17
Fotogalerie

Recenze deskových her To (ne)chceš! a Farmářský handl. Karetní jednohubky perfektní na party

Party hra, v níž musíte mít dobrého pamatováka, nebo umět sakra dobře blafovat a karetní hra s dražbou zvířat. Co mají tyto dvě hry společné? Obě můžete s klidem vzít jako příjemný filler na herní večer s přáteli.

To (ne)chceš! Popová kultura

Plusy
Hraní je zábavné
Funguje i v menším počtu hráčů
Spousta karet s předměty
Minusy
Zpočátku rozpačité
7  /10

Karetní párty hra ● Cena:  ● Počet hráčů: 3-8 ● Doporučený věk: 8+  ● Hrací doba: 15 minut ● Vydavatel: Ravensburger

To (ne)chceš! je párty hra, která v německy mluvících zemích získala titul Spiel des Jahres 2023. Nyní se tento titul ze stáje Ravensburgeru dočkal také českého překladu, ba co víc, v obchodech si můžete zakoupit hned dvě verze. My vám dnes přinášíme recenzi zelené krabičky, jež obsahuje obrázky z popkultury (verze se od sebe liší pouze obrázky na kartách).

IMG20240413150243.jpgIMG20240413150035.jpgIMG20240413150108.jpg

Princip hry je velmi jednoduchý. Zamícháte hromádku karet, každý z hráčů si z ní vezme jednu kartu a položí ji před sebe na stůl lícem nahoru. Začínající hráč si poté dobere ještě jednu kartu, tu původní však otočí a podle pokynů na její zadní straně ji pošle jinému hráči a musí přitom říct, co dotyčnému dává. Ten může s díky přijmout, anebo říct, že se nejedná o avizovanou věc, v tom případě se karta otočí. Ten, kdo neměl pravdu získává jeden trestný bod a jede se dál.

Po přečtení pravidel budete mít z To (ne)chceš! dost rozpačité dojmy. Po prvních dvou kolech nejspíše také. Ale nebojte se, jakmile na stole zůstanou už jen neotočené karty, začne to být zajímavé. Jakmile tyto karty párkrát změní majitele, začne to být obzvláště zajímavé. Ve hře sice koluje malý počet karet, který je roven počtu hráčů plus jedna. Na první pohled by se mohlo zdát, že zapamatovat si dvě věci je jednoduché, opak je ale pravdou. Jakmile se všechny karty otočí lícem dolů a párkrát se protočí mezi hráči, budete z paměti horko těžko dolovat, co zrovna máte před sebou.

IMG20240413145926.jpgIMG20240413150211.jpgIMG20240413150330.jpg

Pokud zrovna neoplýváte bezchybnou fotografickou pamětí, je klíčem k úspěchu nedát na sobě znát, že vůbec netušíte, jaké karty máte před sebou, nebo jestli vám váš protihráč opravdu podává kartu s obrázkem diskokoule. Jakmile totiž ostatní zjistí, že si nejste jistí, je to šance pro ostatní hráče. Body k dobru budou mít i ti, kteří umí blafovat. A vězte, že ve skutečnosti není ani jedno z toho jednoduché. I když se budete snažit zapamatovat si všechny karty, dříve či později se vám to sesype. Stejně tak není vůbec jednoduché s kamennou tváří tvrdit, že protihráči dáváte bublifuk, když si už vlastně ani nepamatujete, jestli je bublifuk ve hře.

nechces.jpg

To (ne)chceš je opravdu velmi příjemným počinem na poli párty her. Znovu apeluju: nenechte se odradit pravidly nebo prvními koly, hra se potom rozjede a je to skutečně zábava. Dobrou zprávou je i to, že funguje v menším počtu lidí, ve třech lidech - což je nejmenší možný počet - si ji zahrajete úplně bez problémů. S vyšším počtem hráčů pak narůstá obtížnost a chaos na hracím stole.

Verdikt

Párty hra, u které vám stačí zapamatovat si dva předměty. Zní to rozpačitě, ale ve skutečnosti je to zábava. Navíc funguje i v menším počtu hráčů, což se v tomto žánru příliš často nevidí.

Pokračování 2 / 2

Farmářský handl

Plusy
ekonomika hry
možnost obchodu
Minusy
trochu zdlouhavé
6  /10

Karetní hra ● Cena:  ● Počet hráčů: 3-5 ● Doporučený věk: 10+  ● Hrací doba: 45 minut ● Vydavatel: Ravensburger

Mechanismus aukce není na deskoherním poli žádnou novinkou. Někdy je to jen součást větší hry, jindy je na něm celá hra postavená. A to je případ Farmářského handlu. Pokud vám název něco říká, ale nemůžete si pořádně vzpomenout, je docela možné, že jste v minulosti měli co dočinění s jeho starší edicí, která spatřila světlo světa už v roce 1985. Obstojí nové vydání u současných hráčů?

IMG20240413145635.jpgIMG20240413145653.jpgIMG20240413145716.jpg

Na začátku partie si hráči rozeberou karty peněz – 2x0, 4x10 a 1x50. Čtyřikrát za hru se do dražby dostane oslík, který každému přidá 50, 100, 200 a 500. Oslíci jsou však zamíchání v balíku s ostatními zvířaty a nelze tak přesně říct, kdy přijdou do hry. Po rozdání peněz začíná dražba. Jeden z hráčů se ujme role licitátora, otočí kartu zvířete a začíná dražba. Přihazovat můžete vždy minimálně o 10 a peníze nelze rozměňovat. Zvíře získává ten, kdo nabídne nejvíc a vydražená částka jde do kapsy licitátorovi. Ten má zároveň předkupní právo, takže pokud by se rozhodl, že se mu dané zvíře líbí a hodí, může ho získat tak, že hráči s nejvyšší nabídkou zaplatí danou sumu. Následně se licitátorem stane další hráč a jde se na další dražbu.

farmarsky-handl-kuhhandel.png

Kromě dražby se můžete rozhodnout obchodovat s hráčem, který vlastní stejné zvíře, jako máte vy. Tajně mu nabídnete peníze a on je buď bez kontroly přijme nebo se rozhodne učinit protinabídku. V tom případě obě sumy porovnáte a zvíře dostane ten, kdo nabídl víc. Tady se o slovo přihlásí karty s hodnotou nula, jimiž můžete během obchodování blafovat, což do hry to přináší nový prvek.

Vaším cílem není získat co nejvíce zvířat, ale získat pokud možno kvarteto, tedy vlastnit 4 kusy stejného zvířete. Vítězné body totiž získáte tak, že body za zvíře vynásobíte počtem karet tohoto zvířete. Jakmile někdo vyhraje poslední zvíře nenastává ještě konec hry, ale doběhne kolo obchodů tak, aby všichni hráči měli před sebou pouze kvarteta.

IMG20240413150437.jpgIMG20240413150444.jpgIMG20240413150505.jpg

Právě prvek obchodování se zvířaty přináší do Farmářského handlu nový náboj a odlišuje jej od řady dalších dražebních her. S tím jde ruku v ruce i uzavřená ekonomika hry. Zpočátku máte peněz opravdu velmi málo a další získáte (pokud pomineme příchod oslíka) pouze v těch tazích, kdy se stanete licitátorem.

Nemůžete jen tak bezhlavě nakupovat zvířata podle toho, jakou máte zrovna náladu, protože pak se vám snadno stane, že sice získáte první ovci ve hře, pak ale neuváženě nakoupíte osla a krávu a další ovce vám vyfouknou vaši soupeři. A vám pak nezbyde než ovčí farmu oželet, nebo se pokusit ovce pracně vyhandlovat. Anebo to můžete vzít i z druhé strany a protihráči vyfouknout posledního koně do jeho kvarteta tak, aby on musel obchodovat s vámi.

Nutno dodat, že tato záležitost se nebude líbit těm, kteří neradi riskují a spíše mají rádi věci pod kontrolou. Ve Farmářském handlu totiž zvířata chodí náhodně a stává se, že aukce je zkouškou nervů, kdo je ochoten dát vyšší cenu. Někdy budete muset také blafovat a pokusit se soupeře donutit, aby to byl právě on, kdo dá vyšší nabídku. Dokážu si představit, že se správně naladěnou partou lidí, která se do hry dokáže položit a trochu zaroleplayovat, bude herní zážitek ještě mnohem lepší.

IMG20240413145534.jpgIMG20240413145558.jpgIMG20240413145737.jpg

Aukční fáze odsýpá poměrně rychle, závěrečná fáze obchodu už je podle mě ale trochu navíc a hra už se v ní táhne – zvláště pokud se vás u stolu sejde pět. Mimochodem jako minimální počet bychom označili spíše čtyři. Pokud hledáte nějakou zábavnou party hru, anebo máte zálibu v dražbách, Farmářský handl určitě stojí za pozornost. Za velmi přijatelnou cenu dostanete adekvátní porci zábavy.

Verdikt

Dražební hra se spoustou zvířat, která bude bavit hlavně ty, kteří se nebojí riskovat ani blafovat.

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Určitě si přečtěte

Články odjinud