Thajsko odstartovalo válku s hrami

Thajští zákonodárci se definitvně rozhodli vytáhnout do boje proi interaktivní elektronické zábavě, když uvalili zákaz prodeje na pětici her. Včera o tom informoval zahraniční portál Game Politics, jenž mimo jiné zveřejnil i list deseti nežádoucích titulů. Po nejnovějším díle kontroverzní série Grand Theft Auto tak přichází na přetřes i další projekty.

Brzy jistě hojnou řadu zakázaných her nově rozšířil Hitman, 300, Killer 7, Hitman: Blood Money a 50 Cent: Bulletproof, jež byly okamžitě staženy z prodeje pod pohrůžkou vysokých trestů. Tamější představitelé úřadů jsou totiž přesvědčeni, že právě takovéto hry mohou za narůstající počet mladých kriminálníků. Nejednou se rovněž obrátili proti vývojářům, jejichž hry podle nich inspirují k reálným zločinům.

Thajsko je na tom o to hůř, neboť v zemi neexistuje žádná ratingová agentura, která by potenciálně nebezpečné tituly ohodnotila adekvátní známkou: "Neexistují zde žádné zákony, jež by vyžadovaly sestavení a dodržování ratingového systému. Vše tak záleží pouze na doporučení," prozradil ministr kultury, Somsak Kiatisuranun. "Herní technologie se však stávají stále dokonalejšími, což v praxi znamená nutnost podobného systému. I když na tom již pracujeme, ještě potrvá nějakou chvíli než ho budeme moci plně využívat."

Jako by to samo o sobě nestačilo, zákonodárci se rozhodli populaci důsledně "seznámit" s nebezpečím, které hry představují, nebo by mohli představovat. Kromě toho se usnesli i na pečlivější kontrole internetových kaváren a obchodů, stejně jako na podpoře vývoje vzdělávacích softwarů.

P.S.: Pokud by vás zajímala zbylá pětice "špatných" her, vězte, že se jedná o Manhunt, Scarface, The Godfather, Resident Evil 4 a God of War. Kdo ale může říct, o kolik se tento seznam rozroste v následujících letech?

Zdroj: Game Politics

Určitě si přečtěte

Články odjinud