Recenze: UEFA Euro 2008 – kde je tráva zelenější

Recenze: UEFA Euro 2008 – kde je tráva zelenější

K obvyklým každoročním fotbalovým sériím se občas přidají i další díly s tématikou vhodných šampionátů. Jedinou otázkou zůstává, zda se jim podaří se dostatečně odlišit od jiných verzí, jako se to třeba povedlo u Euro 2008.

Objednejte si na shop.doupe.cz
  UEFA Euro 2008
 • X360: 1 1199 Kč
 • PS3: 1 199 Kč
 • PC: 799 Kč
 • PSP: 799 Kč
 • PS2: 799 Kč
 • Platforma

  : X360 (PC, PS2, PS3, mobilní)
  Žánr: sport
  Výrobce: Electronic Arts Canada (
  http://www.ea.com/)
  Vydavetel: Electronic Arts (
  http://www.ea.com/)
  Distributor v ČR: Electronic Arts Czech (
  http://www.electronicarts.cz/)
  Předpokládané datum vydání: 11. duben 2008

  Co se dá ještě změnit na fotbale? Konkurence v podobě Pro Evolution Soccer vytrhla Electronic Arts ze stagnace se svojí sérií FIFA a výsledkem byl obecně pochvalovaný díl s číslovkou 08 na konci. Teď, ani ne po půl roce od vydání povedeného díla, se objevuje další pokračování, nebo spíše vedlejší větev, která se zabývá nadcházejícím evropským šampionátem. Samozřejmě, mnoho věcí zůstává stejných, ale i tak se objevilo dostatek novinek na to, aby se hra dala považovat za samostatnou.

  Hned od spuštění vás titul láká na jednu z jeho silných stránek – bitvu národů. Nebojte se, nejedná se o změnu žánru, stále jste u fotbalu. Ale namísto toho, abyste si hráli sami na vlastním písečku, můžete hrdě podporovat svoji zem na virtuálním mistrovství Evropy. Každým zápasem, který se vám podaří vyhrát, přispějete vaší reprezentaci pár body, v závislosti na tom, jak se vám utkání povedlo. Hodnotí se nejen výsledek, ale také poměr mezi kvalitou týmů (je sakra rozdíl, zda bojujete proti fotbalovým gigantům formátu Anglie a Francie, nebo se snažíte neztrapnit svůj tým prohrou s Lucemburskem), počet střel na branku, nebo i obranných zákroků a přihrávek. Podle všech těchto měřítek přisypete několik bodů své zemi a v době reálného mistrovství bude celá soutěž vyhodnocena.

     
  Nejdřív oslavy a pak dát gól?

  Když už jsem se zmínil o silnějších a slabších týmech, musím jedním nápřahem dopsat i pár slov o týmové inteligenci, která se takto projevuje. Při zápase s výrazně slabším soupeřem nečekejte, že by se přespříliš hrnul do útoku, právě naopak se zakope hluboko na svoji polovinu a vy budete mít před sebou neprostupnou masu těl. Z těch jednou za čas vyrazí rychlý protiútok a ani nevíte, jak i při čtyřiceti střelách na protivníkovu branku a jedné na vaší prohráváte právě 0:1. Se silnějšími soupeři je situace opačná, prostě rozeberou vaši obranu na součástky, které pak roztrhá rozzuřený dav v ochozech.

  Pokud sledujete fotbal jen doma u televize, a občas se divíte, co že to komentátoři žvatlají o atmosféře na stadiónu, tak tady poznáte, že je sakra rozdíl hrát doma, nebo venku. Dejte si zvuk pěkně nahlas, všude kolem vás se ozývá skandování domácího stadionu „Češi, Češi,“ do útoku vás ženou masy diváků a každá chyba je odměněna pískáním a nadávkami z hlediště. Chybí tomu jen pohled na parkoviště, jak hooligans ničí auto rozhodčího, ze stadionu je prostě onen příslovečný fotbalový kotel.

    
  I ostatní se mohou výjimečně radovat

  Přitom vám ale hra nedá nic zadarmo. Nějakou dobu jsem se aktivně věnoval jinému žánru a v prvních utkáních jsem měl problém vsítit byť jeden míč do branky protivníka, ale soupeř mi ve vzdušných soubojích ukázal jednoduchou cestu k úspěchu. Pro nováčky může být rychlý nástup překvapivý, nikdo se s nimi nepáře nějakou výukou. Jakmile však ovládnete základní pohyby, přidáte různé finty, vylepšíte týmovou spolupráci, začnou vám góly padat jak na běžícím pásu. A vy se vesele můžete věnovat oslavám, které jsou zajímavě ztvárněny.


  Ukázky všerůzných oslav, které vás čekají

  Po každém umístěné míče do sítě máte totiž možnost vést svého střelce, nebo celý tým, při oslavách. Různými pokyny si vybíráte ze slušné škály pohybů, ať už se jedná o gesta rukou, všerůzné skluzy, nebo akrobatické výkony hodné gymnastů. Možností je dostatek, takže se slastné okamžiky jen tak neomrzí, navíc ve hře více hráčů si užijete možnosti trochu poškádlit vaše protivníky. A nebo můžete oslavy rovnou přeskočit, každému dle jeho Gustava.

    
  Oficiální stadiony mistrovství

  Ke hře se spoluhráči přímo vybízí i nový mód hraní – Captain your country. Z reprezentačního béčka se snažíte dostat se až na pozici kapitána národního výběru a navíc se propracovat s celým týmem až do finále a zvednout nad hlavu evropskou trofej. Na podobné snahy však nejste sami, ale v béčku máte trojici rivalů, které mohou klidně zastupovat i živí kamarádi. Po každém zápase je přitom váš výkon hodnocen v ohledu na roli v týmu (útočníkům se moc nepočítají obranné zákroky a naopak) a vy se snažíte být lepší než konkurenti. Často se tak dostanete do nezáviděníhodné situace, kdy raději než nahrát na rozhodující break týmovému rivalu útok zpomalíte. Ohrozíte tím sice váš tým, ale pokud to provedete dobře, můžete stále vyhrát a ještě získat spoustu osobních bodů.

  Asi jste pochopili, že při kapitánském boji, podobně jako v relativně nové možnosti Be-A-Pro, hrajete pouze za jednoho z hráčů a nestřídáte pozice podle toho, kdo zrovna drží míč. I Be-A-Pro je přitom ve hře zahrnut, stejně jako můžete hrát normálně se změnami hráčů, o nic z toho nebudete ošizeni. Jakýmsi zlatým hřebem je pak hraní celého evropského šampionátu, od kvalifikace přes skupiny až po finálové vyřazovací souboje. K tomu ale připočítejte i možnost vytvořit rychlý bezejmenný turnaj až pro šestnáct živých hráčů, který máte za večír odehrán a zábavy je přitom kopec.

    
  Jsem volný jako pták, umím létat

  Abych ale nezapomněl na scénáře, které jsou pro vás taky nachystány. V nich se dostanete do některého z památných okamžiků evropské fotbalové historie, abyste se pokusili klidně deset minut před koncem zápasu zvrátit nepříznivý stav, nebo nasázet protivníkovi rekordní počet gólů. Postupně si odemykáte různé úkoly a nakonec se můžete dostat i do semifinále v roce 2004, kdy se pokusíte v roli Řecka zopakovat nepříjemnou porážku našeho výběru. A nebo že byste tento úkol nějakým neskutečným omylem nikdy nesplnili?

  Chcete zkusit PC verzi?
  velikost: 630 MB

  Možností, jak se zabavit, máte dostatek. Oproti FIFA 08 si budete všímat hlavně vylepšené inteligence, o čemž jsem se již zmiňoval, ale také toho, že celá hra je svižnější a živější. Na druhou stranu, namísto bezpočtu týmů z různých lig máte k dispozici jen národní družstva zepár států, které vůbec nastoupily do kvalifikace, což není mnoho. Navíc mi chyběla jakákoliv možnost aktualizace sestav podle vrtochů jednotlivých hráčů, protože třeba ve výběru České republiky bude pro virtuální šampionát chybět nedávno se rozhodnuvší Paolo. Přitom minimálně po každém zápase komunikujete s centrálními servery při přidávání bodů pro svoji domovinu.

  Na co se může člověk spolehnout ve všech hrách z dílen Electronic Arts? Ano, správně, dostane po technické stránce dokonalou hru, ať už se jedná o plošinovku, akci, nebo samozřejmě i fotbal. Grafika a animace jsou ještě lepší, než tomu bylo dříve, hudba se jako vždy povedla a zvukovou stránku jsem již rozebíral spolu s herní atmosférou. Nejen publikum vás žene dopředu, ale i ostatní zvuky jsou to pravé, ořechové. A do toho v penaltovém rozstřelu úplně cítíte, jak nervozita třese hráči, nebo mi to spokojeně vrní v rukou ovladač?

  Světlé stránky hry
  • atmosféra na oficiálních stadionech
  • souboje ve více hráčích o kapitánskou pásku
  • umělá inteligence
  • mezinárodní soupeření
  • malé turnaje pro 16 hráčů
  • technická stránka
  Temné stránky hry
  • nejsou aktualizace soupisek
  • jen pár týmů
  • i přes posun je to pořád ta samá FIFA
  • PC verze

  UEFA Euro 2008, skoro až kupodivu, není jen FIFA 08 s menším počtem týmů a jakýmsi šampionátem, ale hned od začátku narážíte na zajímavé změny, hra vás vtáhne na trávník, přeběhne přes vás v několika protiútocích v kopačkách, nakopne jako při penaltě a nakonec předvede perfektní volej přesně do růžku branky, který je díky rychlosti nechytatelný. Pokud už máte poslední díl FIFA doma, můžete ještě chvilku přemýšlet, ale jinak upalujte do obchodů a dokud je škaredě, tak na hřiště aspoň virtuálně pohánět svoji vlast k evropskému titulu.

  Grafika: 8/10
  Hudba: 9/10
  Zvuky: 9/10
  Hratelnost: 8/10

  Nevěřil jsem, že Kanaďané udělají povedený evropský fotbal. O to příjemnější bylo moje překvapení, když to dokázali. Hlavně se nespleťte v obchodě a v rámci spořivosti nepořiďte PC verzi, která se od konzolového titulu liší k nepoznání.

  Celkové hodnocení: 8/10

  Určitě si přečtěte

  Články odjinud