17
Fotogalerie

Resident Evil 5 – prosluněný horor z černého kontinentu

Survival horor temný jako noc ještě přitvrzuje díky zasazení do Afriky. Podívejte se s námi na černý kontinent.

Kapitoly článku:


Takzvané survival horory jako by se zatím současné generaci konzolí až na malé výjimky vyhýbaly. Nebo je to možná spíše tak, že se jen dobře připravují na svůj velkolepý nástup. Euroatlantická vize hororu nové generace se nám skrze restartovaný epos Alone in the Dark představila s rozporuplným přijetím už před časem. Do „svaté trojice“ ovšem zbývají ještě dva nejočekávanější výtečníci. A ačkoli si dávají na čas, jen co je pravda, jejich příchod už se nemilosrdně blíží. Uvidíme, zda-li tentokrát uzmou titul nejděsivější interaktivní podívané vizionáři plíživého strachu z Konami se svým titulem Silent Hill: Homecoming, anebo akční kouzelníci z Capcomu. A právě na jejich Resident Evil 5 se nyní podíváme podrobněji.

re5_01.jpg re5_02.jpg

Když před pár lety představení hry odstartoval důvěrně známý renderovaný teaser se slibnou atmosférou a vizuálním podáním, asi jen málokdo se odvažoval doufat, že i skutečná hra by se mohla této vizi vývojářů, co se vizuální zpracování týče, alespoň přiblížit. Nyní je – především po nedávném losangeleském veletrhu E3 - jasné, že původní nastavenou laťku jakéhosi ideálu tvůrci dokonce zvládli překonat. Graficky oslnivé screenshoty a gameplay videa už nyní – nedlouho před vydáním hry – nepatří mezi raritní zboží, a tak se ostatně může každý o pokroku, který autoři po technické stránce učinil, přesvědčit sám.

Za zombifikací domorodých Afričanů tentokrát stojí tajemné přírodní živly a síly

My se vrhneme raději na ty potvrzené i méně známé informace, které o hře z obrázků ani trailerů vyčíst nelze. Není žádným tajemstvím, že Resident Evil 5 bude tentokrát zasazen do exotického prostředí horké Afriky, byť se původně spekulovalo spíše o různých karibských ostrovech. Pochopitelnou rouškou tajemství je zatím obestřen příběh hry. Hlavní role se zhostí hráčem ovládaný Chris Redfield, kterého pamětníci už důvěrně znají z prvního dílu ságy Resident Evil. Hovoří se o tom, že za zombifikací domorodých Afričanů tentokrát stojí tajemné přírodní živly a síly, nicméně v úvahu stále přichází i propojení dějové linky s tradičním tajuplným černým voodoo.

re5_03.jpg re5_04.jpg

V každém případě by nové prostředí a poměrně unikátní vizuální stylizace spolu s řadou originálních nápadů měly hře dodat novou a svěží atmosféru. Už z prvních videí je například jasné, že vývojáři tentokrát sázejí na ještě výpravnější podání a filmový styl, který je tak někde na pomezí mezi dílem předešlým a – světě div se – novým Metal Gear Solidem. Doufejme, že se tvůrcům nevymstí jejich odvážný krok na tenký led. Myšlenka zabíjení zbědovaných vesničanů tmavé pleti totiž historicky nemusí patřit k nejjednodušším látkám ke zpracování. Koneckonců, první negativní ohlasy na sebe nenechaly dlouho čekat a autoři hry již byli obviněni z rasismu. Držme jim palce, aby hra nakonec byla stále zábavou a nepopouzela po vydání ani populisty z povolání.

art.jpg

Co se hry samotné týče, ta v mnohém připomíná (a je to jen dobře) glorifikovaný díl předešlý. Tvůrci slibují, že i tentokrát na nás čeká nějakých 20 hodin intenzivní hry, za které si zasloužené uznání vysloužil už čtvrtý Resident Evil. Pátému dílu by mělo, co se délky a pestrosti hraní týče, prospět nejen střídání rozličných prostředí, byť v rámci jednoho regionu, ale i mírná nelinearita děje. Decentní volnost v pohybu po lokacích a nějaké ty vedlejší uličky snad umocní nejen dobrý zážitek ze hry, ale stanou se i motivem pro opakované hraní.

re5_05.jpg re5_06.jpg

Resident Evil 4 novinka zatím připomíná i po stránce ovládání. Slovo „zatím“ má ale tentokrát klíčový význam. Na podzimní Tokyo Game Show by totiž autoři měli představit slibované přepracované ovládání, které hru opět posune o kousíček dál. Uvidíme, jak uspějí. Možné ale je, že hráči dostanou možnost použít i ovládací schéma z posledního Resident Evilu. Patřilo totiž mezi ty povedenější, byť se spornými omezeními jako je nemožnost pohybovat se a střílet v jeden okamžik. Jisté je v každém případě to, že hrdina pátého Resident Evilu dostane do vínku poslední dobou extrémně populární schopnost krýt se za překážkami.

kocka_01.jpg kocka_02.jpg kocka_03.jpg 

Podobnost se čtvrtým dílem nezapřou ani někteří odhalení protivníci. Vaši nepřátelé obecně se opět rozhodně nebudou podobat zpomaleným mrtvolám z prvních dílů ságy. Naopak se setkáte s řadou pěkně rychlých a mrštných domorodců, kteří vám nebudou zatápět o nic méně než španělští vesničané naposledy. Na Resident Evil 4 dají vzpomenout protivníci i ve chvíli, kdy jim po ustřelení hlavy namísto hektolitrů krve z krku vyletí prapodivná chapadlovitá potvora, a boj začne nanovo. O cameback se navíc nemohl nepokusit řezník s motorovou pilou, který po minulém setkání nikoho nenechá na pochybách, zda-li se se svou zubatou partnerkou umí patřičně ohánět.

re5_07.jpg re5_08.jpg

Určitě si přečtěte

Články odjinud