12
Fotogalerie

Recenze: Majesty 2 – hnutí za vyhynutí ďáblů

Vyber třeba daně, postav třeba věž, hlavně ale panovníku, na netvora běž.

Kapitoly článku:


Vládnutí je těžká práce. Všechny ty konkubíny, plavání v moři peněz ze státní kasy a bohaté hodokvasy z člověka vysají životní energii spolehlivěji než odšťavovač vyšťaví šťávu z pomeranče. A když už je vladař vymáčknutý jak citrón, zpravidla přijdou ještě větší pohromy: kupříkladu to mohou být kobylky, mor, anebo, jako je tomu v případě hry Majesty 2, invaze armády temnot. Takové nepřátelsky naladěné minotaury v ložnici nikdo nechce a pokud ano, musí být malinko na hlavu. Anebo mít vznešené cíle, to vyjde nastejno.

 

Poslední vládce Ardenie spadá do té druhé kategorie – chtěl být za hrdinu, a tak povolal nejstrašnější ze všech pekelných stvoření, ďábelského Balroga, aby ho mohl triumfálně zabít. Jak se brzy ukázalo, drobátko přecenil své síly a v souboji s mocným démonem podlehl temné magii.

Objeví se světélko na konci tunelu, které mimořádně neoznačuje protijedoucí lokomotivu

Po více jak dvou letech země úpí pod nadvládou pekelníka a zachránce světlých zítřků je třeba více, jak kdy jindy. Naštěstí se však objeví světélko na konci tunelu, které mimořádně neoznačuje protijedoucí lokomotivu, ale skutečnou naději. Věrný královský poradce totiž nalezl posledního člověka královské krve – vás.

majesty2_art1.jpg

Jako správný a všemi slivovicemi namazaný vladař dostáváte jednoznačný úkol svrhnout ďábla a posadit svou ctěnou zadnici na královský stolec. Cesta k této metě však není zrovna vystlána okvětními kvítky růží, ale spíše zarostlá pořádně trnitým keřem.

TIP: Ze všeho nejdříve postavte cechovní budovu rangerů. S neprozkoumanou mapou toho totiž moc neuděláte.

Pro nádherně vonící květy tak musíte obětovat především obsah státní kasy a životy věrných sloužících. Nemůžete však mrtvoly skládat jen tak bez ladu a skladu, a proto je třeba zaměstnat generála Tik-Taka. Tedy vlastně Taktika.

Jezte hrozny, buďte hrozní!

Tohoto mocného vojevůdce bude suplovat váš poradce, jemuž herní designéři přiřkli roli učitele. S jeho pomocí se tak naučíte základy vládnutí v Majesty 2, které se drobně odlišují od zažitých praktik v žánru RTS, a jsou dokonce ještě o pár kroků dále, než jejich předchůdci v prvním díle této série. Jak si možná znalci předchozího titulu pamatují, neovládáte své jednotky přímo, ale můžete je pouze vhodně motivovat. To znamená, že místo toho, abyste označili všechny své hrdiny a vydali jednoznačný povel k útoku, musíte se spokojit se systémem orientačních vlaječek.

majesty2_03.jpg majesty2_04.jpg

Tentokrát nejsou modré ani žluté jako při orientačním běhu, ale jsou jasně rozdělené na čtyři typy. Pamětníci si budou dobře pamatovat vlaječku útočnou a průzkumnou a s povděkem jistě přivítají zástavu obrannou.

Je třeba zaměstnat generála Tik-Taka

Posledním motivačním kusem látky, jež bude moci zavlát nad bojištěm, je vlajka s lebkou, jež má vašim hrdinům naznačit, že nemají na dané místo chodit. Jak moc velkou motivaci budou dané symboly pro vaše hrdiny znamenat určuje především finanční částka, která je za splnění daného činu přislíbena.

VIDEO: 1473 'Majesty 2 - ukázka hraní'

Abyste se však nemuseli spoléhat pouze na lehce nezodpovědné a těžce motivovatelné hrdiny, dali vám autoři do ruky ještě pár drobných trumfů. Za státní peníze tak můžete postavit slušné množství obranných věží, stejně jako vám za určitý obnos zapůjčí své služby královští mágové s jejichž pomocí budete moci mocně čarovat.

TIP: Místo cvičení nových adeptů v chrámech můžete na jejich pozice poslat zkušené bijce, kteří sice ztratí vybavení, ale jejich level se nezapře v žádné bitce.

Kouzla jsou však pěkně drahá a věřte mi, že se budete pečlivě rozmýšlet, zda netvorovi trošku připéct chloupky za pomocí blesků rychlých jako Mexičan se zapnutým přídavným spalováním fazolových plynů, či radši nabídnout menší sumu za jeho promptní likvidaci.

Mladí a neklidní

Pokud však někde vyplácíte, musíte i někde vybírat. Základními kolečky fungující ekonomiky jsou v tomto případě vaši poddaní a hlavně obchodníci. Na daných stanovištích mohou dělníci vybudovat obchodní budovy, z nichž vyjíždí každou chvíli karavana vrchovatě naložená zlatem. Peníze pak představují jedinou surovinu ve hře, čímž odpadá nudné těžení a naopak se může plně projevit propracovaná mikroekonomika, do níž se vrací zpět i chrabří hrdinové.

majesty2_05.jpg majesty2_06.jpg

Ti se totiž celou hru nechtějí ohánět pouze základní zbraní, ale chtějí si pořídit výkonný palcát či rychlopalný luk. Zde přichází ke slovu kovář, jenž vám samozřejmě odvádí daně do státní pokladny. Ve vašem zájmu je umožnit hrdinům nákup toho nejlepšího, i když vás výzkum stojí pořádné peníze, protože takový zkušený hrdina v mithrilové zbroji vydrží přeci jen o něco málo víc, než zelenáč v odřené kožené kazajce. Možná proto si i v kampani můžete své hrdiny přenášet do dalších misí – jde vždycky ale přenést jen jednoho a v další misi si ho musíte za nemalou částku znovu najmout.

Určitě si přečtěte

Články odjinud