12
Fotogalerie

Spider-Man: v rouše pavoučím

Vývojářské studio Insomniac Games se konečně rozhoupali a vypustili do světa datum vydání a spoustu nových informací týkajících se Spider-Mana exkluzivního pro PS4. Bude to snad počátek éry pořádných marvelovek v herním průmyslu?

Co si budeme povídat, na poli videoher Marvel oproti jeho konkurentovi v podobě DC dost zaostává. Ať už se bavíme o skvělé sérii Batman Arkham nebo bojovce Injustice, není tady žádná hra od Marvelu, která by je mohla překonat. S novým Spider-Manem to ale komiksový gigant očividně myslí vážně a my tak 7. září nedostaneme jen další obyčejný blockbuster.  

spiderman-ps4-a4918.jpg

I když se při příležitosti oznámení data vydání objevilo mnoho informací, o některých věcech toho zase tolik nevíme. Tou nejdůležitější částí hry (alespoň pro mě) je příběh. Známe protagonistu, antagonistu, ale okolnosti nám zůstávají stále neodhalené. Záporákem bude Mr. Negative, ne tak známá postava z univerza Marvelu, o to více místa však má pro improvizaci. Ještě nevíme, kteří další superpadouši se ve hře objeví, ale rozhodně se dočkáme alespoň zmínky o takových ikonách spideyho univerza jako je Rhino, Electro, Scorpion nebo Vulture. Posledního jmenovaného si můžete pamatovat ze zatím posledního filmového Spider-Mana. Koho byste chtěli vidět vy? Já bych rozhodně nebyl proti, kdyby se na scéně objevil Venom.  

maxresdefault (1).jpgSpider-Man-PS4-01.jpgspidey_selfie.jpg

Jak jsme mohli vidět v herní ukázce na loňské E3, vedlejší roli v příběhu sehraje i Wilson Fisk neboli Kingpin. Ten by se ale měl objevit jen na začátku a následně to bude hlavně show pana Negativa. Vývojáři se tak budou držet zajeté klasiky, co se postav týče. Žádné vlastní postavy vytvořené exkluzivně pro hru se prý ani neplánovaly.  

Většina nových informací pochází z rozhovoru s jedním z vývojářů, kde odpovídal na jednoduché otázky velmi zkratkovitě. Z některých věcí si pak těžko odvodíte, jak to bude vypadat přímo ve hře. Jsme rádi, že jsme se dozvěděli, že si zahrajeme i za MJ, ale jak se za ní bude hrát už si zase musíme jen domýšlet. Vypadá to na výběrové stealth pasáže.

Také zatím můžeme jen odhadovat, jaký Spider-Man bude vlastně ve hře figurovat. Pokud se nevěnujete komiksům od Marvelu, asi vám tato poznámka přijde jako totální nesmysl. Ve skutečnosti je Spider-Manů celá řada. Marvel za dobu své existence vytvořil nespočet alternativních verzí. V posledním filmu byl Spider-Man spíš zbrklý teenager než neohrožený hrdina. Tady bude o 8 let starší. Není na tom zrovna nejlépe, má problémy v milostném životě a s penězi je to snad ještě horší. Naštěstí má několik lidí, kteří mu jsou vždy ochotní pomoci. Mimo výše zmíněné MJ je to samozřejmě tetička May. Skrz ní se ale jako Peter Parker seznámí s Martinem Li, jehož alter-ego je právě Mr. Negative. Světy Petera a Spider-Mana se tedy střetávají, což je to poslední, co v této chvíli potřebuje.  

Spider-Man_PS4_PGW_Truck_Gameplay.jpgSpider-Man_PS4_PGW_Li.jpgSpider-Man_PS4_PGW_Pete_and_MJ.jpg

I jako Spider-Man si najde lidi, kterým může důvěřovat. Místní šéfka městské policie Yuriko Watanabe mu bude velmi nápomocná. V průběhu hry se pak setká s Milesem Moralesem, Harrym Osbornem a jeho otcem, který se uchází o post starosty města. Nevíme, jestli se objeví někdo další z repertoáru superhrdinů, ale bylo potvrzeno, že můžeme navštívit věž Avengers, ambasádu Wakandy nebo sídlo doktora Strange. Příběh by přitom neměl být nijak roztahaný, všechno se má odehrát během několika týdnů.  

Ze soubojů už jsme pár ukázek viděli a splnili přesně to, co bychom od Spider-Mana chtěli. Dynamický a rychlý průběh v kombinaci s pavučinami. Insomniac Games si ostatně podobný styl vyzkoušeli už v Sunset Overdrive, což byla zase exkluzivita pro Xbox One. Soubojový systém se podobá tomu ze série Arham, ale díky Spider-Manovým schopnostem si vývojáři mohli dovolit zase něco trochu jiného. Navíc bude záležet na tom, jaký zrovna bude mít oblek. Podle toho se budou měnit jeho schopnosti. Spíš to ale budou jen speciální údery. Nepůjde o závratné změny v hratelnosti.  

Spider-Man_PS4_PGW_Hero.jpg

Dále jsme se dozvěděli spoustu drobností. I když by se Spider-Man po městě měl sám o sobě pohybovat rychle, nebude tady chybět fast-travel. Při pohybu po New Yorku můžete narazit na náhodné události, jako třeba přepadení obchodu. To samozřejmě správný hrdina nesmí přehlédnout. Krom hlavních úkolů budou po městě rozesety různé vedlejší aktivity a questy, což by v otevřeném světě dávalo smysl.

Přechody z animací do herní částí pak budou naprosto plynulé, podobně jako jsme viděli třeba ve čtvrtém Uncharted. Ani Spider-Manovi se nevyhnou RPG prvky. Krom klasického levelování přijde řada i na crafting. Podobně jako v už tolikrát zmiňovaném Batmanovi, si budeme vyrábět hlavně gadgety, ale dojde i na celé obleky nebo nové druhy pavučin.  

146042.jpgmister-negative-spiderman-ps4-fighting-a494.jpgSpider-Man.jpg

Dočkáme se také několika DLC přídavků po vydání hry. Ve sběratelské edici najdete Season Pass, který má obsahovat celkem 3 nové příběhové dodatky. K tomu dostanete ještě 3 exkluzivní obleky. Známe zatím jeden z nich, a tím je Spider-Punk. Další obleky budou odhaleny časem. V každé správné sběratelce nesmí chybět figurka a ani Spider-Man není výjimkou.  

marvels-spider-man-preorder-video-bg-01-ps4-us-26mar18.jpg
Oblek Spider-Punk v klasické edici nenajdete

Bezpochyby o Spider-Manovi uslyšíme ještě na letošní E3. Dle mého by ale tohle úplně stačilo, ať také máme co objevovat při samotném hraní. Jak jste na tom vy? Těšíte se na nového pavoučího muže? Myslíte, že nás v budoucnu čeká víc marvelovských her, pokud Spider-Man uspěje? Dejte nám vědět do komentářů.  

Určitě si přečtěte

Články odjinud