Scrabble Complete – kompletní křížovkářské šílenství

Scrabble Complete – kompletní křížovkářské šílenství

Po pádu komunistického režimu v roce 1989 se milovníkům stolních her typu „Dostihy a sázky“ otevřely netušené možnosti. Ze západu k nám začaly proudit desítky celosvětově populárních titulů včetně Monopoly a Scrabble. A právě druhá jmenovaná hra je předlohou pro počítačové zpracování „Scrabble Complete“... Staňte se tvůrcem „křížovky“ v souboji proti počítači nebo celému internetu!

Žánr: logická
Minimální konfigurace: procesor 333 MHz, 32 MB RAM, 8MB grafická karta, DirectX 8.1
Doporučená konfigurace: procesor 450 MHz, 64 MB RAM, 16MB grafická karta, DirectX 8.1
3D akcelerace: ne
Multiplayer: ano
Jazyk: angličtina
Výrobce: Infogrames Interactive (http://www.us.infogrames.com)
Distributor v ČR: zatím není znám
Domovská stránka: http://www.us.infogrames.com

Křížem krážem...

Někteří lidé tráví většinu volného času tím, že po zakoupení oblíbeného periodika typu „Křížovky na cesty“ luští a luští celé dny a noci, dokud nerozlousknou poslední písmenko. Je zajímavé, že většina křížovkářů nepatří mezi elitu národa, přesto však svou činností přispívají k zušlechťování svého intelektu, neboť díky své zálibě soustavně rozšiřují svou slovní zásobu. Na druhou stranu jsou zde lidé, kteří křížovky vymýšlejí – jejich úkol je daleko těžší, protože musí kolem tajenky zakomponovat veškerá slova vodorovně i svisle. Pokud jste ještě nikdy stolní Scrabble nehráli, pak vězte, že jde v podstatě o „vytváření“ křížovek s několika drobnými rozdíly.

Scrabble Complete   Scrabble Complete

Scrabble Complete   Scrabble Complete

Co je Scrabble?

Po pádu totalitního režimu nastal obrovský rozmach stolních her. Kromě tuzemských produktů typu „Soudruhu, nezlob se“ a kopií veleúspěšných „Dostihů a sázek“ se k nám dostávaly výdobytky západního světa včetně Monopoly a dnes recenzovaného Scrabble. Věřím, že někteří z vás jej doma mají a princip hry znají, přesto mám pro ostatní stručné vysvětlení pravidel.

Hry se účastní několik hráčů, každý z nich si vylosuje devět kostek s písmeny, pomocí nich pak musí složit slovo (nejméně ze dvou písmen). Další hráči prvního následují s tím, že mohou využít písmen z jeho slova tak, že mohou své slovo vést jiným směrem, ale vždy musí mít na paměti, aby v žádném směru (vodorovném i svislém) nevznikaly nesmysly. Po každém tahu se sečtou body za jednotlivá písmena (některá složitější jako „K“ nebo „X“ mají vyšší ohodnocení; nesmyslná slova jsou penalizována odečtem) - skóre se také může zvýšit, pokud slovo prochází některým z bonusových políček (ta mohou s body významně zahýbat). Každý hráč si po svém tahu doplní písmena losováním. Hra končí, jakmile jsou všechny litery vyčerpány, vítězem je pak hráč s nejvyšším skóre.

Počítačový Scrabble Complete

Při hře na jednom počítači proti umělé inteligenci nebo kamarádovi je Scrabble naprosto shodný se stolní variantou. Grafické zpracování je spíše průměrné – můžete si ale volit jednotlivá pozadí nebo materiály, ze kterého je scrabble vyrobeno. Žádná převratná 3D grafika se nekoná, vše je předrenderováno a pod pojmem „speciální efekty“ si můžete představit maximálně tak hvězdičky, které přeletí nad úspěšně složeným slovem. Zvuky jsou standardní, hudba v MP3 je příjemná a doplňuje pohodovou atmosféru.

Na začátku si vytvoříte svoji identitu, kterou doplníte o protihráče, kteří jsou z řad vašich kolegů nebo počítačem definovaných protivníků (lze si nastavit stupeň „inteligence“ ve skládání jednotlivých slov) – jednu hru přitom mohou hrát až čtyři lidé. V dolní části obrazovky máte k dispozici vaše kostky s písmeny, které pak přesouváte na hrací desku, na níž lze dodatečně určovat směr slova. Pokud si nebudete vědět rady s písmeny, je zde užitečná funkce „SHUFFLE“ (zamíchat), která vám kostky prohodí a vy se snad budete v kombinacích lépe orientovat. Jste-li znalcem přesmyček, bude to pro vás jedině výhoda. V opačném případě můžete využít nápovědu („HINT“), která vám vždy naznačí, jaké slovo můžete z nabízených liter vytvořit.

Scrabble Complete   Scrabble Complete

Scrabble Complete   Scrabble Complete

Obrovskou nevýhodou pro našince je fakt, že Scrabble Complete je pouze v angličtině. Na druhou stranu se tak ze hry stává jakýsi „edutainment“ při procvičování slov cizího jazyka. Nutno přiznat, že některá slovíčka, která ze sebe sype počítačový oponent na nejnižší inteligenční úrovni, neznají ani mnozí lektoři jazykových škol :-). Za tímto účelem je k dispozici vestavěný „DICTIONARY“, což je výkladový slovník, pomocí nějž jednoduše zjistíte význam daného výrazu včetně jeho možných tvarů. Nemusím připomínat, že tato funkce je velice užitečná zvláště proti počítačovým soupeřům – jste-li však hardcorovým hráčem, můžete si nápovědu i slovník vypnout.

V hlavním menu se v nabídce „OPTIONS“ skrývá nevídaná možnost jako udělaná pro našince – editor vlastních slovníků. Ten je ve formátu TXT, takže stačí z libovolného překladového slovníku „vytáhnout“ všechny české výrazy, zbavit je diakritiky a na světě máte české Scrabble. Kdo ví, třeba se brzy na Internetu objeví vulgární verze českého slovníku i s definicemi :).

Minihry

Autoři Scrabble Complete počítali s tím, že vás nebude bavit donekonečna hrát pořád stejný Scrabble – přidali deset miniher a další bonusy. Jejich náplní je pak složit z nabídnutých devíti písmen šestnáct dvoupísmenných slov, všechny možné předpony a přípony nebo v minihře „Word Placement“ umístit určené slovo tak, aby došlo k nejvyššímu zisku bodů. Jak vidíte, variant je opravdu mnoho...

Scrabble Complete   Scrabble Complete

Globalisté všech zemí, spojte se...

Pakliže vás nudí hra na počítači, vydejte se do světa. Odpůrci globalizace sice budou leccos namítat, ale řekněte, kdo z vás by si nechtěl zahrát stolní hru s kolegou z Jihoafrické republiky? K dispozici je hra po Internetu přes protokol TCP/IP, po lokální síti nebo pomocí dvou modemů. Součástí síťové hry je pak rychlý chat a zábava tak může oproti single-playerové verzi rapidně stoupnout díky vyznáním lásky protihráčům nebo případným nadávkám :-)!

Světlé stránky hry
  • inteligence počítače
  • multiplayer
  • minihry
  • editor cizích slovníků
  • výkladový slovník zdarma
Temné stránky hry
  • průměrná grafika
  • pouze anglický slovník
  • obtížnost pro české hráče
  • rychle omrzí

Hodnocení

Nemohu se ubránit tomu, že Scrabble Complete je pouze průměrné zpracování stolní hry na PC. Slabší grafika, angličtina pro české hráče a po čase určitý stereotyp hovoří jasně proti. Pokud si ale chcete procvičit anglický jazyk nebo ho zvládáte natolik, abyste mohli po Internetu porazit soupeře z USA, hra je pro vás jako stvořená. Pokud bude vyroben český slovník, finální verdikt by byl jistě o několik bodíků vyšší. Nezapomeňte ale, že na Internetu lze najít desítky podobných her, které jsou zcela zdarma.

Grafika: 3/10
Hudba: 6/10
Zvuky: 5/10
Hratelnost: 5/10

Převod Scrabble do počítačové podoby dopadl víceméně dobře, nicméně kromě možnosti hry po Internetu a několika miniher vám nenabídne více než stolní předloha. Zejména díky anglickému slovníku hra není příliš atraktivní pro české hráče.

Celkové hodnocení: 4/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud