hra vás postaví do role lovce divoké zvěře. Jen vy a dvě zbraně dle vlastního výběru, maskovací oblečení, nějaká ta vábnička a může se jít na věc. Lovit zvěr (zvláště některé druhy:-)) není nic jednoduchého. Autoři hry si toto vzali k srdci, proto ani pro vás nebude nic snadného získat první trofej.

  

Výběr lokací * poklidná krajina * Nazelenalý sníh v krutém mrazu

Při lovu musíte dodržovat určité zásady, bez kterých to zkrátka nepůjde:

1. Nebýt viděn
 • Volba vhodného maskovacího oblečení v závislosti na ročním období. Vě hře jsou zastoupena všechna čtyři roční období.
2. Zvíře vás nesmí slyšet ani cítit
 • K tomu slouží malý ukazatel směru větru, který se nachází v pravé horní části obrazovky. Pokud jdete proti větru, zvíře vás necítí ani neslyší (vítr může nést pach i zvuky) - a o to jde. Pokud ovšem proti větru nejdete, ke zvířeti nebudete mít šanci se ani přiblížit (teď mám namysli především vysokou zvěr).
3. Použít vábničku
 • Umístit na nějaké vytipované místo, dobře přehledné (tedy žádná vysoká tráva ani keře nestojí v cestě) a jen čekat, až se zvěr chytne do léčky.
4. Stopování zvěře
 • Pokud se vám zvěr „zaběhne“, nezbývá nic jiného než ji stopovat. Chce to čas a trpělivost, ale vyplatí se to.

Kde všude se loví?

Ve hře máte na výběr máte ze slušných dvanácti lokací: Alaska, Alberta, British Columbia, Colorado, Idaho New Mexico, North California, Nw Territories, Quebec, Tanzania, Wisconsin, Zimbabwe. V každé této oblasti jsou alespoň 2 místa, na která se podíváte. Nachází se v nich zvěř charakteristická  pro danou oblast.

Co všechno se loví?

Cabela´s Dangerous Hunts nabízí celkem 26 druhů zvěře, zde je jejich seznam: divoká ovce, medvěd černý, medvěd kodiak, bizon, karibu, kojot, divoká bílá ovce, antilopa africká - chocholatka, los, přímorožec bejsa-druh africké antilopy, medvěd grizzly, hyena, antilopa impala, kudu - antilopa, leopard, los - další druh losa, horská koza, jelenec ušatý, puma, polární medvěd, vidloroh, nosorožec, jelenec viržinský, divoký kanec, vlk, zebra.

Chování zvěře, krajina, lov

Všechna zvířata se chovají tak, jak by se ve skutečnosti chovat měla, většinou naprosto poklidně, dokud nezjistí vaši přítomnost ve svém teritoriu. Pokud je zvíře plaché, utíká a už ho asi nikdy nedostihnete – jedinou možností je ho začít stopovat. Pokud zvíře plaché není, máte často problém a utéct byste měli raději vy. Ono postavit se tváři v tvář takovému nosorožci nebo medvědu není žádná sranda.

  

Jedna z potvůrek, které se ve hře objevují * pro lovce naprosto neškodný tvor * pěkně se připlížit a ...

Daleko nebezpečnější mohou ale být zvířata, která žijí ve smečkách - teď mluvím například o vlcích. Proti smečce vlků musíte mít dobrý postřeh (a ještě rychleji hýbat s myší:-)). Můžete dokonce spatřit i to, že se zvířata napadnou mezi sebou. Jednou jsem byl svědkem toho, jak puma ulovila raněného divočáka, kterého jsem pronásledoval.

  

Menu s výběrem obranných zbraní * Menu s výběrem útočných zbraní * Prosluněná krajina

Krajina, která se ve hře objevuje, připomíná nedotčenou rezervaci, takže zapomeňte na nějaké cestičky a posekanou trávu okolo nich. Tráva a keře jsou vysoké tak, jak narostly. Tímto je prostředí někdy až příliš nepřehledné, takže musíte být extra pozorní - zvěř může být totiž všude.

  

Jen zastřelím medvěda a spěchám do teleportu * Tak už jen ty dva co jsou na lístku a konec * otevřený teleport a zbývá 10 vteřin, stihnu to?

Jen sem tam je přes řeku most, to je asi jediný zásah člověka, který se v krajině nachází. Po grafické stránce krajině nicméně pár věcí chybí, hlavním problémem je především její ztvárnění v různých ročních obdobích. Například v zimě je země místy až moc holá a prosvítá zelená. No nevím, zda to byl záměr, ale na mě to moc dobrý dojem neudělalo. Dle mého názoru v zimě by mělo být vše pokryté sněhem a ne jakoby začínalo jaro. Jinak krajina vypadá vcelku povedeně (i když Far Cry ani Vietcong to není:-)), chvílemi jsem se přistihl, jak jen stojím a kochám se pohledem na ni.

  

Jen si sedni, kámo * tak s touhle zbraní to půjde těžko – nevrť se! * z pohledu útočícího zvířete

Jakmile vezmete do rukou zbraň a rozhlédnete se kolem sebe, spatříte červené tečky, které znázorňují zvěř. To má usnadnit lov. Podobné tečky v modré barvě vám naopak pomáhají najít zastřelenou zvěř - bez těchto teček by se zvíře zastřelené z dálky hledalo obtížně. Ale,  aby vše nebylo tak snadné, tyto tečky v těsné blízkosti zvířete mizí, takže pozor na to! Obecně lze říci, že v případě této hry si tvůrci dali záležet jak na atmosféře a atributech skutečného lovu, ták na zábavné hratelnosti jejich titulu.

Čím se loví

Ve hře jsou 2 kategorie zbraní (útočné a obrané).  Lovec u sebe může nést pouze jednu zbraň od každého druhu. Útočné zbraně (pro střelbu z dálky) tvoří 11 pušek, dva luky a jedna kuš. Obranné zbraně se skládají ze tří revolverů a tří nožů. Docela solidní arzenál na podobnou hru, nemyslíte?

  

Někdy se u načítací obrazovky ukáže info o zvířeti * Normální loadovací obrazovka * krásný pohled skrz zaměřovač

Zbraň obranná je naprosto nezbytná, na to nikdy nezapomínejte! Několikrát se mi stalo, že jsem lovil srnku – tedy zvíře, které nenapadá toho, kdo na něj útočí . Říkal jsem si, to nebude problém, na takovou srnku přece nepotřebuji obrannou zbraň. Vystřelil jsem, srnka utekla,  začal jsem ji stopovat a přitom jsem narazil na smečku vlků. Ani nechtějte vědět, jak to dopadlo.

Tři herní módy

Quick hunt

Pro ty, kdo chtějí jít hned na věc. Nejdříve si zvolíte lovce, za kterého budete hrát. Na výběr je z pěti charakterů. Vyberete si zbraň – útočnou a obrannou (tu pro případ, že by vás lovené zvíře napadlo nebo se k vám nějaké jiné nečekaně přiblížilo - ono je přece jen lepší střílet na blízko z ručního revolveru, než puškou se zaměřovačem). Poté zvolíte vhodné oblečení tak, abyste splývali s terénem. Do sněhu nejlépe bílé oblečení, na podzim nějaké to oranžové v barvě listí a na jaro a léto maskovací.Vyberete vhodnou vábničku a hurá na lov! Samozřejmě si ještě zvolíte lokaci podle vašeho gusta. Od každé mapy jsou na výběr dvě lokace, kam se můžete podívat.

Career hunt

Opět si na začátku zvolíte postavu z pěti možných, za kterou budete hrát. Poté dostanete úkol, který bude muset v daném kole splnit. Například zastřelit kozu, její maso použít jako návnadu pro vlky a zastřelit čtyři z nich apod. Za každé zastřelené zvíře si připisujete peníze. Cena zastřeleného zvířete závisí na tom, z jaké dálky bylo zastřeleno a taky jakou zbraní popř. jak čistá střela to byla - jednou kulkou skolené zvíře je za nejvíce peněz.

  

Poslouží jako návnada pro čtyři vlky * Při stopování máte k dispozici tyto údaje * každý má svou cenu

Postupně se budete vypracovávat k lepším a lepším zbraním. V horním levém rohu se vám ukazuje lístek s vyobrazeným druhem zvířete, které máte lovit. Pokud ulovíte nějaké zvíře, co není na lístku, nic se vám za něj nepřipočte – stejně jako v reálném myslivectví nejde o masakr libovolných obyvatel lesa, ale o cílený lov na určitý druh.

Action zone

Budete postaveni do terénu a odněkud se na vás vyřítí zvíře. Ze začátku jen jedno, ve vyšších kolech jich může být i více. Vaším úkolem je zvíře zabít. Poté se vám na 13 sekund otevře teleport do dalšího kola. Pokud v tomto limitu teleportem neprojdete, teleport mizí a vše se opakuje, tedy stojí proti vám stejné zvíře. Tento v zásadě primitivní herní mód se mi svojí rychlostí a zábavností líbil nejvíce.

Vady na kráse

Ve hře se objevuje velké množství krajin, které doplňuje voda - různé potůčky, jezera, bažiny. Na vodu si dávejte obzvláště pozor, stěny koryt, kudy voda teče, jsou velice strmé a koryta hluboké. Jakmile se do nich jednou dostanete, jen těžko se dostává z vody ven. To pak končí vaší smrtí a celou misi musíte rozehrát znovu.

Prchající puma, která před chvílí ulovila divočáka

K terénu hry bych měl ještě jednu připomínku - pohyb v terénu je dost náročný a pomalý. Mnohokrát se mi stalo, že jsem pronásledoval zvěr, kterou jsem zranil, a ta mi zmizela jen kvůli tomu, že se mi v cestě objevil nějaký ten kámen, který vypadal, že bez problémů přejdu. 

Světlé stránky hry
 • herní mód action zone
 • možnost použití vábniček
 • stopování zvěře
 • povedené zvuky zvěře
 • realistické chování zvěře
 • barevné tečky napovídají, kde se nachází zvěř živá i mrtvá
Temné stránky hry
 • špatný pohyb v prostředí
 • nepřehledný terén
 • někdy zdlouhavé pronásledování zvěře
 • nefunkční ukazatele fyzické kondice lovce
 • vysoké nároky na HW při plných detailech

Na další problém jsem narazil, když jsem se chtěl vydrápat na kopec, odkud bych měl pořádný rozhled a mohl dobře zamířit a připsat si nějakou trofej. Malý kopec rovná se velký problém! Je to tak, někdy není šance vydrápat se na malý kopeček. Což je chyba dosti závažná, protože pak se celý lov stává zdlouhavým a zvíře nejde prakticky najít. Vidíte pouze kličkující červenou tečku, jak vám zvíře mizí v dáli. Jak vidíte, poměrně propracovanou hru ve finále kazí zcela zbytečné technické chyby.

Grafika: 6/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 5/10
Hratelnost: 7/10

Cabelas Dangerous Hunts je překvapivě chytlavou loveckou hrou, i když čas od času narazíte na drobné nepříjemnosti, bez kterých by hraní bylo zábavnější. Pokud je ale překonáte, budete se hrou spokojeni a možná si u ní i odpočinete a pokocháte se krajinou, která nevypadá špatně. Takže pokud nikam nespěcháte a na lov zvěře máte dostatek času i chuti, je tato hra přesně pro vás. Lovu zdar!

Celkové hodnocení: 7/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud