Měl to být první papírový časopis s horkými novinkami z největší světové výstavy E3. Nakonec může být rád, že není poslední. Velké problémy, které postihly červnové vydání Score, nakonec způsobily čtrnáctidenní odklad, jinou plnou hru a přítomnost vysvětlujícího dopisu u časopisu. I přesto má 124. Score poměrně zajímavý obsah povětšinou využívající kvalitní losangeleské koření.
Kapitoly článku:
Ač už to vypadá jako nepřízeň všech herních bohů, pravdou je, že Score tento měsíc opět postihla nepěkná záležitost, která v konečném zúčtování znamenala hned několik nepříjemných faktů. Tím prvním a zároveň nejhorším bylo posunutí vydání. Celých čtrnáct dní byli čtenáři Score bez pravidelného přísunu informací, který jim jinak prostřednictvím stránek oblíbeného magazínu neuvěřitelných deset let (no dobře, s mírnými přestávkami) rozšiřoval herní obzory.
Důvodem nebylo nic jiného než jednání o plné hře, která se však jaksi obrátila trochu nepředpokládaným směrem a Score tak nemohla oživit avizovaná simulace skateboardu, Tony Hawk´s Pro Skater 3. Jelikož problém nastal pár hodin před definitivní expedicí čísla, i přes zběsilé shánění náhrady, jíž se nakonec stala povedená obchodní strategie Port Royale v češtině, se nepodařilo výrobu DVD urychlit.
Dost ale bylo technických problémů, je na čase podívat se, co se skrývá za oním bílým papírem s hlavičkou vydavatelství, na němž Tukan vysvětluje důvody pozdního vydání čísla.
Pařan roku?
Score bylo jedním z partnerů soutěže o nejtvrdšího hráče, a tak není divu, že úvodní otázka směřovala k nejdelšímu hernímu zážitku. No, jestli by to stačilo na našeho úspěšného zástupce v soutěži, Martina Zavřela, můžeme pouze spekulovat, a tak se radši vydáme dál, do novinkové sekce.
Ta je paradoxně trochu užší než obvykle. Najdete v ní totiž jen pár věcí, které se týkají herního světa a nebyly na E3. Dozvíte se pár drbů o dříve ohlášených titulech jako Earth 2160, Cuban Missile Crisis (aneb ať žije Fallout v roce 1962) anebo Medieval Lords, hru, kterou nejlépe charakterizuje označení SimCity ve středověku.
Fanoušci čísel a vratké stability burzovních akcií určitě zajásají nad stručným shrnutím trendů poslední doby. Možná jejich další investice bude směřovat právě do vydavatele české hitovky Operace Flashpoint 2, o jehož vývoji se můžete dočíst v deníku vývojáře. Tedy lépe řečeno měli dočíst, Marek Španěl se ale za tu dobu, co se rubrika na stránkách Score objevuje, přiučil žurnalistickému řemeslu a dokazuje, že umí poutavě zaplnit celý sloupeček, v němž však neprozradí nic podstatného. Kdo umí, ten umí.:-)
Důležité informace nezbývá než hledat jinde. Například u druhého pokračování požárnické strategie Fire Department nebo u další české adventury z dílny Future Games, Nibiru.
Dort z Města andělů
Stranou nesmí zůstat ani rubrika preview. Sice je také díky E3 v menšině, přesto patří rekapitulace předností chystaného titulu Rome: Total War mezi základní znalosti každého stratéga. Richard Burns Rally je také kousek nepřehlédnutelný, i když pro jinou část hráčské obce. Realistický simulátor totiž na PC už docela dlouho chybí, tak to snad tentokrát vyjde. Už aby někdo konečně hru ozkoušel a řekl jaká opravdu je!
Než se tak stane, bylo by chybou nepodívat se, co nám herní průmysl nabídne v nejbližších týdnech, měsících a (řekněme si to upřímně) v některých případech i rocích. Zajímavý je už úvod puntičkářsky zpracovaného přehledu nejzajímavějších kousků výstavy E3. Najdete zde totiž oficiální statistiky včetně uklidňujícího pohledu na hezké 30% zastoupení PC her. Jedině titulů pro PS2 bylo v LA víc.
Bohužel právě na nich se objeví jedna z nejslibnějších her letošní E3 – GTA: San Andreas – jako první. Nové GTA se ale určitě dostane i na PC, bohužel si ale budeme muset počkat. A že to bude určitě stát za to, o tom svědčí mimo jiné i chystaná rozloha herní oblasti, která bude třikrát rozlehlejší než ve Vice City. Navíc se poprvé podíváme i na venkov, který bude přirozenou součástí hry.
EA se v LA také vytáhla se svými osvědčenými značkami. Kdo by odolal kvartetu Battlefield 2, Black and White 2, Medal of Honor: Pacific Assault a hlavně božsky odprezentovanému LOTR: Battle for Middle-Earth? Doufejme, že budou stejně hratelné jak se chlubí PR manažeři. Ale ani další firmy nezaháleli, velký ohlas vzbudila strategie The Movies a také datadisk ke Call of Duty. Stejně tak už jen z technologického hlediska se vyplatí sledovat nové zprávy o akci Vampire The Masquerade: Bloodlines, která bude možná první hrou na enginu Half-Life 2 (pokud HL2 Valve opět odloží).
Skvělý úlovek se povedl Score u Segy, u které odchytila Riso Remese, duchovního otce série EastSide Hockey Manager, a u té příležitosti jej pěkně vyzpovídalo. Nestíháte sledovat další a další jména, další hry? Tak to je docela špatné, protože jsme stále někde v polovině. Ale dobře, zkusím už jen telegraficky zmínit Splinter Cell 3, SW: KOTOR 2, skvěle vypadající akci ala Flashpoint Brothers in Arms a polského Zaklínače. No a to by v tom byl snad vir, abychom zapomněli na třetího Thiefa, STALKER, Piráty od Sida Meiera anebo Driver 3.
Hitmanoviny se sacredskomanhuntským podtextem. A reportáž se zvířátky? Harry Potter
Pokud si chcete od E3 šílenství na chvíli odpočinout, neměli byste minout zajímavý tématicky článek zabývající se výhodami a nevýhodami motion-capturingu oproti klasické animaci. Anebo rovnou zabrousit na další stránky přísnými kritikami oplývajícími. Hned u první, Hitman: Contracts (79%), si můžete zavzpomínat, jaké to bylo, když jste vraždili poprvé. Pak na to totiž určitě zapomenete, neboť jen o několik stránek dále se skrývá brutální masakr neboli Manhunt.
Pro slabší povahy je tu Harry Potter (78%) anebo Singles: Flirt Up your Life – 77% ( i když v druhém případě přijde na to, kolik vám je let.:-). A co tu máme dále? Nadprůměrné RPG Sacred s 82 procentními body nebo netradiční strategický Perimeter ohodnocený 79%.
A co se jinam nevešlo?
Nechybí ani tradiční zhodnocení několika datadisků, novinky ze světa freewaru, online světů a progamingové scéně. Pokud chcete vyrobit úspěšný herní web za 10 měsíců (COŽE? Asi je tím míněno ne tak úspěšný jako Doupě...:-), těšte se na pátý díl stejnojmenného seriálu. Tradiční nášup novinek ze světa hardwaru najdete hned o pár stránek dále. Kromě drbů ze světa nVidie a spol. vás možná zaujme test optických myší anebo povídání o testech PC.
DVD příloha je tentokrát samozřejmě podobně jako u konkurence ovlivněna E3. Na stříbrném kotouči se nachází spousta zajímavých videí, které měly premiéru v LA. Má to ale i svou stinnou stránku, krom zmiňované plné hry se tak dostalo jen na pár dalších dem, prográmků a utilitek. To ostatně napovídá i kompletní obsah CD/DVD přílohy v druhé kapitole článku. Tak či tak, určitě je o co stát.
P.S.: Další číslo Score se na stáncích kvůli oné nešťastné situaci objeví až 2. července.