16
Fotogalerie

Série Prince of Persia – příběhy z dávné země Orientu

Zaujala vás naše recenze na nového Prince a chcete se o sérii dozvědět více? Zde máte šanci s kompletním průvodcem.

Kapitoly článku:


Člověk by musel být z Marsu, nebo z ještě vzdálenějšího místa, aby si říkal hráč a zároveň nikdy neslyšel o něčem s názvem Prince of Persia. Vždyť tato dnes již legendární série s námi zápolí téměř dvě desetiletí a to se na její známosti musí podepsat. V současnosti si hráči vzpomenou hlavně na novou trilogii od Ubisoftu, ovšem díky všelijakým portům a remakům nezůstává zapomenuta ani původní hra. V každém případě se ale jedná o skvělý zážitek plný skákání přes propasti, vyhýbání se léčkám či soubojů na meče. Teď, když se na nás valí nový díl, rozhodně stojí za to zopakovat si, jak se série postupem času vyvíjela.

Karateka

Ještě než ji začnu rozebírat, dovolím si jít dál do minulosti, přesněji do roku 1984, pět let před prvním dílem. Z exotické Persie se tak přesuneme do Japonska, kde se odehrává příběh hry Karateka. Pokud vám název nic neříká, nebudete jistě sami. I když byla portována na spoustu systémů, nikdy víceméně neopustila břehy 8bit sféry a v dnešní době se tak dá spustit jen přes emulátor (pokud tedy nevlastníte jeden ze starých počítačů Atari či Commodore apod.). A proč se o Karatece zmiňuji? Jedná se totiž o první počin Jordana Mechnera, duchovního otce Prince série, ještě z dob jeho studií na vysoké škole.

karateka_01.gif karateka_02.gif

I tady hrajete za neznámého mladíka, který se rozhodl zachránit svou milovanou princeznu. Hra tehdy zaujala svou velmi jemnou a realistickou animací postav, čímž způsobila malý poprask. Celkově hra připomíná svého mladšího sourozence, tedy až na absenci jakéhokoli poskakování - šlo jen o souboje. Hra je velmi krátká, dohrát lze za cca dvacet minut, ovšem to platí jen pro Karatekou odkojené jedince, jelikož se nejedná o zrovna jednoduchou záležitost.

Prince of Persia

Pamatujete se na první scény z filmu Dobyvatelé ztracené archy? Scény, kde se Indiana Jones snaží vykrást starobylý chrám, přičemž se vyhýbá různým nástrahám. Přesně tyto scény daly Mechnerovi nápad pro vývoj jeho další hry, původního Prince of Persia. Děj se točí okolo zlého vezíra Jaffara, který v absenci sultána vymyslel plán, jak se království zmocnit.

Hra tehdy zaujala svou velmi jemnou a reálnou animací postav, čímž způsobila takový malý poprask.

Stačí si vzít princeznu za ženu. Ta ale samozřejmě odmítne, proto ji dá hodinovou lhůtu na rozhodnutí a jejího milovaného hodí do podzemního žaláře. Mladého hrdiny se ujímá hráč a pomocí akrobacie a šermířského umění se postupně „prohrabává“ až do paláce, aby svou lásku zachránil.

princeofpersia_01.gif princeofpersia_02.jpg

Stejně jako Karateka získal tento počin řadu uznání za realistickou animaci, které Mechner dosáhl natáčením svého bratra videokamerou a postupným překreslováním jeho pohybů do počítače. Prince of Persia také původně vyšel pro počítač Apple II, ale díky úspěchům byl portován snad na všechny dostupné počítače a konzole. V současnosti se tato herní klasika nadechla čerstvého vzduchu díky remaku na Xbox Live Arcade, kde vyšla pod názvem Prince of Persia Classic.

VIDEO: 762 'Prince of Persia Classic - trailer'

Prince of Persia 2: The Shadow and the Flame

Víte, jak to chodí. Když se ukáže, že určitá značka vydělává, vytvářejí se pokračování, aby vydělávala ještě více. Tento případ nastal i u prince. Fanoušci si sice museli pěkných pár let počkat, nakonec se ale v roce 1994 dočkali, když světlo světa spatřil Prince of Persia 2: The Shadow and the Flame, opět pod taktovkou Jordana Mechnera. Příběh přímo navazuje na dění v prvním díle. Hlavní hrdina je hrdým manželem princezny a vše se zdá být tak jak má.

princeartwork_01.PNG

Alespoň po jedenáct dní. Když jedenáctý den přijde do paláce, objeví se na scéně jeho dvojník a obviní jej z podvodu. Ukáže se, že jde o zlého Jaffara, který nějakým způsobem přežil a teď si s princem vyřizuje účty. Tomu nezbývá než prchnout před přivolanými strážemi oknem a z města zmizet na odplouvající lodi.

Nepřátel bylo více najednou, pasti byly rozmanitější a podlejší.

Ať tak či onak, musí všemu přijít na kloub a zbavit se zlého vezíra jednou provždy. Druhý díl šel ve šlépějích svého předchůdce – nechyběly pasti, plošinky, ani šermířské souboje.

princeofpersia2_01.gif princeofpersia2_02.gif

Vše ale získalo nový rozměr. Nepřátel bylo více najednou, pasti byly rozmanitější a podlejší a skákání po plošinkách už také nebylo omezeno jen na kobky či interiéry paláce - dění se přesunulo např. na střechy budov či opuštěné ruiny. Smutnou stránkou ale byla zvýšená obtížnost, nejeden hráč po nesčetných pokusech upustil od snažení. I tak získal titul status kultu a velmi dobré postavení v sérii.

Prince of Persia 3D

Následující léta zaznamenala velký boom 3D her. Ať už díky grafickým kartám značky 3Dfx či novým konzolím Playstation a Nintendo 64, většina klasických her se dočkala svého přerodu z druhé do třetí dimenze. Některým se přerod podařil, některým ne, ale i tak bylo jasné, jakým směrem se další vývoj bude ubírat. V roce 1999 jsme se tak na PC dočkali třetího prince s příhodným názvem Prince of Persia 3D.

princeofpersia3d_01.jpg princeofpersia3d_02.jpg

Příběh začíná břišním tancem, na který byli princ, princezna a sultán pozváni sultánovým bratrem Assanem. Tanečnice znenadání usmrtí princovy osobní stráže a princ samotný je vhozen do podzemního vězení. Jak to tak vypadá, slíbil před časem sultán ruku své dcery Rugnorovi, synovi Assana, a svůj slib nesplnil. Princ se z cely musí dostat a zamezit zlému jednání sultánova bratra.

Třetí rozměr byl spíše na obtíž než k užitku a ve spojení s nemalým množstvím bugů a otřesnou kamerou připravil perné chvíle každému, kdo se hru pokusil dohrát. Však také titul obdržel smrtelnou ránu jak od kritiků, tak od hráčů po celém světě. Vyšla i verze pro Dreamcast a přestože opravovala několik velkých chyb z PC verze, nepřehledná kamera a frustrující level design z ní opět udělali produkt pro pár odvážlivců.

Určitě si přečtěte

Články odjinud