10
Fotogalerie

Recenze: Wolfenstein - I want my scalps!

Kapitoly článku:


Ale co víc, zbraně se dají všelijak vylepšovat, no jéje. V městečku, které se stává vaší centrálou mezi misemi, se totiž nachází různé obchůdky a pochybní překupníci, kteří vám rádi udělají pomyšlení. Můžete koupit nejen náboje do svých miláčků, ale zejména větší zásobníky do samopalů, upgrade pro granáty zajišťující větší detonaci, dalekohled na pušku tak podobně. Z obyčejné MP-40 máte ke konci hry velice silnou trumpetu, která si v ničem nezadá i s pořádným kanónem.

wolfenstein 01.jpg

Nakupuje se za peníze, to se ví. Ty sbíráte vždy na misi a pytlíčky s nimi jsou rozmístěné na všelijakých místech, takže musíte čmuchat jako lovečtí psi, abyste si odměnu zasloužili.

Z obyčejné MP-40 máte ke konci hry velice silnou trumpetu, která si v ničem nezadá i s pořádným kanónem

Když už zmiňujeme to město, poprvé je to fajn jen tak se projít a dojít na místo převozu na misi, podruhé už je to však děsná otrava a nemusím říkat, co je to napotřetí. Koncem hry už chcete někomu ublížit, takže ještě štěstí, že těch nácíčků je pořad všude dost. Jakoby tvůrci chtěli uměle zvyšovat vaší agresivitu vůči nim.

wolfenstein 06.jpg wolfenstein 08.jpg

Ostatně ani ono samotné střílení není nijak extra nápadité a rozmanité. Vezměte si takový Doom, hromadu zbraní a nábojů a střílejte vše, co vám přijde pod nos. Žádné odbočky nečekejte, k cíli vede jedna jediná cesta a bloudění po městě vám zpříjemní kompas. Takže pohoda. Stereotyp narušují ony nadpřirozené schopnosti, občasné souboje s bossy, střelba z jedoucího vlaku či děl, a samozřejmě skutečnost, že tvůrci i takové obyčejné střílení umí udělat vskutku zábavným.

Kromě města se často mění i lokace. Dostenete se tedy na archeologické vykopávky, do kostela, tajemného nacisty obývaného hradu, do smradlavých kanálů, na letiště, poklidný venkov a tak různě.

Plastové figurky v přesvícených kulisách

Zábava graduje i díky fyzice. Ano, jistě, je to pouze a jenom Havok, ale tak co, relativně to funguje. Tlakové vlny a ohýnek z rozstřeleného sudu ožehne pár týpků vedle a střela do nohy rovněž způsobí to, co způsobit má. Držkopády jsou tedy zaručeny, stejně jako velice pěkné headshoty, kde není nouze o krev. Nechybí oblíbené a velice přehrávané pády přes zábradlí do bezedné díry a celkově je nový Wolfenstein sympaticky brutální.

VIDEO: 1401 'Wolfenstein - představení nepřátel'

Na grafické zpracování jsem po celou dobu hraní snášel tajemná zaklínadla černé magie, protože vše se jevilo jako záležitost hodná odpadkového koše a věčného zapomnění. Veškeré postavy jsou až neuvěřitelně plastické, neživé a naprosto hrozně přesvícené.

Wolfenstein nejen dělá výborné jméno svým generačním předchůdcům, ale prakticky ve všech ohledech je předčí

Na světle se jim tak leskne ksicht jako kdyby ho měli pomazaný hodně kluzkým lubrikačním gelem, to samé platí o blbé cihle, sudu či čemkoliv jiném. A nebylo to pouze mojí televizí, zkoušel jsem to na jiné a vše vypadalo stejně podivně. I ona fyzika nakonec občas zasluhuje nebýt nazývána fyzikou. No považte, zapříčiní střela do dřevěné bedničky rozlétnutí na tisíce malých dřevených třísek? V realitě asi dost těžko.

wolfenstein 03.jpg wolfenstein 07.jpg 

Zvuk je normální, i když střelba ze zbraní se samozřejmě reálným zvukům přibližuje asi tak, jako se čeští fotbalisté přibližují k triumfu na mezinárodní soutěži. Hudba na pozadí je dosti nevýrazná, i když občas dokáže překvapit a z reproduktorů se vyloudí velice líbivé a atmosféru podkreslující tóny.

A jelikož už mě to psaní nebaví, zkrátím to. Bla bla bla bla bla, co se ještě u takových recenzí popisuje? Jo, doba hraní velice nadstandardně vybočuje z dnešního střílečkového průměru. 12 hodin na střední obtížnost (obtížnosti jsou mimo jiné pojmenovány stejně oldschoolově jako kdysi) rozhodně není málo. Troufám si tvrdit, že to bude velice příjemně strávených 12 hodin a že Wolfenstein nejen dělá výborné jméno svým generačním předchůdcům, ale prakticky ve všech ohledech je předčí. Až na pár popsaných drobností se jedná o hodně dobrou FPS akci. Chraň vás bůh nechat si ji ujít.

Určitě si přečtěte

Články odjinud