Recenze: Penumbra Overture – noční můra začíná

Recenze: Penumbra Overture – noční můra začíná

Hororová hříčka Penumbra zažila přechod z pole volně šiřitelných her ke komerčním produktům. Stojí lepší grafika a zpracování za koupi, nebo měli autoři raději zůstat u freeware? Podívejte se s námi.

Kapitoly článku:


Platforma: PC
Typ hry: FPS v kombinaci adventurních prvků
Multiplayer: Ne
Minimální konfigurace: Procesor 1.5 GHz, 512 MB RAM, 64MB grafická karta, 1 GB HDD
Testovací konfigurace: Athlon XP 1600+, 1.5GHz, 768MB RAM, 128MB grafická karta
Výrobce: Frictional Games
Distributor ČR: Neoznámen
Homepage:
http://frictionalgames.com/

Když si nejlepší z nejlepších sednou ke stolu a začnou přemýšlet nad tím, čím by se dala obohatit klasická FPS akce se směsicí adventurních prvků, většinou se ke kloudnému nápadu nedopracují. Většinou ale neznamená vždy, což v důsledku může vést k příjemné souhře náhod i nápadů potvrzujících jinak nezáživné pravidlo. Penumbra Overture je dost možná mezníkem ve svém žánru, neboť přináší neotřelý herní koncept zabalený do nesmírně hutné atmosféry.

Nadechnutí před velkým potopením


Bílá tma jak v „nechciříctco“ * Jsem blízko své největší osudové chyby * Do pytle, a okna tady nevedou?

Ocitáte se v zaprášené kajutě malé loďky plující v ledových vodách. Lampa matně osvětluje místnost a ani malým okénkem umístěném po straně kajuty příliš slunečních paprsků nepronikne. Venku řádí zima, a proto není dobré vycházet ven... ne, dokud si neosvojíte jisté praktiky. . Stačí ujít pár kroků sněhovými závějemi, přetrpět padající vločky, jež se mrazivě zarývají do kůže, a stanete u tajemného poklopu. Podivně znějící zvuky zespod ovšem nenavozují příjemné pocity a něco vám říká, že není dobrý nápad poklop otevřít. Zvědavost nicméně stále přehlušuje rozum. Uplyne pár minut a jste dole.


Sluneční zář?! A přece se točí! * Tady chcípl pes * A tady pes nechcípl

Žebřík se stal zrádnou pastí a v temnotě jste zaváhali. Konec poslední žebřiny byl nečekaně vysoko nad zemí a i když vás pád na chvíli dezorientoval, uvědomujete si, že už není cesty zpět. Okolní prostředí působí značně frustrujícím dojmem, nemáte rádi pavouky a ani jinou havěť, jež by se mohla nacházet v podobných místech. Na výběr však není, a proto se vydáváte dál, byť už v této chvíli pociťujete nepříjemný pocit v zádech. Ne – ten už jste pociťovali tam nahoře, v ledové vánici. Jakoby vás někdo pozoroval.


Skoro jako podkroví, akorát v přízemí... vlastně sklep. Takže podkroví ve sklepě. Jo, to sedí. * Hraboš Polní to asi není * Lampa. Ale kdo jí rožnul?

Cestou ale na nikoho nenarážíte, uplyne deset minut, pak půl hodiny... hodina i dvě, jenže stále nic. Do rukou se vám dostávají jen podivné deníky, útržky papírů mírně poodhalující význam tohoto místa. Začínáte pomalu litovat, že jste otcova slova neuposlechli a knihu opravdu nespálili. Podle všeho zde lidé už dávno nejsou, podle všeho tento obrovský podzemní komplex opustili. Dobrovolně? Jenže co ty rozsvícené lampy? Co to podivné šeptání a jiné zvuky? Jakoby tu někdo byl... ale kde jsou teď? Začíná se vás zmocňovat stísňující pocit, obtížně se vám dýchá a slyšíte akorát svoji ozvěnu o stěny jeskyní. Musíte dávat pozor, neboť vás může někdo slyšet, ve stínech se možná něco ukrývá. Stíny jsou vaším nepřítelem, ale zároveň se v nich lze i skrýt.

Naskriptované sekvence a jiná překvapení

Tu a tam se objevíte na místě, které autoři prošpikovali hororovými scénkami. Dobré je dávat pozor na začátku, poblíž robustních olověných dveří umístěných v zemi. Něco tam dole je a zrovna to nemá náladu na pexeso. Působívá je rovněž část v dřevených místnostech, přičemž v jedné z nich se s největší pravděpodobností nachází na smrt vystrašený člověk. A dlouho žíti nebude, takže se tam nezdržujte.

První kontakt

Jak dlouho tu už bloudíte? Začínáte ztrácet přehled o čase, baterie ve svítilně dochází a nezbývá, než si vytvořit pomocí zapalovače a hořlavého paliva zdroj světla. Máte sice světlice, ale něco vám říká, že je lepší si je šetřit. V okolních lampách se totiž stále nachází kapky petroleje. Naštěstí. Pokud neztratíte rozum a dokážete racionálně uvažovat, můžete se dostat ven, nebo alespoň někam dál. Tak myslete! Všude kolem se nachází spousta věcí, jež lze využít, skombinovat a uchránit se jimi. Někdy je třeba sáhnout i k násilí, rozbít zámek, odstranit desky, případně si postavit malý provizorní most z desek a jiných objektů, ale není to nic těžkého. Kladivo, které s sebou nosíte v batohu, vám v mnohých situacích pomůže.

  
To je úplně ta samá lampa, akorát z jiného úhlu * Meť tady auto, tak najedu na ty dvě desky * Po kom šutr hodíme?

Zrovna procházíte stísněnou chodbou a zavíráte za sebou mohutné dveře, když v tu chvíli strhnete. Bojíte se otočit, protože tam něco je a cítíte to. Slyšíte jeho dech, slyšíte jeho kroky. Že by to byl pes? Podivné vrčení linoucí se z jeho úst stále sílí, blíží se k vám a jediné, nač se zmůžete, je bleskurychlé přikrčení k bednám stojícím poblíž. Malá škvíra mezi nimi vám přitom dovoluje pozorovat siluetu schovanou v temnotě. Jenže v tu chvíli to přišlo zase – udělalo se vám špatně, stísnění prostor vám neprospívá a hluboké dýchání může uslyšet To, co tam teďka nehybně stojí a zírá vaším směrem. Podivně zírá. Ty oči... nikdy jste nic podobného neviděli.

  
Číselná kombinace... její dohledání ovšem bylo snadné * Tak tady je několik pátých kol od vozu, koukám * Hranaté stíny mě doslova rajcují

Pohledem střelíte po nepravidelné skalní stěně nacházející se za vámi. Je tam tma, svit lampy z protější strany je příliš slabý. Tiše se proto dáváte do pohybu, stále přikrčeni. Kráčíte směrem k malé skulince a i když víte, že vám bude ještě hůře, možná si zachráníte život. Stvoření vás nemusí vycítit, nemusí vás vidět, tak tam nestůjte a běžte!

V další kapitole naleznete nejen shrnutí všech kladů a záporů, ale také verdikt a závěrečné hodnocení.

Určitě si přečtěte

Články odjinud