Platforma: PC
Typ hry: Adventura
Multiplayer: Ne
Minimální konfigurace: Procesor 733 MHz, 128 MB RAM, 1 GB na HDD, 32 MB grafická karta
Doporučená konfigurace: Procesor 1 GHz, 256 MB RAM, 1 GB na HDD, 32 MB grafická karta
Testovací konfigurace: Celeron 2,2 GHz, 512 MB RAM, 1 GB na HDD, 128 MB grafická karta
Výrobce hry: Revistronic (http://www.revistronic.com)
Distributor hry: Revistronic (http://www.revistronic.com)
Distribuce v Česku: Cenega (http://www.cenega.cz)
Homepage: http://www.revistronic.com
Nevinný flirt
Přesně taktovým způsobem celá hra začíná. Farmář Joe Banister žije se svou ženou Stellou a synkem Billym poklidným farmářským životem. Výnosná mrkvová plantáž, skromný domek, pár hraček pro syna a nelítostná žena v přechodu. Prostě klasický rolnický život, známý nejenom ze západu. Všichni žijí poblíž městečka Starek City. Dalším charakterem je šerif Slicum, jenž nemá farmáře zrovna v lásce. Notorický doktor Whiskers pak všechny nemoci léčí Whiskou.
Jednoho hezkého večera projížděl Fenimor kolem farmářova pozemku, když v tom viděl, že se kolem dějí podivné věci. Tři drsně vypadající chlapi obtěžují farmáře, který zoufale tiskne svou brokovnici v naději, že mu pomůže. Fenimor vše sleduje z úkrytu. Svou zbrklostí a nešikovností se však dostane přímo mezi dva pistolníky, jenž farmáře ohrožují. Jestli ale Ferimor něco umí, tak je to zacházení se zbraněmi. A jak to dopadlo? Jeho soci prchali z boje se svěšenými kalhotami. Nemluvě o hnědých trenýrkách.

Půvabná Rhiannon * Poslední večeře * "Hranatá" krajina
Farmář byl Fenimorovi neskonale vděčný a na oplátku ho pohostil ve svém domě. U večeře se náš hrdina dozvěděl, že ty jež skolil, patří mezi věrné Starekovy služebníky. Starek je majitelem všech pozemků v oblasti (něco jako hrabě Kinský). Jediný pozemek, který nevlastní, je právě Banisterův. A podobná situace je trnem v oku každého chamtivce, kterým Starek bezesporu je. Zoufalý Banister tak poprosí Fenimora o pomoc. Pro našeho hrdinu začíná strastiplný příběh plný problémů a vtipných situací.
Předehra
Samotné dění začíná v pokoji pro hosty, ve kterém si Fenimor parádně zdříml. Než se ale vydáte do boje, bude potřeba zařídit pár maličkostí - nakrmení koně, shánění zbraně a sedla. Už při plnění těchto drobných úkolů poznáte, že hra je skutečně vtipná a že úkoly v ní by zygota nevyřešila. Obtížnost úkolů je tedy slušná a nejednou se při nich zapotíte.
Perfektní záležitostí jsou dialogy. Zatím jsem nikdy neměl tu čest s adventurou, která by hýřila takovým vtipem a tak kompaktními dialogy. Skutečně vám bude dělat radost poslouchat Fenimorovy vtipné průpovídky. A nejen jeho hlášky jsou perlou hry. Ozdobou dialogů je také temperamentní rusovláska Rhiannon. Právě ony skvělé rozhovory dávají herním postavám naprosto zřetelné charakterové rysy. K nepřehlédnutí je fakt, že náš hrdina je tupý skautík, co vždy dostal odznak za nejlepší chování. A to ho dělá tolik vtipným.

Chceme bezpečný domov bez nebezpečných bakterií * Dvakrát Mattoni * Skvělá mimika
Hra má však něco lepšího. Jsou tím animované sekvence scén. Ty pochopitelně nemůžete žádným způsobem ovládat. Můžete jen nečinně přihlížet. Ale tyto scény, povím vám, stojí za to! Uvidíte Fenimora ve spoustě vtipných situací. Musím to říct znova a řeknu to. Celá hra hýří skvělým, inteligentním vtipem na úrovni.
Hra je založena na tradičním point and click systému. Znamená to tedy, že vše vidíte ze third-person pohledu a nahlížíte tak na svou postavu pomocí okolních ,,kamer”. Samotné ovládání postavy a předmětů není složité. Pro každou akci existuje jedna či dvě volby, což bohatě stačí.
V plné jízdě
V samotné hře máte k dispozici sedm lokací, které můžete navštěvovat v libovolném pořadí. Skvělé je, že nebudete-li si vědět rady s jedním úkolem, můžete přikročit k jinému v úplně odlišné lokaci. Potenciál této možnosti vás možná bude ze začátku mást, ale rychle si zvyknete. Hra disponuje zhruba třiceti postavami, přičemž každá má své osobité kouzlo a je tím pádem originální a nezaměnitelná.
Sám Fenimor je typ nedočkavého, hyperaktivního děcka. Neustále se rozhlíží, na něco sahá, škrábe se, nebude chvíle, abyste ho neviděli něco vyvádět. Co se týče lokací, tak ty jsou pestré se spoustou různých předmětů. Každý předmět můžete osobně prozkoumat. Často však u nich chybí doprovodný komentář, což je škoda, neboť právě tato užitečná maličkost dokáže hráči usnadnit práci. Váš inventář nikdy nebude ležet ladem, předmětů najdete více než dost. Nejedná se však o neužitečné nesmysly z Poldů, kdy jste sbírali psí ocásky a medvědí trus, který pak v kombinaci se zvětralým pivem zapříčinil smrtelný, radioaktivní únik.

Vlasto, otevři už! * Dokáže tohle váš kečup? * Haló, babi…
Využijete každého možného předmětu. Mezi další plusy se řadí geniální mimika postav. Autoři přišli s novým enginem Picture, který umožňuje téměř dokonale zobrazovat mimiku tváře a tak i jednotlivé emoce, pocity, úšklebky a mnoho dalšího. Může zobrazit až 15 milionů polygonů za sekundu! Úctyhodné. Dalším skvělým zpestřením jsou mezihry, ve kterých si vaše mozkové buňky budou moci odpočinout a na řadu nastoupí rychlost reakcí a zručnost. Jedná se například o 2D střelnici, či pití panáků v jednom baru.
Skořicí na třešničce na dortu je dabing! Hra byla původně celá ve španělštině s anglickými titulky, ale pánové z Cenegy nám umožnili vychutnat si tuto hru kompletně v češtině. Dabing je opravdu skvělý, přirozený, realistický a vtipný. Bravo!
Předčasné vyvrcholení
Zatím jste se dočetli jen samou chválu. Ale nic není dokonalé a vše má své chyby (dokonce i pan Špidla je měl). A tak i vychvalovaný Westerner musí mít své mouchy. A jsou jimi především grafika, kamera, hudba a pohyb po lokacích. Ano, animace postav jsou výborné, ale grafika terénu je spíše podprůměrná. Hranaté objekty, placatá tráva, jenž vypadá jako záchodový produkt z den předtím zkonzumovaného špenátu, slabá hudba (jestli se to dá hudbou nazvat). Kamenem úrazu je však především a hlavně kamera.

Skoro jako hotel Hilton * Doktore, napi sa, nebo ťa nechcu! * Kuku
Nedostatky kamery přímo souvisí se zkoumáním předmětů. V takovém případě máte dvě možnosti. Můžete předmět uchopit nebo ho prohlížet. Při prohlížení se kamera přepne do first-person módu a na předmět tak nahlížíte z deseti centimetrů. Dalším mínusem je Fenimorova chůze po lokacích. V okamžiku, kdy spěcháte, se nesnesitelně šourá a tak může jít pětadvacet vteřin po mapě - aby vám vzápětí na to řekl, že předmět, na který jste si klikli, je louže po dešti. Co se týče herní doby, tak ta se pohybuje někde okolo dvaceti hodin, což je ještě přijatelné, i když podprůměrné. Na jednu hodinu hry však připadá mnoho vtipných dialogů a scén, takže nudit se určitě nebudete.
Světlé stránky hry |
- Příběh
- Vtipy
- Zábavnost
- Hratelnost
- Příběh
- Postavy
- Grafika postav
- Dabing
- Filmové sekvence
|
Temné stránky hry |
- Slabší grafika terénu
- Kamera
- Hudba
- Pohyb po lokacích
- Hrací doba by mohla být delší
|
Celou hru podkresluje nenápadné pískání westernových motivů, takže o hudbě nemůže být moc řeč. A to je škoda, protože právě hudba mohla klidně být na celé hře tím nejlepším. Těchto nedostatků je škoda, protože jinak je The Westerner skvělou hrou! A ani tyto vady nemění nic na tom, že je hra vtipná, inteligentní, má dobrý příběh, disponuje skvělou zábavností a výbornou animací postav.
,,Jaká jsem byla?”
Odpověď zní: ,,Byla jsi super!” Málokdy se naskytne možnost zahrát si tak originální adventuru jakou The Westerner bezpochyby je. Pravda, má své chybky, ale ty smazává výborná hratelnost, skvělý dabing, úchvatná mimika postav, hezký příběh a množství vtipů ve hře obsažených. Obtížnost a délka hry jsou též na slušné úrovni. Neváhejte si The Westerner zahrát, nebudete zklamní! Španělští Revistronic předvedli, že jsou mistry adventur.
Grafika: 6,5/10
Zvuky: 8/10
Hudba: 6/10
Hratelnost: 9/10
Zábavná adventura z divokého západu okořeněná hutnou špetkou humoru. Hra má sice své mušky, ale právě podobné malé chybičky nás hráče přitahují :-).
Celkové hodnocení: 8/10